Zvláštní režim DPH

Obdrželi jsme v poslední době několik dokladů od zahraničních e-shopů zaměřující se na B2B tak B2C zákazníky, zaměstnanec, který objednával neuvedl naše DIČ, tyto doklady jsou v režimu OSS a obsahují české DPH. Většinou se jedná o drobné nákupy do 10 000 Kč, jsme PO. Můžeme si z těchto nákupů odpočítat DPH? Pokud ne, je to celé náklad? Reverse charge k těmto dokladům asi nelze. Druhý případ je že máme na dokladech uvedené zahraniční DPH, jak máme postupovat u takovýchto dokladů? Zahrnout v celkové částce do nákladů a zahrnout do KH a DPH v režimu reverse charge?
Vydáno: 09. 10. 2024
Může si identifikovaná osoba koupit od plátce z EU 2 ojeté vozy v režimu použitého zboží, nebo musí DPH vyměřit? Automobily jsou určeny k podnikání v taxislužbě. 
Vydáno: 09. 09. 2024
Plátce DPH, obchodník s ojetými vozidly, zakoupil vozidlo uvedené do provozu, ale dosud splňující definici nového dopravního prostředku, od osoby neplátce DPH [dle § 90 odst. 2 zákona o DPH]. Může toto vozidlo prodat v tuzemsku ve zvláštním režimu dle § 90 zákona o DPH? Případně musí počkat, až vozidlo [přestane být] novým dopravním prostředkem? Nebo zvláštní režim nemůže použít vůbec? 
Vydáno: 21. 08. 2024
Autobazar koupí od občana použitý automobil. Dále je zjištěno, že tento automobil již není uplně vhodný k provozu na silnici a je prodán na náhradní díly - autobazar tento prodej fakturuje s textem Soubor náhradních dílů (i když tento automobil má stále SPZ, není vyřazen z registru, nebyl nijak změněn). Je možné v tomto případě použít také zvláštní režim DPH pro obchodníky s použitým zbožím?
Vydáno: 14. 08. 2024
S.r.o. - začala v 5/2024 prostřednictvím e-shopu prodávat součástky a náhradní díly (i použité) občanům v ČR i v EU. Předměty nakupovala z ČR, v červnu začala nakupovat i od firem z EU. Od června se tudíž stala z důvodu přijetí faktury za zboží z EU identifikovanou osobou. V 7/2024 se stala dobrovolným plátcem DPH. Do limitu 10.000 EUR za kalendářní rok vystavuje firma veškeré faktury s českým DPH 21%, musí však sledovat překročení tohoto limitu z faktur občanům do EU, aby se po jeho překročení zaregistrovala k plátcovství na FÚ v rámci OSS. 1) Od jaké chvíle se sleduje limit? Od chvíle, kdy firma vystavila první fakturu občanovi do EU bez ohledu na to, že v tu chvíli plátcem DPH nebyla? 2) Je správná domněnka, že limit 10.000 EUR se počítá z účtu 604 (s.r.o. vede tento účet s analytikou pro faktury občanům z EU) 3) V případě, že by firma limit překročila určitou vystavenou fakturou, musí ještě před jejím vystavením provést registraci OSS, nebo tuto fakturu vystaví ještě s českým DPH a hned poté registraci provede?
Vydáno: 31. 07. 2024
Firma nakupuje z EU drahé kovy - slitky, mince apod. Faktura obsahuje jak zlato (od DPH osvobozené), tak stříbro. V případě vyměření DPH firma vyměří z faktury pouze částku za stříbro, je to tak v pořádku? A když je účtována doprava, má tuto částku také vyměřit nebo se bere podle toho, čeho je fakturováno více?
Vydáno: 23. 07. 2024
Jsem plátce DPH, koupím mobilní telefon za 20 000 Kč vč. DPH, kterou si odečtu, a následně mobil prodám do bazaru za 18 000 Kč. Musím odvádět z prodeje DPH nebo se jedná o zvláštní režim dle § 90 zákona o DPH?
