Vyřazení majetku

Developerská společnost pronajímající nebytové prostory nakoupila volně stojící nábytek (židle, stoly), který chce využít pro budoucí pronájem nájemníkům v rámci jejich pronajatých kanceláří - jak účtovat nákup tohoto nábytku pokud by cena byla pod 80 tis. Kč - jako soubor motivého drobného dlouhodobého majetku na účet 022? Doba odpisování tohoto souboru je stanovena dle směrnice na 3 roky (účetně odpisujeme stejně jako daňově). Pronájem těchto movitých věcí je vždy s DPH, i když pronajímáme neplátci - nedáváme osvobozené plnění? Když ze souboru vyřadíme jednu židli kvůli tomu, že se zničí (např. po 1 roce užívání) a vyřadí se likvidací - jak spočítám odpis, zůstatkovou cenu vyřazené dílčí věci z daného souboru?
Vydáno: 19. 11. 2024
Firma loni pořídila vnitřní montovanou kancelářskou buňku, která byla sestavena a zapojena ve vnitřních prostorách výrobní haly. Všechny související práce (připojení k elektrice, vyrovnání betonu v hale pro buňku, datové kabely) i cena pořízení této buňky byly v režimu DPH - reverse charge, daň odvede zákazník. Buňka byla zakoupena od německého dodavatele. Buňka pak při převedení do užívání byla zařazena do majetku a pouze jeden rok odepisována. Nyní se vedení společnosti rozhodlo tuto buňku demontovat a rozebrat s tím, že pro ní není využití a výhledově se jí pokusí prodat. Demontované panely budou uskladněny. Jak toto pořízení a následné rozebrání majetku vyřadit správně z evidence? Jak to bude s odpisy? DPH nebylo uplatněna z důvodu viz výše.
Vydáno: 13. 11. 2024
Klient (OSVČ obchodník s ojetými automobily, nakoupí a prodá cca 4 auta ročně, nic jiného v podnikání nedělá) plátce DPH koupil v 10/2022 zboží (ojetý automobil) v Německu ve speciálním režimu použitého zboží. Při koupi jsme ho v přiznání k DPH neuváděli, čekáme, až se auto prodá, abychom odvedli DPH z marže. Nákupem tohoto auta se klient dostal v roce 2022 do ztráty. Jedná se ale o dost specifické auto a klient se rozhodl si ho nechat. Potřebuju ho tedy vyřadit z majetku §7 a vyřešit DPH, daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Řekla bych, že DPH vyřeším stejně, jako kdyby se auto prodávalo (dle §13/4/a). Otázka je, za jakou cenu, těch aut v ČR jezdí v desítkách kusů, takže předpokládám znalecký posudek? A odvedu DPH z marže (tj. znalecký posudek – pořizovací cena)? U daně z příjmů jsem trochu bezradná. Žádný „příjem“ ve smyslu toku peněz tu není. Takže použiji v přiznání nějakým způsobem tu ztrátu z minulých let, která vznikla tímto nákupem? Pokud ano, tak co budu dělat se sociálním a zdravotním pojištěním? To se počítá ze základu daně, který ale nereflektuje tu ztrátu… Nebo nějakým způsobem použiji §23/3/c/8, abych snížila základ daně i pro sociální a zdravotní pojištění? A co pak udělám s tou ztrátou? 
Vydáno: 08. 11. 2024
Právnická osoba, plátce DPH, má v evidenci majetku osobní automobil, který je zcela odepsán a při pořízení bylo uplatněno krácení na dani (20 % soukromě, 80 % služebně). Nyní, po 6 letech, společnost koupila nový osobní automobil, který byl uplatněn v celé výši. Jak nejlépe naložit se starým automobilem, který je nyní využíván pouze soukromě? A kdyby byl případně po čase prodán? Nejsem si jistá, jestli postup při vyřazení je obdobný jako u fyzické osoby. 
