Plátce DPH má řadu povinností, hlavně přiznat daň ze svých prodejů (až na výjimky), odvést ji správci daně a předávat mu záplavu údajů v daňovém přiznání, kontrolním a souhrnném hlášení. Naopak jeho prakticky jedinou, ale zcela zásadní výhodou je možnost odpočtu – zjednodušeně řečeno „vrácení“ – DPH z jeho nákupů. Jde o nezbytnou podmínku neutrality DPH pro plátce, který je v nemilé roli výběrčího daně od zákazníků. Cesta za kýženým odpočtem daně se ovšem podobá legendární plavbě Odyssea mezi Charybdou a Skyllou. Nejde totiž o automatickou výsadu samotného plátcovství daně – její možný odpočet je mnohačetně podmíněn, hlavně účelem použití daného přijatého zdanitelného plnění, přičemž se v hektické podnikatelské praxi stává, že původní záměr není naplněn nebo se použití časem významně změní. A právě na tyto případy pamatují dva instituty z názvu tohoto článku.
Vyrovnání versus úprava odpočtu DPH
Vydáno:
41 minut čtení
Vyrovnání versus úprava odpočtu DPH
Ing.
Martin
Děrgel
Význam odpočtu DPH
Aby byla DPH hodna svého jména, musí její plátci odvádět do státní kasy daň pouze z její „přidané“ hodnoty, a nikoli z celé prodejní ceny zdanitelného plnění. Když obchodník od výrobce – oba plátci DPH – koupí koloběžku za 1 000 Kč a prodá ji s přirážkou (ziskem) za 1 100 Kč, má přiznat a odvést DPH pouze z „přidané“ hodnoty, tj. z navýšení ceny 100 Kč. Problémem je, že od výrobce ji nekoupil za pouhých 1 000 Kč, ale spolu s DPH na výstupu 21 % za 1 000 Kč + 210 Kč = 1 210 Kč. Kdyby to systém DPH nijak nezohlednil, pak by obchodník nemohl koloběžku zákazníkovi prodat za konečnou cenu 1 100 Kč včetně své DPH na výstupu, ale ani za částku o 21 % DPH vyšší, tedy za 1 100 Kč + 231 Kč, protože po odvedení DPH na výstupu 231 Kč z prodeje finančnímu úřadu by měl obchodník ve výsledku příjem 1 100 Kč a výdaj 1 210 Kč, a tedy by utrpěl ztrátu! Pro dosažení zisku 100 Kč (tj. 10 %) by musel cenu koloběžky obchodník navýšit na 1 310 Kč bez daně, k níž by připočítal 21 % DPH na výstupu 275 Kč, a tedy by po zákazníkovi chtěl 1 585 Kč. Z přidané hodnoty 100 Kč by pak obchodník na DPH na výstupu odváděl 275 Kč, což by odpovídalo daňovému zatížení 275 %!
Na to systém DPH pamatuje právě nárokem plátce na odpočet DPH na vstupu, díky němuž v uvedeném příkladu obchodníkovi správce daně „vrátí“ DPH na vstupu 210 Kč, kterou zaplatil výrobci koloběžky, takže jeho konečná prodejní cena pro zákazníka může činit dle očekávání jen 1 100 Kč + 231 Kč = 1 331 Kč. Z tohoto příjmu (1 331 Kč) po odvedení DPH na výstupu 231 Kč obchodníkem z prodeje bernímu úřadu a úhradě výrobci včetně jeho DPH (1 210 Kč) a naopak po přijetí DPH na vstupu zaplacené výrobci 210 Kč zůstane ve výsledku obchodníkovi v pokladně jeho zisk 100 Kč a správci daně tomu odpovídající DPH z této přidané hodnoty 21 Kč.
O odpočtu rozhoduje účel přijatého plnění
Možnost odpočtu DPH na vstupu (z nákupů od jiných plátců nebo ze zahraničí) je stěžejní podmínkou neutrality této daně vůči plátcům. Bez něj by bylo daňově znevýhodněno materiálově a technologicky náročné podnikání a zejména obchodníci. Pravidla, podmínky a omezení odpočtu daně stanovují především ustanovení § 72–76 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „“).
Dobrou zprávou je, že nárok plátců na odpočet DPH je velmi silný, takže český správce daně má docela problém mu jej odepřít, nejde-li vyloženě o prokázaný daňový podvod. Mimochodem i proto je náš zákon o DPH zaplaven tolika zvláštními postupy přenášejícími povinnost přiznat DPH na příjemce zdanitelného plnění, jakož i jejich ručení za DPH nezaplacenou dodavatelem. Tato zcela zásadní podmínka neutrality systému DPH pro plátce totiž vyplývá nejen z nadnárodní unijní Směrnice Rady 2006/112/ES, o společném systému DPH (dále jen „
směrnice o DPH
“), ale velmi silně ji podporují rozhodnutí Soudního dvora EU, který unijní právo dotváří.Nicméně, jak už v úvodu zaznělo, nárok plátce na odpočet daně na vstupu – z jeho nákupů od jiných plátců anebo ze zahraničí – rozhodně není „zadarmo“ ani automaticky dán samotným plátcovstvím. Je podmíněn řadou skutečností, hlavně účelem využití daného přijatého zdanitelného plnění, o jehož DPH na vstupu se jedná.
Plátce proto musí obecně u všech přijatých zdanitelných plnění sledovat jejich následné použití, resp. využití, přičemž mohou nastat čtyři diametrálně odlišné situace.
Přijaté zdanitelné plnění plátce použije:
1. výhradně (jen) pro uskutečňování „nárokových plnění“
uvedených v § 72 odst. 1 ZDPH (např. vlastní zdanitelná plnění a plnění osvobozená s nárokem na odpočet), pak má nárok na odpočet daně v plné výši.
2. výhradně (pouze) pro jiné účely, pak vůbec nemá nárok na odpočet daně
(např. pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně), v tom případě se DPH na vstupu ani neuvádí do přiznání k DPH.
