Přehled o výši daňového základu OSVČ
Pokud žena vykonává OSVČ, ale současně pečuje o 2 děti do 15 let, určitě vždy o prázdninách v měsíci červenci a srpnu, může v tomto období vykázat svoji činnost jako vedlejší, i když jinak je to její činnost hlavní činnost? Podle zákona č. 592/1992 Sb. by to snad mělo jít. Kdy musí nahlásit tuto péči o děti? Musí to být dopředu, nebo stačí až při ročním zúčtování? Případně, co se k tomu musí doložit? Dá se toto uplatnit i zpětně?
Poplatník v roce 2023 přešel z uplatňování výdajů paušálem ve výši 60% na režim paušální daně. V souvislostí tímto přechodem bude podáno dodatečné daňové přiznání na daň z příjmů FO. V evidenci poplatníka je k 31.12.2022 vykázána pohledávka z obchodních vztahů. Předpokládám, že tuto pohledávku bude potřeba v rámci dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů FO za rok 2022 dodanit (bez ohledu na to, zda byla v roce 2023 uhrazena či nikoliv), přičemž není možné uplatnit k této pohledávce žádné související výdaje. Současně předpokládám, že bude potřeba podat i opravný přehled k pojistnému na sociální zabezpečení. Bude současně nutné podat i opravný přehled k pojistnému na zdravotní pojištění, případně v jakých termínech?
- Článek
Úvod Cílem tohoto příspěvku je informovat podnikatelskou sféru a osoby zpracovávající daně o postupech ve zdravotním pojištění v souvislosti s důležitou povinností OSVČ, kterou je provedení ročního zúčtování formou podaného přehledu o...
- Článek
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou vykonávat svoji podnikatelskou činnost buď „klasicky“, tedy průběžnou komunikací s finančním úřadem, zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení, nebo výkonem své činnosti v paušálním režimu. V tomto článku se budeme zabývat těmi pojištěnci, kteří při výkonu své podnikatelské činnosti nemohou nebo nechtějí vstoupit do paušálního režimu, budou tedy standardní cestou plnit své zákonné povinnosti vůči té zdravotní pojišťovně, u které jsou pojištěni. Podotýkáme, že v případě výkonu více činností musí být osoba pojištěna u jedné zdravotní pojišťovny.
OSVČ chce ukončit podnikání k 28. 2. 2024. Má možnost podat daňové přiznání za rok 2023 + 2 měsíce 2024 jako účetní jednotky, nebo musí podat DPFO za rok 2023 a samostatně za 2 měsíce roku 2024 včetně samostatných přehledů pro OSSZ a ZP za roky 2023 a 2024?
OSVČ byla v roce 2022 zaměstnaná, ale od začátku roku 2022 do skončení zaměstnání (září 2022) pobírala pouze dávky nemocenského pojištění od OSSZ. Poté byla evidována jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce. OSVČ potřebuje podat nulové přiznání k dani z příjmů za rok 2022 nebo čestné prohlášení, že v roce 2022 neměla žádné příjmy. Musí být součástí přiznání potvrzení o zdanitelných příjmech s nulovými příjmy a potvrzení o době evidence uchazečů na úřadu práce? Bude k nulovému přehledu pro OSSZ za rok 2022 přikládat potvrzení od zaměstnavatele pro prokázání vedlejší výdělečné činnosti?
Soukromý podnikatel, advokát, plátce DPH, vede daňovou evidenci, vykonává činnosti právní, dále pak vlastní vodní elektrárnu, tzn. vykonává činnost - výroba elektřiny (malá vodní elektrárna,) a dále dělá trenéra - sportovní činnost. domnívám se, že limit se počítá u právní činnosti a výroby el. energie dohromady – 40% výdajový paušál a výdaje max. 800 000 Kč za rok, pro sportovní činnost se počítá paušál zvlášť – 60% výdajový paušál a výdaje max. 1 200 000 Kč za kalendářní rok, je tomu tak? Dosud používal skutečné výdaje, zásoby žádné nemá, pouze pohledávky a závazky a dlouhodobý majetek. Je tomu tak, že musí upravit základ daně za r. 2021 a zvýšit jej o pohledávky, snížit o závazky? V případě přehledů na sociální zabezpečení se musí podat dodatečný, u zdravotního pojištění je to také, nebo ne? Jak argumentovat správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, aby nevyměřila úroky z prodlení u dodatečných přehledů na vyšší odvody?
