Děti
V srpnu žádal zaměstnanec o 1 týden pracovního volna souvisejícího s účastí táborového vedoucího, zaměstnavatel mu vyhověl a zaplatil náhradu v max. možné výši. Následně si požádal o proplacení náhrady mzdy. Nyní přišlo zamítnutí žádosti z důvodu, že dle potvrzení organizátora není jeho činnost činností ve smyslu vedení kroužků, schůzek, tréninků, tj. přímé práce s dětmi a mládeži do 26 let ve smyslu přímého vedení dětí a mládeže v rámci volnočasových aktivit. Je nyní nutné opravit mzdu zaměstnance za srpen, překvalifikovat pracovní volno na dovolenou (neplacené volno) a zaslat opravné přehledy nebo je možné to ponechat, pouze zaměstnavatel tuto částku nebude mít kompenzovanou ze strany ČSSZ?
OSVČ, pořádá tábory pro děti. Chtěla si na tento rok se všemi lidmi, kteří pro ni budou pracovat (vedoucí táboru, kuchařka) uzavřít dobrovolnické smlouvy, tudíž, že nedostanou zaplaceno. Mám dojem, že toto nelze, protože to je v rámci její podnikatelské činnosti nebo je to možné, prosím? Pokud smlouvy uzavřít nemůže, existuje nějaká varianta, jak by pro ni mohli lidé pracovat, ale bez finanční odměny?
Junior (nezletilá školačka) založila účet na YouTube, používá jeho cca rok. Školačka má příjmy z YouTube kolem 3 měsíců. Má účet v bance (zákonný zástupce učtu je rodič). Jakým způsobem nezletilá školačka má danit příjmy z YouTube. Mám dojem, že je bloger. Má se registrovat jako identifikovaná osoba? Jakým způsobem bude danit príjmy? Rodič, který je zákonný zástupce učtu, podniká v ČR, má živnostenský list, podnikatelství je hlavní činnost, neplátce DPH.
Společnost s r. o., jehož 100% a jedinými vlastníky i jednateli jsou manželé, vlastní nemovitost (dům). Tento dům by rádi darovali své již plnoleté dceři. Lze toto uskutečnit, a pokud ano, jaký bude požadavek na daně jak na straně darujícího, tak obdarovaného? Jen ještě k domu upřesním, že se se jedná o budovu, kde má firma v jednom patře kancelář. Další dvě patra jsou nevyužívaná a nemovitost by byla předělána na bydlení pro dceru. Dcera by bezúplatně pronajímala kanceláře v jednom patře firmě rodičů. Jedná o nemovitost, kterou s. r. o. postavila před 12 lety a nyní odpisuje.
Mateřské centrum, spolek, pořádá volnočasové akce pro děti (výtvarné kroužky, cvičení dětí, klubík - hlídání dětí s výtvarným zaměřením, v létě příměstské tábory) za úplatu. Zároveň spíše jako vedlejší doplňkovou činnost poskytuje cvičení pro dospělé, občas nějaký jednodenní kurz pro dospělé (poradna s laktační poradkyní apod.) Je možné zařadit volnočasové akce pro děti pod § 57 písm. g) zákona o DPH, a tedy by tyto příjmy nevstupovaly do obratu DPH? Zrovna tak cvičení pro dospělé by splňovalo osvobození od DPH dle § 61 písm. d) a taktéž by plnění nevystupovalo do obratu? V jedné z diskuzí jsem totiž narazila na názor, že pokud spolek pořádá i akce pro dospělé, nesplní tím dle § 57 písm. g) zákona o DPH definici organizace pro děti a mládež a volnočasové akce pro děti nemohou být od DPH osvobozené.
Zaměstnanec byl v době od 1. 1. 2021 - 31. 10. 2021 nepřetržitě v pracovní neschopnosti a po dobu nemoci mu nebyl vyplácený daňový bonus na 2 děti. V listopadu se rozhodl ukončit pracovní poměr. Je zaměstnavatel povinen tomuto již bývalému zaměstnanci udělat roční vyúčtování daně a vyplatit tak bonus za měsíce, kdy byl nemocný, nebo mu zaměstnavatel vydá Potvrzení o zdanitelných příjmech a bývalý zaměstnanec si sám podá daňové přiznání na FÚ? Po skončení pracovního poměru se registroval na úřad práce.
