Darování
Klient prodal v roce 2023 byt ve výlučném vlastnictví a peníze z tohoto prodeje použil na nákup rodinného domu pro své bytové potřeby, příjem z prodeje bytu v Karlíně byl osvobozený, neboť finanční prostředky klient použil na obstarání vlastní bytové potřeby. Rodinný dům nabyl klient do výlučného vlastnictví, stejně tak hypotéku, z níž financovali část kupní ceny, dělal se notářský zápis o zúžení SJM. Nyní manželka klienta prodala svůj výlučný majetek a ráda by klientovi dala z prodeje nějaké peníze výměnou za spoluvlastnický podíl na rodinném domě. Banka nemá problém s bezúplatným převodem na rodinného příslušníka, tedy v tomto případě ze strany banky bez problémů. Co jsou moje dotazy: 1) Vzhledem k tomu, že jsme osvobozovali příjem z prodeje bytu z důvodu obstarání bytové potřeby, není darování spoluvlastnického podílu na nemovitosti sloužící k této bytové potřebě manželce nějaké problémy z hlediska toho osvobozeného příjmu? Nemuselo by se něco dodaňovat? Prodej za kupní cenu by na tomto asi nic nezměnil, že? 2) Pokud by manželka klienta dala klientovi darovací smlouvou jako "protihodnotu" dar odpovídající cca částce 4.000.000 Kč, tak si myslím, že jakákoliv jiná transakce od manželky ke klientovi by mohla být považována za obcházení zákona, resp. celá transakce by mohla být považována ne jako dar nemovitosti manželce a dar peněz manželovi, ale jako kupní smlouva, kdy manželka klienta si koupí od klienta spoluvlastnický podíl na nemovitosti za cenu 4.000.000 Kč. Tedy klient by podle mého z této částky 4.000.000 Kč, které by získal od manželky, měl platit daň z příjmu, protože spoluvlastnický podíl ne nemovitosti vlastní pouze rok a neuběhl mu časový test, je to tak?
Otec daruje nemovitost jednomu ze svých 4 synů. Obdarovaný syn bude mít povinnost vypořádat své 3 sourozence. Darovací smlouva obsahuje ujednání o tom, že obdarovaný syn musí finančně vypořádat své 3 sourozence. Každého sourozence bude obdarovávaný syn vyplácet částkou 1 mil Kč. Pozn: - Otec vlastnil ½ této nemovitosti 20 let - V 2021 mu zemřela manželka, takže dle dědictví vlastnil ½ od manželky a děti se zřekly svého podílů vůči němu, takže od r. 2021 vlastnil celou nemovitost sám - V 2024 tuto nemovitost chce přepsat darováním pouze na 1 syna, které bude mít povinnost vyplatit ostatní syny. Musí částku 1.000.000 Kč každý se sourozenců danit?
V únoru 2024 darovali rodiče synovi a jeho manželce rodinný dům, který vlastnili cca 20 let. Jejich podmínka byla, že v prosinci stejného roku jejich syn a manželka darují jednu třetinu domu vč. pozemků jejich dceři a manželovi, tzn. proběhne darování mezi sourozenci. Jaké vyplývají daňové povinnosti k dani z příjmů fyzických osob? Dary u obou manželských párů plynuly do společného jmění manželů. Jaké by bylo zdanění v opačném případě?
Jak je to u převodu infrastruktury mezi investorem a obcí? Investor je plátce DPH. Vybudovali jsme kanalizaci, vodu, komunikaci a osvětlení. Vzhledem k tomu, že na kanalizaci se chtějí připojovat i noví občané obce, vznikla zde dohoda, že se vše převede na obec. Pozemek, kde vše vzniklo, je v našem majetku, infrastruktura také. Obec nemá peníze, aby došlo k úplatnému převodu do vlastnictví obce za zůstatkovou cenu. Jakou formu převodu zvolit: darování či úplatný převod? A jak to v jednotlivých případech bude z hlediska daňového u s. r. o.? Investor uplatnit odpočet DPH.
