Jmění obchodní (majetek obchodní)

V rámci našeho holdingu bude budova ze subjektu A do subjektu B vložena buď vkladem nebo prodejem s hodnotou na základě znaleckého posudku. Co potřebujeme z hlediska účetnictví, aby bylo součástí znaleckého posudku? Musí být jeho součástí specifikace hodnot vybavení budovy? Budeme vybavení budovy zařazovat zvlášť dle odpisových skupin u předchozího subjektu? Jak budeme postupovat?
Vydáno: 04. 11. 2024
  • Článek
Činnost podnikatele je nerozlučně spjata s obchodním majetkem. V článku si odpovíme na často kladené otázky související s obchodním majetkem podnikatele, týkající se případů, ve kterých dochází k vyřazení hmotného majetku z obchodního majetku, a ukážeme si, jaké je daňové řešení tohoto vyřazení.
Vydáno: 09. 10. 2024
Manželé se rozhodli, že vloží své hospodářské stavení do obchodního majetku podnikajícího manžela (OSVČ, daňová evidence). Problém ovšem je, že stavení koupili ještě v době (cca před 15 lety), kdy nebyli manželé a každý vlastní jednu polovinu. Jaký zvolit postup, aby mohl manžel vložit do svého obchodního majetku celou část hospodářského stavení?
Vydáno: 09. 09. 2024
  • Článek
Spol. s r.o. prodala osobní automobil po třech letech, při pořízení si uplatnila plný nárok na odpočet DPH. V řádném DP jsem na ř. 60 dodanila dle § 78 2/5 uplatněné DPH. V dodatečném přiznání k DPH jsem tuto částku zase odečetla – dle textu § 78e zákona o DPH se DPH úprava odpočtu prování v případě ztráty, zničení nebo odcizení, které nejsou řádně doloženy, tj. při prodeji se úprava odpočtu provádět nemusí. Paní z FÚ mi volala a chtěla dodatečné přiznání k DPH zrušit, protože v řádném přiznání k DPH byla úprava provedena správně. Má pracovnice FÚ pravdu a úprava odpočtu se provádí i v případě prodeje auta do pěti let od pořízení? V roce 2023 jsem měla paušální daň, v roce 2024 budu zdaňovat příjmy a uplatňovat paušální výdaje. Faktury vystavené v roce 2023 a zaplacené v roce 2024 budou zdaněny v roce 2023 v rámci paušální daně? A obráceně – pokud v roce 2024 budou uplatňovány paušální výdaje a v roce 2025 budu mít zase paušální daň, faktury vystavené v roce 2024 a zaplacené v roce 2025 budou zdaněny v roce 2024 (neuhrazené pohledávky k 31. 12.)?
Podnikatel, OSVČ, v roce 2012 zakoupil osobní automobil, který následně vložil do majetku a odpisoval. Uplatnil také odpočet na DPH. Automobil je zcela odepsaný a podnikatel by ho rád vyřadil z majetku do osobního vlastnictví, časem by ho chtěl i prodat. Jak to udělat, aby ho to co nejméně bolelo z pohledu DPH a daně z přijmů? Při převodu do osobního vlastnictví musí odvést DPH z ceny obvyklé, bude tedy pro něj lepší ještě si auto v majetku ponechat a počkat na dobu, kdy jeho tržní hodnota klesne? Běží i časový test, za jak dlouho může auto prodat, aniž by ho to zatížilo na dani z příjmů, SP a ZP? V případě odvodu DPH z ceny obvyklé - jakým způsobem se tato cena prokazuje? A na jakém řádku v přiznání k DPH tuto částku uvést? 
Vydáno: 09. 07. 2024
Poplatník, plátce DPH, fyzická osoba vlastní nemovitost (nebytové prostory), kterou z části pronajímá v § 9 ZDP a v části provozuje své podnikání v § 7 ZDP. Nemovitost není vložena do obchodního majetku. Z pohledu DPH má krátící koeficient ve výši 75 %. Nyní poplatníkovi vznikly náklady na opravu otopné soustavy v místnostech, které používá pro své podnikání v § 7 ZDP. Má nárok na plný odpočet DPH z této opravy a na daňově účinný výdaj v § 7 ZDP?
Vydáno: 09. 07. 2024
OSVČ prodala v prosinci 2023 automobil, který měla v obchodním majetku (před prodejem majetek z OM nevyřazovala). Vystavená faktura byla zaplacená až v lednu 2024. Zůstatková cena auta bude v daňové evidenci výdajem roku 2023 nebo roku 2024?
Vydáno: 05. 07. 2024
OSVČ, plátce DPH pořídil před několika lety nemovitost (RD), kterou nevyužíval pro svou ekonomickou činnost a nevedl ji v obchodním majetku (pro účely DPH ani jako OSVČ). Tuto nemovitost začal následně přestavovat (na základě stavebního povolení) na bytový dům s 9-ti bytovými jednotkami. Ze žádných přijatých faktur si neuplatňoval odpočet DPH. Nyní se rozhodl nemovitost prodat firmě (s.r.o.), která celý projekt dokončí a bytové jednotky prodá. Typ živnosti u OSVČ je zcela odlišný od stavebních činností. Bude prodej pozemku jehož součástí je nedokončená stavba bytového domu u OSVČ mimo předmět DPH nebo se tato aktivita bude považovat za jeho ekonomickou činnost (ačkoliv stavba není zahrnuta v jeho obchodním majetku) a musí z prodeje odvést DPH?
