Podíl
Dvě OSVČ, kteří pronajímají stroje s. r. o., kde jsou společníky i jednateli, mají v obchodním rejstříku obrábění kovů. Skutečnost je taková, že už několik let pouze pronajímají stroje. S. r. o. má v obchodním rejstříku též obrábění kovů. To souhlasí. Co mám uvádět v daňových přiznáních OSVČ, např. DPH - skutečnost nebo dle obchodního rejstříku? Měly by OSVČ zajít na živnostenský úřad a tam to změnit? Třeba se ještě k činnosti obrábění kovů někdy vrátí (mohou se např. rozhádat, prodat podíly v s. r. o. a být každý samostatně).
Česká s. r. o. nakoupila podíl v dceřinné společnosti se sídlem na Slovensku, kde je podíl na základním kapitálu v obchodním rejstříku evidován v EUR. Podíl však česká s. r. o. nakoupila postupně od dvou společníků. Od prvního společníka nakoupila podíl za tržní cenu za Kč, od druhého společníka již nakupovala za tržní cenu v EUR. Kupní cena celého podílu se tedy nerovná nominální hodnotě podílu evidované v obchodním rejstříku. Je nutné přecenit podíl, resp. tu hodnotu podílu, kterou s. r. o. kupovala za EUR k rozvahovému dni kurzem ČNB? Podíl není přeceňovám metodou ekvivalence.
Fyzická osoba vlastní podíly v několika s. r. o. Pro uspořádání rodinných vztahů a postupný převod majetku na další generace byl založen rodinný nadační fond. Fyzická osoba podíly vloží do fondu. Fond bude účtovat MD: 061 a DAL: 413 v ocenění reprodukční pořizovací cenou. Pro zjištění reprodukční pořizovací ceny fond objedná a zaplatí znalecké ocenění. Bude odměna znalce nákladem (účet 518) nebo součástí ocenění podílu (účet 061)? Při úplatném nabytí podílu a jeho ocenění pořizovací cenou je odměna pro znalce součástí ocenění podílu (cena za podíl je cena pořízení a odměna pro znalce je náklad související s jeho pořízením). U reprodukční pořizovací ceny se o vedlejších nákladech souvisejících s pořízením nehovoří. Jestliže půjde o náklad, bude tento daňově uznatelný? Protože vztah mateřská společnost × dceřiná společnost (podle § 19 ZDP) vzniká až po roce, neměl by být aplikován § 25 odst. 1 písm. zk) ZDP. Ale nejsem si jistý, a navíc je v zákonu ještě § 25 odst. 1 písm. i) ZDP.
- Článek
Průvodce Koordinačními výbory – příspěvek č. 614/28.11.23 JUDr. Ing. Martin Kopecký, daňový poradce č. 3826 Téma vystihuje název, autor zde řeší daně z příjmů nepeněžní firmy z podílu na likvidačním zůstatku zrušené s. r. o. u společníka – osoby fyzické (dále jen „FO“) i právnické (s. r. o.). Všichni aktéři jsou daňovými rezidenty ČR. Přínosné je, že navržené závěry autor demonstruje na konkrétních číselných modelových příkladech, což nebývá u KooV obvyklé.
Fyzická osoba nabyla podíl 10 % ve společnosti A v březnu 2018 (byli zde ještě další 3 společníci, také FO). V roce 2020 se uskutečnila přeměna formou odštěpení se vznikem nové společnosti B, na které fyzická osoba nabyla také podíl, nicméně v projektu přeměny byl stanoven nerovnoměrný výměnný podíl – důvodem bylo, že dva společníci ze společnosti již nechtěli pokračovat v technologickém vývoji technologie co byla předmětem odštěpení. Fyzická osoba tedy nabyla v odštěpované společnosti více než by standartně při rovnoměrném výměnném poměru ji náleželo (její podíl na odštěpované společnosti jí byl zachován). V listopadu 2023 došlo k prodeji podílu v plné výši ze strany této fyzické osoby. Máme pochybnosti, zda můžeme celý prodej podílu v roce 2023 osvobodit díky uplynutí časového testu?
