Společnost veřejná obchodní

Veřejná obchodní společnost vstoupí k 30. 9. 2024 do likvidace. Ve společnosti jsou 2 společníci, každý má 50 %. Sestaví před dnem vstupu do likvidace rozvahu. V majetku má společnost dům postavený a zkolaudovaný v roce 2009, osobní automobily a zásoby dřevní hmoty. Pohledávky má jen za společníky v. o. s. – vyplacené zálohy společníkům v průběhu roku 2024 a současně i závazky ke společníkům – půjčky společnosti v. o. s. těmito společníky. Jiné závazky a pohledávky společnost nemá. Jak postupovat při likvidaci, jak likvidovat dům, jak likvidovat osobní automobily a zásoby dřevní hmoty? Co je pro společníky v. o. s. výhodnější? Likvidovat před vstupem do likvidace nebo až po vstupu do likvidace? Otázka DPH, odvést DPH z převodu osobních automobilů do osobního vlastnicví a dřevní hmoty také pro osobní potřebu? 
Vydáno: 01. 10. 2024
Řeším otázku nízké kapitalizace u v. o. s. Tato společnost přijala zápůjčky od spojených osob a v rámci svého účetnictví předepsala úroky MD 562/D 325. Vzhledem k tomu, že v.o.s. nemá žádný vlastní kapitál, tak v případě provedení testu nízké kapitalizace je jasné, že budou úroky vždy nedaňové. Je tomu opravdu tak, že tento test provádím i u tohoto typu společnosti? A v případě daňové neuznatelnosti transformuji hospodářský výsledek v.o.s. na základ daně (úprava o nedaňové náklady) a zdaním v samostatných přiznáních DPFO jednotlivých společníků? V. o. s. nepodává přiznání, podávají společníci. Nebo bych měla spíše řešit daňovou uznatelnost těchto předepsaných úroků ve vztahu přebírajících společníků v. o. s. (fyzických osob) vůči zapůjčitelům zápůjčky (spojené osoby)? Tzn, že nízkou kapitalizaci neřeší v. o. s., ale přebírající společník - neřeším daňovou uznatelnost úroků ve vztahu k v. o. s., která nepodává přiznání, ale k jednotlivým společníkům?
Vydáno: 17. 07. 2024
Veřejná obchodní společnost sestavuje k poslednímu dni kalendářního roku účetní závěrku. Jsou součástí této účetní závěrky běžné výkazy, jako je příloha k účetní závěrce, rozvaha a výkaz zisků a ztrát nebo má nějakou výjimku? Musí sestavovat i zprávu o vztazích mezi spojenými osobami, pokud je podíl jedné právnické osoby 90 % a druhé právnické osoby 10 %?
Vydáno: 12. 04. 2024
Je možné, aby veřejná společnost přispívala svým jednatelům na doplňkové penzijní připojištění, pokud budou mít uzavřenou smlouvu o výkonu funkce, kde bude sjednána odměna a tento příspěvek? Lze, i když odměna sjednána nebude, ale bude sjednán jen tento příspěvek? Nemají sjednán žádný zaměstnanecký poměr. V případě, že toto lze, bude to mít stejný daňový dopad jako u běžných zaměstnanců? 
Vydáno: 29. 02. 2024
Vystoupení společníka z veřejné obchodní společnosti či přistoupení společníka do společnosti je proveditelné dohodou o změně společenské smlouvy v.o.s. Návrh na zápis změny společenské smlouvy podává statutární orgán veřejné obchodní společnosti. Doloží přitom tuto dohodu a čestné prohlášení přistupujícího společníka, pokud se jedná o přistoupení společníka (čestné prohlášení naleznete v samostatném vzoru). Návrh na změnu společenské smlouvy se podává k rejstříkovému soudu, u kterého je společnost zapsána. Soudní poplatek činí 2 000 Kč.
Vydáno: 31. 12. 2023
Veřejná obchodní společnost vstoupila k 1. 10. 2023 do likvidace, obchodní korporace jsou povinny do 30 dnů podat daňové přiznání za období předcházející vstupu do likvidace, ale v. o. s. daňové přiznání nepodává, podávají ho společníci k dani z příjmů fyzických osob. Jsou v tomto případě společníci povinni podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob do 31. 10. 2023?
