Zprostředkování ubytování
Sdílená ekonomika má řadu podob. Obecně se dá říci, že se jedná o ekonomický trend 21. století, kdy vlastníci předmětů, které využívají pouze příležitostně, poskytnou danou věc k užívání i těm, kterým se nevyplatí daný předmět koupit, nebo si jej nemohou finančně dovolit, a rozmělnit tak i své vlastní náklady spojené s vlastnictvím daného předmětu (či případně dosáhnout i zisku). Významnost sdílené ekonomiky v poslední době neustále narůstá, a to mimo jiné díky soustavnému rozvoji a rozšiřujícímu se využití digitálních technologií, internetu a mobilních platforem. Její nástup v posledních letech jde ruku v ruce s trendy cirkulární ekonomiky, udržitelnosti, všeobecně rostoucích nákladů, a v neposlední řadě též ekologie.
OSVČ nebo s. r. o., neplátci DPH poskytují ubytovací služby. Nemovitost, kde poskytují ubytování, se nachází v ČR. Jestliže se ubytuje cizinec (soukromá fyzická osoba) nebo zaměstnanci firmy z JČS EU pořád zůstávají neplátci DPH, místo plnění je v tuzemsku. Uvažujeme správně, že nemají z tohoto důvodu povinnost stát se plátci DPH nebo identifikovanou osobou k DPH? Pouze sledujeme obrat, aby nepřekročili 2 mil.
Jsem OSVČ, plátce DPH, vedu daňovou evidenci, provozuji ubytovací služby přes Booking.com, ten nám posílá přímo na účet částku, od které je stržena provize. My ale nedostáváme žádné faktury, takže z každé přijaté platby odvádíme 10% DPH. Nyní nám přišla faktura od společnosti Booking.com z Nizozemí, klasická faktura ze zahraničí, na které je popis: rezervace - jedna částka a transakční poplatek - druhá částka, ale vše je již strženo v částce, kterou jsme přijali a ze které jsme odvedli 10% DPH. Na faktuře je také napsáno, že nemáme platit, že částka bude automaticky odečtena z celkové vyplacené částky, což také souhlasí, částka byla odečtena. Máme tuto fakturu někde evidovat, a zacházet s ní jako s přijatou fakturou ze zahraničí, když operuji ve skutečnosti kvůli DPH jen částkou, která mi přišla na účet? Nebo jaký způsob účtování ve vztahu k DPH má mám zvolit, aby to bylo správně? Nejprve účtovat o částce, která by měla být zaplacena, ale tu já vidím jen na rezervační stránce a z té odvést DPH a potom účtovat ještě o faktuře za transakční poplatek a pak se dostanu k částce, kterou jsem dostala na účet, nebo stačí účtovat jen o té obdržené částce na účet a fakturu za rezervaci a poplatek mohu pominout?
Máme kmenové zaměstnance z Ukrajiny, kterým hradíme ubytování. Na naši společnost byla vystavena faktura za ubytování vystavená třetí osobou, společností, která ubytování poskytuje. Fakturu jsme uhradili. Ze strany zaměstnance, jedná se prosím o nepeněžní plnění, které je od daně z příjmu fyzických osob osvobozeno? Pokud ano, je osvobozeno i od odvodů soc. a zdrav. pojištění? Daňová stránka zaměstnavatele – může být náklad za ubytování zaměstnanců daňově uznatelný?
Identifikovaná osoba přijala službu od ORD za zprostředkování ubytování (od booking.com). Fakturované období je měsíční, tj. od 1. 4. - 30. 4. 2022. Datum vystavení 02. 5. a platbu bude posílat někdy v květnu 2022.
Je správné, přepočíst základ daně kurzem ČNB k 30. 4. a následně vypočítat daň ve výši 21 %, která se uvede na řádku 5 daňového přiznání (jaký kurz využít při měsíčním období v zákoně je/není stanoveno?)?
Pokud je faktura vystavena na EUR, ale zároveň, pro jednodušší platbu je částka uvedena i v Kč kurzem ORD (neodpovídá našemu kurzu ČNB), pak se stejně bude přepočítávat kurzem k 30. 4. ta částka z EUR? Toto jsem nikde v zákoně o DPH nenašla, pokud jsou tam uvedeny dvě částky, ale předpokládám, že pokud je vystavena faktura v eurech (byť se platí v Kč - to je pouze něco navíc pro českou IO), pak tuto částku z EUR přepočítám. Najdu toto někde upraveno v zákoně o DPH?
Může si identifikovaná osoba jako OSVČ vedoucí daňovou evidenci do daňových nákladů (provedenou platbu v KČ) + dopočtenou DPH?
- Článek
Článek si klade za cíl napomoci správnému určení režimu daně z přidané hodnoty u poskytování ubytování přes internetové platformy. Tou nejznámější je pravděpodobně Airbnb, ale začíná se prosazovat i rezervační portál booking.com, trivago a další.