Ing. Zdeněk Morávek - strana 2

Při rekonstrukci výtahů v našem SV došlo k prodlení s dodávkou a byla uplatněna smluvní pokuta. Je nám jasné, že to není osvobozený příjem a SV bude muset podat daňové přiznání a pokutu bez ohledu na uhrazení zdanit. Máme celkem 3 vchody a tedy 3 výtahy, u každého došlo k jinému prodlení, i cena výtahů je každá jiná a tím pádem i výše smluvní pokuty . Existuje nějaký způsob, jak takto získané prostředky rozpustit mezi vlastníky v daném vchodě jako kompenzaci za jejich strádání a pokud ano, jaké to případně bude mít pro ně a pro SV daňové dopady a jak to zaúčtovat?
Vydáno: 29. 12. 2023
Zaměstnancům chceme poskytnout jako benefit z FKSP volnočasovou kartu Edenred. Dle mého názoru většina z nepeněžních plnění poskytovaných přes tuto kartičku (rekreace, lékarny, kultura, sport) splňuje ust. § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů a je u zaměstnance od daně z příjmů osvobozeno. Ale mimo jiné je kartou Edenred možné využít i na masáže, jejichž poskytovatel není zdravotnickým zařízením. Nejednalo o osvobozené plnění. Je tomu tak?A jak se tedy správně postavit k "přidaňování" zaměstnancům? Myslím, že bude obtížené zjistit, že některý ze zaměstnanců kartu využil na masáž.
Vydáno: 29. 12. 2023
Jsme příspěvková organizace zřízená obcí - základní škola, tj. dotknout se nás změny, které v roce 2024 vstoupí platnost (dle § 33 vyplývá, že příděl do fondu tvoří od roku 2024 již pouze 1% z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů. Dále platí, že nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu k 1. lednu rozpočtového se použije na příspěvky na produkty spoření na stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. 1) Dle jakého ustanovení zákona postupovat, pokud nyní máme na účtu FPSK 180 000 Kč, tj. tuto částku jsem vytvořili v roce 2023 a již jí za prosinec nevyčerpáme - lze jí čerpat dle starých pravidle nebo již nových, bude-li čerpána v roce 2024 - jsou zde nějaká přechodná ustanovení? 2) Co bude škola dělat s penězi, které se budou na účtu FKSP "hromadit, protože přibližně 40 % našich zaměstnanců si nechce zřídit produkty na stáří, když se nemohou rozdělit na jiný účel? Můžeme přispět o to více těm zaměstnancům, které budou mít zřízeny produkty na stáří? Jak se toto bude řešit když 40 % zaměstnanců nebude mít zřízen "produkt" na stáří - lze ty částky vyčerpat jinak? Jsou k tomu nějaké pokyny či ustanovení zákona, o které se ředitelé škol mohou opřít?
Vydáno: 28. 12. 2023
Jednatelka na charitativní akci o.p.s. Dejme dětem šanci, vydražila jeden předmět, pojmenovaný jako předmět č. 4 Křišťálový zvon za 50 000 Kč. Na tuto částku ji o.p.s. vystavila fakturu. Je možné si takovou částku udečíst jako dar od základu daně jen na základě této faktury? 
Vydáno: 22. 12. 2023
Může naše pokladní nebo např. zástupce ředitele školy zakoupit na své jméno věcný dar z FKSP zaměstnanci k pracovnímu výročí? Tím myslíme, zda-li prodejce může vystavit fakturu na jméno a adresu kupujícího (např. pokladní), nebo musí být adresována přímo zaměstnavateli, tj. základní škole. Lze i zakoupit věcný dar na účtenku vystavenou prodejcem?
Vydáno: 22. 12. 2023
  • Článek
V minulém čísle tohoto periodika jsme se věnovali úpravě peněžních fondů příspěvkových organizací, v dnešním příspěvku bychom na téma navázali a věnovali se účetní oblasti této problematiky.
Vydáno: 20. 12. 2023
Je možné hradit ve školství z ONIV (ostatní neinvestiční výdaje) pořízení drobného dlouhodobého majetku ve škole, např. lavice?
Vydáno: 08. 12. 2023
Spolek plátce DPH, hlavní činnost sportovní činnost (fotbal-děti) fakturuje pronájem reklamních ploch vždy s DPH. Tyto reklamní plochy jsou i na autobusech, které vozí děti na zápasy. Lze si u fakturace dopravy autobusu, který, má na sobě reklamní plochu dle smlouvy, nárokovat odpočet DPH?
Vydáno: 01. 12. 2023
Střední škola provozuje jídelnu pro své žáky a zaměstnance. Nabízí také možnost stravování externím návštěvníkům. Zaměstnavatel uzavře s jídelnou smlouvu, na základě které bude jídelna poskytovat obědy jeho zaměstnancům. Cena za jeden oběd činí 150 Kč. Zaměstnavatel hradí částku 100 Kč za jeden oběd. Zbylých 50 Kč hradí zaměstnanci formou srážky ze mzdy. 1) Jaké budou daňové dopady pro zaměstnance i zaměstnavatele? 2) Jak se změní dopady, pokud by zaměstnavatel hradil celou částku obědů? 3) Jak se změní daňové dopady v obou případech v roce 2024, po přijetí konsolidačního balíčku?
Vydáno: 01. 12. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se zabývali problematikou fondů příspěvkových organizací s tím, že bychom se zaměřili na příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Z pohledu fondů v příspěvkových organizacích je nutné rozlišit peněžní fondy a majetkové fondy. Vzhledem k tomu, že majetkové fondy představují jmění účetní jednotky, budeme fondy příspěvkové organizace rozumět pouze fondy peněžní, kterými se budeme také zabývat.
