Dne 13. 9. 2019 vstoupil v platnost zákon č. 256/2019 Sb. , kterým se mění zákon č. 112/2016 Sb. , o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „novela zákona o evidenci tržeb“). Novela zákona nabývá obecné účinnosti k 1. 11. 2019, část ustanovení však nabývá účinnosti později, a to buď k 1. 2. 2020, nebo k 1. 5. 2020 (podrobněji dále). K 1. 5. 2020 také vznikne povinnost evidovat tržby všem podnikatelům, kteří byli dle původního znění zákona o evidenci tržeb zařazeni do 3. a 4. vlny evidence tržeb.
Novela zákona o evidenci tržeb
Mgr.
Markéta
Kohoutková
Novela zákona o evidenci tržeb reaguje na Nález Ústavního soudu Pl. ÚS 26/16 ze dne 12. 12. 2017, který byl publikován ve Sbírce zákonů pod č. 8/2018 Sb. (dále jen „Nález Ústavního soudu“). Nález Ústavního soudu sice konstatoval legitimitu cíle sledovaného evidencí tržeb jakožto nástroje, který doplňuje stávající daňový systém a poskytuje správci daně informace o platbách s nízkou nebo jasnou mírou dohledatelnosti, zrušil však také některá ustanovení zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen „zákon o evidenci tržeb“), např. zrušil povinnost uvádět na účtence DIČ a povinnost evidovat platby platební kartou. Významným rozhodnutím Ústavního soudu bylo také zrušení (odložení) 3. a 4. vlny evidence tržeb, jejichž náběh byl původně plánován na 1. 3. 2018 a 1. 6. 2018. Opětovné zavedení těchto vln podmínil Ústavní soud provedením analýzy faktického stavu na podnikatelském trhu, přičemž zákonodárci doporučil, aby se zaměřil a opětovně zanalyzoval, zda zde neexistuje určitá skupina podnikatelů, jejichž obchodní model nebo charakter činnosti je natolik specifický, že by bylo vhodné je evidence tržeb zprostit nebo zvolit mírnější režim.
Vedle změn vyplývajících z požadavků Nálezu Ústavního soudu se do novely zákona o evidenci tržeb promítají také první poznatky z praktické aplikace zákona o evidenci tržeb a na jejich základě dochází k drobným úpravám vybraných ustanovení zákona o evidenci tržeb.
Poslední část novely zákona o evidenci tržeb tvoří změna zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani z přidané hodnoty“), kterou dochází ke snížení sazby DPH u vybraných služeb a zboží, resp. k přesunu z první snížené sazby do druhé snížené sazby. Cílem snížení sazby je především zmírnění vyšších nároků souvisejících se zaváděním evidence tržeb.
Změna zákona o evidenci tržeb
Změna územní působnosti
V důsledku praktických zkušeností se povinnost evidovat tržby nově omezuje pouze na tržby realizované na území České republiky. Dle původního znění § 3 odst. 1 zákona o evidenci tržeb měli poplatníci povinnost evidovat veškeré evidované tržby, tedy veškeré tržby, které jsou uskutečněny způsoby platby definovanými v § 5 zákona o evidenci tržeb a zakládají rozhodný příjem podle § 6 zákona o evidenci tržeb. V praxi vedlo dotčené ustanovení k tomu, že byli poplatníci povinni evidovat nejen evidované tržby ze zdrojů na území České republiky, ale také takové evidované tržby, které byly uskutečněny v zahraničí. Jak vyplynulo z praxe, takový požadavek mohl významně komplikovat podnikatelskou činnost v zahraničí a založit nerovnost mezi českými podnikateli a jejich zahraničními konkurenty. Plnění této povinnosti bylo navíc v praxi ze strany Finanční správy velmi těžce kontrolovatelné. Od požadavku evidování tržeb realizovaných v zahraničí bylo proto v rámci novely zákona o evidenci tržeb ustoupeno a dotčené ustanovení omezilo předmět evidence tržeb pouze na evidované tržby poplatníka uskutečněné na území České republiky. Od 1. 11. 2019 již podnikatelé nemají povinnost evidovat tržby uskutečněné v zahraničí.