3. jak pro „nároková plnění“, tak pro jiné účely, kdy je plátce oprávněn uplatnit nárok na odpočet daně v částečné výši
připadající na použití pro „nároková plnění“, přičemž se zde dále rozlišuje:a)
odpočet daně
v poměrné výši
(§ 75 ZDPH), když tyto jiné účely nesouvisejí s ekonomickou činností plátce
(např. firemní automobil budou zčásti používat také zaměstnanci pro své soukromé potřeby);b)
odpočet daně
v krácené výši
(§ 76 ZDPH), jestliže ony jiné účely představují plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně
(např. finanční a pojišťovací činnosti, dodání a nájem nemovitostí).Příklad 1
O odpočtu daně rozhoduje využití přijatého zdanitelného plnění
Tesaři, s. r. o., (plátce DPH) provozují dvě ekonomické činnosti – tesařské práce (kde uskutečňují pouze zdanitelná plnění) a akreditovanou rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání pro úřad práce v oboru tesařství (plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně). Od plátce DPH v Česku koupili nový osobní automobil za 1 milion Kč + DPH 210 000 Kč. Ohledně nároku na odpočet daně na vstupu může u plátce nastat několik situací:
1. Auto bude využívat
výhradně (čili ze 100 %) pro vlastní tesařské práce
, tj. jen pro „nároková plnění“:-
Může uplatnit plný odpočet DPH na vstupu 210 000 Kč, čili státu z prodeje vozu na dani nezůstalo nic.
2. Auto bude využívat
výhradně (100 %) pro akreditovanou rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání
, tedy pouze pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, čili jen pro ona jiná než „nároková plnění“:-
Ačkoli jde o registrovaného plátce, nemůže si uplatnit odpočet ani části DPH na vstupu (odpočet 0 Kč).
3. Auto bude využívat
jak pro účely rekvalifikace nezaměstnaných (např. ze 70 %), tak pro soukromé potřeby svých zaměstnanců (30 %)
a nijak jinak, takže stále výhradně pro jiné účely než pro „nároková plnění“:-
Stejně jako ad 2) si nemůže uplatnit odpočet ani části DPH na vstupu, celá tato daň tak zůstává státu.
4. Auto bude využívat
z 90 %
pro vlastní tesařské práce
(„nároková plnění“) a z 10 % pro soukromé potřeby zaměstnanců
(tj. pro jiné účely než pro „nároková plnění“), jde tedy o smíšené využití zdanitelného plnění:-
Plátce může nárokovat odpočet DPH v částečné výši, resp. v poměrné výši odpovídající využití auta pro „nároková plnění“, což v daném případě odpovídá poměrné části DPH na vstupu 90 % z 210 000 Kč.
5. Auto bude využívat
z 80 %
pro vlastní tesařské práce
(„nároková plnění“) a z 20 % pro účely rekvalifikace
(pro jiné účely než pro „nároková plnění“), jde zase o smíšené využití přijatého zdanitelného plnění:-
Plátce může nárokovat odpočet DPH v částečné výši, resp. v krácené výši odpovídající poměru příjmů z tesařské činnosti a z rekvalifikace (nikoli tedy dle poměru ujetých kilometrů pro tesařské práce 80 %).
6. Auto bude využívat
z 60 %
pro vlastní tesařské práce
(„nároková plnění“), z 30 % pro účely rekvalifikace
(pro jiné účely než pro „nároková plnění“) a z 10 % pro soukromé potřeby zaměstnanců
(tj. pro jiné účely než pro „nároková plnění“), jde o složitý souběh využití pro „nároková plnění“ a pro více jiných plnění:-
Lze nárokovat odpočet DPH v částečné výši, a to zároveň v poměrné a v krácené výši, což se vyjádří součinem poměrného koeficientu a „krátícího“ koeficientu, tedy postupem ad 4) a poté ještě ad 5).
Mnohé vykutálené plátce asi napadne, že zkrátka budou u každého přijatého zdanitelného plnění automaticky předpokládat a tvrdit, že bude využito čistě pro „nároková plnění“. A když pak v tichosti případně využijí předmětné zboží nebo službu i pro jiné účely, nepřijdou ani o část uplatněného odpočtu daně na vstupu. Vždyť přece v DPH neplatí účetní principy časového rozlišení a odpočet se uplatňuje obvykle jednorázově ihned při uskutečnění přijatého zdanitelného plnění, tak co na tom, že posléze se plány změnily… Ovšem tak jednoduše
a priori
pro plátce spravedlivě neutrální systém DPH a zejména státní kasu ošidit nelze. Na tyto případy totiž zákon o DPH výslovně pamatuje povinnými korekčními mechanismy.Příklad 2
Korekce poměrného odpočtu v prvním roce
Navažme na předešlý příklad a zastavme se u varianty 4. Jde o situaci, kdy plátce koupil auto – třeba v září 2023, u něhož předpokládal využití z 90 % pro vlastní tesařské práce („nároková plnění“) a z 10 % pro soukromé potřeby zaměstnanců (tj. pro jiné účely než pro „nároková plnění“). Tomuto smíšenému využití proto přizpůsobil nárok na odpočet DPH na vstupu 210 000 Kč. V souladu s § 75 odst. 4 ZDPH uplatnil odpočet pouze v částečné – poměrné výši odpovídající odhadovanému poměru využití vozidla pro „nároková plnění“. Takže v daňovém přiznání za září uplatnil odpočet části DPH pouze v poměrné výši 90 % z 210 000 Kč = 189 000 Kč.
Ovšem realita nakonec byla podstatně jiná. Dotyčnému manažerovi firmy se automobil zalíbil, takže se skutečnost oproti původnímu předpokladu obrátila. Pro tesařské podnikání plátce (pro „nároková plnění“) bylo v roce 2023 vozidlo využito jen z 10 % a pro soukromé potřeby zaměstnance (pro jiné účely než pro „nároková plnění“) z plných 90 %, přičemž u auta tzv. poměrný koeficient vcelku jednoznačně vyplývá z evidence jeho jízd.
