Založení obchodní společnosti a náklady před jejím vznikem

Vydáno: 18 minut čtení

Založení obchodní společnosti se řídí zákonem č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích, a vyžaduje vypracování společenské smlouvy, která, pokud jde o kapitálovou společnost, musí mít formu veřejné listiny. Vést účetnictví začíná společnost okamžikem svého vzniku (zápis do obchodního rejstříku). Náklady vynaložené před vznikem společnosti, jako je například pronájem nebo právní služby, proto nelze účtovat, ale uvádějí se jako náklady příštích období v zahajovací rozvaze, kterou má společnost povinnost k okamžiku svého vzniku sestavit. Po otevření účetních knih se tyto náklady zahrnou jednorázově nebo postupně do nákladů běžného období. Vklady do obchodní společnosti mohou být peněžité i nepeněžité a správce vkladů je odpovědný za jejich správu před vznikem společnosti; nepeněžité vklady musí být oceněny znalcem.

 

Založení obchodní společnosti a náklady před jejím vznikem
prof. Ing.
Libuše
Müllerová,
CSc.
Vznik obchodní společnosti má svá pravidla upravená zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“). Stejně tak má svá pravidla vedení účetnictví účetní jednotkou, kterou je každá obchodní společnost a jejíž účetnictví je upraveno zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále jen „“).
 
Založení a vznik obchodní společnosti
Podle § 8 ZOK se obchodní společnost zakládá společenskou smlouvou. Společenská smlouva, kterou se zakládá kapitálová obchodní společnost (tj. společnost s ručením omezeným nebo akciová společnost), vyžaduje formu veřejné listiny. Kapitálovou společnost může založit jediný zakladatel zakladatelskou listinou pořízenou ve formě veřejné listiny. V tom případě působnost nejvyššího orgánu vykonává její společník. Do šesti měsíců od založení společnosti by měl být podán návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, neurčí-li společenská smlouva lhůtu jinou (§ 9 ZOK). Zápisem do obchodního rejstříku společnost vzniká a zároveň se stává účetní jednotkou s povinností začít vést účetnictví.
Před otevřením účetních knih by měla společnost sestavit
zahajovací rozvahu
, která obsahuje údaje o výši vloženého majetku (na straně aktiv) a o způsobu jeho krytí vlastními či cizími zdroji (na straně pasiv). Nutno uvést, že tato zahajovací rozvaha se v tomto okamžiku nezveřejňuje, slouží jen jako podklad pro otevření počátečních zůstatků na aktivních a pasivních účtech. Až bude účetní jednotka sestavovat první účetní závěrku na konci účetního období, ve kterém vznikla, v rozvaze se uvádějí údaje ze zahajovací rozvahy jako údaje minulého účetního období.
Od okamžiku svého založení se společnost připravuje na svoji činnost. V intervalu mezi založením a vznikem společnost často vynakládá výdaje nezbytné pro její budoucí podnikání. Může se jednat o poplatky za vystavení živnostenských listů, poplatky za právnické služby, poštovné, nájemné, společnost si může nakupovat nábytek do provozoven či kanceláří, případně zásoby pro svoji obchodní činnost. Avšak vzhledem k tomu, že dosud není účetní jednotkou, nemůže o těchto výdajích účtovat. Ke dni vzniku sestaví zahajovací rozvahu, kde se tyto položky uvedou na straně aktiv jako dlouhodobý majetek, zásoby, pohledávky nebo náklady příštích období. Na straně pasiv se v zahajovací rozvaze uvede částka základního kapitálu zapsaná v obchodním rejstříku, případně jiné vklady do vlastního kapitálu (pokud jsou) či cizí zdroje (úvěry nebo zápůjčky). Po otevření účetních knih se uvedené částky převedou jako počáteční zůstatky na příslušné účty aktiv či pasiv podle na jejich charakteru.
 