Vydáno: 05. 10. 2023
U veřejné obchodní společnosti vznikají dočasné rozdíly (rezerva na dovolenou, rozdíl DZC a ÚZC). Má se v případě v. o. s účtovat odložená daň? A v případě že ano, máme použít sazbu 15 % nebo 19 %?
Vydáno: 22. 02. 2023
Předpokládám, že veřejná obchodní společnosti si také nemůže uplatnit krácený paušál na dopravu jako je tu u ostatních společnosti? A pojistné zdravotní a sociální, které odvádí společníci ze zisku nemohou být uplatněny v nákladech v. o. s?
Vydáno: 16. 11. 2022
  • Článek
Přeměny obchodních společností jsou v poslední době poměrně populárním prostředkem, jak zajistit požadovanou strukturu společností, přeskupit obchodní majetek nebo připravit společnost na plánovanou akvizici. Mezi typy přeměn se řadí fúze a rozdělení včetně přeshraničních přeměn a dále rovněž převod jmění na společníka a přeshraniční přemístění sídla, tento článek se však výhradně zabývá rozdělením obchodní společnosti, a to formou rozštěpení nebo odštěpení. Účelem realizace rozdělení může být např. oddělení výrobní části společnosti od prodejní nebo oddělení nemovitého majetku ze společnosti, který je následně pronajímán z nově odštěpené společnosti. Důvodů, proč se přeměny společností stávají čím dál populárnější, je však mnoho. Velké množství důvodů pro realizaci přeměny obchodních společností lze však jednoduše zobecnit do dvou hlavních cílů, a to diverzifikace rizik a zefektivnění chodu společností.
Vydáno: 14. 09. 2022
  • Článek
Veřejná obchodní společnost je podle § 95 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „zákon o obchodních korporacích “), ve znění pozdějších předpisů, společností alespoň dvou osob (společníků), které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy společně a nerozdílně. Jedná se o obchodní korporaci typu osobní společnosti, kterou lze podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona o obchodních korporacích založit jen za podnikatelským účelem nebo za účelem správy vlastního majetku. Společníky veřejné obchodní společnosti mohou být jak fyzické osoby, tak i právnické osoby (je-li společníkem veřejné obchodní společnosti právnická osoba, vykonává práva a povinnosti společníka jí pověřený zmocněnec, kterým může být pouze fyzická osoba).
Vydáno: 30. 08. 2022
Veřejná obchodní společnost chce převést nemovitost zahrnutou do majetku na jednoho ze dvou společníků. Musí to být prodejem nebo můžeme použít bezúplatný převod a podléhá tento bezúplatný převod dani z příjmu fyzických osob? Při vzniku společnosti vložil tento společník do podnikání 1,6 mil. CZK. Mohlo by se toto vzájemně započíst? Na nemovitost je zhotoven odhad.
Vydáno: 16. 02. 2022
Může být společník v. o. s. v této společnosti zaměstnán dle zákoníku práce v některém z pracovněprávních vztahů, tedy na pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce?
Vydáno: 08. 12. 2021
Likvidovaná společnost je již bez majetku a činnosti, ale má staré závazky, které věřitelé neřeší (často už ani neexistují, vesměs jde o zahraniční firmy). Někdy jde o závazky za faktury (tedy staré náklady, které se příp.musí dodanit), někdy o půjčky (kde o daně nejde). Jak postupovat u kumulovaných ztrát z dřívějších období, které není čím vyrovnat? Je rozdíl, jde-li o v. o. s. a nikoliv kapitálovou společnost?
Vydáno: 08. 11. 2021
Dva společníci v. o. s., kteří dle současné smlouvy podnikají každý na 50 % podílu ve v. o .s uvažují o změně podílu každého. Lze to udělat změnou společenské smlouvy a lze to udělat i v průběhu roku nebo popřípadě zpětně od 1. 1. 2021? Jestli se podíl změní třeba v průběhu roku, jaké bude rozdělení zisku na konci účetního období pro zdanění?
