Výdaj na reprezentaci
Náš jednatel pozval obchodního partnera na pracovní oběd. Úhradu provedl firemní platební kartou. Doložil účtenku s útratou na 320,- Kč. Z bankovního účtu nám bylo sraženo 350,- Kč ( 30,- Kč = spropitné). Účtování : interní doklad : 513 (daňově neúčinné) / 325 ... 320,- 548 ( -,,- ) /325 ... 30,- bankovní výpis : 325 / 221 Je toto účtování správné ? Nebo měla být celá částka účtována na účet 513 ?
Firma s r. o. má smlouvu s hokejovým klubem o užívání stolu ve VIP restauraci od 09/2024 do 4/2025. Hodnota není malá. Můžeme náklady uplatnit jako daňové v rozmení 2 let a za jakých podmínek? Na přijaté faktuře je za službu vyčíslená 12% DPH? A může si firma uplatnit odpočet DPH?
Každý měsíc firma pořádá firemní snídaně. Jídlo, pohoštění obecně účtuji bez uplatnění DPH na účet 513, tedy nedaňově. Existuje nějaká výjimka? Kde bych to našla v zákonech?
Společnost s r. o. zabývající se finanční činnosti nakoupila několik vstupenek na olympijské hry, které bude darovat svým obchodním partnerům. Jak nákup vstupenek zaúčtovat? Jako dary na účet 543 nebo náklady na reprezentaci 513? Pokud by se účtovalo na účet 543 je zde nějaké omezení v jaké hodnotě mohou dary být v souvislosti se základem daně?
Společnost s r. o. měla v červnu valnou hromadu v restauraci. Nyní přišla faktura za pronájem nebytových prostor včetně DPH a za občerstvení. Pronájem prostor jsme dali do daňově uznatelných nákladů a nárokovali jsme si odpočet DPH. Občerstvení jsme zaúčtovali na reprezentaci bez nároku na odpočet DPH. Je to takto správně?
V letošním roce slavíme 30 let od založení a pořádáme pro zákazníky reklamní akci spojenou s kulturním programem (vystoupí kapely, fotograf, kameraman, catering.....), dále budeme pro zákazníky zajišťovat i ubytování, které jim budeme platit. Jak máme o této akci (jednotlivých nákladech účtovat) a jak je to s uplatněním odpočtu DPH?
- Článek
Nárok na odpočet je předpokladem neutrality daně pro plátce, který uskutečňuje zdanitelná plnění nebo osvobozená plnění s nárokem na odpočet. Nad oprávněností nároku bdí správce daně. Někdy lze jeho pochybnostem rozumět, ale jsou případy, jako například v článku uvedené zpochybnění nároku na odpočet při rekonstrukci nemovitosti, kdy závěry správce daně jsou velmi překvapivé. O to více, když jejich autorem je Odvolací finanční ředitelství.
- Článek
NSS je shodného názoru jako finanční orgány a krajský soud. Celý průběh akce Jezerka nasvědčuje tomu, že se jednalo o společenskou reprezentativní událost, která byla určena k přímé spotřebě obchodních partnerů stěžovatelky, a nejednalo se o propagaci konkrétních výrobků či služeb stěžovatelky. To vše podporuje pojetí akce, včetně jejího názvu a podnázvu, z něhož je zřejmé, že účelem této akce byla v prvé řadě zábava hostů, a nikoli navazování obchodních vztahů. Individuální okolnosti tohoto případu tedy nasvědčují tomu, že se jednalo o náklady na reprezentaci podle § 25 odst. 1 písm. t) zákona o daních z příjmů . NSS k tomu připomíná, že na každý případ je nutné pohlížet individuálně vzhledem ke konkrétním okolnostem věci. Zcela jistě je rozdíl mezi poklidnou akcí, při které proběhne prezentace výrobků s následným obchodním jednáním, a pompézní akcí s hudebním doprovodem, soutěžemi apod., jejíž podtitul je, že jejím účelem je se pobavit a zrelaxovat, jak tomu bylo v projednávané věci.
Právnická osoba (s. r. o.), plátce DPH, bude pro své obchodní partnery pořádat firemní akci pro cca 100 osob. Plánovaný rozpočet je cca 300 000 Kč bez DPH. V této částce je započteno i pěvecké vystoupení nejmenovaného zpěváka. Můžeme si toto vystoupení dát celé do nákladů a uplatnit si DPH?
Firma vyslala zaměstnance dělníky na vícedenní pracovní cestu - montážní zakázku v jiném městě. Zajistila zaměstnancům hromadné ubytování v tamním ubytovacím zařízení včetně „polopenze“ (2 bezplatné chody za den od restaurace, která je součástí ubytovacího zařízení). Zaměstnanci si napsali cestovní příkazy, které byly kráceny o poskytnuté bezplatné stravování. Firmě došla hromadná faktura za ubytování, kde je zvlášť i položka za polopenzi - kuchyň 12 % a zvlášť nealkoholické nápoje - sazba 21 %. Je možné dát i náklady za polopenzi (kuchyň a nápoje) jako daňově uznatelné a odečíst z faktury i DPH?
Společnost s r. o. nakoupila v roce 2023 vstupenky na olympijské hry, které bude věnovat obchodním partnerům. Tyto vstupenky budou zaúčtovány jako nedaňové položky - náklady na reprezentaci, účet 513. Může na tento účet zaúčtovat již v roce 2023, kdy byla faktura organizátorovi olympijských her zaplacena, nebo až v roce 2024, kdy olympijské hry proběhnou a vstupenky budou teprve vygenerované? Pokud až v roce 2024, na jaký účet zaúčtovat platbu v roce 2023, náklady příštích období nebo zálohový účet?
