Vstupní cena
1. Jak vyřadit majetek, když není zlikvidován ve sběrném dvoře, ale ponechán ve skladu na náhradní díly? Likvidační komise by potvrdila protokol o vyřazení DHM.
2. Budeme pořizovat na stojany PHM zařízení teplotní korekce. Uvažuji správně, když bude zařízení v hodnotě do 80 000, tak na 511 a pakliže přesáhne tuto hodnotu, tak zařadím jako technické zhodnocení majetku?
3. Pokud pořídím nový stojan PHM a zařadím do používání 1. 9. 2024 a zařízení teplotní korekce dokoupím následně 1. 10. 2024, je to technické zhodnocení, nebo ještě navýším vstupní cenu?
Klient prodal nemovitost, u které nesplnil žádnou podmínku osvobození, a chce tedy využít možnost využití peněz pro zajištění vlastní bytové potřeby. Lze za zajištění bytové potřeby považovat rekonstrukci plotu kolem rodinného domu a zhotovení bazénu na zahradě? Je možné v případě využití jen části peněz z prodeje k zajištění bytové potřeby, použít jako náklad k zdanění zbylého příjmu odhad nemovitosti k datu získání nemovitosti?
Jsou součástí vstupní ceny nově pořízeného automobilu i v ten samý den, jako je zakoupení vozu, zakoupené gumové koberce do automobilu a povinná výbava? Dříve jsme to do vstupní ceny zahrnovali, protože to i bylo součástí faktury za nákup vozu. Nyní to prodejce poprvé vyčíslil zvlášť na samostatné faktuře, tak jsem nad tím zase začala přemýšlet a nejsem si jistá, zda jsme postupovali dříve správně.
Soukromá osoba vlastní byt, který koupila před 8 lety, před rokem provedla rekonstrukci. Dosud zdaňovala příjmy z pronájmu paušálem 30 %. Od příštího roku by rád přešla na uplatňování skutečných výdajů + odpisy bytu. Jak stanovit vstupní cenu pro odpisování bytu? Musí být vstupní cena podložena odborným odhadem a kdo tyto odhady provádí?
Fyzická osoba, nepodnikatel, neplátce DPH, se rozhodla prodat pozemek zapsaný vkatastru nemovitostí jako orná půda. Tato fyzická osoba vlastní i jiné nestavební pozemky, které se jí povedlo v minulosti nakoupit a není v budoucnu vyloučený ani jejich prodej. Na tento konkrétní pozemek byla sepsána budoucí kupní smlouva s tím, že budoucí kupující – společnost s ručením omezeným (FO prodávající je společníkem v této s. r. o.), je oprávněn již před samotným podpisem smlouvy o prodeji a převodu pozemku na katastru, nakládat s pozemkem jako vlastním a provádět na pozemku úpravy spočívající k zajištění příjezdové komunikace, přivedení sítí k hranici pozemku a případným terénním úpravám na pozemku. Tím by došlo k přeměně pozemků z pohledu zákona o DPH na stavební. Pozemek bude rozparcelován až pro samotném prodeji novým vlastníkem. Bude u prodávajícího prodej pozemku podléhat jen dani z příjmu nebo bude u prodávajícího posuzován jako prodej pozemku stavebního a bude i předmětem DPH a s jakými dopady a budou činnosti prováděné budoucím kupujícím u kupujícího daňově uznatelným výdajem (součást vstupní ceny...)?
V letošním roce jsme koupili automobil za 2 902 790 Kč, tedy nad hranici 2 420 000 Kč. Platby-2 zálohy byly provedeny v průběhu letošního roku a obdrželi jsme 2 daňové doklady. Na 1 150 000 Kč a a 1 752 790 Kč. Máme krátit DPH již v druhém daňovém dokladu, protože se dostáváme nad limit 2 420 000 Kč, nebo máme krátit až v konečné faktuře? A jak budeme tedy účtovat? Víme, že nadlimitní DPH nám vstupuje do pořizovací ceny automobilu.
