Nabývací cena
Zadali jsme znalci ocenění nemovitosti před vrácením příplatku mimo ZK společníkovi. Znalec chce po nás přesné určení předpisu, podle kterého má být cena stanovena s odůvodněním, že různí správci daně požadují různě. Prosím o předpis a "název ceny", která má být stanovena.
Manželka byla od roku 2014 do roku 2022 stoprocentním vlastníkem společnosti s. r. o. V roce 2022 převedla bezplatně 50 % podílu na manžela. Základní kapitál společnosti činí 100 000 Kč a peněžitý příplatek mimo základní kapitál (PMZK) byl v době převodu podílu ve výši 3.5 mil Kč. Předpokládám, že převodem podílu na jinou osobu, přešlo s převodem i právo na vrácení poskytnutého příplatku, protože příplatek není vázán na osobu, ale na podíl jako takový. Jak to bude z daňového hlediska v případě, že valná hromada rozhodne o vrácení peněžitého PMZK v rozsahu, v jakém převyšuje ztrátu společnosti se zdaněním u manžela a manželky? Příplatek byl původně do společnosti vložen za účelem rekonstrukce nemovitosti vlastněné společností. Pokud chápu správně ustanovení zákona, je příjem z vráceného příplatku v plné výši ponížen o nabývací cenu podílu. Nabývací cena podílu se uplatní jako daňový výdaj, přičemž nabývací cenou podílu se ve smyslu § 24 odst. 7 ZDP rozumí cena, za kterou podíl společník nabyl. Pokud tedy manžel podíl nabyl bezplatně, nelze uplatnit žádný výdaj? Byl by rozdíl, pokud by byl příplatek převeden na půjčku a půjčka by byla společníkům vyplacena (vrácena)? Jak by se postupovalo, pokud by manžel prodal svůj podíl před nebo po splnění časového testu 5 let pro osvobození a příjem by nepřesáhl 40 mil. Kč? Přerušilo se převodem podílu na manžela u manželky počítání lhůty pro osvobození při prodeji společnosti?
Syn dostal darem od matky obchodní podíl v s. r. o. Tento podíl se následně rozhodl prodat (cca do 3 měsíců od nabytí darem). Bude moci syn při prodeji obchodního podílu, který tedy nebude osvobozen od daně z příjmů, uplatnit nabývací cenu podílu? Jak bude tato nabývací cena stanovena? Odhadem znalce jako v případě nemovitosti? A je cena obchodního podílu stanovena pouze hodnotou základního kapitálu (tedy nesplaceného vkladu), nebo rozdílem mezi aktivy a pasivy firmy?
Jediný společník s. r. o. zemřel. Jeho nabývací cena podílu v s. r. o. byla 30 000 Kč. Jeho manželka zdědila celý obchodní podíl, stala se jediným společníkem a po roce společnost ukončuje svou činnost likvidací. Vypořádací podíl bude zdaněn srážkovou daní a vyplacen manželce jako současnému jedinému společníkovi. Vypořádací podíl 500 000 Kč bude snížen o nabývací cenu podílu 30 000 Kč (manželův původní) nebo o nabývací cenu 800 000 Kč, která byla stanovena v dědickém řízení? Pokud by to byla cena 800 000 Kč, znamená to, že žádná srážková daň se neodvádí a celý vypořádací podíl 500 000 Kč bude vyplacen manželce?
- Článek
Pokračujeme v představování ukončených příspěvků řešených v rámci tzv. Koordinačních výborů ( „KooV“). Připomeňme, že KooV jsou uznávaná odborná jednání zaměřená na daňové problémy předestřené daňovými poradci, k nimž se vyjadřují zástupci finanční správy – dnes se jedná vesměs o pracovníky Generálního finančního ředitelství (dále jen „GFŘ“). Z praktického hlediska mají KooV dvě hlavní přednosti: a) závěry potvrzené zástupci Finanční správy ČR lze považovat za bezpečné daňové řešení, které zřejmě řadoví pracovníci finančních úřadů nezpochybní (tzv. správní praxe), b) odborné názory zde „nepadají z nebe“, ale jsou věcně odůvodněné, takže nabízejí argumentační oporu pro řešení obdobných sporů a je vidět i logika uvažování správců daně. KooV jsou zveřejňovány na https://www.financnisprava.cz/cs/dane/prispevky-kv-kdp/zapisy-z-jednani/2022 .
1. Cíl příspěvku Cílem příspěvku je stanovení daňové vstupní ceny u majetku a jiných majetkových složek a dále nabývací ceny cenných papírů a obchodních podílů (dále jen „podílů“) a...
- Článek
Dlouhodobý majetek (stálá aktiva) v rozvaze tvoří tři velké skupiny – majetek nehmotný, hmotný a finanční. Zajímavou položkou v dlouhodobém hmotném majetku je „Oceňovací rozdíl k nabytému majetku“. Tato položka není v praxi úplně obvyklá.
- Článek
Obchodní korporace definuje zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOK “), jako souhrn obchodních společností a družstev. Obchodními společnostmi (dále jen „společnost“) jsou osobní společnosti (veřejná obchodní společnost a komanditní společnost), kapitálové společnosti (společnost s ručením omezeným a akciová společnost), evropská společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení. Mezi družstva se řadí družstvo a evropská družstevní společnost.