Platby v tzv. omezené síti a okamžik uskutečnění tohoto typu evidované tržby
Nálezem Ústavního soudu byla zrušena povinnost evidovat platby „bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat“. Tato poměrně složitá konstrukce směřovala především na platby platební kartou a platby prostřednictvím internetových platebních bran. Zrušení tohoto ustanovení – vzhledem k vazbám na další ustanovení zákona, ze kterých bylo možné nadále dovozovat, že určitá část plateb, na něž nesměřoval Nález Ústavního soudu, evidenci tržeb nadále podléhá – vyvolalo v praxi nejistotu, jaké bezhotovostní převody peněžních prostředků jsou do něj zahrnuty, a tedy se nově od 1. 3. 2017 neevidují, a které naopak evidenci tržeb stále podléhají. Zákonodárce proto považoval za nezbytné postavit najisto, kterých plateb se vynětí týká a kterých nikoliv.
Jak vyplývá z novely zákona o evidenci tržeb a důvodové zprávy, neevidují se platby platební kartou a obdobnými instrumenty, které naplňují znaky platební služby ve smyslu zákona č. 370/2017 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů. Lze tak konstatovat, že dle stávajícího znění evidenci tržeb nepodléhají právě platby platební (kreditní/debetní) kartou, ať už realizované prostřednictvím platebního terminálu či internetu. Důvodem je legislativní ukotvení platebních služeb, které zajišťuje existenci nezměnitelné digitální stopy, která je správci daně dostupná jiným způsobem, a to využitím § 57 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“). Z tohoto titulu zahrnutí těchto plateb neobstálo u Ústavního soudu v testu proporcionality, který konstatoval, že pokud již existuje jeden efektivní nástroj, není důvod získávat totožné informace také prostřednictvím nástroje jiného.
S ohledem na výše uvedené evidenci tržeb nadále podléhají platby, které jsou sice obdobou platby platební kartou, avšak nenaplňují znaky platební služby a z toho titulu nejsou způsobilé zajistit hodnověrnost digitální stopy. Povinnost evidovat tyto tržby bylo možné dovodit ze znění § 4 odst. 2 zákona o evidenci tržeb, s ohledem na výkladové obtíže však novela zákona o evidenci tržeb stanoví povinnost evidovat tento typ tržeb najisto, a to doplněním nového znění § 5 písm. b) zákona o evidenci tržeb. Nové ustanovení s účinností od 1. 11. 2019 zakládá povinnost evidovat platby uskutečněné
„prostřednictvím prostředků, které jsou určeny pouze k zaplacení zboží nebo služeb v prostorách využívaných vydavatelem prostředku nebo zboží nebo služeb úzce vymezenému okruhu dodavatelů anebo k zaplacení úzce vymezeného okruhu zboží nebo služeb“.
Tyto platby, které lze zjednodušeně nazvat jako „platby v tzv. omezené síti“, zahrnují typicky platby poukázkou, stravenkou, voucherem apod., a to včetně elektronické obdoby těchto plateb, jako jsou např. elektronické peněženky. Důležité je vnímat evidování těchto tržeb v kontextu § 4 odst. 2 zákona o evidenci tržeb, ze kterého při splnění zákonem předvídaných povinností vyplývá povinnost evidovat jak nabití (koupi), tak čerpání (využití) těchto prostředků. V podrobnostech lze odkázat např. na stanovisko Generálního finančního ředitelství, které je k dispozici na webu www.etrzby.cz v sekci Podnikatel/Firma v odkazu „E-peněženky a čipové karty“.Zpřesnění právní úpravy poukázek a obdobných instrumentů se projevuje také v § 18 odst. 2 zákona o evidenci tržeb, ve kterém novela zákona o evidenci tržeb doplňuje pro tyto účely další okamžik, který se považuje za okamžik uskutečnění evidované tržby (jde o nejzazší okamžik, v němž musí dojít k odeslání datové zprávy s údaji o evidované tržbě v běžném režimu a k vystavení účtenky ve všech režimech).
Zákon o evidenci tržeb ve znění Nálezu ústavního soudu hovoří pouze o okamžiku přijetí evidované tržby, novela však doplňuje také okamžik, kdy dojde k vydání pokynu k provedení evidované tržby, byl-li tento příkaz vydán dříve (než reálně platba proběhla). Typicky si zde lze představit platbu čipovou kartou, kdy má zákazník zaplaceno ihned, avšak k faktickému stržení platby z čipové karty, resp. z virtuálního účtu svázaného s čipovou kartou, dochází až později.
