Poplatky
Klient při úhradě tuzemské faktury v EUR měně zadal chybně příkaz a poslal částku v CZK na EUR účet - banka příjemce této přijaté platby si strhla bankovní poplatek za konverzi měny. Společnost požaduje zaplatit po dodavateli. účtování: bankovní poplatek stržený bankou MD 568/D 221 a vrácení poplatku od dodavatele: MD 221/D 568?
Jedná se v tomto případě o licenční poplatky? Jsme česká společnost, která vyvíjí a vlastní software, který máme na svým počítačových serverech a zákazníkům umožňuje tento software vzdáleně používat. V tomto hledisku se domnívám, že se nejedná o licenční poplatky, ale o službu. Tuto službu poskytujeme jak tuzemským zákazníkům, tak zákazníkům z jiných členských států EU. Nyní však máme partnera A v Estonsku, který tento náš software dále přeprodává koncovým zákazníkům B mj. v Estonsku, kteří náš software vzdáleně používají. Koncoví zákaznicí B za toto platí prodejci A. Následně prodejce A (náš Estonský partner) platí nám dle toho, kolika jeho zákazníkům systém poskytne. Má otázka zní, zda se v tomto případě jedná o licenční poplatky tj. mezi námi a estonským partnerem A. Estonský partner však náš software nepoužívá, jen ho přeprodává, vyhledává další zákazníky.
Jak správně účtovat různé poplatky? Z ČÚS mi to není zcela jasné, v odborné literatuře jsem četla různé názory, možná něco z toho může být na rozhodnutí účetní jednotky, případně na zvyklostech účtování, ale to si chci právě zde ověřit. Jedná se mi zejména o tyto poplatky: poplatek za výpisy z rejstříků, poplatek za vidimaci, konverzi a legalizaci dokladů, dále rozhlasové poplatky, dálniční poplatky (v tuzemsku + v cizině), poplatek za převod auta, poplatek za upomínku, a jaký má být protiúčet u rozhlasových a dálničních poplatků?
Společnost účtuje o předpisu poplatku za komunální odpad městu: 538 nebo 518/379 či 325? Nebo v bance přímo při placení 538 či 518/221?
OSVČ provozuje ubytování a vybírá od ubytovaných poplatky pro město. Všechny poplatky zahrnula do daňových příjmů (je administrativně velmi náročné rozlišit výnos za službu - ubytování a poplatek městu), a proto vše zdaňuje. Je pak možné dát do daňově účinných výdajů: odvod poplatků městu? Bude tedy zde daňový příjem a daňový výdaj, nebo to takto nelz,e a poplatník se tedy sám šidí, když dává do daňového příjmu poplatky městu?
Klient provozuje „rodinný penzion“. Je povinnost ze zákona vést knihu ubytovaných hostů?
Zaměstnavatel poskytuje v souladu s kolektivní smlouvou lázeňské pobyty zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům. Pobyt je zaplacen zaměstnavatelem v okamžiku rezervace. Na straně zaměstnavatele se jedná o nedaňový náklad – čerpání sociálního fondu, na straně zaměstnance se jedná o osvobozené nepeněžní plnění dle § 6 odst.9 písm d).
V případě, že je pobyt z důvodu nemoci zaměstnance nebo jeho rodinného příslušníka zrušen, jsou ze strany lázeňského zařízení uplatněny storno poplatky ve výši 50% hodnoty pobytu.
Jsou storno poplatky také považovány za plnění dle § 6 odst.9 písm. d) a vstupují do limitu osvobozených nepeněžních příjmů na straně zaměstnance?
Popis úkonu Poplatek v Kč žádost o prodloužení lhůty o vyslovení neúčinnosti doručení nebo navrácení lhůty v předešlý stav 300 žádost o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, hlášení...
Jedná se o výběr poplatků. Popis úkonu Poplatek v Kč Položka sazebníku nahlédnutí do živnostenského nebo leteckého rejstříku 20 2.b vydání stejnopisu, opisu, kopie, fotokopie nebo výpisu z úředních spisů,...
Popis úkonu Poplatek v Kč Položka sazebníku Za první zápis akciové společnosti (a. s.) do veřejného rejstříku 12.000 11.a Za první zápis osoby (s výjimkou a. s.) do veřejného...
