Rekreace
Společnost s r. o. uhradila fakturu za dovolenou pro zaměstnance. Částka je 25 000 Kč. Zaměstnanec by firmě částku nad 21 984 Kč uhradil v hotovosti, tj. 3.016 Kč. Zaúčtování by mohlo být takto: MD 527/D 321 21 984 Kč, MD 315/D 321 3 016 Kč. Příjem do pokladny MD 211/D 315 3 016 Kč. Je to daňově a účetně v pořádku, nebo je možné jiné řešení?
Fyzická osoba občan nepodnikatel má vykázaný v přiznání z nemovitých věcí jeho „druhý“ rodinný dům, jako rodinný dům a zdaňuje jako H. Nyní vola FÚ, že požaduje změnu na písmeno J (rekreace). Podle katastru nemovitostí je to budova se způsobem využití rodinný dům. Jediný zádrhel je, že tam nemá trvalé bydliště, které má v jiném městě (kraji) a daný dům v obci využívají s rodinou jako druhou nemovitost (venkov), a to nejen na občasné víkendy, ale i přes týden kvůli práci, protože poplatník občas jezdí pracovně do jiného kraje. Není tam pronájem ani podnikání. Je požadavek z FÚ o opravě na zařazeni budovy J (rekreace) oprávněný? V zákoně je uvedeno, že budova pro rodinou rekreaci je budova rodinného domu užívaná pro rodinnou rekreaci, ale nevíme, zda to lze vykládat takhle extenzivně, že by jediný rodinný dům mohl mít poplatník jako H a další by musely být nutně J.
Firma poskytuje zaměstnancům benefit příspěvek na rekreaci ve výši do 20 000 Kč. Aby nedošlo k pochybnostem, tak vždy platí firma ze sveho účtu, aby se zaměstnanec neobdržel žádnou peněžní zálohu. Je nutné, aby byla faktura za ubytování striktně vystavena na iniciály firmy, nebo je v pořádku, když je vystavena přímo na zaměstnance a firma ji pouze uhradí? Do jakého roku se počítá příjem zaměstnance, pokud firma za něho zaplatí v roce 2024 finanční příspěvek, ale samotné ubytování je na rok 2025?
Zaměstnavatel se rozhodl, že pozve své zaměstnance na prodloužený víkend na Šumavu, bude hradit ubytování a stravu. Jak správně tyto náklady zaúčtovat a bude se jednat o nepeněžní příjem zaměstnanců? Musíme tedy zaměstnancům něco dodanit?
Jednatel se smlouvou o výkonu funkce uhradil z firemního účtu dne 6.12.2022 zálohovou fakturu na rekreaci pro sebe i rodinné přislušníky ve výši 20.000 Kč. Zájezd se bude kontat v období od 20. 5. – 27. 5. 2023. Před dovolenou bude doplácet zbylou částku. Je možné využít benefit dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP k této rekreaci v roce 2022 ve výši 20.000 Kč (záloha) i v roce 2023 ve výši 20.000 Kč (doplatek) na tu samou rekreaci?
Jednatel firmy s. r. o. není zaměstnanec, ale chtěl by dostat příspěvek na dovolenou ve výši 20 000 Kč jako ostatní zaměstnanci. Může firma vyplatit jednateli 20 000 Kč bez srážkové daně a bez odvodů sociálního a zdravotního pojištění? Jak máme zaúčtovat?
Firma chce poskytovat zaměstnancům 10 000 Kč ročně benefit na rekreaci nebo zájezd [§ 6 odst. 9 d) ZDP]. Bude hradit fakturu od poskytovatele rekreace nebo zájezdu se jménem zaměstnance nebo rodinného příslušníka. Prosím o upřesnění podmínek pro osvobození u zaměstnance: Rekreace nebo zájezd: čím je definován? Může to být pobyt koupený např. přes Booking? Stačí, že na fa od poskytovatele bude ubytování s poskytnutím jídla, nebo zde musí být ještě další služba (např. wellness). Stačí např. ubytování + letenka? Můžeme poskytnout i jednateli a jeho rodinným příslušníkům, který má pracovní smlouvu na pozici ředitel? Rodinný příslušník: dle pokynu D-59 se může jednat i o „faktické soužití“ Dokládá zaměstnanec čestným prohlášením? Může se jednat i o prarodiče nebo vnuky a je podstatná společná domácnost?
Jednatel a zároveň společník firmy má sepsanou smlouvu o výkonu funkce s měsíční odměnou 3 400 Kč. Ve smlouvě je dále uvedeno, že má nárok na příspěvek na rekreaci, penzijní připojištění a další. Může společnost proplatit jednateli tento příspěvek na rekreaci (limit do 20 000 Kč/rok) i s touto malou odměnou 3 400 Kč/měsíc? Pro společnost se bude jednat o daňově neuznatelný náklad, u jednatele ve mzdě osvobozené?
- Článek
Můžeme z FKSP přispět na pronájem obytného vozu jako příspěvek na rekreaci? Jsme střední škola, zřízená ÚSC.