Zpřesnění právní úpravy nepřímého zastoupení
Novelou zákona o evidenci tržeb se zpřesňuje § 8 zákona o evidenci tržeb. Vedle konstatování nemožnosti evidovat tržby přijaté v nepřímém zastoupení v rámci zvláštního režimu (ke zvláštnímu režimu podrobněji dále) se také za účelem odstranění pochybností doplňuje odstavec třetí, který explicitně konstatuje povinnost komitenta (zastoupeného) zaevidovat platby přijaté od komisionáře (zástupce), jestliže mu je
komisionář
hradí v hotovosti, směnkou, šekem, platbou tzv. v omezené síti nebo jiným obdobným způsobem. Uvedené ustanovení je speciálním ustanovením vůči obecnému pravidlu, které zakládá povinnost zaevidovat platby realizované výše uvedenými způsoby v okamžiku vzniku rozhodného příjmu. V případě nepřímého zastoupení vzniká rozhodný příjem v okamžiku přijetí platby od zákazníka komisionářem a při předání plateb komisionářem komitentovi již rozhodný příjem nevzniká; toto pravidlo se prolamuje za účelem zajištění stopy také o této transakci. Nové ustanovení je účinné od 1. 11. 2019.Zpřesnění odpovědnosti v případě pověření k evidování tržeb
Dalším novým zpřesněním je doplnění právní úpravy v § 9 zákona o evidenci tržeb. Dosavadní znění mohlo způsobovat výkladové problémy ohledně rozsahu odpovědnosti pověřujícího a pověřeného a zároveň neponechávalo prostor pro případná smluvní ujednání v rámci specifických obchodních modelů. Novelou se proto dotčená materie zpřesňuje v tom smyslu, že se zakládá obecná odpovědnost pověřeného za splnění povinnosti evidovat tržby i další povinnosti s tím související (např. podat žádost o autentizační údaje, informační a oznamovací povinnost). V případě porušení byť jen některé z těchto povinností se pověřený vystavuje riziku sankce. Ve vztahu k povinnosti evidovat tržby zůstává zachována také odpovědnost pověřujícího. Za nesplnění povinnosti evidovat tržbu (§ 18 a 23 zákona o evidenci tržeb) tedy odpovídá jak pověřený, tak pověřující. U zbývajících ustanovení platí, že za jejich porušení odpovídá pouze pověřený, pokud si pověřený a pověřující nedohodnou jiný rozsah odpovědnosti. Za účelem odstranění případných pochybností v případě dokazování, jakým způsobem byl rozsah odpovědnosti dohodnut, lze jen doporučit písemnou formu ujednání, ve kterém bude rozsah odpovědnosti dostatečně přesně a jednoznačně formulován.
Stejně jako v případě nepřímého zastoupení se i u pověření vylučuje možnost využití zvláštního režimu. V obou případech bude muset být pověřený (a
komisionář
) vybaven pokladním zařízením.Novelizovaná ustanovení upravující pověření nabyly účinnosti 1. 11. 2019.
Daňové identifikační číslo
Novelou zákona o evidenci tržeb se v omezeném rozsahu vrací do zákona o evidenci tržeb povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo. Poplatník je povinen uvádět daňové identifikační číslo (dále jen „DIČ“) pouze v případě, že je tvořeno bezvýznamovým identifikátorem. Poplatník nadále nemá povinnost DIČ na účtence uvádět, je-li jeho kmenová část tvořena rodným číslem. Nová právní úprava vychází z Nálezu Ústavního soudu, který konstatoval, že uvádění daňového identifikačního čísla tvořeného v kmenové části rodným číslem není v souladu s právem na ochranu soukromí a právem na informační sebeurčení jeho držitele.
Uvedení DIČ na účtence slouží především k lepší identifikaci poplatníka, který účtenku vystavil. Především zákazník, který si výslovně nepožádá o účtenku podle zákona o ochraně spotřebitele (který vyžaduje označení podnikatele mj. jménem/názvem/firmou), je významně limitován v případě, že má z nejrůznějších důvodů zájem na identifikaci podnikatele.