To plátce – Tesaři, s. r. o. – nemůže nechat bez následků. Zmíněné ustanovení mu velí po skončení roku do hodnoty poměrného koeficientu zohlednit skutečný podíl použití auta pro uskutečněná plnění. A odchyluje-li se poměrný koeficient vypočtený dle skutečného použití (10 %) od koeficientu stanoveného odhadem (90 %) – dle přiznání za září 2023, o více než 10 procentních bodů (je to o plných 80), musí adekvátně opravit uplatněný odpočet. V přiznání za prosinec 2023 proto plátce musí opravit – snížit poměrný odpočet daně z původních 189 000 Kč (90 % z DPH na vstupu 210 000 Kč) na pouhých 21 000 Kč (10 % dtto), tedy „vrátit“ 168 000 Kč.
Tři korekční mechanismy DPH
Ostřílení daňoví koumáci možná namítnou, že holt s tou „změnou použití“ přijatého zdanitelného plnění (např. koupeným automobilem) tedy vyčkají až do začátku příštího kalendářního roku. Ano, takto uniknou výše uvedené povinnosti případné opravy uplatněného částečného – poměrného, nebo kráceného – odpočtu DPH na vstupu. Jenže… Ono nebude až tak snadné přechytračit již desítky let stále robustnější systém odpočtů DPH.
Dodatečné korekce uplatněného odpočtu daně nevznikly
a priori
jako prevence podvodných praktik plátců, ale jako spravedlivé opatření reagující na často pestrý a nestálý podnikatelský život plný změn a zvratů. Lehce se totiž v praxi stává, že plátce sice původně zdanitelné plnění pořídil, třeba koupil auto, s upřímným úmyslem jeho využití pouze pro „nároková plnění“ (např. pro pracovní cesty pro zdanitelná plnění). Ovšem člověk míní, ale tržní i jiné síly svět mění, a tak plátce někdy z rozumných důvodů změní původní rozhodnutí ohledně využití daného vstupu – pořízené věci
. Kupříkladu pro udržení zaměstnance mu jako „benefit“ přidělí firemní vozidlo i pro jeho soukromé využití nebo jej začne nově využívat i pro plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, anebo jej daruje synovi jednatele firmy plátce apod. Zkrátka zásadně se změní okolnosti rozhodující o odpočtu DPH na vstupu, a přitom se již nepíše rok pořízení předmětného vstupu. Co s tím?Daň z přidané hodnoty je okamžitou daní, která na rozdíl od účetních nákladů nečeká na vyskladnění zásob, na odpisy ani jiné formy časového rozlišení – nárok na odpočet daně je obvykle hned při přijetí zdanitelného plnění. A když je takto na počátku prokazatelně určen pro „nároková plnění“ plátce, může si rovnou uplatnit plný odpočet DPH. Nicméně se může stát a v praxi k tomu dochází, že se původní záměr změní a přijaté zdanitelné plnění (např. automobil) je nakonec použito pro jiná nežli „nároková plnění“, případně pro tzv. smíšená plnění. Možná tomu nebudete věřit, ale nebude to mít žádný dopad na oprávněnost původně uplatněného odpočtu daně na vstupu, což prakticky řečeno znamená, že plátce nebude muset podávat dodatečné přiznání k DPH za zdaňovací období, v němž původně nárokoval odpočet daně, a zpětně snižovat (měnit) původně uplatněný odpočet DPH na vstupu.
Je nasnadě, že takto by ale mohlo lehce docházet ke spekulacím s odpočtem daně, proto
DPH pamatuje na případy pozdější změny účelu použití přijatých zdanitelných plnění třemi korekčními mechanismy
:–
pokud jde o
dlouhodobý majetek
(dále také „DM“), u něhož ještě neuplynula testovací lhůta 5 (u nemovitých věcí 10) let od pořízení, řeší se změna úpravou odpočtu daně
dle § 78–78e ZDPH, což znamená, že se o daný počet pětin (desetin) zbývajících do konce lhůty upraví v roce změny část původně uplatněného odpočtu daně,–
nejde-li o DM (ale třeba o „zásoby“), pak záleží na tom, jestli předmětná změna použití:
–
je stále ještě v rámci ekonomické (podnikatelské) činnosti plátce, kdy se
u majetku kategorie zásob
před jejich použitím
ve tříleté lhůtě od pořízení provádí tzv. vyrovnání odpočtu daně
dle § 77 ZDPH, kde jde o to, že se ihned při změně použití jednorázově „vrátí“ celý původně uplatněný odpočet daně,–
anebo je již mimo ekonomickou (podnikatelskou) činnost, kdy se místo korekce odpočtu daně na vstupu takovéto jiné použití obchodního majetku označí za
fiktivně úplatné zdanitelné plnění
a plátce z něj musí odvést odpovídající DPH na výstupu podle § 13 odst. 4 písm. a) nebo § 14 odst. 3 písm. a) ZDPH.Příklad 3
Uplatnění korekčních mechanismů odpočtu daně u zásob
Pan Novák je měsíční plátce DPH, provozuje řemeslnou živnost ve vlastní dílničce a dále pronajímá byt studentovi. V rámci své živnosti OSVČ uskutečňuje pouze zdanitelná plnění. Naproti tomu pronájem bytu je osvobozen od DPH bez nároku na odpočet daně – u souvisejících přijatých zdanitelných plnění proto nemá ani zčásti nárok na odpočet DPH. Dále ještě pan Novák vlastní rodinný dům, kde bydlí, a tedy jej využívá jen pro své soukromé (osobní) potřeby – u souvisejících přijatých zdanitelných plnění proto nemá nárok na odpočet DPH.
V září 2023 koupil od plátce stavební materiál za 100 000 Kč + DPH 21 000 Kč, který chtěl využít při opravě své řemeslné dílny. Protože tedy přijal zdanitelné plnění (stavební materiál) za účelem použití jen pro uskutečňování svých „nárokových plnění“, uplatnil si v přiznání k DPH za září plný odpočet daně 21 000 Kč.