Vklad do obchodní společnosti
V závislosti na právní formě obchodní společnosti se společníci mohou (v osobních společnostech) nebo musí (v kapitálových společnostech) zavázat ke
vkladům do základního kapitálu
, případně do jiných forem vlastního kapitálu. Podle § 15 ZOK se vkladem rozumí peněžní vyjádření hodnoty předmětu vkladu. Předmětem vkladu je věc, kterou se společník nebo budoucí společník (dále jen „vkladatel“) zavazuje vložit do obchodní
korporace
za účelem nabytí nebo zvýšení účasti v ní (dále jen „vkladová povinnost“). Vkladovou povinnost lze splnit splacením v penězích (dále jen „peněžitý vklad“) nebo vnesením jiné, penězi ocenitelné věci (dále jen „nepeněžitý vklad“).
Před vznikem obchodní
korporace
přijímá a spravuje splacené nebo vnesené předměty vkladů nebo jejich části společenskou smlouvou pověřený
správce vkladů
; správcem vkladů může být i zakladatel nebo některý ze zakladatelů (§ 18 ZOK). Správce vkladů vydá tomu, kdo je oprávněn podat návrh na zápis do obchodního rejstříku, písemné prohlášení o splnění vkladové povinnosti nebo její části jednotlivými vkladateli. Prohlášení se přikládá k návrhu na zápis do obchodního rejstříku, ledaže zákon zápis o rozsahu splnění vkladové povinnosti do obchodního rejstříku nevyžaduje (§ 24 ZOK).
Vlastnické právo k předmětu vkladu vnesenému před vznikem obchodní
korporace
nabývá obchodní
korporace
okamžikem svého vzniku (§ 25 odst. 1 ZOK). Po vzniku obchodní
korporace
jí správce vkladů předá předměty vkladů i s plody a užitky, ledaže ohledně plodů a užitků společenská smlouva určí jinak. Nevznikne-li obchodní
korporace
, správce vkladů předměty vkladů nebo jejich části i s plody a užitky bez zbytečného odkladu vrátí vkladatelům (§ 27 ZOK). Zákon rovněž stanoví, jakým způsobem dochází ke splacení nepeněžitých a peněžitých vkladů.
 
Nepeněžité vklady
Nepeněžitý vklad se do kapitálové společnosti vnese před jejím vznikem (§ 23 ZOK). Nepeněžitý vklad ocení znalec vybraný ze seznamu znalců vedeného podle zvláštního právního předpisu. Odměna znalci za zpracování znaleckého posudku se určí dohodou a hradí ji společnost. Vedle odměny náleží znalci náhrada za účelně vynaložené náklady spojené s vypracováním znaleckého posudku. V případě, že společnost nevznikne, hradí odměnu společně a nerozdílně zakladatelé (§ 143 ZOK). Způsob splácení nepeněžitých vkladů upravuje zákon následovně:
Je-li nepeněžitým vkladem
nemovitá věc
, je předmět vkladu vnesen tak, že vkladatel předá správci vkladů nemovitou věc a písemné prohlášení s úředně ověřeným podpisem o vnesení nemovité věci (§19 ZOK). Vlastnické právo k nemovité věci zapsané do veřejného seznamu, která je předmětem vkladu, nabývá obchodní
korporace
zápisem vlastnického práva do veřejného seznamu na základě písemného prohlášení správce vkladu s úředně ověřeným podpisem (§ 25 odst. 2 ZOK).
Je-li nepeněžitým vkladem
movitá věc
, je předmět vkladu vnesen předáním věci správci vkladů, ledaže společenská smlouva určí jinak. Zákon dále uvádí, že není-li z povahy věci možné faktické předání movité věci, je předána odevzdáním datových nebo jiných nosičů, které zachycují předávanou věc, a dokumentace, která zachycuje povahu, obsah a jiné skutečnosti důležité pro možnost využití nepeněžitého vkladu (§ 20 ZOK).
Je-li nepeněžitým vkladem
závod nebo jeho část
, je předmět vkladu vnesen účinností smlouvy o vkladu. Na smlouvu o vkladu závodu nebo jeho části se použijí přiměřeně ustanovení občanského zákoníku o koupi (§ 21 odst. 1).
Je-li nepeněžitým vkladem
pohledávka
, je předmět vkladu vnesen účinností smlouvy o vkladu pohledávky. Na smlouvu o vkladu pohledávky se použijí přiměřeně ustanovení občanského zákoníku o postoupení pohledávky. Vkladatel ručí za její dobytnost do výše jejího ocenění (§ 21 odst. 2).
V ostatních případech je nepeněžitý vklad vnesen účinností smlouvy o vkladu mezi vkladatelem a správcem vkladů (§ 22 ZOK). Nepeněžním vkladem nesmí být práce nebo služby (§ 17 odst. 3).
 