Jediným společníkem společnosti ABC s.r.o. je společnost DEF s.r.o. Splaceno 100 % podílu ve výši 240 000 Kč. Rozvaha společnosti ABC s.r.o. k 8.12.2023 - účty MD 211/ D 411 240 000 Kč. K 8.12.2023 byla uzavřena smlouva o převodu podílu ve výši 100 % a jediným společníkem (nabyvatelem) společnosti ABC s.r.o. se stala fyzická osoba LH. Nabyvatel (fyz.osoba LH) zaplatil převodci (společnost DEF s.r.o.) za podíl dohodnutou kupní cenu ve výši 257 900 Kč. Účtuje se ve společnosti ABC s.r.o. o tomto převodu podílu (uhrazené kupní ceně ve výši 257 900 Kč)?
Jak budou postupovat zemědělští podnikatelé, kteří společně hospodaří a jsou plátci DPH. Jsou OSVČ, plátci DPH, společně pracují v zemědělství, v lese. Jeden vede daňovou evidenci. Mají společné příjmy a výdaje. Každý má svůj stroj. Jak budou podávat přiznání k DPH? Mohou příjmy a výdaje dělit podle dohody?
1. Úvod Tématem tohoto příspěvku je režim daně z příjmů u výplaty podílu na likvidačním zůstatku v nepeněžní formě v případě zrušení právnické osoby s likvidací za situace, kdy...
Akciová společnost (firma A) v roce 2022 nabyla akcie v jiné a. s. (firma B). Podíl je zaúčtován na účtu 062. Během roku 2023 se nic neměnilo, množství nakoupených akcií je stejný. Firma B v roce 2023 vydala další akcie a tím se podíl firmy A ve firmě B změnil. Je potřeba ke konci roku přeceňovat hodnotu nakoupeného podílu ve firmě A? Jak je to v případě oceňování podílu na dceřiných společnostech - stavy na účtu 061? Je potřeba hodnotu k 31. 12. 20xx nějak upravovat?
Matka a syn společně podnikají formou společnosti (dříve sdružení bez právní subjektivity) v oblasti maloobchodního prodeje nábytku. Na majetku společnosti se podílejí každý 50 %. Příjmy a výdaje dělí v jiném poměru 5 % matka a 95 % syn. Matka by chtěla synovi odprodat celý svůj podíl na majetku společnosti s tím, že by se nadále účastnila společného podnikání a dále by se podílela na příjmech a výdajích společnosti, ale už bez majetkového podílu. Majetek představují především zásoby zboží, ale také pohledávky, závazky a peníze v hotovosti a na účtu. Podíl by se prodával za cenu odpovídající pořizovací ceně zásob a nominální hodnotě ostatních složek. Je tento postup možný? A pokud ne, pomohlo by kdyby matka odprodala například 45 % podílu a zůstalo by jí 5 %?
Jak zaúčtovat nákup obchodního podílu společnost A, s.r.o. koupila podíl ve společnosti B, s.r.o (49%) - za 1 900 000 Kč, ve smlouvě je uvedeno, že se podíl bude postupně splácet po 150 000 tis. od roku 2023 do roku 2033?
Fyzická osoba (český daňový rezident) vlastní podíly v s. r. o. (se sídlem v ČR) a chce tyto podíly sjednotit/ převést pod mateřskou akciovou společnost, kterou za tímto účelem plánuje založit. Tyto podíly neměl společník nikdy zahrnuty do obchodního majetku/v účetnictví, měl je v soukromém vlastnictví jako občan. Podíly v českých s. r. o. však vlastní méně než 5 let, nesplňuje tudíž časový test na osvobození příjmu z prodeje. Jaká je nejoptimálnější cesta, jak podíly sjednotit po nově založenou a. s.?
