Zvířata

Do jaké odpisové skupiny zařadit fixační a paznehtářskou klec pro ošetřování skotu opatřenou pákovým mechanismem a fixačními prvky ovládanými ručními koly? 
Vydáno: 10. 09. 2024
Lze účtovat o zvířatech ve smluvním výkrmu jako o aktivech - oběžném majetku - zásobách v položce C.I.4. Mladá a ostatní zvířata a jejich skupiny? Pokud ano, za jakých podmínek? A jak konkrétně? Zemědělské družstvo mělo v roce 2022 vlastní zvířata v rozvaze k 31. 12. 2022 ve výši 5 464 000 Kč, ale konečný stav vlastních zvířat byl v hodnotě 4 409 000 Kč, rozdíl 1 055 000 Kč vysvětlilo tím, že jsou to zaúčtované přírůstky zvířat ze smluvního výkrmu? V roce 2023 všechna vlastní zvířata prodalo na porážku, ale poté si na sebe nahlásilo do registru zvířat jako chovatel zvířata jiného vlastníka a v roce 2023 mělo v rozvaze k 31. 12. 2023 zvířata v hodnotě 5 266 000 Kč s tím, že na účet 124 zaúčtovalo přírůstky zvířat ze smluvního výkrmu? V registru zvířat jsou nahlášena zvířata na chovatele, který může, ale nemusí být zároveň vlastníkem zvířat.
Vydáno: 21. 08. 2024
Klient se věnuje chovu exotického ptactva. Je to jeho koníček, nedělá to pro zisk. Občas dochází k odprodeji jiným chovatelům nebo i do zoo. Jedná se o ptáky v hodnotě od 1 do 50 000 Kč. Zdaňovala jsem to podle § 10 ZDP jako příjmy ze zemědělství, 80 % paušální výdaj. Je to tak správně?
Vydáno: 11. 06. 2024
Pokud zěmědělec FO, vedoucí daňovou evidenci, zaplatí připouštěcí poplatek za připuštění klisny a klisna porodí hříbě až následující kalendářní rok, může si připouštěcí poplatek dát rovnou v aktuálním roce do výdajů a nebo jej musí vést nějak extra v evidenci a při porodu hříběte tím hříbě "zhodnotit"? Jako když se například pořizuje soubor majetku po částech? 
Vydáno: 15. 01. 2024
Jaká bude sazba DPH u skotu (krávy, plemenní býci, telata) od 1. 1. 2024 při prodeji?
Vydáno: 10. 01. 2024
Společnost, plátce DPH, plánuje pořídit několik koní za účelem jejich pozdějšího prodeje cca za 2 roky za vyšší cenu. Koně koupí od plátce DPH. 1. Je v tomto případě nárok na odpočet DPH? 2. Jedná se v tomto případě o majetek s možností odepisování nebo o zásobu? 3. Než dojde k prodeji, jediným příjmem budou případné odměny za vítězství v soutěžích, které nejsou úplatou za poskytnutí služby. Bude mít společnost nárok na odpočet z přijatých plnění (trenér, ustájení, krmivo) s ohledem na budoucí prodej? 4. Společnost zajistí odborný výcvik, čímž vzroste hodnota koně. Promítne se toto „zhodnocení“ v ocenění majetku, příp. zásoby?
Vydáno: 01. 11. 2023
Jsme zemědělská společnost s rostlinnou a živočišnou výrobou. Dospělá zvířata (krávy) zařazujeme do majetku. Do řádku 47 přiznání k DPH máme uvádět hodnotu aktivace u skotu a hodnotu pořízeného pozemku – nakoupeného nebo získaného směnou?
Vydáno: 16. 08. 2023
Plátce DPH chová býky, jalovice, telata, krávy na mléko. Většina zvířat je z vlastního chovu. Pokud přikoupí např. býka v ceně cca 20 000 Kč (býka dokrmí a prodá na jatka) a např. deset krav na mléko (každou v ceně cca 20 000 Kč, je možné výdaje na pořízení zvířat dát jednorázově do nákladů, nebo je třeba odepisovat? Je možné při těchto částkách vždy nákup dobytku dát jednorázově do nákladů?
