Akcie

Akcie prodané po 3 letech jsou osvobozeny od zdanění. Otázka zní, jestli se tohoto osvobození mohu vzdát a akcie zdanit (zahrnout je do par.10)? Jde o to, že na těchto akciích může být ztráta z prodeje a na jiných akciích prodaných do 3 let je zisk, který by se o tyto ztráty snížil. 
Vydáno: 07. 11. 2024
Popis výchozí situace. Fyzická osoba (FO) vlastní 80 % akcií společnosti A. Ta samá FO vlastní 100 % akcií společnosti B. Společnost B vlastní zbývajících 20 % akcií společnosti A. Fyzická osoba by se chtěla stát 100 % vlastníkem akcií společnosti A. Lze použít následující konstrukci a jaká mohou být rizika vyplývající ze ZOK či rizika daňová? Konstrukce: Společnost A nakoupí od společnosti B 20 % podíl (ve výši dle znaleckého ocenění) a zaúčtuje jako vlastní akcie. Valná hromada rozhodne o snížení základního kapitálu ve společnosti A právě o výši pořízených vlastních akcií. FO se tak stane jediným akcionářem i ve společnosti A.
Vydáno: 29. 10. 2024
Zaměstnanec obdržel jako benefit (bezúplatně) od zaměstnavatele akcie. Zaměstnavatel je česká s. r. o. a akcie byly obdržené od jeho zahraniční matky. Česká s.r.o. za akcie matce do zahraničí nic nehradilo. Hodnota akcií je vyšší než 100 000 Kč. Jak a kdy tyto akcie musí zaměstnanec zdanit? Kdy je případně tento příjem osvobozen od daně z příjmu?
Vydáno: 26. 07. 2024
  • Článek
Článek 73 směrnice Rady 2006/112/ES musí být vykládán v tom smyslu, že základ daně v případě vkladu nemovitostí jednou společností do základního kapitálu druhé společnosti výměnou za akcie této druhé společnosti musí být určen s ohledem na emisní hodnotu těchto akcií, pokud se tyto společnosti dohodly, že protiplnění za tento kapitálový vklad bude tvořeno touto emisní hodnotou.
Vydáno: 16. 07. 2024
Společnost prodala podíl ve své dceřiné společnosti. Výnos z prodeje je v souladu s ustanovením § 19 zákona o daních z příjmů osvobozený od daně z příjmů. Transakce se uskutečnila v cizí měně a k rozvahovému dni eviduje společnost pohledávku v cizí měně z titulu tohoto prodeje. Pohledávka bude k rozvahovému dni přeceněna aktuálním kurzem ČNB a bude zaúčtován kurzový rozdíl, v tomto případě kurzový zisk. Uvažujeme správně, že tento kurzový zisk bude zdaňovaným výnosem i v případě, že souvisí s prodejem, kdy výnos je od daně z příjmů osvobozený?
Vydáno: 11. 06. 2024
  • Článek
Investor, který umisťuje své přebytečné peníze na finanční trh, očekává jejich zhodnocení. Toho může dosáhnout tím, že se mu podaří prodat za víc, než za kolik pořídil, nebo zvolí takový finanční nástroj, který mu bude generovat zisk při jeho držbě. Zvolí-li jako finanční nástroj akcie, může očekávat v některých případech stálý příjem v podobě dividendy (podílu na zisku akciové společnosti), kterou prostřednictvím držené akcie částečně vlastní. Vzhledem k tomu, že se jedná o nárůst majetku, podléhá tento příjem zdanění. V následujícím textu se budu zabývat tím, co všechno je potřeba zohlednit při zdaňování: co je to dividenda, určení rezidentství investora, obchodní majetek, zdanění dividendy, dividenda tuzemská a zahraniční, smlouvy o zamezení dvojího zdanění, metody zamezení dvojího zdanění, vyloučení dvojího zdanění u nesmluvního státu, kdy není povinnost podat daňové přiznání, jak vyplnit daňové přiznání, formulář W-8BEN.