Ovšem v říjnu 2023 byl vyplaven pronajímaný byt, proto pan Novák operativně původní záměr změnil a polovinu stavebního materiálu spotřeboval pro naléhavou opravu bytu, a tedy pro jiné než „nárokové plnění“ – ale stále ještě v rámci ekonomické činnosti. Tuto změnu v nároku na odpočet nebude plátce řešit dodatečným přiznáním k DPH za září 2023, tehdy totiž postupoval v souladu se zákonem, když vycházel ze svého úmyslu využít materiál pouze pro „nároková (zdanitelná) plnění“. Pro zohlednění změny použití přijatého zdanitelného plnění (zásob) slouží tzv. vyrovnání odpočtu daně. V souladu s očekáváním v říjnovém přiznání k DPH „vrátí“ polovinu uplatněného odpočtu daně ve výši 10 500 Kč, k čemuž technicky slouží korekční řádek 45 (s mínusem).
Na naléhání manželky pan Novák oželel zamýšlenou opravu řemeslné dílny a druhou půlku stavebního materiálu v listopadu spotřeboval při „nezbytné“ rekonstrukci koupelny rodinného domu. Je jasné, že tímto padl důvod pro uznání i druhé poloviny odpočtu DPH na vstupu. Tentokrát nejde o využití zásob v rámci ekonomické činnosti plátce (kam vedle podnikání spadá i dlouhodobý pronájem), proto se neuplatní vyrovnání odpočtu daně.
Dostane se ke slovu třetí korekce. Změna použití obchodního majetku (zásob), u něhož plátce nárokoval odpočet daně, se coby osobní spotřeba pro účely DPH posoudí jako fiktivně úplatné dodání zboží podléhající povinnosti přiznat daň na výstupu. V přiznání k DPH za listopad proto plátce vykáže mezi svými uskutečněnými zdanitelnými plněními i tohle fiktivně úplatné dodání druhé půle stavebního materiálu, u něhož tedy státu „vrátí“ uplatněných 10 500 Kč DPH formou daně na výstupu z uskutečněných zdanitelných plnění v Česku na řádku 1.
Správně předpokládáte, že realita bude poněkud odlišná… V uvedeném modelovém příkladu by si pan Novák ve skutečnosti nejspíše ani neuvědomil, že využití stavebního materiálu při opravě pronajímaného bytu nebo rekonstrukci koupelny ve svém bydlišti má nějaké nepříjemné důsledky v DPH. Co si budeme zastírat, správci daně zdaleka nezkontrolují vše. Jenže „tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo…“ až jednou, často mimoděk, problém s odpočtem daně nebo jiné pochybení daného plátce vyjde na světlo. Opravdu věřte tomu, že naši berní úředníci už nejsou „včerejší“, učí se i mnoha dílčími neúspěchy u správních i evropských soudů a dobře znají nejčastější finty nebo nechtěná pochybení plátců jednotlivých kategorií. Když odhalí nějakou nepravost u plátce, zaměří se na ni cíleně jako pes na stopě i řadu let zpátky, co jim lhůta pro stanovení daně dovolí. Také se aktivně prosazují i vyspělejší analytické nástroje, které umí i zdánlivé zázraky – s vysokou pravděpodobností na základě statistických metod třeba odhalí plátce účelově vymyšlené částky v záplavě údajů, nebo zjistí, že čísla nejsou náhodná.
Příklad 4
Finanční úřad (asi) může využít záznamy policie o pohybu vozidla
Asi nejrozšířenější nepravosti týkající se našeho tématu se v praxi točí kolem firemních automobilů, u nichž si plátci obvykle nárokují plný odpočet DPH, načež pak ale často přehlížejí, že jejich skutečné použití bývá pestřejší a mnohdy na hony vzdálené ekonomické činnosti daného plátce. Například s ním „pan Novák“ vyrazí se svou rodinkou na dovolenou nebo na víkendový nákup, bazén apod., což je v řeči zákona o DPH „jiný účel“.
Při pozdější jakkoli pečlivé kontrole administrativy u plátce zpravidla správce daně žádnou nepravost neodhalí, jelikož papír snese všechno, natož záznamy v počítači, takže dle knihy jízd auto plátci „prokazatelně“ slouží výhradně pro jeho ekonomickou činnost, respektive pro „nároková plnění“; takže se jeví vše v naprostém pořádku, žádný důvod korekce. Jenže ostřílený berní úředník zná rčení „důvěřuj, ale prověřuj!“, a tak se stalo, že jeden snaživější kontrolní úřad požádal o součinnost Policii ČR a prověřil tvrzení plátce uvedená v knize jízd pohledem na reálnou situaci neklamným zrakem spousty silničních kamer se záznamem obrazu. A protože plátce asi „trošku lhal“, vyšlo najevo, že skutečné použití firemního mercedesu plátce bylo i pro „jiné účely“. Protože šlo o hodně drahé vozidlo, byla i následující úřadem provedená korekce uplatněného odpočtu daně značná. Odvolání plátci nepomohlo ani správní žaloba ke krajskému soudu a postup správce daně posvětil také rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 7. 2022 se spisovou značkou 9 Afs 147/2020-34.
Plátce ale měl výjimečně zdatného právního zástupce, který kauzu dotáhl až před Ústavní soud, který se jej zastal. Dle jeho nálezu IV. ÚS 2621/22 ze dne 14. 2. 2023 bylo porušeno právo stěžovatele na soudní ochranu zaručené v čl. 36 odst. 1 a 2 Listiny základních práv a svobod, což je laicky vzato „prkotina“, nedůsledné odůvodnění rozhodnutí soudu. Takhle dotahovat právní bitvy si však troufne málokdo (cena, čas, odbornost) a navíc, Ústavní soud neřekl, že touto cestou správci daně nesmějí jít! Spíše naznačil, že mohou: „To ovšem na druhou stranu neznamená, že již zpracované záznamy Policie ČR nemůže na základě žádosti poskytnout jinému subjektu veřejné správy, pokud je tento oprávněn uvedené informace požadovat.“ Musejí ale lépe volit právní instrumenty a postupy a pak asi mohou na kamerách Policie ČR ověřovat tvrzení daňových subjektů. A jak jsem výše předeslal, naši berní úředníci jsou učenliví a příště na podobné „právní zádrhele“ budou připraveni lépe.