Vydáno: 22. 07. 2024
OSVČ, plátce DPH, obchodník s použitým zboží nakoupil ojetý automobil od soukromé osoby (neplátce DPH) a naskytla se mu příležitost prodat tento automobil soukromé osobě v Německu (cena 23 tis. EUR). Jaké to bude mít dopady v souvislosti s DPH? Je rozdíl pokud si kupující přijede převzít automobil do ČR a pokud mu bude automobil dovezen (na vleku) do Německa?
Vydáno: 22. 07. 2024
Nákup „ojetého“ vozidla od osoby nepovinné k dani z Velké Británie, sem do tuzemska osobou povinnou k dani neplátcem DPH. Jaké povinnosti budou vznikat z pohledu tuzemské osoby ve smyslu DPH a cla? Bude mít na situaci nějaký vliv skutečnost, kdo bude zajišťovat dopravu do ČR? 
Vydáno: 18. 06. 2024
Naše společnost je plátcem DPH. Obdrželi jsme daňový doklad (též plátci DPH) za pronájem stavebního výtahu v RPDP. Domníváme se, že samotný pronájem stavebního výtahu do RPDP nespadá. A pokud by se jednalo o pronájem vč. zprovoznění (montáže) st. výtahu, v jakém režimu by měl být daňový doklad vystaven? 
Vydáno: 21. 05. 2024
Společnost s r. o. koupila v roce 2018 osobní automobil z bazaru, který uplatnil zvláštní režim. Auto bylo tedy nakoupeno bez DPH a s. r. o. si neuplatnila nárok na odpočet. První registrace auta byla v r. 2013. Nyní bude s. r. o. auto prodávat. Předpokládáme, že se jedná již o běžný režim a prodej bude zatížen 21% DPH. Je naše úvaha správná?
Vydáno: 02. 05. 2024
Česká společnost s r. o. plánuje poskytovat služby fyzickým osobám na internetu celému světu (ČR, členské státy, Ameriky, Čína, Japonsko atd.). Jakým způsobem společnost bude platit DPH? Má povinnost se registrovat k DPH po celému světu? Jakým způsobem se společnost dozví o tom, ve kterých státech bude muset podávat přiznání k DPH, a kde nemusí? Podle čísla karty není možné zjistit, rezidentem kterého státu je fyzická osoba. 
Vydáno: 11. 04. 2024
  • Článek
Vládní konsolidační balíček přinesl vydavatelům a prodejcům knih dárek v podobě osvobození od daně z přidané hodnoty u dodání knih při zachování nároku na odpočet. Za stejných podmínek je možné od ledna prodávat i audioknihy. Dopady této novinky do konkrétních ustanovení zákona jsou stěžejní částí tohoto článku.
Vydáno: 04. 04. 2024
Česká společnost, neplátce DPH má dva typy mincí, které se rozhodla v jednom měsíci prodat. (1) Jedna část mincí jsou zlaté mince, na které se vztahuje osvobození od DPH dle § 92 odst. 2. Na druhou část mincí se vztahuje zvláštní režim dle § 90 ZDPH. Potřebujeme zjistit, co se počítá do obratu pro DPH z důvodu případné registrace. Máme za to, že mince osvobozené dle §92 (1) se do obratu pro registraci k DPH nepočítají vůbec a u sběratelských mincí (2) se do obratu počítá pouze přirážka jako uskutečněné plnění? Příklad: Společnost prodá zlaté mince v hodnotě 2 mi.l Kč (osvobozené dle § 92 - nespadá do obratu) a zároveň prodá sběratelské mince za 2,1 mil., které pořídila za 2 mil. Kč. Přirážka je tedy 100 tis. Kč (dle našeho názoru do obratu vstupuje pouze tato přirážka). Musí se tato společnost registrovat k dani z přidané hodnoty? 