Náš dodavatel zboží nám na faktuře za zboží fakturuje i factoringový poplatek ve výši 1 % dodávky. Jedná se o poplatek za to, že mu za zboží nehradíme zálohově před dodáním zboží (jak obecně u odběratelů vyžaduje), ale máme splatnost faktury je 1 měsíc (s tím, že fakturu hradíme factoringové společnosti, se kterou má dojednaný factoring). Měl by tento factoringový poplatek vstoupit do pořizovací ceny tohoto zboží nebo ho lze účtovat přímo do nákladů (něco jako obdoba úroku z úvěru na financování pořízení zboží, který by také do pořizovací ceny nevstoupil v případě, že bychom museli využívat provozní úvěry na financován pořízení zboží). Děkuji.
Jsme střední škola, zřízená krajem. Chystáme se pořádat přípravné kurzy k přijímacím zkouškám z matematiky pro žáky 9. tříd. Přibližná cena 3 000 Kč. Bude tato činnost podléhat DPH?
Akciová společnost uzavřela kupní smlouvu na koupi pozemku se 4 splátkami kupní ceny. Ve smlouvě je uvedeno, že návrh na vklad bude podán po uhrazení 1. splátky a na zbytek ceny je sjednáno zástavní právo, které bude vymazáno po uhrazení celé kupní ceny. A. s. zařadila pozemek do majetku ke dni vkladu do KN (rok 2022). Po uhrazení poslední splátky v roce 2023 podala návrh na výmaz zástavního práva. Bude poplatek 2 000 Kč nákladem roku 2023 nebo by měl být součástí PC pozemku ještě v roce 2022, zřejmě jako výdaje příštích období?
Společnost s r. o. platí ročně rozhlasový poplatek (na celý rok) pravidelně každý rok. Na jaké účty by měla správně s. r. o. rozhlasový poplatek zaúčtovat a měla by ho časově rozlišit?
- Článek
Poplatek je jednorázová peněžní částka, která je vybírána například za nějakou službu. O poplatcích se mluví zejména ve vztahu k veřejnoprávním subjektům (státu, obcím – některé právní předpisy používají termín „poplatek“ pouze v tomto významu), avšak i u služeb poskytovaných soukromými subjekty. Zpravidla jde o paušální cenu nebo příplatek (složku ceny). Takto poplatek definuje wikipedia. I z této definice je zřejmé, že poplatky jsou zejména veřejnoprávní, ale i soukromoprávní. Podle teorie daňového práva je poplatek peněžitou dávkou zákonem stanovenou, nenávratnou, vybíranou státem nebo jinými veřejnoprávními korporacemi za zákonem stanovené úkony jejich orgánů.
Firma s.r.o., plátce DPH, vinařství, má přijaté faktury od Národního vinařského centra za přihlašovací poplatky na zahraničních soutěžích. Minulá účetní účtovala na účet 538, nemělo by být účtováno spíše na jiný účet?
Na dodavatelské faktuře mám fakturováno zboží a k nim recyklační příspěvky,
zboží za zaúčtuji na účet 131 a recyklační příspěvky na 518. Zákazníci, kteří si od nás příslušné
zboží koupí již recyklační příspěvky platit nebudou. Mám zaúčtování dobře? Anebo je recyklační příspěvek související náklad a připočtu ho ke zboží na 131?
Vlastník lesního pozemku, plátce DPH, uděluje dle § 20 odst. 4 lesního zákona výjimku ze zákazu vjezdu a stání motorových vozidlem na lesní cesty. Za udělení výjimky pro konkrétní vozidlo na dobu jednoho roku žadatel uhradí poplatek. Jak na poplatek hledět z hlediska DPH, má být zatížen daní?
- Článek
Poplatek za uložení odpadů je poplatkovou povinností, spojenou, jak již název napovídá, s uložením odpadů na skládku. Poplatková soustava České republiky je tvořena poplatky státními1), místními2) a ostatními3). Kategorii ostatních poplatků lze rozdělit na poplatky na úseku ochrany životního prostředí a další poplatky, jako je mýtné, poplatky za užívání pozemních komunikací, za rozhlasové a televizní vysílání. Na úseku ochrany životního prostředí tvoří poplatky specifický platební nástroj, stimulující zejména osoby negativním způsobem ovlivňující životním prostředím – výkon určité činnosti s negativním vlivem na životní prostředí je zatížen poplatkovou povinností).4)