Vydáno: 07. 11. 2024
Praktický lékař podnikal do konce roku 2020 jako OSVČ. V roce 2020 pořídil osobní automobil a zařadil jej do obchodního majetku. V roce 2021 začal provozovat lékařskou praxi formou s.r.o. Jako OSVČ ukončil činnost v roce 2021, automobil vyřadil z obchodního majetku a dále jej pronajímal svému s.r.o. Příjmy z pronájmu přiznává v par.9 ZDP a pokračoval v odpisování automobilu zahájeném v roce 2020. V roce 2024 měl s vozem autonehodu. Pojišťovna vyhodnotila škodu jako „totální škodu“. Poškozené vozidlo odkoupila za 700.000 Kč a dalších 600.000 Kč vyplatila jako náhradu škody, celkem tedy 1.300.000 Kč. Domnívám se, že částka 700 tisíc za odkup vozidla bude předmětem daně z příjmů v par.10 ZDP, neboť k němu došlo do 5 let od vyřazení z OM. Částka 600 tisíc by také měla být předmětem daně z příjmů (par.10 ZDP), neboť se jedná o pojistné plnění na majetku, který slouží k nájmu. Je tento postup správný? A pokud by nájem vozu byl ukončen k 31.12.2023 a v roce 2024 již nebyl pronajímán, bylo by pojistné plnění 600 tisíc předmětem daně z příjmů?
Vydáno: 06. 11. 2024
Společnost s r. o. má v majetku šestým rokem televizor (původní pořizovací cena byla 55 000 Kč bez DPH). Televizor je již odepsaný. Firma by se ho ráda zbavila, ale nemá zájem platit nějaké inzerce a zabývat se prodejem, ze kterého by vzešlo pár korun. Ze zaměstnanců TV nikdo nechce. Firma by TV ráda vyhodila, odvezla do kontejneru/sběrného dvoru. Může toto udělat? Nemá povinnost majetek prodávat? Je to vlastně všeobecná otázka, když se firma bude chtít v budoucnu zbavit jakéhokoli majetku, který již odepsala a nepoužívá má povinnost ho prodávat? Jde o případy, kdy cena z prodeje není pro firmu nijak zajímavá a významná, aby prodej řešila. Když toto udělá, neznamená to pro firmu nějakou povinnost z pohledu výnosů a daně z příjmu?
Vydáno: 27. 10. 2024
Společnost s r. o. má v obchodním majetku nákladní automobil, který ještě není zcela daňově odepsán. Nyní firma nechala pro špatný stav vozidla auto vyřadit z provozu. Máme potvrzení z MÚ, že v 7/2024 došlo k vyřazení vozidla z provozu. Nyní tedy není auto k podnikání firmou využíváno. Kdy přesně můžeme dát do nákladů zůstatkovou cenu vozidla? Při prodeji např. prodej na náhradní díly nebo při provedení likvidace? Jak zjistím, že bylo auto zlikvidováno? Kdo provádí zápis? Kdy přesně mám auto vyřadit z obchodního majetku firmy a jaký doklad mám od podnikatele vyžadovat? Daňová zůstatková cena je ještě vysoká.
Vydáno: 25. 10. 2024
Fyzická osoba přerušila v září živnost. Je plátce DPH, to budu posílat dál nulové. Ale v posledních 3 letech nakoupil majetek (nákladní auta, bagr, stodolu na parkování aut), který ještě není odepsaný. Některá auta stihl prodat do přerušení živnosti. Musí část DPH z majetku, co mu zůstal, vrátit? Nebo pokud registraci k DPH nezruší, vracet DPH nemusí? Případně co s tím, kdyby příští rok prodal další auto nebo stodolu? Jak to bude bude danit? Vystaví na prodej fakturu s DPH? A pokud je bude chtít převést do osobního vlastnictví?