Vyrovnání odpočtu daně
Správně předpokládáte, že s korekcemi uplatněného odpočtu DPH je to poněkud složitější. Co je v daních snadné a jasné, že? Vyrovnání legislativně upravuje hlavně § 77 ZDPH, na který se nyní blíže podíváme.
Tento daňový institut byl zaveden od dubna 2011
v reakci na množící se případy zneužití dobrodiní odpočtu DPH tím, že plátce po pořízení zásob „překvapivě“ změnil původní záměr využití na jiný, u něhož by neměl možnost plného nebo ani částečného odpočtu daně
. Ovšem do března 2011 zákon o DPH řešil, nutno uznat, že spravedlivě, takovéto pozdější změny využití přijatého zdanitelného plnění ovlivňující odpočet daně pouze u dlouhodobého majetku, a to formou úpravy odpočtu, k níž se dostaneme za chvíli. Čímž se inspirovala i zmíněná novela – zákon č. 47/2011 Sb., který obdobnou daňovou korekci zavedl i pro zásoby.Nechme hovořit její tvůrce, jak tuto novinku obhajovali v průvodní důvodové zprávě k návrhu novely:
–
„Nový korekční mechanismus pro obchodní majetek krátkodobého charakteru (drobný majetek, zásoby). Měl by pokrývat případy, kdy plátce poté, co uplatnil nárok na odpočet daně, tento majetek použije jiným způsobem, pro jiné účely, než které byly zohledněné v okamžiku uplatnění odpočtu daně.
–
Například jestliže plátce předpokládal, že přijaté zdanitelné plnění použije pro uskutečnění zdanitelného plnění, uplatnil nárok na odpočet daně v plné výši. Poté však přijaté plnění použil pro osvobozené plnění bez nároku na odpočet daně. Z tohoto titulu mu vznikne povinnost uplatněnou výši odpočtu daně vyrovnat.
–
Využití tohoto korekčního mechanismu na straně odpočtu daně (daně na vstupu) je omezené pouze na použití v rámci ekonomických činností plátce.
Použití pro účely nesouvisející s ekonomickými činnostmi plátce zákon řeší na straně daně na výstupu, konkrétně podle § 13 odst. 4 písm. a), popřípadě § 14 odst. 3 písm. a).
(Poznámka: k těmto odkazům upřesněme, že se jedná o výše avizovaný třetí typ korekce odpočtu DPH formou zejména fiktivního zdanitelného plnění, čemuž se v tomto příspěvku blíže věnovat nebudeme.)–
Využití tohoto korekčního mechanismu je rovněž omezeno v čase, a to ve tříleté lhůtě
pro uplatnění odpočtu stanovené v § 73 odst. 3.
–
Vyrovnání je plátce povinen/oprávněn provést za zdaňovací období, ve kterém příslušný majetek použil.
–
S ohledem na krátkodobý charakter majetku, pro který se tento korekční mechanismus zavádí, se vyrovnání odpočtu daně uplatní pouze jednorázově při spotřebě tohoto majetku, popř. při jeho prvním použití, jiným způsobem, než které plátce zohlednil v okamžiku uplatnění odpočtu daně.“
Jak jsme v daních už trpce zvyklí, přišly mnohé další novelizace, které upravily také vyrovnání odpočtu daně do dnešních pěti odstavců. Původní principy zůstaly zachovány, jen se zpřesnily a postupně rozšířily důvody korekce. Aktuální právní úpravu uvádíme s tučným zvýrazněním toho podstatného a pár poznámkami:
1.
„Původní odpočet daně uplatněný u obchodního majetku před jeho použitím,
s výjimkou dlouhodobého majetku
(pozn.: u něj to řeší obsáhlejší korekce formou úpravy odpočtu daně), podléhá vyrovnání, pokud ve lhůtě pro uplatnění nároku na odpočet daně podle § 73 odst. 3 (pozn.: až na výjimky jde o 3 roky od měsíce následujícího po zdaňovacím období vzniku nároku na odpočet daně, obvykle tedy od konce měsíce/čtvrtletí dodání zboží) plátce tento
majetek použije v rámci svých ekonomických činností
(pozn.: jak zaznělo, využití pro ne-ekonomické činnosti se neřeší úpravou odpočtu daně na vstupu, ale z druhé strany jako důvod pro přiznání DPH na výstupu)
pro jiné účely
, než které zohlednil při uplatnění původního odpočtu daně.
2.
Použitím pro jiné účely se rozumí
případy, kdy plátce
uplatnil původní odpočet daně
(pozn.: jestliže si plátce ještě neuplatnil odpočet DPH na vstupu – má na něj čas nejméně 3 roky – pak samozřejmě při změně účelu použití plnění neprovádí korekci „vyrovnáním“, ale jednoduše uplatní odpovídající odpočet daně)
v:
a)
plné výši a následně tento majetek použije pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v krácené výši nebo nárok na odpočet daně nemá
b)
krácené výši a následně tento majetek použije pro účely, pro které nárok na odpočet daně nemá, nebo pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v plné výši
, (pozn.: vyrovnání se tedy netýká případů, kdy oproti původnímu uplatnění odpočtu daně došlo „pouze“ ke změně výše tzv. krátícího koeficientu, relevantním „použitím pro jiné účely“ se nerozumí změna výše částečného odpočtu daně; naproti tomu u dlouhodobého majetku je i tato okolnost důvodem pro úpravu odpočtu daně, jak si upřesníme), nebo
c)
plné nebo částečné výši a následně u tohoto majetku
došlo ke zničení, ztrátě či odcizení, které nejsou řádně doloženy ani potvrzeny
, a to dnem, kdy se plátce o těchto skutečnostech dozvěděl nebo dozvědět měl a mohl
(pozn.: tento důvod vyrovnání odpočtu daně přibyl od července 2017 – rovněž u vyrovnání daně níže – a to, jak už tomu bývá, pod tlakem unijního práva, zejména judikatury Soudního dvora EU).
3.