Společnost provedla technické zhodnocení najatých prostor (stavební úpravy), které daňově odepisovala (disponovala písemným souhlasem pronajímatele). V roce 2024 dochází k ukončení nájemního vztahu a je provedeno „vypořádání“ technického zhodnocení, kdy pronajímatel „odkupuje“ realizované technické zhodnocení, nicméně za vyšší částku, než činí daňová zůstatková cena majetku při jeho rovnoměrném odepsiování bez zvýšení odpisu v prvním roce (příklad tato daňová zůstatková cena je: 10 mil. Kč, pronajímatel ale poskytne úhradu 11 mil. Kč). Musí pronajímatel o celou hodnotu 11 mil. Kč zvýšit vstupní cenu pronajímaného majetku a z této částky tedy provádět daňové odpisy? Nebo je nutné částku nad rámec (1 mil. Kč) považovat za daňově neuznatelný náklad (či naopak za přímý daňový náklad)?
Matka darovala synovi pozemek, který v roce 2016 vyřadila z obchodního majetku. K datu prodeje byl pozemek zatížen zástavním právem k pozemkovému fondu. Z tohoto důvodu uzavřel syn smlouvu o převzetí nesplaceného dluhu vůči pozemkovému fondu. V jaké hodnotě bude zařazen pozemek do obchodního majetku syna, tzn. bude nabývací cena podle darovací smlouvy snížena o hodnotu dluhu? Musí být vyhotoven znalecký posudek na hodnotu darovaného pozemku? Budou nějaké daňové dopady u matky?
Jak je to v následujících případech používání služebního vozidla zaměstnance:
1. Započtení 1 % vozidla do příjmů: bude hodnota uvedená v účetnictví, pokud byla DPH, pak včetně DPH a včetně ostatní pořiz. nákladů a nákladů za přepis vozidla, za podmínky, že tyto náklady jsou zahrnuty do pořizovací účetní hodnoty?
2. Technický průkaz služebního vozidla neobsahuje údaj o spotřebě, jak doložit nebo jaký způsob výpočtu použít?
3. Pohonné hmoty: hodnota PHM spotřebovaných zaměstnancem, které bude společnosti platit, nebo bude jeho benefitem, pokud platit nebude/musí být stanovena dle dokladů za pořízení v daném měsíci, nebo je možné použít vyhláškovou cenu PHM a pracovat s ní při výpočtu i při odvodu DPH dokladem o použití?
Pořídili jsme bezemisní automobil za 1 210 vč. DPH, nárokovali jsem 210 DPH. Dále jsem získali dotaci 200, vstupní cena bezemisního automobilu pro odpisování bude 800. Bude vstupní cena bezemisního automobilu pro osobní použití zaměstnancem 1 010?
Manžel vede daňovou evidenci a je čtvrtletní plátce DPH. V roce 2023 koupil stroj v částce 110 000 Kč, zařadil ho do obchodního majetku a uplatnil DPH. Za rok 2023 neuplatnil odpisy a v roce 2024 stroj prodal z důvodu jeho malé kapacity a pořídil v roce 2024 stroj s větší kapacitou. Stroj z roku 2023 prodal za částku 90 000 Kč s DPH. Jak tento prodej zaúčtovat?
Fyzická osoba, podnikatel, plátce DPH, chce pořídit na zahradu montovaný domek (dřevěný), který má sloužit jako sklad materiálu. Aby se jednalo o drobnou stavbu (bez ohlášky), bude rozměr od 40 m2. Hodnota domku bude cca 100 000 Kč. Bude se jednat stavbu? V jaké odpisové skupině bude? Je rozdíl v posouzení, pokud bude domek připojen k elektrické energii, případně bude postaven na betové patky? Je potřeba cenu za pojektovou dokumentaci zahrnout do pořizovací ceny?
- Článek
„Když chcete úvěr, musíte bance prokázat, že jej vlastně nepotřebujete“ a „Neraď se s chudým právníkem a nekupuj u bohatého obchodníka.“ Studenti se učí, že daně nemají ovlivňovat svobodná jednání poplatníků. Ale v praxi je opak pravdou a zejména daně z příjmů si vláda oblíbila jako cukr a bič svých politiků. Už nejen zelená regulace, staronově jsou daňově trestána i „zbytečně“ drahá firemní osobní auta. Možná by to politici a vysocí státní úředníci viděli jinak, kdyby sami měli k dispozici honosné limuzíny… Zkrátka od Nového roku v rámci vládní agendy zjednodušování daní přibyla velmi obsáhlá daňová limitace, kterou snad ani nešlo sepsat složitěji.
