Výrobky
Pokud zěmědělec FO, vedoucí daňovou evidenci, zaplatí připouštěcí poplatek za připuštění klisny a klisna porodí hříbě až následující kalendářní rok, může si připouštěcí poplatek dát rovnou v aktuálním roce do výdajů a nebo jej musí vést nějak extra v evidenci a při porodu hříběte tím hříbě "zhodnotit"? Jako když se například pořizuje soubor majetku po částech?
Společnost dělá 3D tisky na zakázku, jak zaúčtovat výnosy z 3D tisků - který účet 6xx? Jedná se o zboží, službu nebo výrobek?
Jsme slévárna, která vyrábí odlitky. Pro výrobu odlitků je potřeba polystyrenový nebo dřevěný model, který zajistíme na základě objednávky zákazníka, abychom na něm mohli odlitky vyrobit. V případě modelu polystyrenového, který se spálí při lití odlitku, vstupuje náklad za pořízení na účet 501 a je účtován spolu s odlitkem na účet výnosový 601. V případě modelů dřevěných, kdy náklad za pořízení je v řádech statisíců a nedochází k jeho zničení při lití, pouze opotřebení a životnost může být 10 let i více. Jak účtovat na naší straně pořízení tohoto modelu a dále jeho prodej zákazníkovi? Model zůstává ve vlastnictví zákazníka a je používán k výrobě dalších odlitků.
Máme klienta, který vyvíjí nový produkt. Je zatím pořád ve ztrátě a nemá prozatím žádné prodeje, pouze peníze od investora. Jedná se o vývoj a nemá žádnou skladovou zásobu těchto nových výrobků. Měla bych jej nějak vykazovat či vyjímat náklady na tento vývoj v účetní závěrce za rok 2022? Myšleno třeba jako nehmotný majetek nebo nevím. Nebo to mohu ponechat vše v nákladech?
Firma, plátce DPH, vyrábí miniatury vlastních výrobků a poskytuje je zdarma obchodním partnerům. Skladová cena je větší než 500 Kč. Jedná se o vzorek výrobku nebo o reklamní předmět? Tento předmět je naprosto totožný jako výrobek, který firma prodává, jen je díky malé velikosti nepoužitelný a slouží spíše jako dekorace. Je firma povinna odvádět DPH z kalkulované prodejní ceny? DPH z materiálu, použitého ve výrobě si uplatňuje. Jak postupovat při dodání partnerům v zemích EU a v zemích mimo EU? Uvádět fiktivní hodnotu tohoto dodání zboží a vývozu do přiznání k DPH?
Objednali jsme si větší množství krabic a součástí objednávky je i výseková forma asi v hodnotě 13.000 Kč. Mohu částku rozpustit do výrobků (krabic), nebo je třeba formu vést jako drobný majetek?
Naše společnost nechává u smluvního dodavatele dle své vlastní receptury vyrábět kosmetiku.
Dodavatel vyrobil šampon. Účtovali jsme jeho pořízení 132/321. Následně jsme zjistili, že se šampon sráží a že tato skutečnost nastala chybným postupem u dodavatele. Šampon jsme zlikvidovali 548/132, a dodavateli vyúčtovali náklady na likvidaci a vstupní cenu výrobku fakturovanou dodavatelem a účtovali jsme 311/648. Je tento postup v pořádku?
Jak se postupuje v případě, kdy dodavatel vyrobí dle naší vlastní receptury výrobek, který neodpovídá senzoricky (vůní, vzhledem, chutí) a my se rozhodneme jej neuvádět na trh (tzn. nebudeme jej prodávat). Pořízení zaúčtujeme 132/321. Můžeme jej následně zlikvidovat jako zmetek, protože výrobek neodpovídá našim požadavkům? I když byl dodržen výrobní postup? A účtovat 501/132? Stačí doložit likvidační protokol a potvrzení o převzetí k likvidaci? A přiložit rozhodnutí o důvodu likvidace z důvodu neodpovídající senzorických vlastností výrobku? Je tento postup daňově účinný-náklady na zmetek zůstane součástí základu daně?
- Článek
V rozvaze jsou na straně aktiv dvě základní velké skupiny majetku – stálá aktiva a oběžná aktiva. V rámci oběžných aktiv jsou v rozvaze na prvním místě zásoby. Mezi položky zásob patří i výrobky. Zaměříme se nejprve na umístění výrobků v rozvaze a dále na jejich vymezení, oceňování a účtování.
- Článek
Je krásné a povznášející, když člověk umí vyrobit něco prospěšného vlastníma rukama. A nemusí to být hned perpetum mobile, ale třeba jen ptačí budka, lavička, anebo přístřešek na auto. Výrobní proces je z ekonomického úhlu pohledu přeměňováním materiálu pomocí výrobních zařízení a lidských zdrojů, z účetního hlediska jde hlavně o zvládání spletité sítě nákladů. Pořizované vstupy a vnitropodnikové procesy se promítají do přírůstku zásob vlastní výroby, kde jsou tyto náklady zmraženy do okamžiku prodeje výrobků. Potíž je ale v tom, jak v konkrétních případech výrobky, případně polotovary a nedokončenou výrobu, účetně ocenit. A nejde přitom o pouhé „účetní hrátky“, ocenění zásob se totiž promítá i do základu daně z příjmů účetní jednotky.