Původní odpočet daně uplatněný
u staveb a jednotek
, které nejsou dlouhodobým majetkem,
podléhá vyrovnání rovněž po uplynutí lhůty
podle § 73 odst. 3, jsou-li splněny ostatní podmínky podle odstavce 1
(pozn.: o toto prolomení obecně tříleté lhůty, kdy je nutno provádět vyrovnání odpočtu daně, se zasloužili vychytralí developeři, resp. jejich poradci, kteří si všimli, že plátci nemilé osvobození od DPH bez nároku na odpočet daně dle § 56 ZDPH se uplatní po 5 letech od kolaudace
stavby, ale adekvátní korekce původně uplatněného odpočtu se týká pouze dlouhodobého majetku, takže když stavby přeřadí mezi zásoby…).4.
Částka vyrovnání odpočtu daně se vypočte jako
rozdíl mezi výší nároku na odpočet daně k okamžiku použití majetku a výší původního uplatněného odpočtu daně
. Je-li vypočtená částka vyrovnání odpočtu daně kladná, je plátce oprávněn vyrovnání provést, je-li záporná, je plátce povinen vyrovnání provést.
5.
Vyrovnání odpočtu daně plátce
provede za zdaňovací období, ve kterém byl obchodní majetek použit
a ve kterém nastaly skutečnosti zakládající povinnost nebo možnost provést toto vyrovnání.“
Příklad 5
Vyrovnání odpočtu daně
Developer je měsíční plátce DPH a zabývá se dvěma ekonomickými realitními činnostmi: 1. výstavba a prodej bytů a staveb, 2. pronájem bytů a staveb. V létě 2023 koupil od plátce na sklad 5 horkovzdušných pecí se záměrem jejich zabudování do kuchyňských linek stavěných rodinných domů určených k prodeji po dokončení a také 5 okenních žaluzií se záměrem jejich dodatečného osazení v pronajímaných bytech využívaných k bydlení.
Obvyklý postup plátců je, že u zmíněných pecí si ihned při dodání (uskutečnění plnění) uplatní odpočet daně v plné výši, protože toto přijaté zdanitelné plnění hodlají použít pouze pro svá „nároková plnění“. Zatímco u žaluzií neuplatní odpočet DPH na vstupu ani zčásti, protože budou využity pro nájem osvobozený od daně bez nároku na odpočet daně, takže nejspíše přesně tohle provedl i náš developer. Jenže, jak už to ve firemní praxi, obzvláště u stavební výroby, chodí, plány se často změní. A tak se stalo, že oněch pět potenciálních zájemců o stavěné domky požadovalo kvalitnější modely horkovzdušných pecí, které proto firma využila při modernizaci pronajímaných pěti bytů v říjnu 2023. Naopak to dopadlo s pěti žaluziemi, neskončily podle původního plánu na oknech pronajímaných bytů, ale developer je zamontoval do budovaných rodinných domků určených k prodeji.
Co se tedy stalo z hlediska nároku na odpočet u zmíněných dvou druhů zásob materiálu? V případě pícek plátce uplatnil původní odpočet daně v plné výši a následně tento majetek použil pro účely, pro které nárok na odpočet daně nemá. Což je jednou z variant „použití pro jiné účely“, na které dopadá korekční mechanismus vyrovnání odpočtu daně. Developer jej musel provést v daňovém přiznání k DPH za říjen, kdy došlo k tomuto jinému použití obchodního majetku. V souladu s očekáváním bude částka vyrovnání odpočtu daně odpovídat rozdílu mezi aktuální výší nároku na odpočet při použití pecí (tj. 0 %) a jeho původně uplatněnou výší (100 %). Matematicky bude výsledkem záporná částka ve výši příslušné DPH na vstupu, kterou i s tímto mínusem plátce zapíše do příslušného korekčního řádku 45 do sloupce „V plné výši“ v daňovém přiznání k DPH za říjen 2023.
A jak tomu bude u změny použití žaluzií? U nich plátce původně neuplatnil žádný odpočet daně, zatímco následně tento majetek použije pro účely, pro které má nárok na plný odpočet daně. Tato změna v nároku na odpočet daně nepodléhá vyrovnání odpočtu daně – není uvedena jako
relevantní
případ „použití pro jiné účely“. Ovšem developer se nemusí obávat, že by přišel o nyní spravedlivou možnost odpočtu DPH na vstupu z kupní ceny žaluzií využitých pro budoucí zdanitelné plnění – prodej domků. Není k tomu zapotřebí žádný speciální daňový institut, ale jednoduše si uplatní (první) odpočet daně u tohoto přijatého zdanitelného plnění v daňovém přiznání za říjen 2023 standardně na řádku 40 určeném obecně pro odpočet daně v základní sazbě daně, ve sloupci „V plné výši“. Všichni plátci obvykle ekonomicky racionálně sice spěchají s uplatněním odpočtu daně, ovšem v souladu s § 73 odst. 3 ZDPH mají na toto své nezadatelné právo poměrně dost času – nejméně tři roky.Zásob výrobků, materiálu a zboží se v praxi asi ze všech položek nejčastěji týkají nepříjemná manka a škody.
Do poloviny roku 2017 platilo, že u nedoložených mank a škod obchodního majetku
, u nichž plátce nárokoval odpočet daně, se jednalo o jeho použití pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce, což se podle § 13 odst. 4 písm. a) spolu s § 13 odst. 5 ZDPH považovalo za fiktivně úplatné dodání zboží, a tedy za zdanitelné plnění, u kterého plátce musel přiznat odpovídající DPH na výstupu
. Plátce tudíž musel např. u chybějícího, respektive odcizeného stavebního materiálu postupovat tak, jako by jej zloději prodal, a standardně odvést DPH na výstupu z tohoto nechtěného, fiktivně úplatného dodání zboží. O podivné logice tohoto přístupu se odborně diskutovalo s tím, že přece není splněna podmínka „použití“, které by mělo být vědomým rozhodnutím plátce, bohužel ZDPH si pojem „použití“ definuje účelově po svém. Vážnějším problémem byl nesoulad s čl. 184 a 185 Směrnice Rady č. 2006/112/ES, o společném systému DPH, která pro tyto případy stanoví jiný korekční mechanismus, a to formou opravy odpočtu daně.
Tuto nepřesnost českého ZDPH napravila novela – zákon č. 170/2017 Sb., který vešel v platnost
od 1. 7. 2017.