I nadále platí, že pokud bude chtít podnikatel účtenkou vystavenou podle zákona o evidenci tržeb splnit také požadavky jiného právního předpisu kladené na doklad (např. podle zákona o dani z přidané hodnoty), nezbývá mu, než DIČ na účtence uvést bez ohledu na to, jak je tvořeno – povinnost uvádění DIČ na dokladech na základě jiných právních předpisů není Nálezem Ústavního soudu dotčena, Nález Ústavního soudu vyvolává účinky pouze vůči zákonu o evidenci tržeb, povinnost uvádět DIČ bez ohledu na jeho tvorbu tak např. v případě plnění povinností podle zákona o dani z přidané hodnoty zůstává zachována.
Zvláštní režim evidence tržeb a blok účtenek
Nejvýznamnější novinkou obsaženou v novele zákona o evidenci tržeb je zavádění nového režimu evidence tržeb, tzv. zvláštního režimu, který je v médiích často nesprávně označován jako off-line režim nebo dokonce jako výjimka z evidence tržeb. Toto samozřejmě není pravda, jedná se o novou formu evidence tržeb. Zavedení zvláštního režimu je reakcí na Nález Ústavního soudu, který jako důvod zrušení 3. a 4. vlny evidence tržeb uvedl, že zákonodárce dostatečně neanalyzoval dopady na jednotlivé skupiny podnikatelů a že by před (znovu)zavedením těchto vln měl zákonodárce opětovně zvážit, zda zde není skupina podnikatelů, u kterých by mělo s ohledem na specifika výkonu podnikatelské činnosti dojít k rozvolnění režimu evidence tržeb nebo úplnému zproštění této povinnosti. Ministerstvo financí na základě provedených analýz dospělo k závěru, že je plošné zavedení evidence tržeb nezbytné, má-li být dosaženo narovnání podnikatelského prostředí. Existuje zde však skupina podnikatelů, u kterých by pořízení pokladního zařízení mohlo být zátěží, a proto novelou zavádí zvláštní režim evidence tržeb, který je založen na „papírové evidenci“ bez pokladního zařízení.
Po nabytí účinnosti změny bude zákon o evidenci tržeb nabízet pro poplatníky tři režimy – běžný, zjednodušený a zvláštní režim. Běžný režim je standardní režim, v němž jsou povinni evidovat všichni poplatníci, kterým vznikla povinnost evidovat tržby, pokud si nepožádají (a nebude jim vyhověno) o zjednodušený nebo zvláštní režim evidence tržeb. Zjednodušený režim cílí zejména na podnikatele s provozovnou v místě, kde není dostupné internetové připojení, zvláštní režim je určen pro nejmenší podnikatele, pro které je pořízení pokladny a internetového připojení finanční a/nebo administrativní zátěží. Ve zjednodušeném a zvláštním režimu lze evidovat tržby pouze v případě, že poplatník podá žádost o evidování tržeb v některém z těchto režimů a správce daně jeho žádosti vyhoví a evidování tržeb ve zjednodušeném nebo zvláštním režimu povolí.
Podmínky pro povolení zvláštního režimu
Kdo si může požádat
O povolení k evidování tržeb ve zvláštním režimu může požádat pouze podnikající fyzická osoba nebo poskytovatel zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, pokud přijímá za jejich poskytování úhrady od zdravotní pojišťovny.
Co musí splnit žadatel?
Podmínkou povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu je skutečnost, že:
a)
poplatník není plátcem DPH,
b)
poplatník má maximálně dva zaměstnance (výjimkou je situace, kdy je další zaměstnanec zaměstnán pouze na dobu trvání překážky v práci na straně zaměstnance – např. nemocenská, rodičovská dovolená – nebo na dobu čerpání dovolené zaměstnance),
c)
výše příjmů poplatníka z evidovaných plateb za poslední čtyři kalendářní čtvrtletí nepřesahuje 600 000 Kč – do těchto plateb se započítávají pouze platby v hotovosti, směnkou, šekem, platby v omezené síti a platby jiným obdobným způsobem – platby přijaté převodem na účet a platby kartou se do této sumy nezapočítávají,
d)
předpokládaná výše příjmů poplatníka z evidovaných plateb pro příštích 12 měsíců nepřesahuje 600 000 Kč – poplatník musí při zvažování zvláštního režimu vyhodnotit, zda zde nejsou specifické okolnosti, které by v průběhu nejbližšího roku mohly znamenat nárůst příjmů podléhajících evidenci tržeb nad stanovenou hranici.