Odběratel (základní škola - zřizovatel je město) od nás chtějí zakoupit zboží v hodnotě 15.000,- s DPH. Jelikož jim zřizovatel není schopen poskytnout plnou částku na nákup zboží, rozhodli jsme se, že jim na zakoupené zboží dáme "slevu" 5.000,- vč. DPH (což se dostaneme pod naši pořizovací cenou zboží). Jak po stránce DPH a DZPPO vhodně poskytnout dar, když potřebují mít na faktuře pouze cenu po odečtení daru a ne plnou 15.000,- vč. DPH. Lze odečíst cenu 5.000,- vč. DPH rovnou na faktuře z ceny zboží s textem např. sponzorský dar?
Naše partnerská firma založila pro své zaměstnance postižené povodněmi transparentní účet. Chceme na tento účet přispět finanční částkou. Jak se to bude účtovat na naší straně, bude to dar, který lze odečíst od základu daně?
Společnost A nakoupí např. materiál na opravu podlah zničených povodní v roce 2024. Následně tento materiál daruje postiženému občanovi. Je tento dar daňově účinný?
V souvislosti s rozsáhlými povodněmi, které v posledních dnech zasáhly značné území České republiky, jsme připravili přehled nejdůležitějších daňových dopadů, které se mohou týkat občanů, podnikatelů a firem.
Finanční správa informuje v souvislosti s tíživou situací našich občanů v důsledku povodní, že dary poskytnuté na humanitární nebo charitativní účely nebo z veřejné sbírky jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny, tj. nepodléhají zdanění.
- Článek
Velmi často je v rámci fundraisingu potřeba potencionální dárce k darování motivovat a jak jinak motivovat, než že dárce získá kromě dobrého pocitu ještě další protihodnotu. V této části probereme účetní a daňová úskalí poskytování a přijímání protihodnoty v nepeněžní podobě k poskytnutým peněžním darům (k převáděným finančním prostředkům), a to jak v situacích, kdy je protiplnění nenápadné nebo skryté až po situace, kdy finanční prostředky již darem přestávají být.
Firma s. r. o., plátce DPH, daruje zboží Nadačnímu fondu za účelem propagace Nadačního fondu, hodnota jednotlivého zboží je v nákupní ceně cca 4 000 Kč bez DPH ( prodejní cca 5 000 Kč bez DPH). Celkově 30 ks - tedy v nákupní ceně 120 000 Kč. Darovací smlouva sepsána. Jak zaúčtovat doklad o použití a z jaké ceny odvést DPH - z nákupní či prodejní? A z hlediska daně z příjmů bude stačit snížit daňové náklady o hodnotu darovaného zboží?
OSVČ, plátce DPH, daroval potravinové bance okurky v hodnotě 5 500 Kč (184 kg). Od potravinové banky obdržel darovací smlouvu (na IČ). Důvodem darování jsou neprodejné potraviny. Darovaná hodnota je cena, za kterou OSVČ prodával a neprodal na trhu (cena je tam takto obvyklá). Pokud by měl ocenit nákladovou cenu a skladové ocenění, tak by cena za kilo byla vyšší. Má z darované hodnoty 5 500 Kč odvést 12 % DPH, tj. DPH 660 Kč nebo 589 Kč? Může si tuto darovací smlouvu s hodnotou 5 500 Kč uplatit v daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob?
Prosím o radu, jak to bude se služebností pro rodiče, kteří darovali byt synovi? Budou rodiče z této služebnosti platit daň a nebo je to od daně osvobozeno a případně dle jakých paragrafů?
Společnost s r. o. zabývající se finanční činnosti nakoupila několik vstupenek na olympijské hry, které bude darovat svým obchodním partnerům. Jak nákup vstupenek zaúčtovat? Jako dary na účet 543 nebo náklady na reprezentaci 513? Pokud by se účtovalo na účet 543 je zde nějaké omezení v jaké hodnotě mohou dary být v souvislosti se základem daně?