Vydáno: 21. 06. 2024
Právník, plátce DPH vedoucí daňovou evidenci, má v obchodním majetku od r. 2013 auto, na které si uplatnil DPH na vstupu. Plánuje auto vyřadit z obchodního majetku, poté ho bude používat částečně k ekonomické činnosti či pronájmu dle § 9 ZDP. Bude při vyřazení z OM odvádět z tohoto majetku DPH? Pokud při vyřazení z OM nebude DPH odvádět, v jakých případech by DPH musel odvést později?
Vydáno: 19. 06. 2024
OSVČ, neplátce DPH, uplatňování výdajů stanovené procentem nakoupila před několika lety vozidlo, které využívala k podnikatelské činnosti a které momentálně prodává. Jelikož uplatňuje výdaje stanové procentem, nebyl majetek zařazen do obchodního majetku. Nicméně při pořízení vozidla na kupní smlouvě bylo uvedeno její IČ a stejně tak je vozidlo zapsáno na její IČ v technickém průkazu. Z těchto dvou důvodů nyní kupující požadoval po OSVČ vystavit fakturu na prodej vozidla. Bude se i přes tyto výše uvedené skutečnosti, jednat o osvobození z prodeje vozidla, jelikož uběhl jeden rok od pořízení vozidla? A nebo se bude muset danit podle § 7 ZDP kvůli vystavené faktuře?
Vydáno: 14. 06. 2024
Manžel vede daňovou evidenci a je čtvrtletní plátce DPH. V roce 2023 koupil stroj v částce 110 000 Kč, zařadil ho do obchodního majetku a uplatnil DPH. Za rok 2023 neuplatnil odpisy a v roce 2024 stroj prodal z důvodu jeho malé kapacity a pořídil v roce 2024 stroj s větší kapacitou. Stroj z roku 2023 prodal za částku 90 000 Kč s DPH. Jak tento prodej zaúčtovat?
Vydáno: 11. 06. 2024
OSVČ, daňová evidence, plátce DPH, uplatňování 60 % paušálních výdajů. OSVČ před 5 lety vymyslí a nechá si naprogramovat softwarový systém spolu s webem (dále pro jednoduchost jen "SW"), který následně dodnes pravidelně vydělává peníze. Z hlediska paušálních výdajů OSVČ neuplatňuje žádné odpisy, DPH ze souvisejících nákladů (programátoři, apod.) bylo před 5 lety nárokováno vždy celé, SW nebyl nijak vykazován jako dlouhodobý nehmotný majetek. Vše je v současnosti již po lhůtě pro stanovení daně dle § 148 DŘ, i po teoretické 36 měsíční lhůtě pro odepisování. Ze strany OSVČ nebyly vykazovány ztráty (tj. neprodlužuje se tedy patrně ani lhůta pro stanovení daně). OSVČ nyní v rámci ukončení své podnikatelské činnosti nechá SW ocenit znaleckým posudkem a daruje jej své matce. Matka darovaný SW následně vloží jako příplatek mimo základní kapitál do své s.r.o., ve kterém je jediným společníkem. Účetní hodnota vkládaného SW bude určena na základě zpracovaného znaleckého posudku. Předpis příplatku se zaúčtuje MD 355 / D 413. 1/ Bude darování SW vlastnímu rodiči osvobozeno od jakýchkoli daní? 2/ Je výše uvedený postup převodu SW daňově a účetně v pořádku? Anebo by měl být proveden nějak jinak? 3/ Samotné přijetí nehmotného vkladu bude následně účtováno MD na účet 012 (na straně OSVČ šlo o výsledek vlastního vývoje), anebo účet 013 (je i web chápán jako software?)? Anebo má být účtován na nějaký jiný účet (014, 019)? 4/ Bude s.r.o. vložený SW odepisovat (jeho hodnota se předpokládá vyšší, jak 60 tis, resp. vyšší, jak hranice pro odepisování dlouhodobého nehmotného majetku, stanovená účetní směrnicí s.r.o.)?
Vydáno: 04. 06. 2024
  • Článek
Investor, který umisťuje své přebytečné peníze na finanční trh, očekává jejich zhodnocení. Toho může dosáhnout tím, že se mu podaří prodat za víc, než za kolik pořídil, nebo zvolí takový finanční nástroj, který mu bude generovat zisk při jeho držbě. Zvolí-li jako finanční nástroj akcie, může očekávat v některých případech stálý příjem v podobě dividendy (podílu na zisku akciové společnosti), kterou prostřednictvím držené akcie částečně vlastní. Vzhledem k tomu, že se jedná o nárůst majetku, podléhá tento příjem zdanění. V následujícím textu se budu zabývat tím, co všechno je potřeba zohlednit při zdaňování: co je to dividenda, určení rezidentství investora, obchodní majetek, zdanění dividendy, dividenda tuzemská a zahraniční, smlouvy o zamezení dvojího zdanění, metody zamezení dvojího zdanění, vyloučení dvojího zdanění u nesmluvního státu, kdy není povinnost podat daňové přiznání, jak vyplnit daňové přiznání, formulář W-8BEN.