Vydáno: 29. 11. 2023
V našem bytovém domě máme nedávno založené společenství vlastníků. Chtěli bychom jako výbor SVJ v místnostech pro skladování kol udělat pořádek. V této místnosti se totiž nachází vraky kol, kočárky, sáňky,které nikdo nepoužívá,tyto předměty zabírají hodně místa. Jedná se věci,které zde zanechali bydlící v minulých letech a odstěhovali se jinam a byty mají nové vlastníky. Můžeme jako výbor tyto věci odvézt do sběrného dvora případně nabídnout v bazaru? Není nutné bývalé obyvatele domu ,kteří předměty v domě zanechali, nějakým způsobem kontaktovat a vyžádat si jejich souhlas s likvidací? Jedná se nám o právní stránku věci a to,jestli můžeme s cizím majetkem ke kterému se už nikdo nehlásí volně jako SVJ disponovat? 
Vydáno: 16. 11. 2023
Ve sportovním oddíle - zapsaném spolku působí trenéři v rámci pracovního vztahu (většinou DPP). Domníváte se, že je za určitých podmínek možné, aby trenér vykonával práci jako OSVČ? Trenérské služby - jedná se o vázanou živnost, získání oprávnění k jejímu provozování je celkem náročné (kurzy, praxe, apod) - mohla by takto kvalifikovaná osoba poskytovat trenérské služby jako OSVČ? Na druhou stranu, pokud vezmu v úvahu podmínky, za kterých práci koná, obávám se švarcsystému: - lekce jsou vedeny jménem spolku, - materiál na tréninky je spolku. 
Vydáno: 16. 11. 2023
Jsme střední škola, zřízená krajem. Chystáme se pořádat přípravné kurzy k přijímacím zkouškám z matematiky pro žáky 9. tříd. Přibližná cena 3 000 Kč. Bude tato činnost podléhat DPH?
Vydáno: 07. 11. 2023
TJ Sokol pořádal štafetu v běhu a pro tento účel nakoupil v banány, jablka, neperlivou vodu a plastové kelímky lze toto považovat za daňový náklad a zaúčtovat na 501? Dále provedl výměnu zrcadla ve své sokolovně. Faktura je pouze výměnu zrcadla, můžeme toho účtovat na 511? Dále jsme přijali dar od s. r. o. na pořízení sportovního vybavení pro oddíl fotbalu, jak správně zaúčtovat tento dar a výdaje na sportovní vybavení?
Vydáno: 27. 10. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom upozornili na některé čerstvé judikáty, které se mohou týkat neziskového sektoru. Nejdříve bychom se zaměřili na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie a následně potom na některá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR.
Vydáno: 19. 10. 2023
Soukromá školská právnická osoba, neplátce DPH, pořádá v průběhu roku akce pro děti, např. adaptační pobyt na začátku školního roku. Součástí akce je i přespání dětí ve škole. V průběhu této akce si děti připravují společně stravu (večeři, snídani) - suroviny jsou zakoupené školou, škola hradila dětem např. i zmrzlinu. Jsou tyto náklady daňově uznatelné? Rodiče hradí měsíční školné.
Vydáno: 09. 10. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom rozebrali základní aspekty finančního a operativního leasingu zejména z daňového, ale i právního a účetního hlediska. Z pohledu daně z příjmů je finanční leasing upraven v § 21d zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “). Finančním leasingem se pro účely daně z příjmů rozumí přenechání hmotného majetku vlastníkem k užití uživateli za úplatu, a to za v této úpravě stanovených podmínek. To znamená, že pokud má jít o finanční leasing, musí se jednat o přenechání hmotného majetku, nikoliv nehmotného. Co se rozumí hmotným majetkem, je vymezeno v § 26 ZDP , platí tedy, že pokud přenechaný majetek nebude majetkem výslovně uvedeným v § 26 odst. 2 ZDP , nejedná se o finanční leasing – ten se pro účely ZDP vztahuje pouze na hmotný majetek odpisovaný podle ZDP , nikoliv na majetek, který není hmotným majetkem, a nikoliv na majetek, který není odpisován podle ZDP . Uvedenou novelou byl dále jako související a navazující úprava do § 21d ZDP doplněn nový odst. 6, na základě kterého finančním leasingem není přenechání hmotného majetku vyloučeného z odpisování.
Vydáno: 03. 10. 2023
Jak máme zaúčtovat malování tříd v základní škole –  na účet 518 nebo 511? 
Vydáno: 27. 09. 2023
V naší škole, jejímž zřizovatelem je město, máme školní družinu. Vybíráme od rodičů školné ve výši 800 Kč na žáka. Které náklady lze hradit z tohoto vybíraného školného? Vychovatelky přišly s požadavkem na pořízení kopírky, školení pro vychovatelky.
Vydáno: 20. 09. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku bychom se vrátili ještě blíže k problematice konsolidačního balíčku neboli vládního návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných financí, návrh je projednáván jako sněmovní tisk č. 488. Návrh prošel v poslanecké sněmovně prvním čtením, další projednávání je navrženo na pořad schůze, která bude probíhat od 7. 9. 2023. V následujícím textu bychom se podrobněji vrátili k některým bodům změn daně z příjmů, které se mohou přímo týkat neziskových poplatníků. Nicméně na úvod upozorněme, že návrh zákona neobsahuje žádné změny, které by přímo dopadaly do oblasti zdaňování veřejně prospěšných poplatníků.
Vydáno: 19. 09. 2023