Osvobození od DPH bez nároku na odpočet
S.r.o. A, plátce DPH postavila rodinný dům na pozemku s.r.o. B. Nemovitost byla zkolaudována v 10/24. V listopadu 2024 společnost A odkoupí pozemek pod rodinným domem od společnosti B. V listopadu 2026 společnost A prodá rodinný dům včetně pozemku třetí osobě (bude to první prodej od kolaudace). Bude tento prodej osvobozen od DPH ?
Mám dotaz ohledně nákupu a prodeje investičního zlata. Jedná se o zlaté mince s ryzostí nejméně 900/1000, to znamená, že u nás spadají pod §92 - zvláštní režim pro investiční zlato. V okamžiku, kdy tyto mince nakoupíme od České národní banky, na faktuře ČNB uvádí, že jde o §92 a prodej je osvobozen od DPH. V tomto případě prodej uvádíme do řádku 50 přiznání k DPH a A3 kontrolního hlášení. Jak to bude ale v případě nákupu identických mincí od Mincovňa Kremnica, štátny podnik ? (nákup z EU). Vystupuje Mincovňa Kremnica stejně jako u nás ČNB, nebo jde o soukromý subjekt? Budou od nich pořízené zlaté mince u nás v ČR osvobozené od DPH? Na přijaté faktuře máme uvedeno: dodání zboží je osvobozené od DPH. Daň odvede zákazník. Dodavatel i odběratel jsou plátci DPH, oba mají platné DIČ. a) bude prodej těchto mincí u nás podléhat odvodu 21% DPH? Takže při pořízení uvedeme přijatou fakturu do řádků 3 + 43 Přiznání k DPH a A2 Kontrolního hlášení a následný prodej pak jako běžný prodej zboží - řádek 1 ? b) nebo se u nás v ČR jedná o osvobozené plnění, přijatou fakturu nebudeme uvádět nikam do přiznání a prodej bude pak osvobozený, bez nároku na odpočet DPH, tzn. řádek 50?
Společnost s r. o. vykonává finanční činnost, která je osvobozená od DPH. Hodnota této finanční činnosti činní za 12 měsíců po sobě jdoucích 1,9 mil. Kč. Dále podnajímá další společnosti prostory, které má v nájmu. Z těchto má příjem 200 000 Kč za 12 měsíců po sobě jdoucích. Zahrnuje je podnájem do obratu pro DPH? Má povinnost je registrovat k DPH? Je podnájem také osvobozen od DPH stejně jako nájem?
Plátce DPH prodává nemovitost nabytou v r. 2020 od neplátce. Prodává neplátci. Jedná se o starý objekt kolaudovaný někdy v r. 1975. Od té doby nebyl významně rekonstruován-nebylo od té doby vydáno žádné kolaudační rozhodnutí. Od data nabytí do prodeje s.ro. investovalo do budovy malé částky na nutné opravy, které byly potřebné k udržení chodu budovy: topení, výměna oken. V celkové hodnotě v r. 2021 158 000 Kč bez DPH, v r. 2022 68 000 Kč bez DPH. Před prodejem, léto r. 2024 - byly uskutečněné opravy podlahy za cca 100 000 Kč bez DPH, ani z toho se DPH poměrem nevrací? Dále bylo v letech 2022-2024 nakoupeno vybavení: elektronika, nábytek v celkové hodnotě 300 000 Kč bez DPH (např. stará rozbitá TV se vyhodila, koupila se nová TV). Je nemovitost dle § 56 osvobozena při prodeji od DPH? Z oprav se poměrná DPH nevrací, nepřesáhly 200 000 Kč/rok. Pokud bude smlouva znít, že se prodává nemovitost včetně vybavení tak, jak „leží", příjemce přebírá, nebude se specifikovat co přesně je tam za vybavení, je toto nakoupené vybavení také osvobozeno od DPH a při prodeji se DPH nevrací, neodvádí?
Společnost, plátce DPH, organizovala akci, na které bylo víno použito na reklamu, dárky a degustaci. Bude na vzorky vína aplikována DPH? Pokud je víno jako dárek, bude společnost odvádět DPH a pořizovací cenu vína uplatní na náklady? Pokud společnost koupila víno v EU (v cizí měně), byl použit režim reverse charge, který kurz použít pro vypočet DPH? Od 1. 1. 2024 nejsou tichá vína považována za reklamní předměty. Tím pádem nejsou daňově uznatelný náklad? V čem je rozdíl mezi vzorkem a dárkem?