- Článek
Nezletilý 16letý sportovec má uzavřenou smlouvu na sponzorský dar, díky němuž hradí své cesty do zahraničí (zahraniční turnaje – letenka, ubytování, strava), dále za sportovce hradí přímo sponzor trenéra a zdravotní péči (masér atp.), dále má smlouvu na poskytování reklamy (sportovní oblečení a vybavení určené značky). Pokud má příjem ze zahraničních soutěží, ty jsou přímo daněny poskytovatelem a obdrží potvrzení, pokud má příjem ze soutěže v tuzemsku, ta daněna není. Dále obdržel dotace z kraje na realizaci své činnosti. Jak bude příjmy danit? Jelikož příjmy a výdaje nejsou realizovány v jednom kalendářním roce – výdaje mohou vzniknout v roce 2020 a sponzorský dar obdrží až po prokázání v roce 2021, nebo obráceně. Kdo bude danit, když jsou smlouvy podepisovány zákonným zástupcem a dle jakého ustanovení zákona o daních z příjmů ? Jak naložit s příjmy ze soutěží? Vzniká také povinnost vůči České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, pokud se bude jednat o příjem dle § 7 zákona o daních z příjmů ?
- Článek
Otec pracuje v Německu a pobírá tzv. Kindergeld. Matka pracuje v ČR a chce uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Je to možné? Jaké potvrzení musí svému zaměstnavateli matka přinést – od německého zaměstnavatele otce nebo stačí čestné prohlášení otce, že zvýhodnění neuplatňuje?
- Článek
Zákon č. 170/2017 Sb. přinesl do zákona o daních z příjmů tři změny týkající se uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti: zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě a na třetí a každé další dítě, změněné podmínky pro přiznání daňového bonusu a zrušení stávajícího § 35ca ZDP , který se týká omezení slevy na dani na manželku a daňového zvýhodnění při uplatnění paušálních výdajů. V článku si blíže rozebereme první dvě změny, protože zrušením § 35ca ZDP v návaznosti na snížení limitní výše paušálních výdajů jsme se již zabývali v článku „Uplatnění paušálních výdajů v roce 2017“, který byl zveřejněn v DHK č. 11/2017.
- Článek
NOVELA OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU Již od počátku platnosti zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen jako „občanský zákoník“ či „o. z. “) bylo odbornou veřejností upozorňováno na některá problematická ustanovení občanského zákoníku, která jsou způsobilá v krátkém čase po jejich účinnosti omezit, znesnadnit či nenávratně zasáhnout právní postavení lidí i dalších uživatelů 1) . Dne 30. 12. 2016 tak byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon č. 460/2016 Sb. , kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb. , a další související zákony. Tento článek se tedy bude zabývat vybranými změnami, které do oblasti občanského práva přinesl zákon č. 460/2016 Sb. Pro úplnost je však nutno dodat, že tento zákon vedle občanského zákoníku novelizuje rovněž zákon o soudních poplatcích , notářský řád , zákoník práce , zákon o základních registrech , zákon o katastru nemovitostí, zákon o zvláštních řízeních soudních a zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Zákon nabyl účinnosti, s výjimkou řady ustanovení, dnem 1. 3. 2017.
- Článek
V následujícím příspěvku bych se chtěl věnovat některým vybraným problémům daňového zvýhodnění na vyživované dítě, které je jednou z možných slev na dani a mohou ho uplatnit poplatníci, kteří jsou fyzickými osobami. Úprava této slevy je obsažena zejména v § 35c a 35d zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, v platném znění (dále jen "ZDP"). Obdobně bych se chtěl věnovat slevě na druhého z manželů, která je upravena v § 35ba ZDP. Celá problematika se dotýká neziskových subjektů zejména na úrovni mzdových účtáren a zdaňování mezd a platů.