Oznamovací povinnost

Vydáno: 31. 12. 2024
V únoru 2024 darovali rodiče synovi a jeho manželce rodinný dům, který vlastnili cca 20 let. Jejich podmínka byla, že v prosinci stejného roku jejich syn a manželka darují jednu třetinu domu vč. pozemků jejich dceři a manželovi, tzn. proběhne darování mezi sourozenci. Jaké vyplývají daňové povinnosti k dani z příjmů fyzických osob? Dary u obou manželských párů plynuly do společného jmění manželů. Jaké by bylo zdanění v opačném případě?
Vydáno: 05. 11. 2024
Fyzická osoba, občan ČR (daňový rezident ČR), obdržela v roce 2024 příjem ve výši cca 1,5 mil. Kč. Jednalo se o výplatu pojistného plnění z životní pojistky, kterou uzavřel bratr, občan USA (daňový rezident USA) pro případ smrti. Bratr na začátku roku 2024 zemřel a americká pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Je tento příjem v ČR od daně z příjmů osvobozen? 
Vydáno: 08. 10. 2024
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na fyzickou osobu). Dědické řízení bylo ukončeno. Je fyzická osoba povinna za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči finančnímu úřadu by se sepsala. Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení? Zůstavitel nemovitost držel více než 10 let. Jak by se postupovalo, pokud by fyzická osoba v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Vydáno: 01. 10. 2024
  • Článek
Postup při uplatnění osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, které je podmíněné použitím získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby, změnila nedávná novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), provedená zákonem č. 163/2024 Sb. Protože jsou různé podmínky pro osvobození příjmu z prodeje nemovitosti podle toho, o jakou nemovitost se jedná, kdy byla prodávaná nemovitost nabyta, v kterém zdaňovacím období poplatník příjem obdržel, pokusila jsem se tuto problematiku trochu shrnout. V textu dále předpokládám, že se jedná o prodej nemovitosti, která není ani nebyla v obchodním majetku.
Vydáno: 25. 09. 2024
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na FO). Dědické řízení bylo ukončeno. 1) Je FO povinná za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči FÚ by se sepsala. 2) Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení. Zůstavitel nemovitost držel více jak 10 let. 3) Jak by se postupovalo, pokud by FO v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Vydáno: 09. 09. 2024
Na stránkách MF byl uveřejněn Finanční zpravodaj č. 6/2024 ze dne 22. srpna 2024, který obsahuje Seznam smluvních států uplatňujících společný standard pro oznamování a rozhodných dnů a seznam pro účely plnění informační povinnosti podle zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní.
Vydáno: 22. 08. 2024
  • Článek
Pominu-li spoření do tzv. III. pilíře (tj. penzijní připojištění se státním příspěvkem, resp. doplňkové penzijní spoření) a investiční životní pojištění, které nabízejí penzijní společnosti a pojišťovny, tak finanční trh nabízí drobným investorům 1) v zásadě dva způsoby, kam mohou umisťovat své volné finanční prostředky ve snaze ochránit je před inflací, popř. dosáhnout jejich zhodnocení. Drobný investor může zvolit tzv. kolektivní investování nebo investovat individuálně.
Vydáno: 21. 08. 2024
Matka dvou dcer vlastní rodinný dům (více než 10 let). Chce jej darovat svým dcerám, ale aby každá nevlastnila ½, je dohodnuto, že dům dostane první dcera a druhá dcera dostane od té první finanční vyrovnání v dohodnuté částce (méně než 5 mil. Kč), kterou bude dostávat v měsíčních platbách po následujících cca 15 let. Jaké dopady na daň z příjmu bude tato transakce mít u obou dcer? První dcera – Bude se jednat o osvobození od DPFO z důvodu daru od příbuzného v přímé linii podle § 10 odst. 3, písm. c bod 1? Na FÚ bude třeba nahlásit osvobozený příjem, pokud bude hodnota domu vyšší než 5 mil. Kč? Druhá dcera – Dá se na finanční vyrovnání dívat jako na bezúplatný příjem od příbuzného v linii vedlejší, a tím ho osvobodit od daně z příjmů podle § 10 odst. 3, písm. c bod 1? Nebo je příjem spíše příjmem z prodeje nemovité věci a podléhá zdanění (jakoby situace, kdy druhá dcera dostane darem polovinu domu a tu prodá svojí sestře, byť vlastníkem domu nikdy nebude, tzn. nebude zapsaná v katastru nemovitostí)? A pokud je třeba příjem zdanit, lze uplatnit některé z následujících dvou osvobození? 1. Dle § 4 odst. 1 písm. a, protože v matčině rodinném domě momentálně druhá dcera bydlí přes 3 roky a jeho součástí je pouze sklep a na zahradě garáže, kůlny, skleník? 2. Použití příjmu na uspokojení vlastní bytové potřeby dle § 4 odst. 1 písm. b), protože si druhá dcera v tomto roce pořídila vlastní domek ve výstavbě, který zčásti hradila vlastními zdroji a zčásti hypotékou a od sestry obdržené finanční vyrovnání v následujících letech bude používat na splátky hypotéky (úroky + jistina) nebo i na jednorázové snížení jistiny? A pokud není možné uplatnit výše uvedená osvobození a bude nutné příjem zdanit, dá se proti příjmům uplatnit jako výdaj polovina ceny nemovitosti stanovená odhadcem? A to postupně každý rok, kdy druhá dcera obdrží příjem, uplatnit část odhadované ceny nemovitosti až do výše poloviny ceny odhadu za celý dům? Anebo je třeba u druhé dcery příjem z finančního vyrovnání zdanit nebo osvobodit jiným způsobem, než je uvedeno výše? 
Vydáno: 25. 07. 2024
Na stránkách MF byl uveřejněn Finanční zpravodaj č. 5/2024 ze dne 18. června 2024, který obsahuje Seznam smluvních států uplatňujících společný standard pro oznamování a rozhodných dnů a seznam pro účely plnění informační povinnosti podle zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní .
Vydáno: 18. 06. 2024
Fyzická osoba, občan nepodnikatel, prodal koncem roku 2023 pozemek, v roce 2023 obdržel pouze zálohu a zbytek kupní ceny bude doplacen až 5/2024. Současně v prosinci 2023 sepsal kupní smlouvu na nákup rodinného domu. Kdy má se hlásit, že obdržené finanční prostředky použije na nákup nemovitosti pro vlastní bydlení, a to do lhůty pro podání přiznání v roce 2024 nebo až 2025?
Vydáno: 30. 04. 2024
V souvislosti s novou povinností týkající se poskytovatelů platebních služeb – vést evidenci a oznamovat údaje ohledně příslušných přeshraničních plateb do Centrálního elektronického systému platebních informací (CESOP systém) při splnění podmínek stanovených podle zákona o dani z přidané hodnoty - upozorňujeme, že lhůta pro první podání těchto údajů uplyne dne 30. dubna 2024.
Vydáno: 23. 04. 2024
Slovák s trvalým pobytem v ČR nastoupí do zaměstnání, týká se těchto osob také povinnost podávat na úřad práce hlášení „Informace o nástupu občana EU“?
Vydáno: 10. 04. 2024
OSVČ má přerušenou živnost od roku 2020 do roku 2030. Nemá žádné příjmy kromě starobního důchodu (do limitu osvobození), a nemá tedy povinnost podat daňové přiznání. Každý rok ale podává o tom oznámení na FÚ vzhledem k § 136 odst. 5 daňového řádu. Vyplývá z tohoto ustanovení opravdu povinnost toto oznamovat i pro takovýto případ?
Vydáno: 08. 04. 2024
Rodiče darovali synovi byt, který vlastnili 2 roky, ale nebydleli v něm. Byt koupili za 4,3 mil. Kč. Syn má příjem osvobozený a ani nemusí nahlašovat "Oznámení o osvobozených příjmech ...", protože cena je pod 5 mil. Kč. A co ti rodiče, mají nějaké povinnosti ohledně daní? 
Vydáno: 04. 04. 2024
Společnost s r. o. má dva společníky, bratra a sestru. Základní kapitál společnosti činí 100 000 Kč. Podíl každého ze společníků je ve výši 50 %. Sestra se rozhodla, že převede podíl na bratra, a to bezúplatně. Hodnota vlastního kapitálu k datu převodu je 6 mil. Kč. Pokud se u bratra jedná o osvobozený příjem, který podléhá oznámení správci daně, jak stanovit cenu obchodního podílu? Můžeme stanovit jako podíl na vlastním kapitálu každého společníka, tedy částka osvobozeného příjmu bude ve výši 3 mil. Kč, a protože nedosáhne limitu 5 mil. Kč nemusí oznamovat?
Vydáno: 18. 03. 2024
Správce z registračního oboru FÚ nám sdělil, že společnos, plátce DPH, má hlásit všechny bankovní účty, které používá ve své ekonomické činnosti. Je to tak?
Vydáno: 07. 03. 2024
Naše vydavatelství a nakladatelství platí za autorská práva do zahraničí. Pokud příjem podléhá srážkové dani, podáváme na FU Oznámení v řádném měsíčním termínu a po skončení kalendářního roku Vyúčtování daně vybírané srážkou. Také platíme do zahraničí za autorská práva (zahrnuto pod licenční poplatky) částky, které v souhrnu za rok nepřekročí 300.000,- Kč a nepodléhají srážkové dani. Po novele zákona o daních z příjmů (Konsolidační balíček), kdy limita 300.000,- Kč se vztahuje pouze na příjmy z úroků, bude pro nás platit povinnost od 1.1.2024 oznamovat i shora uvedené výplaty nepodléhající srážkové dani?
Vydáno: 27. 01. 2024
Zaměstnavatel vznikl sice už v roce 2016, ale doposud zaměstnává pouze zaměstnance na DPP do 10 000 měsíčně, takže neměl povinnost odvodů na SP. Není registrovaný jako zaměstnavatel na OSSZ. Odkdy se bude muset přihlásit, když v lednu 2024 má zaměstnance na DPP, kteří pokračují od r. 2023, ale i nové DPP. Stačí až do 8 dnů od 1. 7. 2024, nebo už se měl přihlásit v lednu 2024? Zároveň až v 7/24 nahlásí všechny dohodáře?
Vydáno: 15. 01. 2024