Jsem zaměstnaný na HPP, založím si živnost a stanu se OSVČ. Pokud nebudu mít za rok žádný zisk z této živnosti, kolik budu muset odvést na sociálním a zdravotním pojištění?
OSVČ podala za rok 2022 přehledy pro ZP a OSSZ. Od ledna do září měla podnikání jako hlavní činnost. Od října do prosince byla již zaměstnána a neodváděla zálohy. Za leden-září zaplatila na zdravotní pojištění na zálohách 2 627 x 9 = 23 643 Kč a měla celkem korunový přeplatek. 1) Je to správně z pohledu zdravotního pojištění? Od října do prosince měla zaměstnání a pojistné bylo odvedeno alespoň z minimální částky, ale zatím se nijak OSVČ u ZP jako podnikající fyzická osoba neodhlásila. 2) Při vyplňování přehledu pro OSSZ se její celkový daňový základ (150 000 Kč) rozdělil v poměru na hlavní činnost 9 měsíců a vedlejší činnost 3 měsíce a OSVČ doplácí "jakoby" za ty tři měsíce vedlejší činnost cca 7 000 tis. Kč - může to tak být správně? 3) Předpokládám, že se OSVČ měla k poslednímu záři odhlásit a za tři měsíce by žádný doplatek za tu vedlejší činnost nedoplácela? 4) Z pohledu sociálního pojištění je to nastaveno tak, že se celý daňový základ rozpočítá do 12 měsíců oproti zdravotnímu pojištění (pokud není odhlášena), byť v těch třech měsících žádné příjmy z podnikání neměla a měla pouze příjem ze zaměstnání?
OSVČ, vedlejší činnost, má také příjmy z ubytování na Airbnb a booking.com. Jedná se o § 7 zákona o daních z příjmů. Musí být i tyto příjmy vyčíslené na přehledech pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ?
OSVČ bude podávat přehled pro okresní správu a zdravotní pojišťovnu. Celý rok 2022 podnikala a 13. 12. 2022 živnost přerušila (přerušení od tohoto data je zaznamenané v ARES). Bude na přehledu pro OSSZ a ZP vyplňovat počet měsíců činnosti 12 nebo 11? Její činnost je, resp. byla hlavní. Měla za měsíc prosinec povinnost zaplatit zálohu na zdravotní a sociální pojištění?
Spolupracující osoba zřejmě nebude mít datovou schránku vystavenou povinně? V případě, že si ji nezřídí sama, budeme její daňové přiznání podávat v papírové formě a přiznání podnikatele, se kterým spolupracuje, budeme podávat ze zákona elektronicky? Ten samozřejmě údaje k datové schránce obdržel. Přehledy na sociální a zdravotní pojištění se u spolupracující osoby bez vlastní datové schránky musí podat také v papírové formě?
Je pravda, že je pro rok 2022 je poprvé sjednocen postup při vyplnění přehledu pro OSSZ a ZP, tj. v přehledech se uvádí daňový základ daně z daňového přiznání z řádku 37? Vždy tomu bylo tak, že se v přehledu pro ZP uváděly příjmy a výdaje (bez úpravy dle § 5 a § 23 zákona o daních z příjmů) oproti přehledu pro OSSZ, kde se daňový základ uváděl? Jedná se o legislativní změnu, která vede ke sjednocení postupu při zpracování přehledů? Nebo jde zde i jiný účel, který sledujete tuto změnu? Případně z jakého důvodu došlo k této změně?