Vydáno: 22. 10. 2024
1. Jak vyřadit majetek, když není zlikvidován ve sběrném dvoře, ale ponechán ve skladu na náhradní díly? Likvidační komise by potvrdila protokol o vyřazení DHM. 2. Budeme pořizovat na stojany PHM zařízení teplotní korekce. Uvažuji správně, když bude zařízení v hodnotě do 80 000, tak na 511 a pakliže přesáhne tuto hodnotu, tak zařadím jako technické zhodnocení majetku? 3. Pokud pořídím nový stojan PHM a zařadím do používání 1. 9. 2024 a zařízení teplotní korekce dokoupím následně 1. 10. 2024, je to technické zhodnocení, nebo ještě navýším vstupní cenu? 
Vydáno: 14. 10. 2024
Plátce DPH by chtěl k 31. 12. 2024 vyřadit z evidence drobného majetku (pořizovací cena do 80 000 Kč) majetek, který už ve firmě není nebo je rozbitý a dále nějaké drobné majetky, které jsou již zastaralé (počítače, tiskárny atd.). Jedná se o majetek pořízený od roku 1993. V jakém případě musíme z tohoto majetku vrátit odpočet DPH, který jsme si uplatnili? V případě majetku starého do 3 let? Je potřeba vůbec vést tuto evidenci drobného majetku? Můžeme si sami určit, od jaké částky budeme drobný majetek evidovat?
Vydáno: 09. 10. 2024
  • Článek
Činnost podnikatele je nerozlučně spjata s obchodním majetkem. V článku si odpovíme na často kladené otázky související s obchodním majetkem podnikatele, týkající se případů, ve kterých dochází k vyřazení hmotného majetku z obchodního majetku, a ukážeme si, jaké je daňové řešení tohoto vyřazení.
Vydáno: 09. 10. 2024
FO, plátce DPH, vede daňovou evidenci, skutečné výdaje, pořídil automobil v 10/2021, zařadil do OM, používal pouze pro podnikání, uplatnil DPH při nákupu. Nyní v 9/2024 ho chce vyřadit. Vrátí 2/5 z uplatněného DPH? Do kterého řádku v přiznání zapsat, prosím? Toto vyřazené auto ihned přepíše na svoji (nyní už bývalou) přítelkyni, a sice zadarmo, byli tak dohodnuti, že při případném rozchodu jí ho dá. Není to žádné vyrovnání. Musí nějak zdanit? 
Vydáno: 13. 09. 2024
Společnost s r. o. bez stavebního povolení provedla na pozemku společníků stavbu trojgaráže. Stavbu provedla v roce 2010. Stavba nebyla zařazena do užívání a zůstala na účtu 042. Z dokladů materiálů bylo uplatněno v roce 2010 DPH. Nyní v roce 2024 došlo ze strany stavebního úřadu k výzvě a formou zjednodušené dokumentace. Společníci tedy trojgaráže zkolaudovali touto zjednodušenou formou, ale pouze na své fyzické osoby (nikoliv na společnost s r. o.). Tuto trojgaráž nevyužívají pro ekonomické činnost a nechtějí, aby byla v obchodním majetku společnosti. Je možné náklady přefakturovat společníkům ve stejné výši, jako je hodnota v účetnictví? Nebo by šlo účtovat o zmařené investici nedaňové?
Vydáno: 13. 08. 2024
V měsíci červnu s. r. o. odkoupila auto za účelem dalšího prodeje, který byl uskutečněn taktéž v měsíci červnu Je možné takto vůz zaúčtovat na účet 504 a následně při prodeji na 604, tzv. považovat toto auto za zboží nebo je potřebné auto zařadit do majetku a následně vyřadit?
Vydáno: 06. 08. 2024
Město jako zřizovatel dceřiné společnosti vložilo do s. r. o. několik nemovitostí jako nepeněžní vklad do základního jmění. V loňském roce se rozhodli, že jednu nemovitost chtějí vrátit a současně, že o hodnotu nemovitosti sníží základní kapitál. Za tímto účelem nechali nemovitost odhadnout. Odhad byl cca 9 mil. Kč. Zůstatková cena daňová v s. r. o. u této nemovitosti byla cca 3 mil. Kč.  s. r. o. vyřadilo nemovitost zápisem MD 541/D 081, v hodnotě účetní zůstatkové ceny, MD 081/D 021 v hodnotě pořizovací ceny a zápisem MD 355/D 641 ve výši odhadu. Město rozhodlo o snížení základního kapitálu ve výši odhadu nemovitosti, zápis v s. r. o. MD 411/D 365. Pohledávka a závazek budou započteny. Bude částka rozdílu mezi znaleckým posudkem a daňovou zůstatkovou cenou zdanitelným příjmem s. r. o. a je tento postup správný?