Vydáno: 29. 05. 2024
  • Článek
Fyzická osoba podnikatel (živnost řemeslná), který uplatňuje výdaje procentem a je plátce DPH provozuje svoji činnost již jako vedlejší, protože je 7 let starobní důchodce. V roce 2021 si koupil do „podnikání“ osobní automobil a při nákupu uplatnil plný odpočet DPH, protože vůz byl určený k používání v rámci ekonomické činnosti. Pro účely daně z příjmů se nejedná o „obchodní majetek“ (poplatník uplatňuje paušální výdaje). Podnikatel se nyní vzhledem k onemocnění rozhodl svoji podnikatelskou činnost ukončit (eventuelně na ŽÚ přerušit např. a 20 let...) a vše vypořádat. Rok 2023 je řádně ukončen daňovým přiznáním. A nyní se dostávám k samotnému dotazu, jak vypořádat automobil (nejedná se o OM) a plně uplatněný odpočet DPH v roce 2021. Podle dostupných informací jsem se přikláněla k tzv. vyřazení auta z podnikání do osobního – soukromého užívání a odvod DPH z ceny obvyklé (cena, za kterou by se nyní k DUZP stejný automobil pořídil) a do přiznání k DPH tuto cenu zadat do ř.1 Dodání zboží §13 odst.4 a). Poté požádat FÚ o zrušení registrace k DPH příslušným formulářem. Čím více jsem se věcí zabývala, nevím, zda správný je tento postup: požádat správce daně o zrušení registrace k DPH a po odpovědi a sdělení data, ke kterému správce stanoví datum zrušení, vypracovat tedy poslední přiznání k DPH a v řádku č. 45 minusem uvést korekci odpočtu DPH. Automobil zakoupený v roce 2021 – odpočet DPH 188 115 Kč, celkem 5 let, zbývají 2 roky, výpočet 188 115 × (0 - 1) × 1/5 = -37623 Kč krát 2 roky Kč -75 246 Kč. Z hlediska daně z příjmů při „převodu“ pro osobní užívání nevzniká žádný zdanitelný příjem. Prosím tedy o správně řešení pro vypořádání DPH.
Vydáno: 29. 05. 2024
Jak určit hodnotu majetku získaného darem pro účely zařazení do obchodního majetku, aby si OSVČ mohla uplatňovat výdaje na opravy předmětného majetku?
Vydáno: 22. 05. 2024
S. r. o. prodalo v roce 2022 osobní automobil manželce společníka (manželka je zaměstnaná v s.r.o. na dohodu o provedení práce). Automobil byl zahrnut v obchodním majetku s.r.o. Manželka chce automobil v roce 2024 prodat. Manželka neměla osobní automobil zahrnutý ve svém obchodním majetku, koupila ho jako občan od s. r. o. Bude tento příjem z prodeje automobilu v roce 2024 osvobozen?
Vydáno: 25. 04. 2024
Při předávání účetnictví účetní jednotky (zapsaný ústav) a zápisu počátečních stavů rozvahy (k 1. 1. 2021) do nového účetního SW nebyla zapsána hodnota zapsaného vlastního jmění ve výši 20 000 Kč na účet 901000. Jak nejlépe tuto chybu opravit, aby rozvaha odpovídala skutečnosti?
Vydáno: 11. 04. 2024
OSVČ si pořídila osobní automobil, který vložila do svého obchodního majetku. Při pořízení automobilu bude uplatněn odpočet DPH. Na automobil budou uplatňovány paušální výdaje ve výši 5 000 Kč měsíčně. DPH z PHM a z parkovného uplatňováno nebude. Z případných faktur za opravy by DPH uplatňováno bylo. Musí OSVČ vést pro potřeby prokázání DPH knihu jízd?
Vydáno: 08. 04. 2024
Firma, česká s. r. o., zakoupila budovu z r. 1919. V katastru nemovitostí je budova zapsaná jako objekt pro bydlení, nerozdělená na bytové jednotky. Záměrem firmy je budovu zrekonstruovat, rozdělit na bytové jednotky, ty pak pronajímat. Máme pořízení budovy (po rozpočtení pořizovací ceny na hodnotu budovy a pozemku) účtovat na účet 042 nebo na účet 021? Nezpůsobuje zápis v katastru nemovitostí to, že máme budovu účtovat pouze na účet 021? Pozemek budeme účtovat na účet 031. 
Vydáno: 03. 04. 2024
Máme majetek na účtu 042 - ke dni registrace není zařazen ani nemůže. Máme možnost při registraci DPH odpočet z přijatých plnění na tuto nemovitost? 
Vydáno: 24. 03. 2024