Vydáno: 18. 07. 2023
Jaká sazba DPH se použije u podeje myší na krmení pro zvířata? A jaká sazba daně se použije při prodeji mrtvých mražených myší také používaných jako krmení pro zvířata?
Vydáno: 29. 06. 2023
Jak zaúčtovat vlastní spotřebu zvířat v daňové evidenci? Fyzická osoba podniká v zemědělství chová býky cca 100 ks. Jednou za rok potřebuje 2–3 zabít pro vlastní potřebu. Nevíme, jak to zaúčtovat, zda si má býky sám sobě prodat? 
Vydáno: 13. 04. 2023
Jaká sazba DPH se použije u pořízení zvířat z EU? Zvířata jsou na prodej (chameleon, hlodavci, husy). Je rozdílná sazba, např. když je prodej zvířete jako mazlíčka, nebo prodej zvířete ke konzumaci?
Vydáno: 16. 06. 2022
  • Článek
V rozvaze jsou na straně aktiv dvě základní velké skupiny majetku – stálá aktiva a oběžná aktiva. Zvířata jsou zahrnuta v obou těchto skupinách. Zaměříme se na mladá zvířata, která jsou součástí zásob v rámci oběžných aktiv, na jejich umístění v rozvaze i na jejich oceňování a účtování.
Vydáno: 25. 03. 2021
  • Článek
Předmětem tohoto článku je problematika oceňování, účetního zachycení a vykazování zvířat chovaných v účetních jednotkách zabývajících se živočišnou výrobou, a to v souladu s českými účetními předpisy pro podnikatelské subjekty. Odlišnosti účetního zobrazení a oceňování zvířat vyplývají z charakteru těchto aktiv, specifik jejich chovu a rovněž ze specifik zemědělské výroby obecně.
Vydáno: 22. 03. 2021
  • Článek
Druhou rozvahovou položkou v dlouhodobém majetku (v rámci stálých aktiv) je dlouhodobý hmotný majetek (první je dlouhodobý nehmotný majetek). V dlouhodobém hmotném majetku je v rozvaze souhrnná položka „Ostatní dlouhodobý hmotný majetek“, která zahrnuje: Pěstitelské celky trvalých porostů, Dospělá zvířata a jejich skupiny a Jiný dlouhodobý hmotný majetek. V dalším textu se zaměříme na tyto položky dlouhodobého hmotného majetku – na jejich umístění v rozvaze podle kategorií účetních jednotek, na jejich vymezení, účtování i oceňování.
Vydáno: 02. 10. 2019
  • Článek
Účetnictví v zemědělství je v řadě aspektů odlišné od ostatních oblastí. Specifika účetnictví v zemědělské výrobě vyplývají z charakteru zemědělské výroby, jejímž předmětem, prostředkem a často i výsledkem jsou živá zvířata a rostliny. Lidé při pěstování rostlin a chovu zvířat usměrňují jejich životní podmínky s cílem maximalizovat užitek pocházející z přirozených vlastností zvířat a rostlin. V tomto článku se budeme zabývat specifiky účetnictví v živočišné výrobě, která jsou odvozena od specifik živočišné výroby.
Vydáno: 28. 05. 2018
  • Článek
Společnost zabývající se chovem masného skotu oceňuje příchovky a přírůstky ve vlastních nákladech. Dnem narození mláděte se ze zásob (mladých zvířat) stává DHM (dospělé zvíře - základní stádo). Společnost v současné době převážně navy suje stav základního stáda, a proto k prodeji zásob ve velkém rozsahu nedochází. Na základě kalkulace vlastních nákladů cena zásob a z toho vyplývající cena DHM několikanásobně převyšuje prodejní - tržní cenu. Ekonomicky je tento provoz možný, jen díky dotacím. Dotace však, dle názorů Národní účetní rady, nevstupují do ocenění zásob (nelze snížit). Jak správně vykázat zásoby a DHM v účetnictví podniku? Je lépe u takovýchto zásob a DHM využít opravných položek nebo odpisu (ocenění je zřejmě trvalého charakteru)? V případě odpisu, je takový odpis daňově uznatelný?
Vydáno: 26. 11. 2013