Školné
Je nějaká možnost daňové uznatelnosti plateb školného, a to v případě, že zaměstnavatel u zaměstnance požaduje magisterskou úroveň na příslušné (systemizované) místo. Zatím má jen bakaláře a pracuje tam tedy na výjimku § 178a odst. 2 písm. c) podle zákona č. 234/2014 Sb. Školné v právě studovaném magisterském programu si zaměstnanec platí sám. Je možnost uznat tyto splátky školného v daňovém přiznání fyzické osoby?
Firma pravidelně hradí školné pro děti jednatele, nárok na tento bonus je sjednán ve smlouvě o výkonu funkce jednatele. Nyní v 11/2023 by měla firma uhradit školné na období 01-06/2024. Částka školného přesahuje limit pro hodnotu pro osvobození bonusů, který má platit od r. 2024. Vzniká firmě povinnost časově bonus rozlišit a v roce 2024 zahrnout do základu pro výpočet daně z příjmů a pro odvod sociálního a zdravotního pojištění? Dosud firma postupovala tak, že daňový bonus časově rozlišován nebyl a nedaňovým nákladem se stal v okamžiku úhrady.
V naší škole, jejímž zřizovatelem je město, máme školní družinu. Vybíráme od rodičů školné ve výši 800 Kč na žáka. Které náklady lze hradit z tohoto vybíraného školného? Vychovatelky přišly s požadavkem na pořízení kopírky, školení pro vychovatelky.
Může si dát s. r. o. do daňových výdajů platbu soukromého studia vysoké školy, když školné zaměstnanci hradí? Jaké jsou podmínky? Musí být zaměstnanec zaměstnán na HPP, nebo stačí na dohodu?
Je možné ze s. r. o. poskytnout zaměstnanci jako benefit úhradu školného na základní/střední/vysoké škole pro jeho děti? Pro firmu nedaňový náklad ]podle § 25 odst. 1 písm. h) 2], a pro zaměstnance nezdanitelný příjem [podle § 6 odst. 9 písm. d) bod 1] bez limitu? Samozřejmě s tím, že by školné posílala s. r. o. rovnou na účet dané školy.
- Článek
Jedná se u zaměstnavatele o daňově uznatelný náklad, pokud platí zaměstnanci studium na vysoké škole a studium souvisí s činností, kterou zaměstnanec vykonává? Jde jednoznačně o zvýšení kvalifikace zaměstnance. Pamatuji si, že historicky – snad do roku 2008 platilo, že zvýšení kvalifikace nelze brát jako daňově uznatelný náklad. Nicméně, pokud dobře chápu současné znění zákonů, zvyšování kvalifikace je již několik let daňově uznatelným nákladem.
- Článek
Náš zaměstnanec zaplatil škole, ve které se učí jeho děti, 20 000 Kč a ve skutečnosti to představuje školné. Škola vystavila na tuto částku darovací smlouvu, ve které není uveden účel, na který byl „dar“ poskytnut. Zaměstnanec chce po nás tento „dar“ uplatnit v ročním zúčtování daně. Pokud by chtěl zaměstnanec darovat škole dar (tedy mimo školného), co by darovací smlouva musela obsahovat?
- Článek
Naše společnost se rozhodla, že umožní jednomu z našich zaměstnanců studium na vysoké škole, resp. náklady za studium proplatí. Půjde tedy o zvýšení kvalifikace. Jde o vysokou školu z Mladé Boleslavi - technický obor, přičemž zaměstnavatel i zaměstnanec působí právě v tomto oboru. Je pro uplatnění školného do daňových nákladů nutné, aby byla podepsána se zaměstnancem kvalifikační dohoda (sami na tom netrváme)? Dále máme následující dotaz. Škola smlouvu o studiu uzavřela přímo se zaměstnancem a sdělila nám, že smlouvu uzavírají vždy pouze přímo se studentem (je možné že jim to nařizuje nějaký předpis, o kterém nevíme. Fakturu škola za daný semestr již vystavila na zaměstnavatele se všemi náležitostmi. Bude to možné takto akceptovat za účelem uplatnění výdajů do daňových nákladů?