Společenství vlastníků bytů

Máme bytový dům o pěti bytech a 7 vlastnících. Jsme vlastníci podílů na bytovém domě. Chceme si na katastru podíly převést na bytové jednotky. Budeme si muset založit SVJ a vést účetnictví?
Vydáno: 04. 06. 2024
Kdy je SVJ povinno registrovat své statutární zástupce na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu? I když nepobírají žádnou odměnu, nebo jen v případě, že jejich příjem zakládá účast na zmíněných pojištěních, tzn. na zdravotní od 1 Kč a na sociální od 4000 Kč? A od jakého data přesně? Četla jsem, že od zvolení do orgánu SVJ, což může být i několik let zpětně?
Vydáno: 23. 04. 2024
Předsedou představenstva SVJ je právnická osoba. Na shromáždění bylo odsouhlasenou vyplacení odměny ve výši 3 000 Kč měsíčně + vyplacení odměny za předchozí uplynulé období v částce 24 000 Kč právě této právnické osobě. Jak bude tato odměna při vyplacení právnické osobě zdaněna a musí z toho právnická osoba, která je plátcem DPH, odvést i DPH? A u odvodu DPH předpokládám, že DUZP nastává dnem rozhodnutím shromáždění? U právnické osoby bude tento příjem zdaněn jako běžný výnos daní z příjmů právnických osob ve výši 19 %?
Vydáno: 25. 04. 2023
  • Článek
Od pátého do desátého čísla časopisu UNES v roce 2021 byly uváděny zvláštnosti při účtování společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) o dlouhodobém majetku, o technickém zhodnocení společných částí, o úvěru a zápůjčkách, o aktivaci osobních nákladů na služby prováděné na dohodu o provedení práce a o různých formách přispívání na úhradu nákladů na správu.
Vydáno: 31. 01. 2022
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se věnovali některým souvislostem společenství vlastníků jednotek (dále „SVJ“) z pohledu daně z příjmů právnických osob.
Vydáno: 19. 12. 2021
  • Článek
V předchozím příspěvku jsme se věnovali přispívání na správu formou záloh a rozebírali jsme možnosti vypořádání nevyčerpaných zůstatků záloh a možné způsoby řešení, dojde-li k jejich přečerpání. Cílem tohoto příspěvku je ukázat zájemcům z řad čtenářů na příkladech, že existují i jiné formy přispívání na správu, a vysvětlit jim, kdy je používání jiných než zálohových forem přispívání mnohem výhodnější. Příspěvek je určen především pokročilejším účetním, kteří nemají problém vybočit ze zajetých kolejí, nabízí-li se možnost zvolit v některých případech nové, daleko vhodnější formy účtování.
Vydáno: 29. 10. 2021
  • Článek
Zaměstnavatel je povinen platit pojistné tehdy, jsou-li (mimo zákonných výjimek) osobě jako zaměstnanci vykonávajícímu pro zaměstnavatele činnost zúčtovány příjmy ze závislé činnosti zdaňované podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a rovněž v případě, kdy zúčtovaný příjem svojí výší povinnost placení pojistného zakládá. Pokud je zaměstnanci zúčtován příjem ze závislé činnosti zdaňovaný podle § 6 ZDP , přičemž není uplatněna žádná výjimka, pak zaměstnavatel musí přihlásit osobu u zdravotní pojišťovny (pokud již přihlášena není) jako zaměstnance a odvést pojistné podle zákona.
Vydáno: 27. 10. 2021
  • Článek
Mezi další zvláštnosti SVJ patří, že si vlastníci jednotek musí hradit většinu nákladů na správu svého majetku z vlastních prostředků, které jsou od nich vybírány nejčastěji formou měsíčních krátkodobých a dlouhodobých záloh na správu. Mezi vlastníky jednotek a SVJ jako právnickou osobou potom vzniká celá řada zúčtovacích vztahů, tj. pohledávek a závazků, jejichž pochopení není jednoduché nejen pro vlastníky, ale občas i pro účetní SVJ.
Vydáno: 29. 09. 2021
  • Článek
Tento příspěvek bych rád věnoval problematice společenství vlastníků jednotek, resp. jednotlivých vlastníků jednotek ve vztahu k jejich daňovým povinnostem. Závěrem se podíváme, co nového nám přinesly poslední novely právních předpisů v této oblasti.
Vydáno: 17. 09. 2021
  • Článek
Společenství vlastníků jednotek (SVJ) i bytové družstvo (BD) sídlí v jednom domě a bytové družstvo je pověřeno správou pro SVJ. Musí SVJ zasílat pozvánky na shromáždění, koná-li se schůze BD i shromáždění SVJ ve stejný termín? Pokud je mi známo, BD od 1. 7. 2021 nemusí zasílat pozvánky na schůze a stačí tuto pozvánku vyvěsit na domovní nástěnce.