Zavedl nový důvod relevantní
změny použití majetku plátce, kdy je povinen provést vyrovnání, resp. u dlouhodobého majetku dále probíranou úpravu odpočtu DPH, a to u nedoložených mank a škod na majetku, u kterého uplatnil odpočet daně na vstupu. Z nové právní úpravy tedy rovněž vyplývá, že nedoložená manka a škody ještě nepoužitých zásob a dlouhodobého majetku
se již neposuzují jako použití pro účely nesouvisející s ekonomickou činností plátce, tj. nevzniká povinnost uplatnit daň na výstupu
. I nadále platí, že jsou-li zničení, ztráty nebo odcizení majetku plátcem řádně doloženy, pak původně uplatněný nárok na odpočet daně zůstává beze změny zachován.Zdůrazněme, že ačkoli to v zákoně o DPH výslovně není uvedeno, vyrovnání odpočtu daně dle § 77 se uplatňuje pouze u obchodního majetku před jeho prvním „ekonomickým“ použitím. Proto když je
drobný hmotný majetek vydán ze skladu tzv. do užívání
(např. pracovní nářadí, nábytek, mobily, výpočetní technika), a fakticky již tedy byl použitý k ekonomické činnosti plátce, tak ani v případě nedoloženého manka nebo škody vyrovnání odpočtu daně nepodléhá
. Naproti tomu materiál vydaný ze skladu, který je v době zničení, ztráty či odcizení již obsažen v polotovaru či v již hotovém výrobku, avšak tento polotovar nebo hotový výrobek nebyly ještě využity k ekonomické činnosti, tomuto vyrovnání nároku na odpočet daně podléhá. A povinnost provést úpravu odpočtu daně se týká
pouze těch zničení, ztrát a odcizení dlouhodobého majetku
, která plátce nemůže důkazními prostředky řádně doložit a od pořízení doposud neuplynulo 5 let, resp. u nemovitých věcí 10 let.Podstatné je, že vyrovnání, resp. úprava odpočtu daně se provádí
pouze, když došlo ke zničení, ztrátě či odcizení obchodního majetku, které nejsou řádně doloženy ani potvrzeny
. Lze předpokládat, že konkrétní obsah tohoto „nedoložení mank a škod“ bude v praxi předmětem neshod mezi plátci a správci daně. Pro jejich předcházení Finanční správa ČR zveřejnila na svém webu metodickou pomůcku „Informace k uplatňování ZDPH při vyrovnání odpočtu daně dle § 77 odst. 2 písm. c) a úpravě odpočtu dle § 78e ZDPH“. Na 22 stranách prezentuje svůj pohled na věc, včetně toho, co považuje za řádné „doložení mank a škod“
(stručný výběr):–
„Řádné doložení zničení, ztráty, odcizení věci lze
prokázat posudkem pojišťovny nebo soudního znalce
.
–
Pro řádné prokázání
zničení obchodního majetku
: a)
při povodni
je nutné doložit potvrzení povodňové komise, b)
při požáru
je nutné doložit zprávou státního požárního dozoru, resp. vyšetřovatele požáru, c)
při vichřici
je nutné doložit informacemi o vichřici, které může poskytnout Český hydrometeorologický ústav.
–
Při fyzické likvidaci obchodního majetku ve vlastní režii plátce by měl být vyhotoven
likvidační protokol
.
–
Pro řádné prokázání zničení majetku třetí osobou je nezbytné doložit zejména
usnesení o odložení věci vydané Policií ČR, usnesení o zahájení trestního stíhání nebo usnesení o zastavení trestního stíhání
.
–
U manka do normy přirozeného úbytku
není nutné provést vyrovnání nebo úpravu odpočtu daně. Výše manka do normy přirozeného úbytku ovšem musí být doložena interními předpisy či směrnicemi plátce.
–
Pokud
plátce předepíše zaměstnanci k úhradě škodu
na chybějícím majetku v souladu se zákoníkem práce, pak se má za to, že plátce tímto postupem řádně dokládá předmětnou ztrátu obchodního majetku.
–
Plátce řádně dokládá ztrátu majetku,
uzavře-li s pojišťovnou pojištění odpovědnosti za škodu za své zaměstnance
a nahlásí-li škodu své pojišťovně, která je uhrazena plně, nebo částečně (např. při spoluúčasti).
–
Pokud plátce i přes snahu vymoci náhradu škody po odpovědné osobě nebo pojišťovně nebude úspěšný,
může být posouzeno takovéto formální jednání plátce při řešení ztráty majetku jako účelové
(…).“
Úprava odpočtu daně
Pokud plátce DPH pořídí majetek dlouhodobé spotřeby, např. výrobní linku, automobil, stavbu apod., bude jej delší čas využívat pro podnikání, nájem či jinak. Přitom v každém z těchto dalších roků mohou u něj být i významně jiné podmínky nároku na odpočet DPH, třeba se změní těžiště činnosti z plnění zdanitelných na od daně osvobozená bez nároku na odpočet daně nebo naopak. Pak by ale nebylo spravedlivé, aby nárok na odpočet daně u majetku dlouhodobé spotřeby byl jednou provždy určen jen podmínkami roku jeho pořízení. Proto byl zaveden
korekční mechanismus speciálně určený k úpravě uplatněného odpočtu daně u dlouhodobého majetku
(DM) ve smyslu § 4 odst. 4 písm. d) ZDPH, který se i takto nazývá – úprava odpočtu daně.Úprava odpočtu daně se provádí při „změně rozsahu použití DM“ ve lhůtě 5 let a u nemovitých věcí 10 let od roku pořízení DM.
Pro tyto účely se tzv. technické zhodnocení považuje za samostatný DM a úprava odpočtu daně se provádí jednou za kalendářní rok, za poslední zdaňovací období. Změny rozsahu použití DM se testují
za každý rok samostatně ve srovnání s rokem pořízení DM a jde o případy, kdy plátce:
a)
uplatnil původní odpočet daně v plné výši a následně tento majetek použije pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v částečné výši, nebo nárok na odpočet daně nemá,
b)
uplatnil původní odpočet daně v částečné výši a následně tento majetek použije pro účely, pro které nárok na odpočet daně nemá, nebo pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v plné výši,
c)
neměl nárok na odpočet daně a následně tento majetek použije pro účely, pro které má nárok na odpočet daně v plné výši nebo v částečné výši
, nebo d)
uplatnil původní odpočet daně v částečné výši a vznikne rozdíl mezi poměrnými koeficienty nebo vypořádacími koeficienty.