Jak probíhá evidence tržeb ve zvláštním režimu?
V případě povolení evidence tržeb ve zvláštním režimu nemá podnikatel povinnost pořizovat si pokladnu, nemá tedy ani povinnost odesílat datovou zprávu s údaji o evidované tržbě.
Ve zvláštním režimu plní podnikatel povinnost evidovat tržby tak, že:
-
musí v okamžiku přijetí platby v hotovosti, směnkou, šekem, platby tzv. v omezené síti nebo platby realizované jiným obdobným způsobem vystavit účtenku z bloku účtenek, které obdrží po povolení zvláštního režimu od správce daně (stejně jako v běžném a zjednodušeném režimu tedy zůstává zachována povinnost vystavit účtenku),
-
uschovat (archivovat) stejnopis účtenky,
-
a vždy po skončení kalendářního čtvrtletí odeslat do 20 dní po skončení kalendářního čtvrtletí správci daně oznámení o evidovaných tržbách.
Vystavení účtenky
Ve zvláštním režimu musí poplatník vystavit zákazníkovi účtenky z bloku účtenek, které obdržel od správce daně. Bloky účtenek budou k dispozici zdarma. Vždy musí vystavit účtenku s nejnižším pořadovým číslem, vystavované účtenky tedy budou tvořit souvislou vzestupnou řadu. Z povahy věci není možné účtenku vystavit jiným způsobem.
Rozsah údajů uváděných na účtence vystavené z bloku účtenek je do značné míry obdobou údajů uváděných na účtence vystavené v běžném nebo zjednodušeném režimu. S ohledem na absenci pokladního zařízení a omezený rozsah podnikání jsou některé údaje vypuštěny.
Blok účtenek je tiskopis, kde podnikatelé budou povinně vyplňovat:
-
své DIČ (výjimkou je situace, kdy je DIČ tvořeno rodným číslem, v takovém případě jej podnikatel uvádět nemusí, podrobněji viz výše),
-
datum a čas přijetí účtenky – čas musí být uveden ve 24hodinovém formátu,
-
celkovou částku tržby v Kč,
-
označení provozovny, pokud má poplatník víc než jednu provozovnu (má-li pouze jednu provozovnu, tento údaj vyplňovat nemusí).
Pracovní verze stejnopisu je k dispozici na webu Generálního finančního ředitelství a Ministerstva financí www.etrzby.cz v sekci Podnikatel/Firma pod odkazem „Zvláštní režim“, spolu s dalšími informacemi k evidenci tržeb ve zvláštním režimu. Dle pracovní verze je účtenka označena jako „účtenka evidence tržeb ve zvláštním režimu“ a identifikována sérií a číslem. Blok účtenek obsahuje 100 dvoulistů. Dvoulist tvoří jeden originál, který se propisuje na jeden stejnopis. Vedle údajů uváděných povinně podle zákona o evidenci tržeb obsahuje pracovní verze také volný prostor pro vyplnění dalších údajů, např. takových, které po poplatníkovi vyžaduje jiný právní předpis, např. zákon o ochraně spotřebitele – typ zboží/službu, jméno/název/firma, IČO apod.).
Z povahy věci neobsahuje účtenka evidence tržeb ve zvláštním režimu prostor pro vypsání informací k DPH – evidovat ve zvláštním režimu totiž mohou pouze neplátci DPH. Účtenka neobsahuje ani prostor pro specifika komisního prodeje či evidování tržeb v pověření – jak je uvedeno výše, v případě nepřímého zastoupení a pověření není povolení zvláštního režimu možné.
Některé údaje si poplatník může vyplnit dopředu (např. DIČ či jiné údaje, které ho identifikují) a může využít i razítko. Vždy by měl vyplnit pouze takové množství účtenek, u kterých má jistotu, že je předá zákazníkům. Některé z údajů z povahy věci dopředu vyplnit nelze – např. datum a čas a celkovou výši tržby – ty poplatník na účtenku doplní v okamžiku, kdy ji bude předávat zákazníkovi.