Vydáno: 28. 07. 2021
  • Článek
Zatím jsme v 1. a 2. části pojednání o zvláštnostech účtování v SVJ probrali zvláštnosti účtování o dlouhodobém majetku ve vlastnictví SVJ a ve spoluvlastnictví jeho členů, o technickém zhodnocení společných částí a variantní účtování úvěrů a zápůjček. Mezi další zvláštnosti účtování v SVJ můžeme zařadit i účtování aktivace některých nákladů na služby.
Vydáno: 28. 07. 2021
  • Článek
Společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytové družstvo (BD) sídlí v jednom domě a BD je pověřeno správou pro SVJ. Musí SVJ zasílat pozvánky na shromáždění, koná-li se schůze BD i shromáždění SVJ ve stejný termín? Pokud je nám známo, BD od 1. 7. 2021 nemusí zasílat pozvánky na schůze a stačí tuto pozvánku vyvěsit na domovní nástěnce. Platí stejný postup v tomto případě i pro dané SVJ?
Vydáno: 26. 07. 2021
  • Článek
Cílem dnešního příspěvku je ukázat na příkladech, jak může vypadat účtování o nákladech na technické zhodnocení hrazených z úvěru nebo z kombinovaných zdrojů.
Vydáno: 26. 06. 2021
  • Článek
V některých dílech již ukončeného seriálu o účetnictví SVJ bylo uvedeno, že existují i složitější účetní případy, které však budou vysvětleny samostatně po skončení seriálu, aby nebyla narušena přehlednost systému vedení účetnictví v jednom SVJ. Nastal čas na plnění slibů.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
V následujícím příspěvku se budeme věnovat uzavírání účetních knih roku 2020 a jejich otevírání v novém roce 2021. Zaměříme se i na zaúčtování posledních účetních případů, týkajících se roku 2020, které v něm ale nemohly být zaúčtovány z technických důvodů.
Vydáno: 22. 02. 2021
  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 17. prosince 2020 ve věci C-449/19 WEG Tevesstraße
Vydáno: 22. 02. 2021
  • Článek
V následujícím příspěvku se budeme opět věnovat účetní závěrce společenství vlastníků jednotek sestavené k 31. 12. 2020. Podrobně se budeme věnovat výkazu zisku a ztráty, příloze a zprávě o hospodaření.
Vydáno: 30. 01. 2021
  • Článek
V následujícím příspěvku se budeme opět věnovat účetní závěrce společenství vlastníků jednotek sestavené k 31. 12. 2020. Podrobně se budeme věnovat rozvaze.
Vydáno: 21. 12. 2020
  • Článek
Po předchozích částech seriálu věnovaných postupům účtování o správě a o službách ve společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“), v roce 2020, nastal čas využít data poskytovaná účetnictvím pro informování vlastníků jednotek, jak bylo s jejich majetkem ve sledovaném období nakládáno. Informace, které by to vlastníkům měly vyjasnit, bývají shrnuty do účetní závěrky. Další části seriálu budou tedy věnovány hlavně účetní závěrce SVJ sestavené k 31. 12. 2020.
Vydáno: 27. 11. 2020
1/ Dle § 1177 občanského zákoníku je osoba, která přenechá svůj byt k užívání jiné osobě, povinna nahlásit SVJ jméno a bydliště této osoby v "nájmu". Bohužel jeden právní názor je, že musí nahlásit adresu dle občanky a druhý názor je, že může nahlásit adresu, kde se bytová jednotka, kde je v "nájmu", nachází. To pak podle nás ztrácí smysl tohoto paragrafu. Také nám bylo řečeno, že jako výbor SVJ nemáme nárok na to, abychom nějak zkontrolovali, zda se ten dotyčný jmenuje tak, jak byl nahlášen. Takže když nahlásí nepravdivě například Josef Vonásek, Horní-Dolní, tak to musíme vzít jako hotovou věc. 2/ Příspěvek na vlastní správu domu se stanovuje ve stejné výši pro všechny bytové jednotky v SVJ bez ohledu na podíly, velikost. Účtuje se výsledkově. Patří sem odměny výboru, poštovné, právník, účetní. Ale patří sem i pojištění domu, když by se tato položka měla určovat podle podílu. To by pak ten příspěvek nebyl stejný pro všechny bytové jednotky.
Vydáno: 16. 10. 2020