Fyzická osoba byla od 1. 1. 2022 do 5. 7. 2022 vedena na úřadě práce. Od 6. 7. 2022 do 31. 8. 2022 byla vedena jako OSVČ. Příjmy i výdaje ze samostatné činnosti však byly nulové. Od 1. 9. 2022 do 31. 12. 2022 byla zaměstnána na hlavní pracovní poměr, kde učinila prohlášení. Bylo by lepší podat daňové přiznání na FÚ než pouze čestné prohlášení, že příjmy byly nulové? Předpokládáme, že v DAP uvedeme i příjmy ze závislé činnosti. Asi není dobré žádat o roční zúčtování u svého zaměstnavatele, když byla v roce 2022 i OSVČ. Přehled na OSSZ a VZP musí být podán. Zálohy zůstanou jako platby na důchodové a zdravotní pojištění – jednalo se o hlavní činnost? Zaplaceno v minimální výši dvakrát – 2 841 Kč OSSZ, 2 627 Kč VZP.
Klient OSVČ je v roce 2022 v paušálním režimu. Na podnět pana ministra by chtěl odejít ještě letos do předčasného důchodu. Uvažuji správně, že i když požádá o předčasný důchod od 31. 12. 2022, musí ukončit své podnikání k 30. 12. 2022 a tím pádem nesplní podmínky, aby za rok 2022 měl pouze paušální daň. Tedy, že si musí za rok 2022 podat přiznání DPFO, přehledy OSSZ a zdravotní pojišťovny a odvést doplatky?
OSVČ v paušálním režimu ukončil podnikání k 31.12.2021, byla splněna podmínka paušálního režimu nebo měl podnikatel podat za rok 2021 přiznání a přehledy na SP, ZP ?
Podnikatel je v režimu paušální daně pro rok 2022. Pokud přeruší živnost od 1. 10. do 31. 12. a zaregistruje se na Úřad práce, stačí, když tuto skutečnost nahlásí na OSSZ a zdravotní pojišťovnu? Nebude muset za rok 2022 podávat přiznání k dani z příjmů?
Jsem OSVČ, daňové přiznání za rok 2021 za mě podává na základě plné moci daňový poradce. Na rozdíl od předchozích let jsem tuto skutečnost neoznámila na VoZP v domnění, že tuto skutečnost stačí uvést v Přehledu, při jeho podání v termínu do 1. 8. 2022. Nyní jsem na web stránkách VoZP našla následující text: Skutečnost, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce, je OSVČ povinna VoZP ČR doložit do 2. 5. 2022. Je postup VoZP správný? Pokud ano, jaké sankce můžu očekávat, pokud Přehled OSVČ podám v červnu 2022?
Poplatník chce přejít ze skutečných výdajů na paušální. V roce 2020 měl dva neuhrazené závazky za službu ve výši celkem 15 000 Kč. Pohledávky měl všechny uhrazené. Zásoby nemá. Musí podat dodatečné daňové přiznání za rok 2020, kde uvede v příloze č. 1 - vykazované příjmy a výdaje (stejné jako v řádném přiznání) + na ř. 106 přidá položku snižující základ daně ve výši 15 000 Kč a tu také uvede do části E - úpravy snižující základ daně? V dodatečném daňovém přiznání se uvádí všechny údaje z řádného + ta úprava? Tj. celková jeho daň se v dodatečném přiznání sníží o 2 250 Kč. Je tedy povinen poplatník toto dodatečné přiznání poplatník podat, pokud se snižuje daňová povinnost? A v případě, že ano, kdy mu tento rozdíl finanční úřad vrátí? Jak to bude s opravnými přehledy pro OSSZ a ZP? Budou se také podávat a vyčíslovat? Bude mít tato úprava ještě nějaké dopad do roku 2021 - do přiznání a přehledů za rok 2021?
OSVČ podala Přehled o příjmech a výdajích na OSSZ, kde omylem deklarovala, že SVČ je vedlejší činnost (má ještě zaměstnání). Je možné podat Opravný přehled, kde uvede, že podnikání je činnost hlavní? Je to pro ni výhodnější a příjmy ze zaměstnání jsou opravdu o více než polovinu nižší než příjmy z podnikání.