Oprava účtenky
Na stránkách www.etrzby.cz jsou ke zvláštnímu režimu k dispozici také informace o tom, jak by měla probíhat oprava/storno účtenky vystavené ve zvláštním režimu. Postup vychází z účetních principů provádění oprav, příslušný údaj by tedy měl být přeškrtnut a v poli na účtence k tomu určeném by mělo být uvedeno „kdo“ a „kdy“ chybný údaj opravil. V případě stornování celé účtenky bude poplatník postupovat obdobně, navíc má povinnost uschovat stejnopis stornované i nově vystavené účtenky.
Uschování stejnopisu účtenky
Poplatník má povinnost uchovat stejnopis každé účtenky, kterou vystaví. Účtenky musí uchovávat nejméně po dobu běhu lhůty pro stanovení daně z příjmů, ke které se daná účtenka vztahuje. V souladu s § 148 daňového řádu činí lhůta tři roky a počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového tvrzení (nebo v němž se stala daň splatnou, aniž by zde byla současně povinnost podat řádné daňové tvrzení).
Oznámení o evidovaných tržbách
Oznámení se podává nejpozději do 20 dní po skončení kalendářního období, tedy k 20. dubnu, 20. červenci, 20. říjnu a 20. lednu. Jde o podání, které lze učinit některým z níže uvedených způsobů:
-
na formuláři vydaném Ministerstvem financí, a to originálu nebo formuláři vytisknutém z internetových stránek Finanční správy,
-
na jiném formuláři (tiskovém výstupu), který bude s formulářem Ministerstva financí shodný a bude tedy obsahovat stejné údaje, obsah a stejné uspořádání, nebo
-
datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, a to s využitím dálkového přístupu (jak je explicitně zmíněno v důvodové zprávě, nelze tedy např. poskytnout CD-ROM či flash disk, na kterých by byly tyto údaje uloženy). Datová zpráva musí buď být podepsána zaručeným elektronickým podpisem, nebo odeslána prostřednictvím datové schránky, nebo musí mít ověřenu identitu podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do datové schránky. Datovou zprávu odeslat i nepodepsanou, v takovém případě však poplatník musí podání dodatečně potvrdit podle § 71 odst. 3 daňového řádu.
Pokud poplatník v daném období nepřijal žádnou tržbu (ani neprovedl storno ani opravu), oznámení nepodává.
V oznámení musí poplatník uvést:
-
obecné náležitosti podání, tzn. kdo jej činí, čeho se týká a co se navrhuje,
-
své identifikační a kontaktní údaje,
-
údaje týkající se účtenek a bloku účtenek (má-li poplatník více provozoven, uvádí poplatník za každou provozovnu zvlášť) – tyto údaje budou s největší pravděpodobností vyplňovány souhrnem za jednotlivé dny,
-
údaje týkající se evidovaných tržeb (má-li více provozoven, uvádí poplatník údaje za každou provozovnu zvlášť),
-
označení provozovny, ve které jsou tržby uskutečněny – v případě, že má pouze jednu provozovnu, nemusí tento údaj uvádět.
Žádost o povolení zvláštního režimu
Ve zvláštním režimu mohou evidovat pouze poplatníci, kterým tento režim povolí správce daně. Jak je uvedeno výše, o povolení mohou žádat pouze podnikající fyzické osoby a poskytovatelé zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, kteří přijímají za jejich poskytování úhrady od zdravotní pojišťovny.
Právnické osoby vyjma poskytovatelů zdravotních služeb nemohou evidovat ve zvláštním režimu.
Pro žádost o povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu není formulář, je tedy na poplatníkovi, popř. jeho zástupci, aby žádost dle zákonných požadavků zformuloval. Dle dostupných informací zveřejní Finanční správa vzor žádosti na webu www.etrzby.cz. Ke zveřejnění vzoru by zřejmě mělo dojít na přelomu let 2019/2020.
