Úroky z finančních podpor, úvěrů a půjček
Společnost s r. o. si pořídila elektromobil, částečně na úvěr. Národní rozvojová banka na základě smlouvy o poskytnutí bankovní záruky za investiční úvěr s finančním příspěvkem v Programu Záruka Elektromobilita, poskytla společnosti finanční příspěvek ve výši 200 000 Kč. Tento příspěvek byl společnosti poukázán na účet. Jaký je správný postup zaúčtování? Snížit hodnotu pořizovaného majetku o výši finančního příspěvku, a elektromobil tedy odpisovat z hodnoty snížené o částku příspěvku, nebo se má finanční příspěvek zaúčtovat do výnosů (časově rozlišit?) a elektromobil odepisovat z celkové pořizovací ceny?
Zaměstnanec má uzavřenu hypoteční smlouvu na své jméno, kdy majitelem financované nemovitosti (bytu) k bydlení je v katastru zapsaná dcera zaměstnance. Byt fyzicky užívá ke své bytové potřebě dcera. Došlo zde k tomu, že dcera neměla dostatek prostředků k hrazení hypotečního úvěru, proto hypotéka byla bankou uzavřena na rodiče s tím, že banka nemá problém financovat z hypotéky nemovitost v majetku osoby blízké (dcery). Může zaměstnanec (rodič) uplatnit úroky z hypotečního úvěru v zúčtování daně z příjmu FO? Pokud ne, je možné, aby tyto úroky uplatnila dcera, i když na ni není hypoteční smlouva uzavřená? Nebo dojde k situaci, že nárok na daňový odpočet úroků z hypotéky nebude mít ani jeden z nich?
U jednoho z našich klientů nyní řešíme v rámci závěrky daňovou uznatelnost výnosů v souvislosti s poskytnutou půjčkou. Klient si půjčil peníze od spojené osoby, tyto peníze investoval na termínovaný účet s vyšším úrokem. Máme tedy nákladové úroky 562 za spojenou osobou a výnosové úroky 662 od banky. Jelikož se jedná o přijatou půjčku od spojené osoby, provedli jsme test nízké kapitalizace, kdy cca 85 % nákladových úroků musíme vyloučit jako nedaňový náklad. Otázkou zůstává daňová uznatelnost výnosů. Je možné v této souvislosti považovat účet 662 do výše vyloučeného nákladu za nedaňový?
V době covidu společnost získala tzv. covid úvěr, kdy stát vracel úroky. V roce 2022 byl chybně zaúčtován nárok na vrácení tohoto úroku. Částka zůstala v rozvaze na účtu 378. Tento úrok již nebude státem vrácen. Jak správně odúčtovat částku z 378?
Jak si vyložit podmínku uvedenou v § 15 odst. 3 až 4 zákona o daních z příjmů? Bytovou potřebou je zde koupě bytu dle § 4b odst.1 písm. c) ZDP. Byt vlastní poplatník fyzická osoba od roku 2019 až dosud. Byt není v obchodním majetku. Od roku 2019 do 17. 9. 2023 v bytě vlastník bydlel, do této doby byt nepronajímal ani nepoužíval k podnikání. Od 18. 9. 2023 celý byt pronajal a neužívá jej vůbec k bydlení. Sám se přestěhoval jinam. Byt pořídil na úvěr, je účastníkem úvěrové smlouvy, úroky z úvěru neuplatňuje v přiznání jiná osoba.
Jde nám o tuto konkrétní podmínku, zda pro možné uplatnění nároku na odpočet u této bytové potřeby, byť třeba kráceného (při souběžném splnění ostatních podmínek dle ZDP, které nejsou předmětem dotazu):
musí poplatník bytovou potřebu po celý rok 2023 vlastnit a zároveň musí bytovou potřebu po celý rok 2023 užívat k bydlení,
nebo platí, že musí bytovou potřebu po celý rok 2023 vlastnit a po jakoukoli část roku 2023 užívat k bydlení?