Vydáno: 29. 05. 2024
  • Článek
Pan Jakub Dlouhý je vlastníkem nebytových prostor, které pronajímá. Novým nájemcem má být akciová společnost ABC a. s., která panu Dlouhému předložila svůj návrh nájemní smlouvy. Pan Dlouhý z obchodního rejstříku zjistil, že předsedou představenstva je Ing. Josef Novák, místopředsedou Ing. Jan Nováček. Podepisování za společnost dle OR se děje tak, že k firmě společnosti předseda nebo místopředseda připojí svůj podpis s uvedením funkce. Na předloženém návrhu smlouvy je uveden pan Jakub Dlouhý, adresa a další údaje, dále jako „pronajímatel“. Akciová společnost je označena jako ABC a. s., uvedeno sídlo, IČ, zastoupená Ing. Josefem Novákem, dále „nájemce“. Není uvedena funkce osoby, která zastupuje společnost. Smlouva dle sdělení pracovníka a. s. bude smlouva podepsaná tak, že smlouvu podepíše pan Jakub Dlouhý jako „pronajímatel“, ABC a. s. dá následně razítko jako „nájemce“ a podepíše pan Ing. Josef Novák. Jeho funkce uvedená nikde nebude, ani u jeho podpisu, prý to není potřeba, stačí jen razítko společnosti. Pan Dlouhý pana Nováka nezná, smlouva nemá být podepsaná při jeho osobním jednání s panem Novákem. Opravdu nevadí, že u osoby, která jedná za společnost, není označení pana Josefa Nováka jako předsedy představenstva a ani u jeho podpisu není uvedená jeho funkce předsedy představenstva, jak je to uvedené v obchodním rejstříku?
Vydáno: 29. 05. 2024
  • Článek
Spol. s r.o. upsala v roce 2015 tři akcie, každá byla s nominální hodnotou 1 000 000 Kč, výše podílu na a. s. činila 8 %. V roce 2023 valná hromada a. s. rozhodla o snížení základního kapitálu výhradně za účelem snížení kumulovaných ztrát společnosti snížením jmenovité hodnoty každé z vydaných akcií o 60 %, a to výměnou akcií. Tři akcie v držení s. r. o. byly vyměněny za 3 akcie s jmenovitou hodnotou každé z nich 400 000 Kč, podíl 8 % na a. s. se samozřejmě nezměnil. Jak tento případ zaúčtovat? Pokud by s. r. o. akcie prodala, jaká částka bude daňovým nákladem a bude limitovaná výše nákladu k příjmu z prodeje?
Vydáno: 29. 05. 2024
Klient vlastní akcie. V případě, že realizuje prodej, může si odečíst od výnosu samozřejmě výdaje na nákup a pak také poplatky. Mně by zajímalo jaké, zda jen ty co souvisejí přímo s nákupem, prodejem či držením (poplatek za evidenci cenných papírů), nebo i poplatek za výběr a vklad peněz na obchodní platformu, či poplatek real time (informace o cenách akcií v reálném čase). Pokud i tyto, jak stanovit, jaká část poplatku připadá na prodané akcie? Real time poplatek: platformy běžně uvádějí ceny akcií s drobným zpožděním a klient si zaplatí, aby měl informace o cenách bez zpoždění a díky tomu se mohl lépe rozhodnout, v jakém okamžiku akcii prodá. Jedná se o poplatek, který je účtován každý měsíc fixní částkou.
Vydáno: 28. 03. 2024
Akciová společnost A koupila 100% podíl na základním kapitálu společnosti B (s. r. o.). Společnost B (s. r. o.) má ve svém dlouhodobém finančním majetku historicky akcie společnosti A (cca 4 % ZK na společnosti A). V této souvislosti bych rád věděl, zda a jak (jestli vůbec) je nutno tuto situaci řešit v individuální účetní závěrce akciové společnosti A s ohledem na držbu vlastních akcií dle ZOK? V konsolidované účetní závěrce společnosti A se potom postupuje dle ČÚS č. 20 bod 4.2.9. a ve výši jmenovité hodnoty je snížen základní kapitál společnosti A v rozvaze?