Jsme plátci DPH v ČR a budeme pronajímat část nemovitosti, kterou vlastníme, plátci DPH se sídlem na Slovensku. Celá nemovitost jsou nebytové prostory. V jakém režimu DPH budeme tento pronájem fakturovat, jak toto uvádět v přiznání k DPH a v KH?
Společnost s r. o., plátce DPH, pořídí nemovitost od fyzické osoby neplátce DPH hned po podstatné změně-přestavbě nemovitosti a rekolaudaci. V témže roce (po pořízení) nemovitost postupně rozprodá. Musí při prodeji odvést DPH na výstupu, když při pořízení nemovitosti od neplátce DPH neměla nárok na odpočet DPH na vstupu? Důležitý ale je i fakt, že koupila nemovitost od FO krátce po totální přestavbě a rekolaudaci nemovitosti a tedy pokud vím, tak lhůta pro osvobození 5 let začíná běžet nanovo. Takže z hlediska opakovaného běhu lhůty 5 let by měla DPH na výstupu odvést, protože prodej takovéto nemovitosti není osvobozen od DPH, ale je to správně, když při pořízení nárok na odpočet DPH neuplatnila (ani nemohla protože nakupovala od FO neplátce DPH)?
Česká společnost AAA s.r.o., která není plátce DPH a ani není identifikovaná osoba, potřebuje vystavit faktury na zahraniční zdravotní pojišťovnu, která má sídlo v Německu a má VAT číslo. Společnost AAA s.r.o. se zabývá zdravotní péčí (zubní ordinace), má klienty, kterým zahraniční zdravotní pojišťovna proplatí zubní péči. Jakým způsobem společnost AAA s.r.o. vystaví faktury: služby budou osvobozeny od DPH nebo poskytnuty v režimu přenesení daňové povinnosti (řežím reverse charge)?
Společnost pronajímá byty s 0% sazbou DPH. Jak postupovat v případě, že pronajímá i parkovací stání, uplatnit sazbu 21 % DPH, nebo vykázat jako osvobozené plnění?
Fyzická osoba, plátce DPH má ve vlastnictví 2 budovy. Obě budovy pronajímá dále plátcům DPH s nájmem, kde fakturuje částku v základu DPH a 21% DPH. Plánuje nákup bytu, kde nájem tohoto bytu bude osvobozen od DPH. Osvobozeným pronájmem bude fyzické osobě vznikat krátící koeficient pro odpočet DPH z oprav a dalších výdajů. Je možné uplatňovat DPH v plné výší u oprav, které jsou provedeny na nemovitostech, kde z nájmu je odváděno DPH (u dvou nemovitostí) a pak výdaje, které vznikají bez možnosti rozlišení na jednotlivé nemovitosti uplatňovat krátící koeficient, nebo musí být veškeré nároky na odpočet u výdajů (ať výdaje na zdaňovaný nájem, tak nezdaňovaný nájem) krácen dle krátícího koeficientu?
Společnost, plátce DPH pronajímá byty fyzickým osobám. Nájemné bytu není zatíženo DPH, jedná se o plnění osvobozené od DPH a je v přiznání k DPH vykazováno na řádku 50 - Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.
K nájmu bytu jsou nájemníkům poskytovány služby, za něž platí nájemník paušální poplatek. Poplatek za služby je vždy zlomkem ceny nájemného. Nebude docházet k jejich vyúčtování, nejedná se tak o zálohu. Služby k nájemnému by bez nájmu jako takového nebyly poskytovány, nejsou sami o sobě předmětem nájmu a nahlížíme tak na ně jako na vedlejší plnění k plnění hlavnímu - nájemnému. Z tohoto důvodu paušální služby k nájmu nezdaňujeme a máme za to, že by měly převzít režim zdanění služby hlavní.
Je tento postup správný a měla by se hodnota služeb k nájemnému stát součástí řádku 50 přiznání k DPH, nebo se do přiznání vůbec neuvede.
- Článek
Společnost Četrans prodávala nezastavěné pozemky osvobozeně od DPH. Správce daně jí za to doměřil daň a penále, protože dle jeho názoru se jednalo o prodej stavebních pozemků. Podle územního plánu se pozemky nacházely v zastavitelné ploše s funkčním využitím obchodně průmyslová zóna.
Dobrý den, s.r.o., plátce dph zakoupilo 28.4.2020 do obchodního majetku garáž (koupeno od neplátce dph, fyzické osoby), kterou využívá jako sklad.
Nyní, v roce 2024 chce garáž prodat neplátci dph (fyzické osobě).