Povolení předchází žádost, která musí vedle obecných náležitostí podání o tom, kdo podání činí, čeho se týká a co navrhuje (viz § 70 daňového řádu), obsahovat také podrobné vylíčení skutečností, ze kterých bude osvědčeno naplnění podmínek pro povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu (§ 11a novely zákona o evidenci tržeb):
1.
Prohlášení, že poplatník není plátcem DPH
– zda se prohlášení zakládá na pravdě, ověří správce daně z vlastní evidence.2.
Naplnění podmínky maximálně dvou zaměstnanců
– zaměstnancem se rozumí osoby v pracovním poměru, ale i osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Výjimkou je situace, kdyby případný další zaměstnanec „zaskakoval“ za zaměstnance, který je na rodičovské dovolené nebo je dlouhodobě nemocný.3.
Naplnění limitu rozsahu podnikatelské činnosti, tzn. hotovostní příjmy ve výši maximálně 600 000 Kč
– do limitu se započítávají tržby realizované způsoby podléhajícími evidenci tržeb, tzn. platby v hotovosti, směnkou, šekem, platby v tzv. omezené síti a platby jiným obdobným způsobem. Do limitu se nezapočítávají platby evidenci tržeb nepodléhající, zejména platby platební kartou a platby převodem na účet. Naplnění limitu se posuzuje za období bezprostředně předcházejících čtyř kalendářních čtvrtletí.4.
Předpoklad naplnění limitu hotovostních příjmů do 600 000 Kč
– pro následujících 12 měsíců musí poplatník kvalifikovaným odhadem doložit, že výše jeho příjmů podléhajících evidenci tržeb ani v tomto období nepřekročí stanovený limit.5.
Údaje o provozovnách
– poplatník oznámí provozovny, ve kterých přijímá evidované tržby a doposud je správci daně neoznámil (např. z důvodu, že tržby těchto provozoven doposud nepodléhaly evidenci tržeb).V případě, že bude žádost poplatníka obsahovat vady, vyzve jej správce daně dle § 74 daňového řádu k jejich odstranění, není tedy třeba mít obavy z okamžitého zamítnutí žádosti.
Na rozhodnutí o žádosti má správce daně 30 dní. Účinky rozhodnutí nastávají:
-
dnem následujícím po dni, kdy si poplatník vyzvedl bloky účtenek, nejpozději však
-
15. dnem ode dne oznámení o rozhodnutí o povolení evidovat tržby ve zvláštním režimu.
V případě poplatníků, kteří budou přecházet z běžného režimu na zvláštní režim, je třeba dbát toho, kdy daná lhůta končí. Pokud by po jejím uplynutí zaevidovali tržbu v běžném (popř. zjednodušeném) režimu, povolení k evidování tržeb by automaticky zaniklo a museli by nadále tržby evidovat v běžném (popř. zjednodušeném režimu).
V praxi by tyto situace neměly nastávat často. Lze očekávat, že k oznámení rozhodnutí o žádosti bude docházet přímo na jednání se správcem daně, který při té příležitosti poplatníkovi rovnou vydá i bloky účtenek. Od následujícího dne pak musí poplatník využívat pouze bloky účtenek – jakékoliv zaevidování tržby elektronicky znamená automaticky zánik povolení.
Žádosti je možné podávat od 1. 2. 2020, dle přechodných ustanovení novely zákona o evidenci tržeb bude správce rozhodovat i o žádostech podaných dříve, lhůta pro vydání rozhodnutí mu však začne běžet právě až 1. 2. 2020.
Zrušení a zánik oprávnění evidovat tržby ve zvláštním režimu
Vedle automatického zániku oprávnění evidovat tržby ve zvláštním režimu v případě zaevidování tržby v běžném nebo zjednodušeném režimu může dojít také ke zrušení oprávnění evidovat tržby ve zvláštním režimu správcem daně:
-
v případě, že o to požádá poplatník,
-
zjistí-li správce daně, že pominuly podmínky pro zvláštní režim,
-
porušuje-li poplatník závažným způsobem evidenční povinnost.
Rozhodnutí o zrušení povolení o evidování tržeb ve zvláštním režimu je účinné třicátým dnem ode dne nabytí právní moci, čímž je poplatníkovi poskytnut dostatečný časový prostor pro přípravu na evidování tržeb v běžném režimu.