Peněžité vklady
Peněžitý vklad do kapitálových společností se splácí na zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva (dále jen „banka“), který zřídí správce vkladů. Banka s těmito prostředky neumožní nakládat dříve, než kapitálová společnost vznikne, ledaže se jedná o úhradu zřizovacích výdajů nebo vrácení emisních kursů zakladatelům (§ 23 ZOK).
Pravidla týkající se založení různých právních forem obchodních společností se liší v závislosti na tom, zda se jedná o osobní, či kapitálovou společnost. Avšak z hlediska povinnosti vedení účetnictví v okamžiku vzniku společnosti (dnem jejího zápisu do obchodního rejstříku) jsou pravidla v podstatě stejná – povinnost sestavit zahajovací rozvahu a následně uvedené položky převést jako počáteční zůstatky na příslušné účty hlavní knihy. Proto si v následujícím textu ukážeme pravidla pro založení osobní společnosti (veřejná obchodní společnost) a kapitálové společnosti (společnost s ručením omezeným).
 
Založení veřejné obchodní společnosti (§ 95–117 ZOK)
Veřejná obchodní společnost je společnost
alespoň dvou osob
, které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy společně a nerozdílně. Společníkem veřejné obchodní společnosti může být jak fyzická, tak právnická osoba. Je-li společníkem právnická osoba, vykonává práva a povinnosti spojené s účastí ve společnosti její zmocněnec, kterým může být pouze fyzická osoba. Firma obsahuje označení „veřejná obchodní společnost“, které může být nahrazeno zkratkou „veř. obch. spol.“ nebo „v. o. s.“.
Vzájemné právní poměry společníků se řídí
společenskou smlouvou
. Není-li ve společenské smlouvě dohodnuto jinak, jsou podíly společníků stejné. Společenská smlouva musí obsahovat:
a)
formu společnosti,
b)
předmět podnikání společnosti nebo údaj, že byla založena za účelem správy vlastního majetku,
c)
určení společníků uvedením jména nebo jmen a příjmení, v případě právnické osoby názvu a bydliště nebo sídla.
Společenskou smlouvu lze měnit pouze dohodou všech společníků. Má-li být změnou společenské smlouvy zasahováno do práv společníků, je třeba ke změně souhlasu i těch společníků, do jejichž práv se zasahuje. Každý společník má jeden hlas, ledaže společenská smlouva určí jinak.
Má-li podle společenské smlouvy společník vkladovou povinnost, splní ji ve lhůtě, způsobem a v rozsahu určených společenskou smlouvou, jinak v penězích bez zbytečného odkladu po vzniku své účasti ve společnosti. Společník, který je v prodlení se splacením peněžitého vkladu, platí úrok z prodlení. Prodlení se splněním vkladové povinnosti může mít také za následek vyloučení společníka ze společnosti po marném uplynutí dodatečné lhůty určené pro její splnění (to neplatí, jsou-li ve společnosti jen dva společníci).
V souladu se zákonem o účetnictví vzniká společnosti povinnost sestavit zahajovací rozvahu a otevřít účetní knihy dnem vzniku, tj. dnem zápisu společnosti do obchodního rejstříku. V aktivech zahajovací rozvahy se vykáže vložený majetek, v pasivech zdroje jeho krytí. Veřejná obchodní společnost nemá ze zákona povinnost vkladů do společnosti, společníci se však k nim mohou ve společenské smlouvě zavázat.