Příklad 6
Objasnění smyslu úpravy odpočtu daně
Pizza, s. r. o., se zabývá pečením pizz a jejich rozvozem místním zákazníkům. Jde o měsíčního plátce a v září 2023 koupil elektro-skútr sloužící k rozvozu pizz za 100 000 Kč + 21 % DPH (21 000 Kč). Protože firma skútr pořídila čistě pro potřeby podnikání, přičemž uskutečňuje jen zdanitelná plnění, a tedy u všech produktů přiznává DPH na výstupu, měla nárok na plný odpočet DPH na vstupu, čehož plátce využil a v přiznání k DPH za září 2023 si nárokoval plný odpočet daně na vstupu 21 000 Kč, kterou mu tak finanční úřad celou „vrátil“.
Pořizovací cena vozidla (bez DPH) přesáhla limit 80 000 Kč, a proto se jedná o hmotný majetek ve smyslu zákona o daních z příjmů, a tím pádem rovněž o dlouhodobý majetek pro účely zákona o DPH, s čímž je spojena povinnost po stanovenou dobu – u movitých věcí 5 kalendářních roků počínaje rokem pořízení – sledovat rozsah použití tohoto majetku ve vazbě na možnost odpočtu daně. Zjednodušeně řečeno se při tom DPH na vstupu (z pořizovací ceny rozdělí na pět stejných částí (tj. 5 x 4 200 Kč), přičemž každá pětina se přiřadí k jednomu kalendářnímu roku dané lhůty, v níž se sleduje využití tohoto dlouhodobého majetku.
V každém z dotčených pěti roků (2023–2028) musí plátce sledovat, zda nedošlo ke změně v rozsahu použití předmětného elektrického skútru ve smyslu vymezeném písmeny a)–d) citovanými výše, která by měla
relevantní
vliv na nárok na odpočet daně na vstupu. Od 6. roku (2028) se již toto testování dále neprovádí a případná změna v rozsahu použití tohoto DM nebude mít vliv na původně uplatněný odpočet DPH na vstupu.Dejme tomu, že Pizza, s. r. o., od roku 2026 začne skútr využívat nově pouze pro poskytování malých a krátkých peněžitých zápůjček ihned rozvážených zájemcům, což je finanční činnost ve smyslu § 54 ZDPH od DPH osvobozená bez nároku na odpočet daně. V 5leté testovací lhůtě pro úpravu odpočtu daně tedy došlo ke změně v rozsahu použití DM, na což bude muset plátce reagovat v daňovém přiznání za prosinec 2026, kde formou úpravy odpočtu daně „vrátí“ příslušnou poměrnou pětinu (4 200 Kč) původně uplatněného odpočtu daně, a stejně tomu bude ještě za rok, v přiznání za prosinec 2027. Obdobně by tomu bylo, pokud by firma od roku 2026 skútr využívala pro obě zmíněné činnosti. Pak by však formou úpravy odpočtu daně „nevracela“ celou pětinu původně uplatněné poměrné částky (4 200 Kč), ale méně s ohledem na aktuální krátící koeficient.
Je jasné, že tento princip každoročního „spravedlivého“ dorovnávání původně uplatněného, nebo naopak neuplatněného odpočtu daně u DM funguje pouze, dokud jej plátce má v obchodním majetku. Pokud je DM ještě ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně prodán, a přitom dojde opět ke změně rozsahu použití ad výše, byla by daňově řešena zase pouze 1/5, resp. 1/10 daně na vstupu a již nikdy by nedošlo na zbylé poměrné části. Na tyto případy pamatuje proto speciální jednorázová úprava odpočtu daně podle § 78d ZDPH nejen za rok prodeje DM, ale i za všechny kalendářní roky zbývající do konce pěti/desetileté lhůty pro úpravu odpočtu daně.
Částka jednorázové úpravy odpočtu daně
se stanoví jako součin vypočtené částky úpravy odpočtu daně pro daný rok a počtu roků (včetně roku provádění úpravy) zbývajících do konce lhůty pro úpravu odpočtu daně
. Od roku 2018 byl rozsah jednorázové úpravy odpočtu daně nově rozšířen rovněž na případy,
kdy u DM dojde ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně k jeho zničení, ztrátě či odcizení, které nejsou řádně doloženy ani potvrzeny
. S touto novinkou – § 78e ZDPH – jsou spojeny určité výkladové potíže, jak jsme již referovali výše u vyrovnání odpočtu daně z téhož důvodu. Není se ovšem třeba obávat úpravy odpočtu daně např. u automobilu odcizeného podle potvrzení policie neznámým pachatelem nebo zničeného povodní apod.Další rozšíření institutu jednorázové úpravy odpočtu daně přišlo od dubna 2019. Podle § 78da ZDPH
této korekci podléhají významné opravy – za více než 200 000 Kč bez DPH – nemovitého DM
, pokud do 10 let po jejich dokončení dojde k dodání takto opravené nemovité věci. Přechodná ustanovení u oprav před 1. 4. 2019 u nemovitostí dodávaných později dávají plátci možnost takovouto úpravu odpočtu daně provést, čehož plátci využijí jistě pouze, když si tímto pomohou dodatečně k vyššímu odpočtu DPH na vstupu z opravy. Může jít například o významnou opravu bytového domu, u níž si pronajímatel nemohl uplatnit ani část odpočtu daně, protože nájemné je u bytů (obytného prostoru, bytových jednotek) povinně osvobozeno od DPH. Pokud plátce posléze bytový dům prodá jako zdanitelné plnění, může si uplatnit formou jednorázové úpravy odpočtu DPH na vstupu z opravy, a to v poměrné výši tolika desetin této částky daně, kolik ještě zbývá do konce 10leté lhůty.