Odměna autora
Společnost na ulici oslovila náhodné kolemjdoucí, jestli chtějí za úplatu účinkovat jako komparz v reklamním spotu. Byla s nimi uzavřena tzv. model release smlouva (dohoda o poskytnutí souhlasu s pořízením videí modela a jejich uveřejněním) a měla by jim být vyplacena odměna. Podléhá tato odměna zdanění srážkovou daní (jakožto autorský honorář) nebo se jedná o příležitostný příjem z nezávislé činnosti, který je od zdanění osvobozen?
Fyzická osoba má závislé příjmy v ČR. Bydliště v ČR. Mimo tyto příjmy obdržela ještě během roku autorské honoráře za překlady ze Slovenska. V SK nebylo sraženo nic. V daňovém přiznání uplatním výdajový paušál 40 % a základ daně z § 7 ZDP pak napíšu i do přílohy č. 3 - zápočet příjmů ze zahraničí. S tím, že sraženou daň dám 0, a tedy se tento zahraniční příjem zdaní v ČR. Je to takto správně? Nebo není nutné přílohu č. 3 vyplňovat, když daň odvádíme pouze v ČR?
- Článek
V příspěvku se budeme zabývat vymezením autorských honorářů dle autorského zákona a zdaněním daní z příjmů jednak autorských honorářů autora získaných v rámci pracovněprávního vztahu a jednak autorských honorářů zdaňovaných jako příjmy ze samostatné činnosti. Ukážeme si rovněž zdanění příjmů získaných ze zděděných autorských práv.
Autor uzavřel smlouvu s nakladatelstvím na budoucí knihu, na základě této smlouvy obdržel zálohu 50 000 Kč v roce 2021. Jedná se o první autorský příjem a vůbec první příjem, dosud studoval. Podnikání v roce 2021 nebylo zahájeno, zahájil až v roce 2022. Za rok 2021 podá daňové přiznání k dani z příjmu a zdaní příjem v § 7 s uplatněním výdajů %, současně podá přehled osvč na zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Je tento postup správný ?
- Článek
Autorské honoráře představují pro některé osoby možnost zajímavého přivýdělku nebo dokonce mohou být třeba i jediným zdrojem obživy. Jaké postupy pro ně platí ve zdravotním pojištění? Pro placení pojistného a plnění dalších zákonných povinností ve zdravotním pojištění je rozhodují výše honoráře za kalendářní měsíc zúčtovaná subjektem, který tento honorář vyplácí. Další informace a podmínky naleznete v článku.
- Článek
1. Jaké je datum uskutečnění zdanitelného plnění? A kdy bude poprvé autor vystavovat fakturu a odvádět DPH? Například: Dle smlouvy – odevzdání příspěvků do konce měsíce, např. tedy do 31. 12. 2018. Honorář dle smlouvy – do 1 měsíce od odevzdání, zaúčtování tedy např. k 31. 1. 2019. Na účet autor honorář obdrží v únoru 2019. Autor je měsíčním plátcem DPH. Takto se to bude opakovat každý měsíc. Autor se stal plátcem k 1. 1. 2019. Jde o autorský text do online aplikace, která se stále vyvíjí, zatím není publikována, autor odevzdává texty průběžně. Je možné osvětlit i variantu v případě, kdyby se stal autor čtvrtletním plátcem? 2. Jak by autor postupoval v případě, že by se jednalo o pravidelně vydávaný tištěný, či on-line časopis, kdy výplata honoráře je dána ve smlouvě takto: a) „Odměna zahrnuje jak vytvoření díla, tak i poskytnutí licence v rozsahu bodu × této smlouvy, dále veškerou součinnost autora s nabyvatelem, včetně korektur. b) Nabyvatel se zavazuje zaplatit autorovi sjednanou odměnu ve prospěch jeho bankovního účtu nejpozději 60 dnů poté, co bylo zahájeno šíření díla.“
- Článek
V příspěvku si na příkladech ukážeme postup zdanění autorských honorářů zvláštní sazbou daně dle § 7 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a v daňovém přiznání jako příjmů ze samostatné činnosti. Rovněž se zmíníme o případech, kdy dochází ke zdanění autorských honorářů podle § 6 ZDP jako příjmů ze závislé činnosti a ke zdanění příjmů ze zděděných autorských práv podle § 10 ZDP .
- Článek
Poplatník bude jako „hlavní činnost“ poskytovat příspěvky do novin, rozhlasu či televize, částečně doplněné i fotografiemi. Otázkou je, na jakou činnost by měl mít živnostenské oprávnění (zatím má na fotografické služby)? A jaké procento výdajů podle § 7 odst. 7 zákona 586/1992 Sb. by si mohl uplatňovat na tyto jednotlivé činnosti v případě, že nebude uplatňovat výdaje prokazatelně vynaložené? Poznámka: v případě příspěvků do novin nechtějí provádět u částek do 10 000 Kč danění srážkovou daní podle § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů , ale na vše většinou žádají vystavení faktury na základě živnostenského oprávnění.
- Článek
Autor vede daňovou evidenci a není plátce DPH. Je správné zdaňovat vždy příjmy dosažené za konkrétní zdaňovací období, i když je zakázka víceletá s rozloženými platbami? Konkrétní příklad: v prvním roce podepíše autor smlouvu na vydání knihy a v tomtéž roce obdrží zálohu. V následujícím roce je kniha vydána a autor dostane doplatek. Autor tedy zdaní v prvním roce zálohu a ve druhém doplatek? Hraje nějakou roli datum podpisu smlouvy či datum vydání díla, nebo je podstatné pouze datum, kdy dojde k přijetí plateb? Do obratu pro DPH se opět započítává v prvním roce záloha a ve druhém doplatek? A jaký je postup i při stanovení základu pro zdravotní a sociální pojištění?
- Článek
Řada autorů, kteří jsou jako fyzické osoby plátci daně z přidané hodnoty, má stále problémy s uplatňováním DPH u autorských honorářů. Novelou zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ), provedenou zákonem č. 360/2014 Sb. s účinností od 1. 1. 2015, došlo totiž ke změně v uplatňování DPH u činností, které jsou zdaňovány jako příjmy za autorské příspěvky, z nichž je uplatňována zvláštní sazba daně podle zákona o daních z příjmů .
- Článek
Důchodce několikrát do roka obdrží honorář za příspěvek do časopisu ve výši nad 10 tis. Kč v měsíci od jednoho plátce. Musí se hned po přijetí honoráře zaregistrovat k SP a ZP a zaplatit nějakou zálohu? V případě že ano, v jaké výši? V případě, že by se musel přihlásit a další honorář nad 10 tis. by obdržel po několika měsících, musel by případné zálohy na SP platit i v těchto „prázdných měsících“, nebo by se musel ještě týž měsíc přihlášení zase odhlásit?
Příspěvek je uzavřen Úvod – účel dokumentu Účelem dokumentu je upravit a vymezit příjmy, které po 1.1.2014 tvoří samostatný základ daně a podléhají zvláštní sazbě daně dle § 7...
- Článek
Navazujeme na první díl příspěvku (publikovaného v č. 4/2012) a pokračujeme zdaněním autorských honorářů a také pojistným z autorských honorářů.
- Článek
Autorské honoráře – zdanění, pojistné – I. část Ing. Ivan Macháček Vymezení autorského práva Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o...