Vydáno: 02. 02. 2024
Pokud bych jako rezident Slovenska obchodoval přes českou banku (brokera) na New Yorkské burze s akciemi amerických společností. Jednalo by se o příjem ze zdrojů na území ČR podle paragrafu 22 a měl by být uveden v daňovém přiznání jako příjem podle paragrafu 10 nebo by se v ČR vůbec v daňovém přiznání neuváděl a byl by uveden pouze na Slovensku (článek 13 smlouvy)? Jak by se v daném případě chovalo daňové zvýhodnění např. na manželku za situace, že bych případně měl v ČR i příjem ze závislé činnosti a podával přiznání a v něm uplatnil slevu, tj. zda se příjem z prodeje akcií započítává do 90% příjmů (je ze zdrojů v ČR) a byl by tedy nárok na daňové zvýhodnění (příjem z prodeje akcií by byl vyšší než příjem ze závislé činnosti v ČR)?
Vydáno: 20. 12. 2023
Společnost F s. r. o. založila v roce 2020 společnost L a. s. Společnost L a. s. má základní kapitál 2 000 000Kč, který je zcela splacen a rozvržen na 20 kusů kmenových akcií. Společnost F v průběhu let prodala 5 ks akcií. V roce k 31. 12. 2022 je majitelem 15 kusů akcií = vlastní 75 % společnosti L a. s. Společnosti L a. s. se velmi daří, roste její tržní hodnota. V roce 2023 společnost F odkupuje 1 ks akcie společnosti L a. s. za částku 10 000 000 Kč. Následně se však rozhodne uvedenou akcii dále prodat za 11 000 000 Kč. Je v rámci DPPO ve společnosti F prodej akcie z důvodu naplnění dílčího závěru koordinačního výboru, že „když společnost po dobu 12 měsíců drží podíl minimálně 10 % na základním kapitálu, jsou všechny příjmy z prodeje podílů dceřiné společnosti od okamžiku, kdy je získán podíl na základním kapitálu dceřiné společnosti vyšší jak 10 % až po okamžik, kdy tento podíl klesne pod 10 % (včetně posledního prodeje, před jehož uskutečněním má podíl 10 % a po jeho uskutečnění již nikoli), osvobozen od daně?“ osvobozen od daně z příjmů? Jakou cenu vykážeme v rámci daňového přiznání na řádku 40: pořizovací cenu ve výši 10 000 000 Kč, nebo musíme rozpočítat původní pořizovací cenu 15 akcií 1 500 000Kč + 1 (16 akcie) 10 000 000 Kč = 1 akcie 718 750 Kč? Jakou částku zaúčtujeme v účetním případě prodeje akcie: MD 378/D 661 11 000 000 Kč, MD 551/D 061 částku 10 000 000 Kč, nebo 718 750 Kč?
Vydáno: 05. 12. 2023
Fyzická nepodnikající osoba prodává akcie společnosti, kde není splněn časový test. Kupující uhradí část ceny kupní ceny v penězích a část kupní ceny směnkou (vystavenou jako platební prostředek). Kdy dojde k dodanění na straně prodávajícího (prodejní minus nabývací cena)? Je bráno uhrazení směnky jako zaplacení? Jinými slovy například nabývací cena je 1 mil Kč a prodejní 2 mil Kč. Z toho 1 mil Kč bude zaplaceny penězi a zbývající 1 mil Kč bude uhrazen vystavenou směnkou. Dojde ke zdanění rozdílu již vystavením směnky nebo až jejím zaplacením? V případě, že ke zdanění dojde v případě vystavení směnky, co se stane v případě, že směnka nebude nikdy zaplacena a prodávající ji nebude nikterak vymáhat?
Vydáno: 04. 12. 2023
Jak bude probíhat v ČR zdanění příjmu z prodeje akciového podílu v zahraniční společnosti u rezidenta ČR? Jedná o podíl ve společnosti, která má sídlo ve Francii, podíl je do 10 % a prodávající osoba je rezidentem v ČR a podíl je vlastněný více než 5 let?