- Článek
Získávání finančních prostředků v nestátním neziskovém sektoru bývá nesnadný úkol, a proto tyto organizace hledají nejrůznější formy fundraisingu. Přitom ne vždy musí být výsledkem této činnosti poskytnutí daru. Tento článek se pokouší shrnout, jak se účetně a daňově vypořádat s přijatými dary a souvisejícími náklady na fundraising u veřejně prospěšných poplatníků a jak se poskytnuté dary projeví v účetnictví a daních u dárců – podnikatelských právnických osob. Včetně zjištění, že ne vždy jsou názory na tuto problematiku jednotné.
Matka darovala synovi pozemek, který v roce 2016 vyřadila z obchodního majetku. K datu prodeje byl pozemek zatížen zástavním právem k pozemkovému fondu. Z tohoto důvodu uzavřel syn smlouvu o převzetí nesplaceného dluhu vůči pozemkovému fondu. V jaké hodnotě bude zařazen pozemek do obchodního majetku syna, tzn. bude nabývací cena podle darovací smlouvy snížena o hodnotu dluhu? Musí být vyhotoven znalecký posudek na hodnotu darovaného pozemku? Budou nějaké daňové dopady u matky?
Firma daruje spolku na sportovní činnost voucher v hodnotě 5000 Kč a kolo ve skladové ceně bez DPH za 10 000 Kč. Prodejní cena kola je 15 000 Kč + 3 150 Kč DPH. Uvažujeme správně, že při splnění formálních náležitosti ve smlouvě a pokud spolek využije toto na sportovní neekonomickou činnost dle jeho stanov, tak firma zaúčtuje nedaňově dar poukazu na účet 565 a dar kola na 543 a může si odečíst v DPPO 5 000+10 000 Kč, tedy celkem 15 000 Kč? Co se týká DPH, tak musí odvést u kola DPH 2 100 Kč nebo 3 150 Kč z prodejní ceny a na jakém řádku (u kola bylo uplatněno DPH při nákupu) a z voucheru uvažujeme, že v momentě darování firma DPH neodvádí, protože v sortimentu firmy je i použité zboží, které prodává ve zvláštním režimu použitého zboží a předem není možné určit, zda spolek využije voucher na nákup nového nebo použitého zboží? Pokud by měla pouze zboží v sazbě 21 %, tak by odvedla DPH z voucheru 868 Kč již při darování (počítáno z 5 000 Kč dolů). Je uvažování správné, nebo se situace má řešit jinak?
Občan dostal darem od vzdáleného příbuzného nemovitost a pozemky (cena dle znaleckého posudku je nižší než 5 mil. Kč). Jelikož tento dar nespadá do osvobození dle § 10 odst. 3 písm. c) ZDP je potřeba tento dar zahrnout do daňového přiznání. V § 10 odst. 5 ZDP je uvedeno, že u příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, je výdajem cena určená podle právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí, kterým je zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku. Chápu to tak, že příjmem bude v tomto případě cena stanovená dle znaleckého posudku ke dni nabytí a jako výdaj mohu uplatnit taktéž cenu určenou dle znaleckého posudku? Nebo musím postupovat podle § 10 odst. 1, písm. n a výdajem bude pouze cena související s vypracováním darovací smlouvy, poplatky spojené s katastrem nemovitostí atd.? Jaký je rozdíl mezi § 10 odst. 1 písm. b) ZDP – příjmy z úplatného převodu 1. nemovité věci – jde-li o věc nabytou bezúplatně a § 10 odst. 1 písm. n) ZDP – bezúplatný příjem?
- Článek
Soudní dvůr je nejvyšší instancí opravňující vykládat evropské směrnice k dani z přidané hodnoty, z nichž vychází národní legislativa. V posledních několika měsících se vyjadřoval například k dárku k předplatnému časopisu – podívejme se, jak rozhodl.
Společnost s r. o. vlastní 6 let automobil, který je již odepsaný a pro firmu nepotřebný. Jednatel a jediný společník společnosti se rozhodl automobil darovat svojí matce. Dokladem o darování bude darovací smlouva, jak to bude s daní z příjmu a DPH musí se odvádět a jak případ zaúčtovat? Kam uvést DPH v kontrolním hlášení a přiznání? Cena vozidla odpovídá zhruba 100 000 Kč.