Informační povinnost
Poplatník evidující tržby ve zvláštním režimu má stejně jako poplatníci v běžném a zjednodušeném režimu povinnost vystavit informační oznámení. Informační oznámení vystaví v místě, kde uskutečňuje evidované tržby, nevylučuje-li to povaha věci.
Nové výjimky z evidence tržeb
Novela zákona o evidenci tržeb doplňuje také některé nové výjimky. Výjimky míří na tržby, u kterých by evidence tržeb mohla znemožnit nebo významně ztížit podnikatelskou činnost, nebo na takové tržby, u nichž existuje jiný důvěryhodný zdroj obdobných informací:
-
tržby z telekomunikačních služeb formou předplacených karet (vystavení účtenky by významně ztížilo výkon podnikatelské činnosti),
-
tržby z hazardních her (budou shromažďovány prostřednictvím informačního systému hazardních her),
-
tržby z obchodní letecké přepravy (z důvodu nemožnosti zajistit evidenci tržeb v globálních systémech – trvání na této povinnosti by znemožnilo výkon podnikatelské činnosti a narušilo konkurenceschopnost českých podnikatelů v této oblasti),
-
tržby nevidomých poplatníků, kteří nemají spolupracující osoby či zaměstnance (ledaže ti jsou také nevidomí) – z důvodu významného ztížení podnikatelské činnosti.
V rámci legislativního procesu byly poslaneckými pozměňovacími návrhy doplněny výjimky pro:
-
tržby z prodeje sladkovodních ryb (zejména kaprů) v období od 18. do 24. prosince – tato výjimka platí pouze pro uvedené období a pro provozovny, které nemají tržby z jiné činnosti,
-
tržby ze sociálních služeb (sociální péče, ambulantní nebo terénní služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociální služby pro děti, uprchlíky, oběti katastrof apod.).
Výjimky platí od 1. 11. 2019.
Legislativně-technické úpravy
Jedná se především o doplnění požadavku evidovat tržby v české změně. Nejedná se o věcnou změnu. Nově je tedy zákonem explicitně vyžadováno, aby údaje v datové zprávě, které se vztahují k výši celkové částky tržby, celkové částce plateb určených k následnému čerpání nebo zúčtování, celkové částce platby, která je následným čerpáním nebo zúčtováním, základu daně z přidané hodnoty a daně podle sazeb daně z přidané hodnoty, celkové částce v režimu daně z přidané hodnoty pro cestovní službu a celkové částce v režimu daně z přidané hodnoty pro prodej použitého zboží byly uvedeny v české měně. Stejně tak musí být na účtence celková částka tržby uvedena v české měně (to samozřejmě nebrání podnikateli, aby celkovou částku tržby uvedl také vedle tohoto údaje v jiné měně, pokud je pro něj takový údaj
relevantní
).Spolu s novelou zákona o evidenci tržeb obsahuje zákon č. 256/2019 Sb. také novelu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o snížení sazby DPH u vybraného zboží a služeb, jehož cílem je dle důvodové zprávy zmírnění vyšších nároků na dotčené plátce DPH v souvislosti se zavedením evidence tržeb. Pro přeřazení do nižší sazby daně byly zvoleny služby, které mají vysokou přidanou hodnotu lidské práce. V době ekonomické recese by toto opatření mělo podpořit zaměstnanost hlavně v odvětvích s nízkými příjmy a nízkou pracovní kvalifikací.
Novelou dochází:
-
jednak k rozšíření okruhu služeb spadajících do druhé snížené sazby (10 %), a to pro:
–
vodné a stočné,
–
stravovací služby (s výjimkou osvobozených stravovacích služeb a podávání tabákových a alkoholických nápojů; to neplatí pro točené pivo),
–
úklid v domácnosti a péči o děti a staré a postižené občany,
–
drobné opravy obuvi, kožených výrobků, textilních výrobků, oděvů a jízdních kol,
–
kadeřnické a holičské služby,
–
digitální knihy a
audio
-knihy (sjednocení sazby s tištěnými knihami),-
jednak k rozšíření okruhu zboží spadajícího do druhé snížené sazby (10 %) pro prodej zboží, a to o pitnou vodu dodávanou vodovodem pro veřejnou potřebu.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.