Jaká výše dph se vyměřuje a odvádí při tomto prodeji?
děkuji
AAA s.r.o. provozuje zubní ordinaci a pronájem nebytových prostor. Zdravotní péče je osvobozena od DPH. Pokud tržba za pronájem a zdravotní péče dohromady přesáhne 2 000 000 za 12 měsíců, musí se společnost registrovat DPH a stát se plátcem DPH? Nebo zdravotní služby se do obratu nezapočítávají? Například, tržba z pronájmu nebytových prostor bude 750 000 Kč, tržba z zubní ordinace bude 1 250 001 Kč, musí se společnost registrovat k DPH? Pronájem nebytových prostor se bude danit sazbou 21 %?
Firma občas poskytne půjčku, z níž jí dle smlouvy plyne nárok na úroky vypočítané vždy k 31. 12. Jak se promítnou tyto nároky v krátícím koeficientu pro DPH dle § 76 zákona o DPH? Bude se jednat o osvobozená plnění a do jakého řádku DPH se uvádí?
Klient, stavební firma, plátce DPH, koupil v roce 2022 dům, který technicky zhodnocoval až do prosince 2023, uplatňovali jsme si plný odpočet DPH z tech. zhodnocení, protože dům bude využíván k ekonomické činnosti s nárokem na odpočet DPH ze 100 %. V lednu 2024 jsme začali jeden byt pronajímat dlouhodobě a počítáme zálohový koeficient podle § 76. V domě je kancelář a 4 byty, kancelář je využívána pro provoz firmy a 3 byty jsou pronajímány krátkodobě (ubytovací služba) ale 4 byt je pronajímán dlouhodobě (nájem), zabírá 20% podlahové plochy, tudíž plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně § 56a. Chtěli by jsme v roce 2024 opravit střechu za 100 000 Kč, není nám jasné jak postupovat ohledně odpočtu DPH, máme nárok na odpočet z 80% ? Zálohový koeficient nám vychází 100 % a nejspíš to tak bude po celý rok.
Česká společnost, neplátce DPH má dva typy mincí, které se rozhodla v jednom měsíci prodat. (1) Jedna část mincí jsou zlaté mince, na které se vztahuje osvobození od DPH dle § 92 odst. 2. Na druhou část mincí se vztahuje zvláštní režim dle § 90 ZDPH. Potřebujeme zjistit, co se počítá do obratu pro DPH z důvodu případné registrace. Máme za to, že mince osvobozené dle §92 (1) se do obratu pro registraci k DPH nepočítají vůbec a u sběratelských mincí (2) se do obratu počítá pouze přirážka jako uskutečněné plnění? Příklad: Společnost prodá zlaté mince v hodnotě 2 mi.l Kč (osvobozené dle § 92 - nespadá do obratu) a zároveň prodá sběratelské mince za 2,1 mil., které pořídila za 2 mil. Kč. Přirážka je tedy 100 tis. Kč (dle našeho názoru do obratu vstupuje pouze tato přirážka). Musí se tato společnost registrovat k dani z přidané hodnoty?
Jsme soukromá škola poskytující mezinárodní maturitu IB. Firma z UK, která IB zkoušky poskytuje, nám náklad vyfakturuje s nulovou DPH, jelikož v Anglii tyto zkoušky dani nepodléhají. Škola náklad v plné výši přefakturuje studentům. Jak máme prosím naložit s DPH v Čechách? Podléhají tyto zkoušky v ČR DPH? Má probíhat přefakturace s nebo bez DPH? Má být na faktuře DPH vyčísleno? Jen dodám, že tyto zkoušky jsou nezbytné pro dosažení středoškolského vzdělání.
Jsem plátce DPH a v roce 2002 jsem koupila vozidlo bez možnosti odpočtu DPH, zařadila jsem ho do obchodního majetku a letos vozidlo prodávám, předpokládám, že bez DPH. V jakém řádku v daňovém přiznání se prodej objeví?
Klient, právnická osoba, neplátce DPH, s obratem nad 2 mil. Kč vykonávající činnost mimoškolní výchova a vzdělávání, uskutečňuje pouze příjmy osvobozené od DPH dle § 57 odst. 1 písm. b) ZDPH. PO by chtěla pořídit nemovitost. Horní část - byty, by sloužila k pronájmu běžným občanům, spodní část by sloužila k vlastní podnikatelské činnosti, nepronajímala by se dalším osobám. Neohrozí souběh těchto příjmů osvobození dle výše uvedeného a PO se nestane plátcem DPH?