Soudy
V roce 2009 uzavřela firma A smlouvu o dílo na dodávku svařovacích konstrukcí pro zalití do betonu a byla vyfakturována v plné výši a zaúčtována do výnosů a odvedena DPH. Vymezení předmětu díla mělo být provedeno v dokumentaci, jež mělo být postupně upřesněno ve výrobní dokumentaci, které firma B měla postupně předávat firmě A. Avšak firma B byla téměř dva roky v prodlení s dodaním detailních pokynů a dodaná dokumentace byla chybná a neustále se opravovala. Po dvou letech podala firma B žalobu na absolutní neplatnost smlouvy o dílo od počátku a žádala vrácení všech vynaložených finančních prostředků a zadala dokončení díla jiné firmě. Firma A dodala dílo pouze v rozsahu první etapy, další etapy dokončil jiný subjekt. Soud prvního stupně žalobu v celém rozsahu zamítl, dospěl k názoru, že odstoupení od smlouvy bylo neplatné právní jednání a smlouva zanikla pro nemožnost plnění. Krajský soud přisvědčil soudu 1. stupně ohledně toho, že odstoupení od smlouvy bylo neplatné a určil, že je třeba zúčtovat peněžní plnění. Bylo ustanoveno několik znalců na určení hodnoty díla, soud ale neuznal marné náklady a ušlý zisk, které vznikly prodlením s dodáním dokumentace. Nyní Vrchní soud uložil zaplatit firmě B určitou částku (hodnota plnění – hodnota posudku). Může firma B tuto částku dát do daňových nákladů? Předpokládá se, že se bude podávat dovolání – má se rozsudek zaúčtovat až po dovolání, nebo již nyní?
- Článek
Lze tedy předně uzavřít, že samotná skutečnost, že zápis z koordinačního výboru obsahuje citované závěry, ještě neznamená, že by z nich měl žalovaný (či krajský soud) v dané věci vycházet, resp. že by stěžovatelka citovanou část zápisu mohla považovat za popis ustálené správní praxe, kterou mohla svým postupem následovat.
- Článek
Výklad právních předpisů Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 2.12.2014, sp. zn. 5 Afs 49/2014, www.nssoud.cz V demokratickém právním státě totiž nemůže být zájem státu na vybrání daně samoúčelný,...
- Článek
Sledování daňové judikatury patří již řadu let do běžné činnosti daňových poradců, ale i samotných daňových poplatníků. Shrnutí aktuálních vybraných soudních rozhodnutí, zejména rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu, jsou běžnou součástí časopisů zaměřených na daňovou problematiku. Obdobně daňoví poradci seznamují své klienty s větším či menším počtem zajímavých rozhodnutí. Přesto si jistě každý z nás již položil otázku, zda je konkrétní rozhodnutí možné zevšeobecnit a vztáhnout myšlenky v něm uvedené i na jinou (svoji) situaci. V tomto článku se krátce zamýšlíme nad tím, za jakých podmínek lze uvažovat o zobecnění rozhodnutí soudu, a kdy naopak je odůvodnění soudu relevantní pouze pro posuzovaný případ.