Je nám jasné, že v druhém případě by se nárok na odpočet krátil dle poměru doby užívání pro bydlení. Citace: „Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v § 4b odst. 1 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v § 4b odst. 1 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v § 4b odst. 1 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb.“
Posuzuje se úrok z termínovaného vkladu (právnická osoba) jako plnění osvobozené bez nároku na odpočet (našla jsem názor, že uložení peněz v bance na termínovaný vklad může spadat pod § 54 odst. 1 písm. c) zákona o DPH?
Jak správně počítat letos v přestupném roce úroky ze zápůjčky? Když je úrok 5 % p. a., bude i letos úrok z 10 000 Kč ve výši 500 Kč? Počítáme úroky takto : (jistina × úroková sazba × počet dnů) / (365 × 100). Když bude přestupný, tak dosadíme místo 365 počet dní 366 a vychází nám to stejně, tedy 500 Kč. Můžeme takto postupovat?
Společnosti byl dne 28. 3. 2024 stržen úrok z úvěru v měně EUR za období 29. 12. 2023-27. 3. 2024 - časově tudíž rozlišujeme část splátky úvěru přes účet 383 - předpis úroku z úvěru k 31.12.2023 za období 29. - 31. 12. 2023: 562/383 - jaký kurzem přepočíst tento předpis - kurzem úhrady (tj. v našem případě 28. 3. 2024) a udělat kurzový rozdíl proti kurzu k 31. 12. 2023 nebo rovnou účtovat v kurzu ke dni 31. 12. 2023 (společnost používá denní kurzy pro přepočet cizí měny)?
Společnost v únoru 2024 dostala na účet úroky (v roce 2023 poskytla jiné společnosti úvěr). Musí firma zdanit úroky v roce 2023, nebo v roce 2024?
Zaměstnanec uplatňuje odpočet úroků z hypotečního úvěru. Ve smlouvě o hypoteč. úvěru je rozdělena celková částka poskytnutého úvěru na účelovou část na koupi pozemku vč. rodinného domu a na neúčelovou část, u které není uveden žádný účel. V potvrzení o úrocích je celková částka bez zmínky o účelové a neúčelové části úvěru.
Pokud si zaměstnanec sám určil podíl účelové části úroků z celkové částky a zapsal tuto částku do Žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2023, může mu zaměstnavatel provést roční zúčtování?
Potřebuji si ujasnit, zda mohu úroky z úvěru na výstavbu výrobní haly dát do nákladů a nebo musí být součástí pořizovací ceny nemovitosti? Dočetla jsem se, že se může účetní jednotka rozhodnout. To znamená, že pokud dám do nákladů, nemůže mi to správce daně zpochybnit, že by to mělo být součástí stavby?
Manželé koupili byt, ve kterém provedli rekonstrukci. Koupě bytu a rekonstrukce je financována částečně z úvěru. Úroky z úvěru nebyly uplatňovány jako nezdanitelná částka § 15 ZDP. Nyní po rekonstrukci se rozhodli byt prodat. Prodej není osvobozený. Budou úroky zaplacené bance do doby prodeje bytu součástí výdajů uplatňovaných v rámci § 10 ZDP?
Mezi bankou a klientem (OSVČ) byla uzavřena smlouva o úvěru (na IČ klienta). V podmínkách úvěru je, že slouží výhradně k profinacování potřeb vyplývajících z podnikatelské činnosti klienta. Účel nebyl blíže specifikován a ze strany klienta nebylo nutné bance jeho čerpání žádným způsobem dokládat. Je možné uhrazené úroky z tohoto úvěru zahrnout do daňově uznatelných nákladů OSVČ?
Zaměstnanec v rámci ročního zúčtování žádal o uplatnění úroků z hypotéky. Doložil smlouvu o úvěru a náhled z katastru o vlastnictví, který je veřejně přístupný. Nedodal přímo list vlastnictví. Je to i takto daňově uznatelné?