Vydáno: 13. 10. 2023
Akciová společnost si nechala dle znaleckého posudku ocenit své akcie, je tento výdaj daňově uznatelný pro tuto společnost nebo je to spíše výdaj za akcionáře vlastnící akcie této společnosti?
Vydáno: 03. 10. 2023
V odpovědi na dotaz Prodej akcií mateřské společnosti zaměstnancům dceřiné společnosti z 3. 6. 2021 je uvedeno: „Pokud však akcie bude vyplácet matka přímo zaměstnancům dceřiné společnosti, tento postup není správný. Matka se stane plátcem a zdaní daný rozdíl mezi zvýhodněnou cenou a cenou obvyklou. Jelikož zaměstnanec nemůže podepsat dvě prohlášení v jednom měsíci, nebude mít nárok na žádné slevy, a tak se vypočte zálohová daň, která bude již konečnou daňovou povinností. Příjem nebude taktéž podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění." Z jakého důvodu a na základě jakého zákonného ustanovení nebude příjem podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění?
Vydáno: 02. 10. 2023
Fyzická osoba (FO) prodala 100 % akcií společnosti XY s. r. o. PO. Byla domluvena kupní cena akcií v několika splátkách, které již byly uhrazeny. Ve smlouvě o převodu akcií bylo ujednání, že v případě prodeje (či jiného zpeněžení) nějaké z vyjmenovaných starších pohledávek, náleží FO 50 % z této částky. Jak by měla PO (nový vlastník) účtovat o této částce, kterou bude vyplácet posléze FO? Dle mého názoru se již o kupní cenu nejedná, a tudíž by se neměla zvyšovat cena podílu. Lze zaúčtovat jednorázově daňově do nákladů? Existuje možnost, jak převést tento závazek na dceřinou společnost XY s. r. o. – tedy že by výše zmíněných 50 % zaplatila dceřiná společnost místo mateřské společnosti a byl by to daňově účinný náklad?
Vydáno: 08. 09. 2023
Účetní jednotka nakupuje majetkové cenné papíry (akcie) za účelem obchodování v krátkodobém horizontu a eviduje je na účtu 251-Majetkové cenné papíry k obchodování. Při prodeji účtuje na výsledkové účty 661-Tržby z prodeje cenných papírů a 561-Prodané cenné papíry. Obchodování s cennými papíry není hlavním předmětem činnosti, ale objemy obchodů jsou z pohledu účetní závěrky významné. Je v účetní závěrce sestavené dle zákona o účetnictví a vyhlášky č. 500/2002 Sb. možné souhrnné vykázání těchto prodejů ve výkazu zisku a ztráty? Tzn. vykázat ve výkazu zisku a ztráty pouze čistý zisk nebo ztrátu s tím, že uvedené souhrnné vykázání bude náležitě popsáno do přílohy účetní závěrky.
Vydáno: 29. 06. 2023
  • Článek
Finanční trh nabízí retailovým (česky drobným) investorům celou řadu možností, kam uložit volné, aktuálně nepotřebné finanční prostředky. Jednou z možností je investování prostřednictvím fondů kolektivního investování, které umožňují investovat úspory snadněji, s poněkud menším rizikem, při zachování reálné naděje na vyšší zhodnocení oproti pouhému uložení peněz např. na spořicí účet u banky. Podstata kolektivního investování spočívá ve shromažďování peněžních prostředků od jednotlivých drobných investorů. Investor svěřuje své finanční prostředky fondu a o jejich investování se za něj stará odborník – portfolio manager (česky správce fondu).
Vydáno: 10. 05. 2023
Mikro účetní jednotka pořídila akcie v cizí měně v 2020/12 za účelem obchodování, jsou tedy zaúčtované na účtu 251. Část akcií v 2021/07 prodala, zbytek si ponechala. 1. Vzhledem k tomu, že k 31.12.2022 nebyly prodány, je nutno akcie převést na účet 063? 2. Mikro účetní jednotka neprovádí přecenění na reálnou hodnotu, je ale povinna ocenit CP v cizí měně kurzem k rozvahovému dni a zaúčtovat kurzový rozdíl?
Vydáno: 24. 02. 2023