Pokud se společníci zaváží ke vkladům do základního kapitálu, vykáží se v zahajovací rozvaze na účtu
411-Základní
kapitál
. Jinou možností jsou vklady nikoliv do základního kapitálu (ty se zapisují do obchodního rejstříku), ale podle rozhodnutí společníků mohou nabýt jiných forem vlastního kapitálu vykazovaných v kapitálových fondech (např. na účtu
413-Ostatní kapitálové fondy
). Majetek může být také společníky nebo jinými osobami do společnosti zapůjčen, společnost pak bude vykazovat závazky ke společníkům, popř. jiné závazky (např. úvěry nebo zápůjčky od jiných subjektů). Upsané vklady do základního kapitálu nesplacené do data vzniku společnosti představují pohledávku za společníky evidovanou na účtu
353-Pohledávky za upsaný základní
kapitál
.
Společníkům mohou vzniknout výdaje (náklady) související se založením společnosti (např. poplatky za zápis společnosti do obchodního rejstříku, poplatky za vystavení živnostenských listů, poplatky za právnické služby, poštovné, nájemné apod.). Od všech těchto výdajů je nutné uchovat účetní doklady. V zahajovací rozvaze se tyto zřizovací výdaje uvedou jako náklady příštích období na účtu
381-Náklady příštích období
a při otevření účetních knih se buď jednorázově, nebo postupně rozpustí do nákladů běžného období.
Příklad 1
Založení veřejné obchodní společnosti
Dne 15. 1. 200X byla sepsána a notářsky ověřena společenská smlouva o založení veřejné obchodní společnosti FOTO, v. o. s., se sídlem v Praze. Předmětem činnosti je vyvolávání filmů, zhotovování barevných fotografií na zařízení „Minilab“ (pořízeno na leasing).
Společnost má dva společníky – fyzické osoby pana Nováka a pana Svobodu. Podle společenské smlouvy se každý ze společníků zavázal k peněžnímu vkladu do základního kapitálu ve výši 100 000 Kč. Splacení vkladu bylo dohodnuto tak, že polovinu složí společníci na účet v bance při podpisu společenské smlouvy, druhou polovinu do jednoho měsíce po vzniku společnosti.
Se založením společnosti byly spojeny výdaje ve výši 30 000 Kč, o jejichž úhradu se společníci podělili rovným dílem s tím, že se jedná o krátkodobou zápůjčku do společnosti, kterou jim společnost uhradí do jednoho roku. Společníci rozhodli, že tyto výdaje budou dány do zahajovací rozvahy jako náklady příštích období a jednorázově zahrnuty do nákladů běžného období po otevření účetních knih.
Společnost byla zapsána do obchodního rejstříku k 1. 3. 200X.
Zahajovací rozvaha společnosti FOTO, v. o. s., k 1. 3. 200X
Aktiva
Pasiva
221-Bankovní účty
100 000
411-Základní
kapitál
200 000
353-Pohledávky za upsaný ZK
100 000
365-Ostatní závazky ke spol.
30 000
381-Náklady PO
30 000
   
Aktiva celkem
230 000
Pasiva celkem
230 000
Otevření účtů hlavní knihy:
Účet
MD
D
221-Bankovní účty
100 000
221
701
353-Pohledávky za upsaný VK
100 000
353
701
381-Náklady PO
30 000
381
701
411-Základní
kapitál
200 000
701
411
365-Ostatní závazky ke spol.
30 000
701
365
 
