Podpis
Vlastníme ekonomický systém přes který vystavujeme objednávky pro různé dodavatele. Na objednávce je napsáno objednkávku schválil a jméno schvalovatele. Není však opatřena elektronickým podpisem, proto ji necháváme zvlášť ještě podepsat (fyzicky nebo elektronicky). Je tento podpis na objednávce povinný nebo můžeme objenávku odeslat bez jakéhokoliv podpisu?
- Článek
Proces postupné digitalizace společnosti pokračuje tempem převyšujícím představy řady spisovatelů sci-fi literatury, přičemž klade nemalé požadavky na běžné uživatele v podobě nutnosti přizpůsobení se tomuto trendu posledních let. Změny se nevyhnuly ani oblasti elektronického podepisování, identifikace a autentizace, tedy oblasti, kterou u nás donedávna upravoval zákon č. 227/2000 Sb. , o elektronickém podpisu, ve znění pozdějších předpisů. Tím základním posunem byla několik let připravovaná nová úprava v rámci Evropské unie, která byla schválena jako nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014, o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES (dále jen „eIDAS“). Na toto nařízení navázala tuzemská legislativa v podobě jednak nového zákona č. 297/2016 Sb. , o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, a dále zákona č. 298/2016 Sb. , 1) kterým bylo upraveno několik desítek jiných předpisů. V současné době probíhá připomínkové řízení k návrhu zákona o elektronické identifikaci, který doplňuje předchozí legislativní změny a přináší některé nové instituty a podmínky.
- Článek
V posledních několika málo desítkách let došlo k obrovskému rozvoji informačních technologií a s tím souvisejících možností komunikace ve všech oblastech života, od soukromých vztahů přes obchodní styk až po spojení s úřady veřejné správy. Zpočátku nebyly tyto způsoby komunikace právem nijak zvlášť upraveny, ovšem především v oblasti elektronického obchodu bylo nutné zrovnoprávnit elektronické dokumenty s dokumenty v tradiční, papírové, formě. Aby to bylo možné, bylo nutné nějakým způsobem ověřit totožnost osoby, která dokument vyhotovila a pro niž je tento dokument právně závazný, jako by ho vlastnoručně podepsala. Za tímto účelem byla vytvořena technologie tzv. digitálního podpisu.