Vybrané závěry Koordinačního výboru Komory daňových poradců - 2. část

Vydáno: 23 minut čtení

Mezi daňovými odborníky proslavené a oblíbené závěry Koordinačního výboru vznikají z odborných jednání zástupců Komory daňových poradců a zástupců státní správy, kterými jsou obvykle zaměstnanci Generálního finančního ředitelství. Představíme si některá zajímavá stanoviska vztahující se zejména k fyzickým osobám, k problémům, které se často vyskytují a z jejichž řešení se můžeme poučit. Závěry a stanoviska z těchto jednání nejsou samozřejmě žádným výkladem zákona, neboť to může v České republice činit pouze soud. Z praktického pohledu lze tyto závěry považovat za bezpečná daňová řešení, která nebudou na daňových kontrolách zpochybněny, neboť byly odsouhlaseny právě nadřízeným orgánem finančních úřadů. Ne každý problém projednávaný Koordinačním výborem však vyústí ve shodné stanovisko obou stran, jednání pak skončí s rozporem a do praxe žádnou jistotu nepřináší. Naopak shodná stanoviska jsou pro praxi velkým přínosem.

Vybrané závěry Koordinačního výboru Komory daňových poradců – 2. část
Ing.
Ivana
Pilařová
V tomto dílu jsem vybrala případy řešení zaměstnaneckých benefitů, cestovních náhrad, prodejů majetku fyzické osoby s následným osvobozením těchto příjmů, zamyšlení nad nakládáním s nehmotným majetkem v daňové evidenci a velmi zajímavý rozbor daru při osvojení. Ačkoliv budu vycházet z řešení a stanovisek Koordinačního výboru, rozšířím danou oblast i o související problémy, které již nejsou předmětem řešení KOOV.
 
Závěry týkající se zaměstnaneckých benefitů a práce z domova
Problémy řešené v této části jsou si do jisté míry podobné natolik, že je možné předřadit společný úvod, který budeme využívat při posuzování všech níže uvedených plnění poskytovaných ve prospěch zaměstnanců.
 
Zrekapitulujme si známá fakta
Ačkoliv zaměstnanecké benefity nejsou v současné době „na pořadu dne“, přesto stále platí, že každý z nich je potřeba posoudit z pohledu:
a)
Dopadů na dani z příjmů zaměstnavatele (zda se jedná o daňově účinný či daňově neúčinný náklad).
b)
Dopadů na dani z příjmů zaměstnance (zda se jedná o zdanitelný, či od daně osvobozený příjem zaměstnance).
c)
Dopadů na zahrnutí dotyčného benefitu do vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojištění.
d)
U každého níže řešeného případu si na tyto otázky odpovíme. Výjimkou je práce z domova, která do skupiny zaměstnaneckých benefitů nepatří.
 
KOOV 515/24.01.18 – příspěvek zaměstnavatele na pořízení tištěných knih
         
Výchozí situace k řešení
Do skupiny benefitů, které jsou v zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, přímo řešeny, se zařadila možnost poskytnutí nepeněžního příspěvku zaměstnanci na tištěné knihy včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy. Předmětem posuzování KOOV jsou způsoby, jakými tento benefit je možné poskytnout, aby osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti zůstalo zachováno.
  
Odpovědi na základní otázky benefitů
Daňové posouzení tohoto typu benefitu:
Z pohledu zaměstnavatele se jedná o daňově neúčinný náklad nebo o čerpání fondu tvořeného ze zisku [§ 25 odst. 1 písm. h) bod 1 ZDP].
Z pohledu zaměstnance se jedná o příjem od daně osvobozený [(§ 6 odst. 9 písm. d) bod 4 ZDP].
Z pohledu veřejné pojištění je zřejmé, že se dotyčný příjem nezahrnuje do vyměřovacího základu pro výpočet pojištění.
 
Závěry Koordinačního výboru
Způsoby poskytnutí tohoto benefitu při souběžném zachování výše uvedených dopadů jsou následující:
1.
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci poukázky (ať již v listinné, či elektronické podobě), které bude možné v příslušných knihkupectvích vyměnit za tištěné knihy.