Převod majetku
Společnost má ve svém majetku byt, který nepotřebuje a rozhodnutím jediného společníka bylo rozhodnuto, že jej společnost převede na společníka. Lze tuto transakci provést proti zápočtu nároku na vyplacený podíl ze zisku? Příklad: prodejní cena nemovitosti 8,5 mil. Kč, podíl na zisku 10 mil. Kč - účtování: 428/364 10 mil., 364/342 1,5 mil. - srážková daň, 364/641 - 8,5 mil. Kč - prodej nemovitosti.
Jsou s.r.o č.1 a č. 2, obě vlastní jeden majitel - společník. Společník chce převést majetek ve vlastnictví s.r.o. č. 1 na s.r.o. č. 2. Dle našeho názoru musí vzhledem ke spojeným osobám s.r.o.č. 1 prodat majetek s.r.o č. 2 na základě odhadní ceny stanovené znalcem. Je náš názor správný, nebo je jiná možnost? A jaká by byla cena v případě ročního pronájmu?
Cílem tohoto příspěvku je sjednotit interpretaci a definovat možnosti aplikace ust. § 13 odst. 9 písm. a) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších...
- Článek
Lékař je po léta činný jako OSVČ. Jako nastávající důchodce zvažuje v budoucnu předání ordinace mladší generaci. Proto připravuje založení s. r. o. 1. Ordinace je v nájmu. Řešením bude převod nájemní smlouvy, bez dopadu do účetnictví. Je to tak? 2. Majetek – stůl, židle, kartotéka, sedačky v čekárně, několik drobných lékařských přístrojů... – sami oceníme a prodáme do založeného s. r. o. Znalecký posudek bychom předpokládali při vkladu do základního kapitálu nebo u majetku významné hodnoty, je to tak? 3. Změny smluv se zdravotní pojišťovnou jsou mimo účtování? 4. Kartotéka, listy pacientů nemohou být předmětem prodeje mezi OSVČ a s. r. o. Přestože mají hodnotu goodwillu, nebudou nijak oceněny. Přejdou v kartotéce jako takové z OSVČ do s. r. o.? Případný další prodej s. r. o., prodej obchodního podílu, již může tento nehmotný majetek zhodnotit. Otázka ceny obchodního podílu není vázána na položky majetku firmy?
- Článek
Dochází-li k převodu majetku mezi akciovou společností či společností s ručením omezeným na jedné straně a spřízněnou osobou1 na straně druhé a hodnota převáděného majetku dosahuje alespoň výše jedné desetiny základního kapitálu společnosti, musí hodnotu (cenu) tohoto majetku určit znalec jmenovaný soudem (§ 196a odst. 3 obchodního zákoníku). V praxi je tento požadavek relevantní zejména při převodech majetku mezi společností a některým ze společníků či jinou koncernovou společností. Pokud cena převáděného majetku nebyla určena znalcem jmenovaným soudem, byla taková smlouva o převodu podle konstantní judikatury Nejvyššího soudu České republiky vždy absolutně neplatná. Tyto závěry nyní Nejvyšší soud ve svém rozsudku spis. zn. 31 Cdo 3986/2009 částečně revidoval.