Založení společnosti s ručením omezeným (§ 132–242 ZOK)
Společnost s ručením omezeným je společnost, za jejíž dluhy ručí společníci společně a nerozdílně do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku. Firma obsahuje označení „společnost s ručením omezeným“, které může být nahrazeno zkratkou „spol. s r. o.“ nebo „s. r. o.“.
Podíl společníka
ve společnosti s ručením omezeným se určuje v poměru jeho vkladu na výši základního kapitálu, pokud společenská smlouva nestanoví jinak. Společenská smlouva může připustit vznik různých druhů podílů. Určí-li tak společenská smlouva, může společník vlastnit více podílů, a to i různého druhu.
Společenská smlouva
při založení společnosti obsahuje:
a)
vkladovou povinnost zakladatelů, včetně lhůty pro její splnění,
a)
údaj o tom, koho zakladatelé určují jednatelem nebo jednateli, popřípadě členy jiných orgánů společnosti, kteří mají být podle tohoto zákona voleni valnou hromadou,
b)
určení správce vkladů,
c)
u nepeněžitého vkladu jeho popis, jeho ocenění, částku, kterou se započítává na emisní kurs, a určení osoby znalce, který provede ocenění nepeněžitého vkladu.
Minimální výše vkladu je 1 Kč na každého společníka
, ledaže společenská smlouva určí, že výše vkladu je vyšší
(
což se zpravidla děje). Výše vkladu může být pro jednotlivé podíly stanovena rozdílně. Před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku se splatí nepeněžní vklady, celé vkladové ážio a na každý peněžitý vklad nejméně 30 %.
V souladu se zákonem o účetnictví vzniká společnosti povinnost
sestavit zahajovací rozvahu
(§ 19 ZÚ) a otevřít účetní knihy dnem vzniku, tj. dnem zápisu společnosti do obchodního rejstříku, kdy společnosti vzniká povinnost vést účetnictví (§ 17 odst. 1 ZÚ). V
aktivech
zahajovací rozvahy je soupis majetku, který společnost nabyla před svým vznikem a který představuje splacené peněžité a nepeněžité vklady. Částka nesplacených peněžních vkladů představuje pohledávku za společníky (účet
353-Pohledávky za upsaný
základní
kapitál
). Následně pak společník (nebo společníci) splní vkladovou povinnost ve lhůtě určené společenskou smlouvou, nejpozději však do 5 let od vzniku společnosti. Další položkou v aktivech mohou být zřizovací výdaje, přestavující výdaje (náklady) vynaložené v období mezi založením a vznikem společnosti, které se do zahajovací rozvahy vkládají jako předplacené náklady (účet
381-Náklady příštích období
). Po otevření účetních knih se zůstatek účtu 381 převede buď jednorázově, nebo postupně do nákladů běžného účetního období na příslušné nákladové účty podle jejich charakteru.
V
pasivec
h zahajovací rozvahy musí být vykázána položka základního kapitálu představující součet všech vkladů (účet
411-Základní
kapitál
)
ve výši zapsané v obchodním rejstříku. Rozdíl mezi cenou nepeněžitého vkladu určenou posudkem znalce a výší vkladu společníka tvoří vkladové ážio (účet
412-Ážio
), které může vzniknout i v případě peněžitého vkladu, ledaže společenská smlouva nebo rozhodnutí valné hromady určí, že se tento rozdíl nebo jeho část vrací vkladateli (účet
365-ostatní závazky ke společníkům
) nebo se použije se souhlasem společníka na tvorbu rezervního fondu (účet
421-Rezervní fond)
či jiného kapitálového fondu (účet
413-Ostatní kapitálové fondy
). Z cizích zdrojů, pokud je společnost pro své založení použila, mohou být v rozvaze vykázány zápůjčky od společníků, úvěry od úvěrových institucí nebo zápůjčky od jiných fyzických či právnických osob. Zvolený účet ve 3. nebo 4. účtové třídě bude záviset na tom, zda jsou půjčky nebo úvěry krátkodobé, nebo dlouhodobé a zda je věřitelem společník, nebo jiná fyzická či právnická osoba.
Příklad 2
Založení společnosti s ručením omezeným
Dne 20. 5. 200X byla sepsána a notářsky ověřená společenská smlouva na založení společnosti TERNO, s. r. o., se dvěma společníky – právnickou osobou JAS, s. r. o., a fyzickou osobou panem Světlým, daňovým poradcem. Předmětem činnosti společnosti je poskytování účetního a daňového poradenství.
Společníci se dohodli na základním kapitálu 1 500 000 Kč, který společníci uhradí takto:
společnost JAS, s. r. o., nepeněžním vkladem – vloží do společnosti výpočetní techniku oceněnou znalcem v hodnotě 1 000 000 Kč (znalecké ocenění bylo předáno proti potvrzení správci vkladu před vznikem společnosti),
pan Světlý peněžní vklad 500 000 Kč, z toho polovinu vložil na účet, který správce vkladu otevřel pro společnost u banky před zápisem společnosti do obchodního rejstříku, zbytek splatí do jednoho roku od založení společnosti.
Kromě vkladu do základního kapitálu poskytl pan Světlý společnosti před vznikem bezúročnou krátkodobou zápůjčku ve výši 200 000 Kč na nákup software, který byl ještě před vznikem společnosti nainstalován do vloženého počítače. Zápůjčka je splatná do půl roku po vzniku společnosti.
Založení společnosti (sepsání společenské smlouvy, vyřízení živnostenských listů, zápis do obchodního rejstříku a registrace k DPH) bylo svěřeno právní kanceláři. Právní kancelář na tyto služby vystavila společnosti 1. 6. 200X fakturu na částku 121 000 Kč (100 000 Kč + 21 000 DPH) s datem splatnosti do 14 dnů. Do data vzniku společnosti faktura nebyla zaplacena. Tyto zřizovací výdaje bude společnost rozpouštět do nákladů dva roky.
Společnost byla zapsána do obchodního rejstříku 10. 6. 200X.
Zahajovací rozvaha společnosti TERNO, s. r. o., k 10. 6. 200X
Aktiva
Pasiva
013-Software
200 000
411-Základní
kapitál
1 500 000
022-Samostatné věci movité
1 000 000
365-Ostatní závazky ke společníkům
200 000
221-Bankovní účty
250 000
321-Dodavatelé
121 000
343-DPH (nárok na odpočet)
21 000
   
