Důvodová zpráva k zákonu č. 189/2006 Sb., novely zákonů v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění

Poslanecká sněmovna PČR; Vláda ČR Vydáno:
Důvodová zpráva
OBECNÁ ČÁST
Nemocenské pojištění bude od 1. července 2006 upraveno novým zákonem o nemocenském pojištění, který upraví jak hmotněprávní, tak organizační a procesní stránku systému nemocenského pojištění. V návaznosti na zákon o nemocenském pojištění je nutné změnit i další právní předpisy. Nejrozsáhlejší je změna zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, z něhož se vyjímá dosavadní úprava organizačních a procesních otázek nemocenského pojištění, neboť tyto otázky má upravovat nový zákon o nemocenském pojištění. Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení bude tedy obsahovat již jen organizační a procesní otázky důchodového pojištění a řízení ve věcech pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Další rozsáhlá novelizace se týká zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Do zákoníku práce byla vložena úprava týkající se poskytování náhrady mzdy za prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Změny v řadě zákonů jsou jen dílčí, převážně terminologické, nebo změna spočívá jen ve zrušení těch ustanovení, která novelizovala předpisy nemocenského pojištění, které se zrušují novým zákonem o nemocenském pojištění.
Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění, úzce navazuje na základní zákon, tj. zákon o nemocenském pojištění, a je s ním propojen; odůvodnění některých navrhovaných změn, které jsou obsahem tohoto zákona, avšak úzce souvisejí s prováděním nemocenského pojištění (např. zavedení náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti), je proto podrobně popsáno v důvodové zprávě k návrhu zákona o nemocenském pojištění.
Česká správa sociálního zabezpečení a okresní správy sociálního zabezpečení budou v civilní sféře i nadále provádět vedle nemocenského pojištění důchodové pojištění a vybírat pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (dále jen "pojistné"); jejich postavení a úkoly se (na rozdíl od systému nemocenského pojištění, kde přebírají od organizací veškerou odpovědnost za řádnou výplatu dávek) v oblasti důchodového pojištění a pojistného v zásadě nemění.
Podle platné právní úpravy je předmětem řízení ve věcech pojistného rozhodování o pojistném ve sporných případech, o stanovení pravděpodobné výše pojistného, ve sporných případech rozhodování o zálohách na pojistné, o snížení měsíčního vyměřovacího základu osoby samostatně výdělečně činné, dále rozhodování o penále za neodvedené pojistné, o placení dlužného pojistného a penále ve splátkách, o přirážce k pojistnému a o pokutách. Úprava řízení ve věcech pojistného na sociální zabezpečení se v zásadě osvědčila, a proto se změny v této oblasti nenav