Podmínky osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí od daně z příjmů fyzických osob

Vydáno: 22 minut čtení

Postup při uplatnění osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, které je podmíněné použitím získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby, změnila nedávná novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), provedená zákonem č. 163/2024 Sb. Protože jsou různé podmínky pro osvobození příjmu z prodeje nemovitosti podle toho, o jakou nemovitost se jedná, kdy byla prodávaná nemovitost nabyta, v kterém zdaňovacím období poplatník příjem obdržel, pokusila jsem se tuto problematiku trochu shrnout. V textu dále předpokládám, že se jedná o prodej nemovitosti, která není ani nebyla v obchodním majetku.

Poznámka redakce: Níže uvedený text je vyjádřením soukromého názoru autora, který se nemusí shodovat s právním názorem finanční správy, a tedy nemůže založit (nebo změnit) případnou správní praxi v dané oblasti.

 
 
1. Příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu podle § 4 odst. 1 písm. a) ZDP
 
1.1 Příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu, pokud v něm měl prodávající bydliště nejméně po dobou 2 let bezprostředně před prodejem
Úprava tohoto osvobození je již dlouho v podstatě beze změn. Je-li splněna podmínka, že prodávající měl v bytě nebo rodinném domě bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem, je příjem z prodeje automaticky od daně osvobozený, neuvádí se do daňového přiznání a poplatník nemusí tento příjem ani nijak správci daně oznamovat, pokud se jedná o příjem z prodeje bytu nebo rodinného domu na území ČR, protože ani v případě, že tento příjem z prodeje přesáhl částku 5 mil. Kč, nevztahuje se na tento příjem ani povinnost podat oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob podle § 38v ZDP, jak plyne ze Sdělení GFŘ k oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob
 
vydaného pod čj. 2899/15/7100-10111-010440 dne 21. ledna 2015. Podle něho se povinnost oznámit osvobozený příjem nevztahuje na příjem, o němž může údaje správce daně zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce. Správci daně přístupnou evidencí je katastr nemovitostí České republiky. Oznamovací povinnost se tedy nevztahuje na osvobozený příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku zapisované do katastru nemovitostí České republiky nebo na příjem z prodeje nemovitých věcí zapisovaných do katastru nemovitostí České republiky [ve smyslu § 4 odst. 1 písm. a), b) a u) ZDP]. Přestože článek pojednává o prodeji nemovitosti, v souvislosti s oznámením o osvobozených příjmech pro úplnost uvádím, že tato výjimka z povinnosti oznámit osvobozený příjem přesahující částku 5 mil. Kč se ale netýká příjmu v podobě darované či zděděné nemovitosti, i když jsou také zapisované do katastru nemovitostí, protože u darů a dědictví nejsou z katastru nemovitostí zřejmé všechny potřebné údaje, takže povinnost podat oznámení o osvobozených příjmech pro ně platí.
 
1