Ing. Lucie Kořínková

Ministerstvo financí v rámci vnějšího připomínkového řízení předložilo v průběhu února návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty. Tato významná novela zákona o DPH by měla být účinná od 1. ledna 2025 a reaguje na judikaturu Evropského soudního dvora. V rámci novely by mělo dojít např. k implementaci směrnice o zvláštním režimu pro malé podniky, která s sebou přináší zejména změny v registrační povinnosti.
Tzv. vládní konsolidační balíček, který přináší spoustu změn zejména v daňové oblasti, má zelenou, prezident zákon dne 22. listopadu podepsal. V našem článku vám přinášíme přehled změn, jejichž primárním cílem je snížení schodku státního rozpočtu. Většina změn je platná od 1. ledna 2024.
Finanční správa na svých stránkách již upozornila na odložení účinnosti novely zákona o DPH týkající se nemovitých věcí z původně plánovaného termínu 1. 7. 2023 na 1. 1. 2024. Touto novelou dochází k novému vymezení staveb pro účely uplatnění snížené sazby daně u výstavby rodinných či bytových domů. Novela zákona se dotkne nejen oboru stavebnictví, ale také nájmu a dalších plnění spojených s nemovitostmi.
Novelou zákona o daních z příjmů č. 386/2020 Sb., účinnou od 1. ledna 2021, došlo ke změnám, které upravují lhůtu a podmínky pro osvobození příjmů z prodeje nemovitostí. Pro nemovitosti nabyté do konce roku 2020 platí přechodná ustanovení novelizovaného zákona č. 586/1992 Sb. (dále jen „ZDP“), a proto je i dnes častým předmětem dotazů klientů, zda je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen či nikoliv.
  • Článek
V létě letošního roku vláda předložila návrh novely zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH “), kterou by mělo dojít ke zvýšení limitu pro povinnou registraci plátce dle § 6 ZDPH ze současného 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. Změna by měla platit od 1. 1. 2023, nicméně novela zákona prošla prozatím druhým čtením v Poslanecké sněmovně, a tak není stále zcela jisté, jak bude tato novela finálně vypadat.
  • Článek
Od roku 2021 mají zaměstnavatelé možnost poskytovat příspěvek na stravování svým zaměstnancům i v peněžní formě. Peněžitý příspěvek poskytovaný zaměstnavatelem zaměstnanci na stravování je dle zákona považován za osvobozený příjem do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin.
  • Článek
Rok 2021 nebyl z pohledu intenzity legislativních změn v daňové oblasti stejně vydatný jako rok 2020. I tak ale přinesl spoustu významných změn. V následujícím článku jsme pro vás připravili shrnutí daňových novinek, které jsou platné od začátku roku 2022.
  • Článek
Pomalu se blíží konec roku, čas vánoční a s ním i spojené rozesílání přání a dárků firemním klientům. Připravili jsme proto pro vás shrnutí, jaký daňový režim se u vánočních dárků uplatňuje a jak je to z hlediska daně z příjmů a daně z přidané hodnoty.
  • Článek
Téměř každá obchodní společnost disponuje určitým majetkem, který využívá v rámci své ekonomické činnosti. Majetek většinou nespotřebováváme ihned, ale dochází k jeho postupnému opotřebení, které je vyjádřeno formou odpisů. V následujícím článku vás seznámíme s rozdíly mezi účetními a daňovými odpisy.
  • Článek
V návaznosti na události posledních týdnů, kdy živelné pohromy zasáhly velkou část Evropy, jsme si dovolili shrnout daňové aspekty poskytnutých darů a úlev, které byly schváleny ministryní financí v souvislosti s živelnou pohromou způsobenou tornádem na jihu Moravy.
  • Článek
V minulém díle jsme vás informovali o dlouho očekávaných změnách v uplatňování pravidel DPH u elektronického obchodování (tzv. e-commerce). Zabývali jsme se definicí pojmů domnělý dodavatel a částečně jsme probrali zvláštní režimy, kterými budeme v tomto článku pokračovat.
  • Článek
S účinností od 1. 7. 2021 dochází k dlouho očekávaným změnám v uplatňování pravidel DPH u elektronického obchodování (tzv. e-commerce). Jedná se o zákon, jehož cílem je překonat překážky přeshraničního prodeje. Nová pravidla pro přeshraniční operace budou účinná na úrovni celé Evropské unie. V České republice prozatím nebyl dokončen legislativní proces, ale očekáváme, že do 1. 7. 2021 se tak stane. V následujícím článku vás postupně seznámíme s očekávanými změnami.
  • Článek
Jak je to s termínem podání daňového přiznání pro letošní rok? A co přináší prominutí a příslušenství daně z důvodu mimořádné události, které vydalo Ministerstvo financí ČR? Více v článku od společnosti GRANTEX ADVISORY GROUP.
  • Článek
Aktuální novela daňového řádu přináší mnoho změn a jedna z nich se týká i lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů. Jaké změny proběhly, vám přiblížíme v našem článku na konkrétních příkladech.
  • Článek
V předchozích číslech časopisu DHK jsme vás informovali o zásadních změnách, které schválila Poslanecká sněmovna prostřednictvím daňového balíčku (sněmovní tisk 910). Daňový balíček byl v průběhu prosince projednán Senátem, který s většinou změn souhlasil, nicméně u některých bodů navrhl úpravy, které byly následně Poslaneckou sněmovnou také schváleny. Zákon byl tedy k 31.12.2020 vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 609/2020 Sb. , kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony. Balíček je po úspěšném dokončení legislativního procesu účinný od 1. 1. 2021.
  • Článek
Pandemie spojená s koronavirem přinesla do našich životů spoustu změn. Co se počátkem roku zdálo jako samozřejmost, to už dnes neplatí. V souvislosti s koronavirem vláda v několika posledních měsících schvalovala jedno mimořádné opatření za druhým. Všechna tato opatření reagovala na současnou situaci spojenou s epidemií a měla alespoň částečně pomoci překlenout negativní dopady aktuálního stavu. Jednou ze schválených změn je také novela zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů “). Ta přináší očekávanou změnu v podobě možnosti uplatnění daňové ztráty nejen v následujících obdobích, jako tomu bylo doposud, ale nově i zpětně za období předcházející.