Společnost s r. o. bude v letošním roce pořádat valnou hromadu a při té příležitosti by chtěla oslavit 20 let trvání své činnosti. Na valné hromadě bude cca 30 společníků. Budou jim rozdány dárky v hodnotě 600 Kč bez DPH pro každého. V tomto případě by tento náklad nemohl být daňově uznatelný jako reklamní předmět (částka nad 500 Kč)? Dále bude na valné hromadě pohoštění a bude objednán pravděpodobně nějaký zpěvák. Jedná se o reprezentaci firmy a účtujeme o daňově neuznatelných nákladech, nenárokujeme odpočet DPH? Na valné hromadě budou ještě dva zaměstnanci firmy, kteří jsou v pracovním poměru. Změnilo se souvislosti s konsolidačním balíčkem něco v této oblasti?
Jednatel s. r. o. se smlouvou bez nároku na cestovní náhrady pozve na služební cestě obchodního partnera na večeři. Může být jednateli proplacena jako reprezentace celá večeře (pro dvě osoby jednatel + obch. partner), nebo můžeme proplácet jen to, co zkonzumoval obchodní partner? Musí nutně jednatel k předložené účtence za večeři předložit i záznam o tom, kdo se večeře účastnil, aby doložil realizaci pracovní večeře, nebo to striktně vyžadováno není?
Pokud mám reklamní logo na lahvi vína, které jsem koupila do 500 Kč bez DPH a je to můj reklamní předmět, tak si můžu uplatnit DPH na vstupu? Podle daně z příjmu je již v roce 2024 tiché víno jako reklamní předmět nedaňové, ale podle mě zákon o DPH nezakazuje si uplatnit daň na vstupu.
Firma Naučto s.r.o., poskytuje přípravu žáků na víceletá gymnázia, střední školy, k maturitám a doučování. Kurzovné zahrnuje provozní náklady spojené s výukou v učebně, lektory. Jedná se o více hodinové akce. Někdy za účasti rodičů. V ceně kurzovného je zahrnuta paušální částka na občerstvení - voda, čaj, ovoce, případně lehká svačina. Tento náklad je „fakturován“, lze tedy uplatnit tento vymezený limit na dítě jako daňový náklad doložený nákupy těchto potravin ? Rodiče, pokud jsou u menších dětí přítomni, si mohou uvařit kávu, čaj, pití. Lze kávovar a kapsle, cukr, mléko účtovat jako náklad? Tyto režijní náklady jsou součástí kurzovného. Nebo je lepší snížit o pár korun kurzovné a tyto náklady vyloučit? Systém, kdy by další osoba osoba obsluhovala rodiče a inkasovala za posluhu, by byl daleko dražší. Pokud jde vedoucí kurzu s některým rodičem na pracovní oběd (osobní konzultace s rodiči), účtujeme celé jako reprezentaci.
- Článek
Zahrnutí nákladů na reprezentaci hrazených za obchodní partnery do výpočtu fakturované ceny přímou souvislost konkrétních nákladů s konkrétními výnosy nezakládá. Poukaz na metodu stanovení ceny vlastně dokládá pouze zdravou ekonomickou úvahu při cenotvorbě, podle níž veškeré náklady, které žalobkyně vynaložila, jsou kryty výslednou cenou obchodovaného produktu. To ovšem není z pohledu daně z příjmů relevantní. Aby mohly být náklady na reprezentaci hrazené za zástupce odběratelů uznány jako daňově účinné, musela by žalobkyně prokázat nejen to, v souvislosti s jakým obchodním případem byly vynaloženy, ale také to, že bez nich (tj. bez konkrétního občerstvení, úhrady taxi, kosmetických služeb apod.) by zákazník zboží nekoupil, nebo ne za takových podmínek, jako to učinil. To se jí ovšem u posuzovaných transakcí prokázat nepodařilo.
S. r. o., plátce DPH, hotel, zakoupil pro svého sommeliéra vstupenku na degustaci vín. Jak, prosím, tento náklad zaúčtovat? Bude se jednat o daňový náklad s možností odpočtu DPH?
Společnost koupila 4 vstupenky na zahraniční koncert. Cena jedné vstupenky cca 8 000 Kč. Jednu vstupenku využije jednatel, další čtyři rozdá obchodním partnerům, které chce na koncert pozvat. Je možné nákup všech čtyř vstupenek zaúčtovat jako náklad na reprezentaci na účet 513?
Může si fyzická osoba/firma, plátce DPH, uplatnit DPH na vstupu u nákladů na reprezentaci, pokud tyto náklady jsou dále přefakturovány klientovi? Bude se jednat i o daňově uznatelný výdaj?
- Článek
V dnešní době (počátek června 2023) se hodně hovoří o úsporném, resp. Ozdravném balíčku ve vztahu k dopadu na státní rozpočet. Podle dostupných zdrojů lze očekávat mj. také zrušení 22 daňových výjimek s dopadem úspory, resp. zvýšení příjmové části státního rozpočtu ve výši cca 7,6 mld. Kč. V roce 2024 se předpokládá úspora ve výši 2,3 mld. Kč a v roce 2025 ve výši 5,3 mld. Kč.