Plyn
Pro plyn určený k použití, nabízený k prodeji nebo používaný Sazba pro kód1) 2711.11 a 2711.21 Sazba pro kód1) 2711.29 a 2705 pro výrobu tepla bez ohledu na způsob...
Jak postupovat při fakturaci dodávky elektřiny nebo plynu? Vždy se bude jednat o transakci mezi podnikateli, plátci DPH.
1) Nakupujeme plyn od dodavatele, obchodníka s plynem. My nejsme obchodníkem s plynem. Jako pronajímatel spotřebu plynu přefakturováváme na nájemce, plátce DPH. Máme fakturovat v přenesené daňové povinnosti, nebo na výstupu uplatnit sazbu DPH a daň?
2) Nakupujeme plyn přímo od dodavatele, obchodníka s plynem. Dodavatel vystavuje fakturu s příslušnou sazbou DPH. Nákup plynu slouží pro kogenerační jednotku (kotelnu) na výrobu tepla a následně dodáváme teplo dalším nájemcům, plátcům DPH. Můžeme uplatnit přenesenou daňovou povinnost? Lišil by se postup v tomto bodě v případě, že plyn od obchodníka s plynem koupí „pronajímatel areálu“, ten nám plyn přefakturuje jako nájemci, my plyn spotřebujeme pro kotelnu na výrobu tepla a následně firmám fakturujeme spotřebu tepla? Máme licenci na výrobu elektřiny – (ne)jsme obchodníkem pro účely režimu přenesené daňové povinnosti na základě této skutečnosti?
Přinášíme vám podrobný přehled možností vládní finanční pomoci s dopady aktuálních vysokých cen energií, a to jak pro domácnosti, tak i pro podniky.
Ve Sbírce zákonů byly vyhlášeny tyto předpisy:
- Článek
Plyn a elektřina jsou pro účely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “) chápány jako specifické druhy zboží. Při uplatňování DPH při jejich dodání se tedy postupuje podle příslušných ustanovení zákona o DPH , která upravují pravidla pro dodání zboží s tím, že při dodání plynu a elektřiny je třeba respektovat některá specifika, která se týkají zejména stanovení místa plnění, dne uskutečnění zdanitelného plnění a také uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění. V souvislosti se skokovým zdražením plynu a elektřiny na podzim roku 2021 bylo přijato rozhodnutí, kterým mělo být toto zvýšení cen dočasně kompenzováno. Stalo se tak rozhodnutím bývalé ministryně financí, kterým byla prominuta DPH v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021 za dodání elektřiny nebo plynu. Toto rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty z důvodu mimořádné události bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 ze dne 20. 10. 2021. V navazující informaci GFŘ k vyúčtování elektřiny a plynu, která byl zveřejněna koncem října 2021, je uveden podrobnější výklad k tomuto rozhodnutí ministryně financí.
Za 11 a 12/2021 je u elektřiny a plynu osvobozeno od DPH. Není nám jasné, jak naložit s DPH při přefakturaci nájemcům za této situace:
S.r.o. - plátce DPH, má v obchodním majetku nemovitost, jejíž prostory pronajímá. Plyn a elektřinu přeúčtovává nájemcům 1x ročně tak, že přijaté vyúčtovací faktury od dodavatelů rozpočítá určeným klíčem na jednotlivé nájemce. Zálohy na energie nevybírá. Fakturu za plyn a elektřinu za období 11/2020 - 10/2021 obdržel od dodavatelů v 11/2021. Propočet provedl v prosinci a s DUZP v 12/2021 vystaví nájemcům fakturu za spotřebu plynu a elektřiny.
1) Jak má na faktuře za 11/2020 - 10/2021 vyčíslit DPH? Bude od ní celé plnění osvobozeno?
2) Po propočtu spotřeby energií bude v 12/2022 vystavovat fakturu s DUZP 12/2022 za 11/2021 - 10/2022 s tím, že opět po celý rok nebude vybírat zálohy. Jak má na faktuře za 11/2021 - 10/2022 vyčíslit DPH? Bude nějaké plnění z ní od DPH osvobozeno?
- Článek
Tak jako v minulých měsících, i tentokrát přicházíme s novinkami ze světa účetnictví a daní. Nejprve shrneme rozhodnutí ministryně financí o prominutí DPH u dodání elektřiny a plynu, které pro daňové poplatníky vyvolává ke dni psaní tohoto úvodníků spoustu nejasností, zejména co se možného nesouladu jak s českým, tak s unijním právem týče. Následně se budeme zabývat návrhem nové interpretace Národní účetní rady týkající se účetního zachycení přijatých záloh v cizí měně, ve které jsou navrženy závěry do značné míry měnící dosavadní účetní praxi. Na závěr uvedeme ve zkratce další novinky, které se udály za poslední měsíc.
- Článek
Společnost vlastní bytový dům, který pronajímá nájemníkům – b. j. a také podnikatelům pro provoz např. holičství/kadeřnictví, ordinace lékaře nebo pojišťovny. Pro vytápění objektu a ohřev teplé vody je v prostorách bytového domu kotelna na plyn. Dodavatel plynu nám účtuje spotřebu plynu v základní sazbě 21 %. Nájemníkům účtujeme náklady na plyn (pro vytápění a ohřev vody) rovněž v sazbě DPH 21 %. Prosím o sdělení, zda je daný postup správný. Jedná se o výši sazby daně.
- Článek
Zdá se, že se opět množí spory o daň z převodu nemovitostí při převodech rozvodů plynu, vody, kanalizace. Je shoda v tom, že jde o stavby jako věci v právním smyslu. Sporné je, zda jsou tyto stavby spojené se zemí pevným základem. Zda jsou tedy nemovitostí ve smyslu § 119 odst. 2 občanského zákoníku a zda jejich převod podléhá dani z převodu nemovitostí podle zákona č. 357/1992 Sb. , o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí.
Cílem tohoto příspěvku je přispět ke sjednocení výkladových pravidel při uplatňování daně z plynu a daně z elektřiny. V příspěvku vycházíme ze znění zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci...
1. Výchozí situace Zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů s účinností od 1. 1. 2008 přináší nové ekologické daně a jednou z nich je i zavedení daně...
Předmětem daně z převodu nemovitostí je (mimo jiné) úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem (§ 9 odst. 1 písm. a/ zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani...