Oprávnění živnostenské

Fyzická osoba, příjmy z § 6 a z § 7 ZDP (lékař), chce pronajímat chatu na krátkodobé pronájmy (cca 12 × do roka různým lidem). Chata je v SJM. Bude tento příjem danit v § 7 nebo § 9 ZDP? Musí mít na tuto činnost živnostenský list?
Vydáno: 04. 04. 2024
  • Článek
Současná právní úprava ŽZ člení živnosti na: – ohlašovací, které při splnění podmínek stanovených ŽZ smějí být provozovány na základě ohlášení, těmito jsou živnosti řemeslné, vázané a živnost volná, – koncesované, které při splnění podmínek stanovených ŽZ smějí být provozovány na základě koncese. Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených ŽZ . Podnikatel (živnostník) může mít více živnostenských oprávnění, v případě ohlašovací živnosti volné může oznámit či změnit více oborů činností této živnosti. V úvodu ŽZ je vymezeno, které činnosti nejsou živností podle tohoto zákona, ať už to jsou činnosti fyzických osob v rozsahu zvláštních zákonů, nebo činnosti vyhrazené zákonem pro podnikání výlučně právnickým osobám.
Vydáno: 23. 02. 2024
Spolek jehož účelem je sportovní a tělovýchovná činnost, pořádání společenských a kulturních akcí, formou pořádání sportovních kroužků a příměstských táborů, chce zorganizovat Vánoční setkání u punče. Musí spolek vyřídit živnostenské oprávnění, pokud bude chtít prodávat vánoční punč, kávu a občerstvení?
Vydáno: 08. 01. 2024
Jak má postupovat soukromá fyzická osoba, která vlastní pozemky více jak 10 let (z kategorie orné půdy do kategorie stavebních pozemků byly zařazeny v roce 2021) a chtěla by na nich postavit tři rodinné domy, které následně prodá i s pozemky? Výstavba domů bude prováděna pomocí různých subdodavatelů. Majitel pozemků bude v podstatě investor. Nesplňuje podmínky pro vázanou živnost. Nemá vzdělání a praxi v provádění stavebních prací. Sjedná si stavební dozor. Při prodeji nebude odvádět daň z příjmu z pozemků a u prodeje rodinného domu odvede daň z příjmu z rozdílu mezi prodejní cenou a vynaloženými náklady? Pokud by se chtěl dále věnovat výstavbě rodinných domů z pozice investora, jaká varianta by byla pro něho z hlediska daně z příjmu a daně z přidané hodnoty nejvýhodnější - zřídit si živnost nebo založit s. r. o.? Nemá povinnost již v momentě výstavby rodinných domů nahlásit živnostenské podnikání?  
Vydáno: 20. 12. 2021
  • Článek
Pojďme se věnovat problematice, která mnohé začne zajímat, až když jsou před ni postaveni. Je to řešení zániku účasti společníka ve společnosti s ručením omezeným.
Vydáno: 23. 03. 2020
  • Článek
Dotazy a odpovědi k řízení o přestupku, reklamě a živnostenskému podnikání JUDr. Irena Fleischmanová Problematika přestupkového řízení Obviněná osoba si pro zastupování v řízení zmocnila zmocněnce, a to v...
Vydáno: 03. 09. 2019
  • Článek
Živnostenský úřad zrušil podnikateli živnostenské oprávnění proto, že neprokázal důvod k užívání prostor sídla, které má na jiné adrese než bydliště. Je takový postup živnostenského úřadu správný. Je v právní úpravě živnostenského podnikání stanovena lhůta k prokázání právního důvodu pro užívání prostor sídla?
Vydáno: 25. 05. 2017
  • Článek
Pro většinu právnických i fyzických osob je výhodnější fakturace od osoby samostatně výdělečně činné než platba odvodů souvisejících s odměnou zaměstnance. Takové služby však mohou být klasifikovány jako zastřený pracovněprávní vztah. Z důvodů možných postihů zaměstnavatele i pracovníka, který práci vykonává, je důležité dodržovat platnou legislativu včetně důsledného rozlišování mezi závislou činností a prací na živnostenský list. V případě, že kontrola napadne právní vztah mezi potenciálním zaměstnavatelem a pracovníkem,může být vyměřena nejenom nezanedbatelná pokuta, ale také daň z příjmů ze závislé činnosti ze superhrubé mzdy a odvody na sociální a zdravotní pojištění, a to včetně souvisejícího penále.
Vydáno: 19. 04. 2017
  • Článek
Nařízení vlády č. 155/2016 Sb. , kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb. , o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů, vyšlo v částce č. 60/2016 Sb. , rozeslané 20. 5., s účinností od 1. 7. 2016. Podle čl. I tohoto nařízení vlády, které mimo jiné zavádí novou živnost „Nákup, prodej, ničení a zneškodňování pyrotechnických výrobků kategorie P2, T2 a F4 a provádění ohňostrojných prací“, se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb. , ve znění nařízení vlády č. 288/2010 Sb. , č. 368/2012 Sb. a č. 365/2013 Sb. , takto:
Vydáno: 20. 07. 2016
  • Článek
Daňové přiznání OSVČ v insolvenci Josef Rajdl Fyzická osoba (FO) s platným živnostenským oprávněním je v konkurzu – osoba nemá žádné příjmy z podnikání, ani jiné příjmy, které by...
Vydáno: 26. 05. 2016
  • Článek
V polovině dubna vypršel termín pro bezplatné získání koncese, kterou vyžaduje živnostenský zákon 1) u těch, kteří prodávají líh nebo jakékoliv alkoholické nápoje s víc jak 15% alkoholu. V tomto období se také diskutovala otázka, zda v případě, že NNO2) příležitostně pořádá ples nebo podobnou akci, na které prodává alkoholické nápoje, musí mít koncesi.
Vydáno: 18. 07. 2014