Dvě spojené osoby mezi v roce 2022 sebou uzavřely dlouhodobou smlouvu o zápůjčce s úrokem 6 % p. a. Do konce roku byla část zápůjčky splacena, zbytek bude splacen se splatností na dobu neurčitou. Zápůjčka byla poskytnuta 4. 7. 2022 zapůjčitelem a vydlužitel ji obdržel na účet 7. 7. 2022. Odkdy počítat úroky (od 4. 7., nebo od 7. 7. 2022?), jakým způsobem je počítat (tj. jednoduché, nebo složené úročení)? Úroky za rok 2022, pokud nejsou k 31. 12. 2022 zaplaceny (pouze část zápůjčky), je pak účet 562 daňově neúčinný?
Společnost 2. 1. 2023 načerpala dlouhodobý úvěr v eurech na eurový účet. Splátky jsou smluvně dohodnuty dle smlouvy o úvěru kvartálně, po celý rok 2023 společnost bude splácet pouze úroky, jistinu ne. První splátka úroku byla provedena k datu 31. 3. 2023 a týkala se období úroku od načerpání úvěru do dne předcházejícího dni úhrady úroků tj. na období 2. 1.-30. 3. 2023. Může si společnost dát do vnitropodnikové směrnice, že splátky úroků z úvěru budou přepočteny na české koruny kurzem ČNB k datu úhrady (společnost používá pro přepočet cizí měny na českou denní kurzy ČNB) a nebude tudíž účtovat o kurzovém rozdílu (předpis proti úhradě) v našem případě: předpisu úroku k 30.3. a úhrada úroků k 31. 3.? jednotlivé splátky úroků můžeme účtovat MD 562/D 221 nebo se doporučuje závazkový účet 461, tj. MD 562/D 461 a MD 461/D 221? Pokud už bude stržena i jistina úvěru pak kurzové rozdíly vyčíslovat jak?
- Článek
Fyzické osoby mohou využít možnosti odpočtu zaplacených úroků z hypotečního úvěru od základu daně z příjmů v rámci ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění nebo v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za příslušné zdaňovací období. Pro stanovení výše úrokové sazby je vždy důležitá výše repo sazby v daném období. Uvedeme si podmínky uplatnění tohoto odpočtu od základu daně a na příkladech si ukážeme jeho řešení.
Otec pronajímá synovi byt, který za něj platí nájem. Současně na tento byt otec platí hypotéku. Je možné, aby otec (vlastník bytu) uplatňoval tyto úroky dle § 15 odst. 3 a 4 ZDP nebo je může dát jen jako výdaj do § 9?
Jednatelé i cizí osoby půjčili společnosti peníze na základě smluv o půjčce, se sjednaným úrokem. Úrok byl vypočten za rok 2022, ale byl zaplacen až v lednu 2023. Jak z hlediska účetního i daňového s těmito úroky, kdy se má úrok zaúčtovat a kdy bude daňovým nákladem? Neřešíme teď hledisko nízké kapitalizace, tomu rozumíme a máme v pořádku.
Společnost s r. o. založila v bance následující úvěry:
Účelový úvěr SD anuita DME čerpání (jedná se o anuitní splátky, kdy splátky jsou každý měsíc stejné , alee poměr jistiny je každý měsíc jiný k úrokům. splátkama se hodnota úroků snižuje a jistina zvyšuje), účel: výpočetní technika a zařízení stroje. U tohoto úvěru se měsíčně splácí jistina + úroky + poplatek za vedení účtu.
Kontokorent, kde se měsíčně platí úroky + poplatek za vedení účtu.
Smlouva o úvěru na nákup firemního automobilu, kde je splátkový kalendář s měsíční splátkou jistiny + úrok.
Jsou v těchto případech úroky a poplatky pro firmu daňové uznatelné?