Společnost s r. o., neplátce DPH, v květnu 2024 zakoupila od občana – fyzické osoby neplátce DPH -na základě kupní smlouvy ojetý vůz v částce 300 000 Kč. Dále uhradilo poplatek do registru vozidel ve výši 800 Kč. Z jaké částky bude s. r. o. ojetý vůz odpisovat – z 300 000 Kč nebo z 300 000 Kč + poplatek za registraci vozu 800 Kč = z 300 800 Kč?
Zaměstnanci bude poskytnut vůz i k soukromým účelům. Z jaké vstupní ceny se bude počítat 1 % k přidanění do mzdy – z ceny 300 000 Kč nebo z ceny 300 800 Kč Kč? Musí se v tomto konkrétním případě (kupující neplátce DPH a prodávající neplátce DPH) připočíst k pořizovací ceně „fiktivní“ DPH dle § 6 odst. 6 ZDP, takže z ceny 363 000 Kč, resp. 363 800 Kč?
Nákup nového automobilu zařazení do majetku s. r. o., následně nakoupí službu zabezpečení. Bude instalace zabezpečení vstupovat do pořizovací ceny automobilu? Jde o částku 26 400 Kč, nebo ji lze dát přímo do spotřeby?
V roce 2022 byla zakoupena nemovitost - hotel. Tato nemovitost je dále pronajímána dle § 9 zákona o daních z příjmů. Od roku 2022 je uplatňován zrychlený odpis z kupní ceny, tzn. 10 000 000 Kč (kupní cena byla stanovena na základě znaleckého posudku). V roce 2024 byla zjištěna chyba ve znaleckém posudku. Skutečná cena byla stanovena na 11 000 000 Kč. Jakým způsobem se projeví navýšení hodnoty o 1 000 000 Kč v odpisech? Rozloží se hodnota do stávajících odpisů jako technické zhodnocení? Nebo bude tato částka odpisována jako opravná položka? Prodlouží se délka odpisování?
Společnost s r. o. má v majetku nákladní automobil. V roce 2022 vznikl požár tomto na automobilu (vznícení slámy). Vůz neměl havarijní pojištění, nebylo zde žádné plnění od pojišťovny, automobil byl vložen do depozitu. V roce 2023 se firma rozhodla, že automobil opravovat nebude. Část v hodnotě 60 000 Kč z něho použila na opravu jiného automobilu a vrak prodala jako železo za 51 000 Kč. V roce 2023 měl automobil zůstatkovou cenu 72 000 Kč. Mohu ještě uplatnit 1/2 odpisu, tj. 18 000 Kč a zůstatkovou cenu 54 000 Kč zaúčtovat do daňových nákladů?
Společnost s r. o. pořídila v prosinci 2023 automobil. Od ledna 2024 se stala plátcem DPH. Může v roce 2023 uplatnit daňový odpis z celé částky včetně DPH, když už ví, že v lednu si zpětně odečte 4/5 z původní částky DPH tohoto automobilu?
Manželé koupili v roce 2012 do svého SJM byt. V roce 2022 došlo k rozvodu a vypořádání SJM. V rámci vypořádání SJM přešel byt do výlučného vlastnictví manželce a manželka musela na druhou stranu vyplatit manželovi náhradu 1,5 mil. Kč. V roce 2023 začala manželka byt pronajímat a hodlá uplatňovat daňové odpisy. Jakým způsobem by v tomto případě měla být stanovena vstupní cena pro odpisování?
V nedokončené výrobní hale, kde dále probíhají stavební práce, máme několik nakoupených a nezprovozněných strojů.
Až se dokončí stavba, budou zprovozněny. Nyní jsme museli tyto stroje přemisťovat, aby se mohla stavět podlaha v hale a poté je zase vracet. Což jsme dělali svépomocí (společníci a zárověň zaměstnanci).
Patří náklady na přemisťování strojů do pořizovací ceny stavby? Také se přesunoval stavební materiál, který do pořizovací ceny asi bude patřit.