Vydáno: 24. 03. 2024
Eshop plátce DPH má v sortimentu i použité zboží, na který používá zvláštní režim dle par. 90. Eshop prodává dárkové poukazy a zdaňuje je jako víceúčelový poukaz (protože v momentě prodeje neví, zda bude využito na použité zboží nebo prodej na SK v režimu OSS). Kromě prodeje dárkových poukazů občas dá zdarma obdobný poukaz (slevový kupon) zákazníkovi z důvodu jeho nespokojenosti s objednávkou, aby se předešlo negativní recenzi. Někdy takový kupon dá zákazníkovi i v rámci marketingové akce např. za příspěvek/like na facebooku (marketingové oddělení takto motivuje potencionální zákazníky sledovat eshop). Jak s takovým kompenzačním kuponem za 500 Kč naložit? Může se to brát jako v obou případech jako sleva ceny - zákazník pak při uplatnění udělá objednávku na nákup zboží za 2000 Kč a použitím takového poukazu 500 Kč se celková cena sníží na 1500 Kč. Tzn. v případě, že nakoupí nové zboží (které není ve zvláštní režimu) zaúčtuje základ daně 1240 Kč zaúčtuje na 604 a DPH 21% 260 Kč (500 Kč sníží ZD o 413 Kč a dph o 86 Kč) . V případě uplatnění za použité zboží zaúčtuje 1500 Kč na 604. A poté počítá přirážku jako rozdíl mezi prodejní 1500 Kč (nikoliv 2000 Kč) a nákupní cenou. Je tato metodika v pořádku?
Vydáno: 28. 02. 2024
OSVČ zaslala účetní firmě fakturu, kde dodavatel byla americká firma s EU OSS VAT EU. Nemáme ponětí co s tím. Můžete nás informovat, jak postupovat, kde se registrovat? Předmět transakce bylo zboží, OSVČ je odběratel a australská firma je dodavatel Jedna se o australskou firmu a účetní firma potřebuje vědět, jak tuto fakturu zpracovat.
Vydáno: 26. 02. 2024
Společnost s.r.o. (plátce DPH), chce nakupovat použité zboží od FO, bez faktury jen na smlouvu. A pak toto použité zboží prodávat. Prodávat dal jak FO tak i pro PO. Také zda je nějaký režim pokud budou nakupovat to použité zboží v EU a popřípadě i prodávat do EU nebo do třetích zemí. Jsou nějaké omezení v nákupu takového použitého zboží cenově nebo množství?
Vydáno: 06. 02. 2024
  • Článek
Články 312 a 315, jakož i čl. 317 první pododstavec směrnice Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty musí být vykládány v tom smyslu, že daň z přidané hodnoty odvedená obchodníkem povinným k dani z pořízení uměleckého díla uvnitř Společenství, jehož dodání, které následně uskuteční, podléhá režimu ziskové přirážky podle čl. 316 odst. 1 této směrnice, je součástí základu daně tohoto dodání.
Vydáno: 23. 01. 2024
Dobrý den, potřebovala bych poradit s problematikou DPH - máme firmu, která obchoduje s použitým zbožím (autobazar) dle § 90 zákona o DPH. Firma začala pořizovat použité zboží také od osob povinných k dani - plátců DPH z jiných členských států EU. Chci se zeptat, zda toto pořízení zboží my uvádíme někde do DPH a musíme uplatnit systém reverse charge (domnívám se, že bychom neměli, jelikož u použitého zboží není nárok na odpočet DPH). A dále, když použité zboží prodáváme do EU osobě povinné k dani - též plátci DPH, zda se toto plnění vykazuje v přiznání k DPH a do souhrnného hlášení? Tady se zase domnívám, že by mělo jít jen do ř. 26, ale do souhrnného hlášení nikoliv...
Vydáno: 12. 01. 2024
  • Článek
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ze dne 29. 6. 2023 ve věci C-108/22 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej versus C. sp. z o.o.
Vydáno: 13. 12. 2023