Vydáno: 13. 05. 2021
Jak postupovat v účetnictví a zda je tu nějaký důvod pro zdanění příjmu u fyzické osoby. V loňském roce došlo k vystoupení jednoho společníka z v. o. s. a byl nahrazen jiným. Bylo rozhodnutu o tom, že na tohoto společníka, který vystoupil, bude převeden nemovitý majetek - hala a pozemek pod ní, které byly součástí majetku v. o. s. Na ostatních závazcích ke společníkům je naúčtovaná protihodnota, kdy před lety tyto nemovitosti do v. o. s. společníci vkládali s osobního vlastnictví. Při výstupu ze společnosti bych odúčtovala z majetku nemovitosti minusem a také bych o tuto částku snížila závazek vůči společníkovi. Je to účetně možné? V jaké ceně budu odpisovat závazek vůči společníkovi? Mohu použít zůstatkovou cenu, nebo musím vzít odhadní? V druhém případě by vznikl rozdíl mezi zůstatkovou cenou a odhadní cenou a ten šel do nákladů v. o. s. jako nedaňový náklad (nebo daňový)? Jak je to se zdaněním u fyzické osoby společníka, který vystoupil? Bude tento nepeněžitý příjem součástí daně z příjmu fyzické osoby, když ale proti tomu chci vymazat závazek vůči němu? 
Vydáno: 05. 02. 2021
Ve firmě (v. o. s) způsobila škodu bývalá účetní, která v průběhu 10 let postupně ukradla cca 5 mil Kč. Policie případ vyšetřila, uzavřela a předala soudu. Bylo vydáno soudní rozhodnutí, škoda potvrzena a účetní odsouzena. Škodu musí zaplatit, jenomže nejspíš nebude mít z čeho. Jak se k tomu postavit účetně? Lze celou částku zaúčtovat na účet škody (daňově uznatelné), tím vznikne ztráta, která se přeúčtuje na dva společníky a ti si ji uplatní ve svých DPFO? A budou postupem let odečítat? 
Vydáno: 28. 01. 2021
  • Článek
Daňová kontrola je zajisté vždy vážným zásahem do života daňového subjektu. Nabytím účinnosti novely zákona č. 280/2009 Sb. , daňového řádu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “) dne 1. 1. 2021 dochází k podstatným změnám kontrolních postupů s cílem celý proces zpřehlednit a zjednodušit.
Vydáno: 18. 01. 2021
V průběhu roku 2020, tedy přesně k 1. 7. 2020 se změnil společník ve v. o. s. Byli vždy 2. Jeden byl ale nahrazen novým. Jak se má rozdělit ke zdanění výsledek hospodaření za rok 2020? Na koho půjde polovina (dle společenské smlouvy každý rovným dílem) HV za rok 2020? Musí se nějak vypočítávat podíl na minulého společníka nebo se bere stav k 31. 12. 2020 a půjde to rovným dílem na společníky evidované k 31. 12. 2020?
Vydáno: 14. 01. 2021
  • Článek
V lednu letošního roku byla parlamentem finálně schválena a prezidentem podepsána největší novela zákona o obchodních korporacích od zahájení jeho účinnosti od roku 2014. Jedná se v zásadě o první velkou novelu tohoto důležitého zákona, která přinese několik výrazných změn v oblasti, jež se dotýká většiny podnikatelů. Dále se dozvíte více informací ohledně změn u orgánů jednotlivých společností a změn v úpravě smlouvy o výkonu funkce, kterým by měli věnovat pozornost všichni statutáři společností. Také se článek zaměřuje na znění podmínek a pravidel pro vyplácení zisku nebo jiných vlastních zdrojů společnosti. Pod jinými vlastními zdroji se mají na mysli například různé kapitálové fondy společnosti (příplatky, rozdíly z přecenění v souvislosti s přeměnami), které společnost může rovněž vyplácet společníkům. Jednotlivým vybraným změnám se budeme věnovat podrobněji, abychom vás s těmito novinkami detailněji seznámili a připravili vás tak na účinnost této novely od 1. 1. 2021.
Vydáno: 15. 12. 2020
Dle franšízové smlouvy byl uhrazen společností v. o. s. poplatek 450 000 Kč bez DPH. Jak o něm správně účtovat a jak odpisovat či dostat do daňových nákladů? 
Vydáno: 09. 11. 2020