Zápočet
Společnost, plátce DPH, prodává nové vozy. Občas dá zákazník při koupi nového vozu do "protiúčtu" svůj ojetý vůz. Je možné ve stejné výši jako je hodnota vykoupeného ojetého vozu vystavit daňový doklad za přijatou platbu na nový vůz (zatím nelze vystavit koncovou fakturu na nový vůz, protože je ve výrobě) a tyto doklady započíst (kupní smlouvu za ojetý vůz a daňový doklad za přijatou platbu za nový vůz)? Nebo je nutné abychom zákazníkovi uhradili vykoupený vůz a zákazník nám uhradil zálohu na nový vůz? Jedná se mi o to, jestli u daňového dokladu za přijatou platbu musí být provedena daná platba nebo stačí, aby byla uhrazena zápočtem?
Společnost vyplatí společníkovi podíl na zisku v nepeněžní formě, a to konkrétně bytovou jednotku, kterou společnost vlastní již 15 let. Jak se tato operace zaúčtuje a jak se stanoví základ daně pro odvod srážkové daně?
Dohodou o započtení pohledávek se ruší vzájemné pohledávky mezi dvěma subjekty, kteří jsou si vzájemně věřitelem a dlužníkem, které jsou stejného druhu (peněžité, nepeněžité), jsou vzájemně započitatelné, a to v rozsahu, ve kterém se kryjí, nekryjí-li se zcela.
Dohodou lze započíst i ty pohledávky, které nejsou způsobilé k započtení jednostrannému - tedy nejisté nebo neurčité pohledávky, pohledávky na náhradu újmy způsobené na zdraví, ledaže se jedná o vzájemnou pohledávku na náhradu téhož druhu, které lze započíst jednostranně, promlčené pohledávky, dosud nesplatné pohledávky, pohledávky ze sázek či losu, ze zápůjček a úvěru k sázkám, hrám, losům.
Nelze však započíst pohledávku za výživným pro nezletilého, a to ani jednostranně, ani na základě dohody. K takovému jednání se nepřihlíží.
Společnost má možnost koupit pohledávku na dodavatele materiálu s výrazným skontem - 60 %. Pokud u toho dodavatele objedná materiál a provede zápočet bude muset do výnosů zahrnout skonto poskytnuté od postupitele pohledávky ? Je správně, že společnost po započtení dá do nákladů částku za materiál, částku za nákup pohledávky - 40 % dle smlouvy o postoupení pohledávky a do výnosů zahrne celou pohledávku, kterou tím zápočtem uplatní v celé 100 % výši.
Je možné vytvořit jednostranný zápočet na závazek a pohledávku? A jaké náležitosti musí zápočet obsahovat?
Česká právnická osoba (s.r.o.) má již několik let na Slovensku zřízenou organizační složku a současně tak stálou provozovnu. Příjmy dosažené prostřednictvím org. složky jsou na Slovensku zdaněny a v ČR se daň zaplacená na Slovensku započítává na daň v ČR. Slovenský finanční úřad aktuálně (v roce 2023) doměřil organizační složce daň z příjmů, která bude také uhrazena, a to za roky 2018 až 2021. Bude možné v ČR podat dodatečné daňová přiznání za uvedená zdaňovací období a dodatečně vyměřenou daň na Slovensku započítat na celkovou českou daň? Jsou tam případně nějaké omezující podmínky?
Děkujeme.
Jsem OSVČ, plátce DPH, vedu daňovou evidenci, provozuji ubytovací služby přes Booking.com, ten nám posílá přímo na účet částku, od které je stržena provize. My ale nedostáváme žádné faktury, takže z každé přijaté platby odvádíme 10% DPH. Nyní nám přišla faktura od společnosti Booking.com z Nizozemí, klasická faktura ze zahraničí, na které je popis: rezervace - jedna částka a transakční poplatek - druhá částka, ale vše je již strženo v částce, kterou jsme přijali a ze které jsme odvedli 10% DPH. Na faktuře je také napsáno, že nemáme platit, že částka bude automaticky odečtena z celkové vyplacené částky, což také souhlasí, částka byla odečtena. Máme tuto fakturu někde evidovat, a zacházet s ní jako s přijatou fakturou ze zahraničí, když operuji ve skutečnosti kvůli DPH jen částkou, která mi přišla na účet? Nebo jaký způsob účtování ve vztahu k DPH má mám zvolit, aby to bylo správně? Nejprve účtovat o částce, která by měla být zaplacena, ale tu já vidím jen na rezervační stránce a z té odvést DPH a potom účtovat ještě o faktuře za transakční poplatek a pak se dostanu k částce, kterou jsem dostala na účet, nebo stačí účtovat jen o té obdržené částce na účet a fakturu za rezervaci a poplatek mohu pominout?
- Článek
Tento příspěvek se zabývá vybranými otázkami spojenými s aplikací metody prostého zápočtu 1) . Příspěvek je zpracován podle stavu k 1. 11. 2021, není-li uvedeno nebo nevyplývá-li z kontextu příspěvku jinak.
- Článek
Všechny tři firmy mají právní formu s. r. o. Firma A = prodala část podniku 1 000 00 Kč (fakturace bez DPH), vlastníci jsou matka a syn. Firma B = koupila část podniku (splatnost na splátky) s tím, že poslední splátka činí 400 000 Kč. Nebyla uhrazena a je po datu splatnosti. Firma C = firma na poskytování služeb (vlastníkem je syn). Firma C uskutečnila služby pro firmu B ve výši 400 000 Kč (fakturace základ 371 880 Kč + 78 120 Kč DPH), dostala zaplaceno. Následně kvalitu služeb firma B rozporuje a žádá vrácení Kč 400 000. Právníci se dohodli na uzavření smíru a vyhotovení dokumentu o vzájemném zápočtu. Lze vyřešit takto? Firma C vystaví pro firmu B dobropis – 371 880 a –78 120 = –400 000, Kč? Zároveň firma A bude kompenzovat dobropis s nedoplatkem faktury o prodeji s firmou B?