Vydáno: 23. 07. 2024
Podnikatel, OSVČ, v roce 2012 zakoupil osobní automobil, který následně vložil do majetku a odpisoval. Uplatnil také odpočet na DPH. Automobil je zcela odepsaný a podnikatel by ho rád vyřadil z majetku do osobního vlastnictví, časem by ho chtěl i prodat. Jak to udělat, aby ho to co nejméně bolelo z pohledu DPH a daně z přijmů? Při převodu do osobního vlastnictví musí odvést DPH z ceny obvyklé, bude tedy pro něj lepší ještě si auto v majetku ponechat a počkat na dobu, kdy jeho tržní hodnota klesne? Běží i časový test, za jak dlouho může auto prodat, aniž by ho to zatížilo na dani z příjmů, SP a ZP? V případě odvodu DPH z ceny obvyklé - jakým způsobem se tato cena prokazuje? A na jakém řádku v přiznání k DPH tuto částku uvést? 
Vydáno: 09. 07. 2024
Příspěvková organizace charakteru sociálních služeb v rámci technického zhodnocení instalovala koupací vanu pro klienty, která se tak stala součástí budovy. U budovy se upravila pořizovací cena a odpisy o tuto částku. Jelikož PO později zjistila, že vanu nevyužívá, rozhodla se ji vyjmout z budovy a o provedené odpisy upravit pořizovací cenu budovy, cenu samotné vany a vrátit ji v zůstatkové ceně zřizovateli. Neměla být vana v souladu s pokynem GFŘ-D-59 a výkladem k § 26 zařazena jako samostatná movitá věc (evidentně není nijak snížena funkčnost budovy)? Je možný tento „zpětný“ postup?
Vydáno: 05. 06. 2024
  • Článek
V praxi se lze občas setkat se situací, kdy účetní jednotka potřebuje z nějakého důvodu vyřadit či zařadit pouze část dlouhodobého hmotného majetku účtovaného v účtové skupině 02. Vzhledem k tomu, že tato oblast je v účetní a daňové legislativě upravena jen sporadicky, pokusili bychom se v tomto článku vysvětlit hlavní praktické aspekty vyplývající z těchto změn dlouhodobého hmotného majetku a souboru hmotných movitých věcí. Výklad doplníme o postupy účtování účetních případů včetně příkladů vztahujících se k této oblasti pro dva druhy účetních jednotek. V našem případě jsme zvolili charakterem činnosti relativně vzdálené, ale současně podobné subjekty, a to podnikatele a vybranou účetní jednotku v podobě státní příspěvkové organizace (dále jen „SPO“). V závěru našeho příspěvku zmíníme i postup řešení v případě, že se účetní jednotka rozhodla používat metodu komponentního odpisování.
Vydáno: 29. 05. 2024
Řešíme problém vyřazení majetku s dotací, kdy zůstatkovou cenu vyřazeného majetku aktivujeme do majetku nového. Zaúčtuje se nerozpuštěná dotace jednorázově do výnosů, nebo se má aktivovat k novému majetku? Logika by velela ano aktivovat, ale nemůžu to nikde v předpisech najít. 
Vydáno: 02. 05. 2024
Majetek je zařazen do užívání 12/2022 a zahájeno odpisování. Stroj byl opakovaně reklamován. V 12/2023 uznaná reklamace a stroj vrácen (firma nám vystavila dobropis). Bude vyrovnání oprávek danové uznatelný náklad, vyřazení 082/022, vyrovnání oprávek 541/082? 
Vydáno: 27. 03. 2024