Bude se po platnosti limitu osvobození 40 mil. se toto osvobození vztahovat na platbu, nebo na kupní cenu? Příklad: Držitel podílu prodá svůj podíl, který má v držení více než 10 let za 150 mil. Pro vysokou cenu se dohodl s kupujícím na splátky 30 mil. po dobu 5 let. Lze uplatnit každoroční osvobození, nebo bude potřeba daň vypořádat v roce prodeje?
Máme EUR půjčku na pořízení podílů. K této půjčce evidujeme kurzové rozdíly. Máme tyto rozdíly považovat za daňové uznatelné?
Fyzická osoba držela 20 let družstevní podíl k jednotce - garáži. V roce 2021 došlo k odprodeji jednotky (garáže) z družstva do osobního vlastnictví. V roce 2023 došlo k prodeji této jednotky (garáže). Podléhá tento příjem z prodeje nemovitosti zdanění nebo je od daně osvobozen? Pokud podléhá zdanění, jaký výdaj lze uplatnit proti příjmu z prodeje této nemovitosti? Pokud podléhá zdanění, může být v tomto případě uplatněno osvobození, pokud by poplatník použil získané prostředky na rekonstrukci bytové jednotky v osobním družstevním vlastnictví, kterou používá k vlastnímu bydlení?
Jeden ze společníků slovenské s. r. o. (FO z ČR) se rozhodl prodat svůj podíl ve společnosti české s. r. o. Jak tato transakce proběhne účetně i daňově z pohledu zúčastněných stran?
Společnost s r. o. by chtěla prodat část podniku. Jedná se o dílny, které již společnost nepotřebuje. Může je prodat jako část podniku, anebo je musí prodat jako soupis nehmotného a hmotného majetku? Dílny jsou samostatně stojící mimo „hlavní“ část společnosti. Jaké by byly daňové dopady (DPH a daň z příjmů právnických osob) v obou případech? Jak by to vypadalo, pokud by se společníci nakonec rozhodli prodat celou společnost s r. o. jako prodej podniku? Jak se určuje cena části nebo celého podniku, je nutný znalecký posudek na určení ceny? Společnost je na trhu více než 20 let.
Fyzická osoba (FO) prodala 100 % akcií společnosti XY s. r. o. PO. Byla domluvena kupní cena akcií v několika splátkách, které již byly uhrazeny. Ve smlouvě o převodu akcií bylo ujednání, že v případě prodeje (či jiného zpeněžení) nějaké z vyjmenovaných starších pohledávek, náleží FO 50 % z této částky. Jak by měla PO (nový vlastník) účtovat o této částce, kterou bude vyplácet posléze FO? Dle mého názoru se již o kupní cenu nejedná, a tudíž by se neměla zvyšovat cena podílu. Lze zaúčtovat jednorázově daňově do nákladů? Existuje možnost, jak převést tento závazek na dceřinou společnost XY s. r. o. – tedy že by výše zmíněných 50 % zaplatila dceřiná společnost místo mateřské společnosti a byl by to daňově účinný náklad?
Společník A vlastnil od 01/1997 podíl v s. r. o. ve výši 100 %. V 07/2022 daroval 50 % svému synovi. Nyní, tedy v 07/2023, zamýšlí společník A úplatný převod svého 50% podílu na 3. osobu. Doba 5 let pro posouzení osvobození prodeje podílu od daně podle § 4 zákona č. 586/1992 Sb. se v případě společníka A posuzuje od 01/1997, test 5 let pro osvobození je tedy splněn a bezúplatný převod části podílu na syna v 07/2022 na tuto skutečnost nemá žádný vliv?
Majitel firmy A koupil novou firmu, firmu B Firmu B financoval z firmy A, kde částku ve výši 6 mil. vedu na účtě 061. Majitel dostal nabídku firmu B prodat. Jak se bude danit u jednotlivých firem, jak to bude účetně ve firmě A , kterou tuto invetici platila, jak to bude účetně ve firmě B?