353-Pohledávky za upsaný ZK
250 000
   
381-Náklady příštích období
100 000
   
Aktiva celkem
1 821 000
Pasiva celkem
1 821 000
Otevření účtů hlavní knihy:
Účet
MD
D
013-Software
200 000
013
701
022-Samostatné věci movité
1 000 000
022
701
221-Bankovní účty
250 000
221
701
343-DPH (nárok na odpočet)
21 000
343
701
353-Pohledávky za upsaný základní
kapitál
250 000
353
701
381-Náklady příštích období
100 000
381
701
411-Základní
kapitál
1 500 000
701
411
365-Ostatní závazky ke společníkům
200 000
701
365
321-Dodavatelé
121 000
701
321
 
Závěr
Z uvedených příkladů je vidět, že založení osobní společnosti je zpravidla jednodušší než kapitálové společnosti, i když tomu tak vždy být nemusí. Závisí na tom, jak složitá je organizační struktura společnosti, kolik má společníků a jaký majetek do společnosti vnáší. Pravděpodobně složitější situace se bude týkat založení akciové společnosti, kde se vyžaduje před jejím vznikem svolání zahajovací valné hromady, která schvaluje přijetí stanov. Tato valná hromada má další povinnosti, k jejichž potvrzení je zapotřebí notářského zápisu. Mimo jiné se jedná o schválení základního kapitálu, jehož výše musí být minimálně 2 000 000 Kč nebo 80 000 EUR. Prakticky to znamená i vyšší náklady, které vzniknou mezi založením a vznikem společnosti. Avšak pravidla týkající se zahajovací rozvahy a otevření účetní knihy jsou shodná jako u uvedených obchodních společností.