Pojištění
Kolegyně byla táborová vedoucí, ve mzdě ji byla proplacena náhrada za pracovní volno související s akcí pro děti (mzda byla zaúčtovaná MD 521/D 331). Podali jsme žádost na ČSSZ o úhradu poskytnuté náhrady mzdy. Jak tuto úhradu zaúčtuji? Nebo k tomu musí být vystaven interní doklad a s jakými účty?
Náš zaměstnanec pracuje v nepřetržitém provozu (12hodinová pracovní směna). Mimo běžně rozvržených směn odpracoval 1 směnu navíc (tzn. přesčas). Má nárok tento zaměstnanec na stravenku? Pokud ano, bude tato stravenka daňově účinná pro zaměstnavatele? A co z toho bude vyplývat pro zaměstnance?
Zaměstnavatel, malé s. r. o, nemá odbory a nyní nemá zakázky. Zaměstnává 2 zaměstnance a od 1. 10. 2024 by jim chtěl dát 60 % mzdy, protože nemá práci, ale od ledna 2025 by jí zase měl mít. Zaměstnanci pracovat nebudou. Jeden má ale ještě OSVČ, jako vedlejší činnost. Jak to bude v měsíci 10 + 11 + 12/2024, když nebude mu sraženo na sociálku aspoň z minimální mzdy? Bude mít tyto měsíce OSVČ jako hlavní činnost?
- Článek
Pominu-li spoření do tzv. III. pilíře (tj. penzijní připojištění se státním příspěvkem, resp. doplňkové penzijní spoření) a investiční životní pojištění, které nabízejí penzijní společnosti a pojišťovny, tak finanční trh nabízí drobným investorům 1) v zásadě dva způsoby, kam mohou umisťovat své volné finanční prostředky ve snaze ochránit je před inflací, popř. dosáhnout jejich zhodnocení. Drobný investor může zvolit tzv. kolektivní investování nebo investovat individuálně.
Společnost A vlastní stroj, který nechala pojistit. Z důvodů výhodnějšího pojištění (bonusů) je pojistníkem jiná společnost B, která pojištění přefakturovala společnosti A vlastnící stroj. Je v tomto případě pojištění daňově uznatelné u majitele stroje - společnosti A, když společnosti B-pojistníkovi uhradí přefakturované pojistné?
Jednatel s. r. o., který je zaměstnán zároveň na HPP u jiného zaměstnavatele, si chce uzavřít u své společnosti smlouvu o výkonu jednatele na výši odměny 10 000 Kč. Týkají se ho stejné a všechny odvody jako u zaměstnání na HPP, tj. záloha na daň, odvod sociálního a zdravotního pojištění v plné výši, nebo jsou zde nějaké výjimky?
Na jaký nákladový účet účtovat roční cestovní pojištění jednatele? Jednorázové účtujeme na 512.
OSVČ si platí komerční pojištění pracovní neschopnosti. Platbu pojistného neuplatňuje jako daňový výdaj. V roce 2023 byl v pracovní neschopnosti a obdržel od pojišťovny výplatu pojistného plnění spočívající v náhradě za ztrátu na výdělku. Pojistné bylo vypočteno jako součin denního odškodného a počtu dní trvání pracovní neschopnosti, přičemž celková výše pojistného plnění činila 40 000 Kč. Jedná se v tomto případě o příjem podle § 7, nebo § 10 zákona o daních z příjmů? Pokud by se jednalo o příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů, je možné uplatnit osvobození dle § 10 odst. 3 zákona o daních z příjmů, když příjem nepřesáhl v roce 2023 částku 50 000 Kč?
Jak se postupuje u dohody o provedení práce nad 10.000 Kč z pohledu sociálního a zdravotního pojištění, od kterého data platí pojistný vztah - den uzavření smlouvy nebo den nástupu do zaměstnání? Jak postupovat s odhlašováním a přihlašováním zaměstnance, jak s ELDP a zákonným pojištěním?
FO jako vázaný zástupce registrovaný v registru ČNB pro pojišťovnu GENERALI
Příjmy plynou:
1) z přímého prodeje pojištění, popř. z penzijního připojištění, investic či úvěrů (tj. tento pojistný ale i NEPOJISTNÝ produkt prodává přímo FO)
2) z prodeje pojištění, penzijního připojištění, investic a úvěrů podřízených pracovníků (tj. dostává určitě % z prodaných pojistných i nepojistných produktů, které prodali kolegové v jeho týmu
3) bonusy za splněné obchodní či neobchodní plány (např. splněný prodej pojištění či penzijního připojištění, popř. počet aktivních poradců v týmu apod.)
Na které příjmy může aplikovat výdaje ve výši 40%, resp. 60% z příjmu.
FO je v režimu paušální daně, s příjmy do 1 milionu v pásmu 1. V případě předpokladu pro zvýšení obratu pro rok 2024, má se přihlásit ke změně i když se pásmo stanovuje dle obratu předcházejícího roku.
OSVČ, neplátce DPH, osoba identifikovaná – marketingová činnost – konzultace, přednášky, sociální sítě, digitální kampaně. V roce 2024 (konec února-počátek března) plánuje odjezd do Kanady na 1 rok (vše potřebné pro vstup na území Kanady již má). Po dobu pobytu v Kanadě zvažuje následující způsoby práce: 1. Nadále pouze jako OSVČ pro tuzemské i zahraniční klienty 2. Jako OSVČ a současně zaměstnanec pro kanadského zaměstnavatele 3. Pouze jako zaměstnanec pro kanadského zaměstnavatele: - 3.1. živnostenský list by byl pouze pozastaven - 3.2. živnostenský list by byl zrušen. Co všechno je potřeba před odjezdem zařídit v oblasti: - zdravotního pojištění, sociálního pojištění, nemocenská, DPFO, DPH v ČR - zdravotního pojištění, sociálního pojištění, nemocenská, daně a případně jiná pojištění? Jak by se řešila situace, kdyby např. 2 měsíce v Kanadě pouze cestoval a nikde nepracoval? Jak budou v roce 2024 zdaňovány jeho příjmy?
Společnost s r. o. uhradila za jednatele, který nepobírá žádnou odměnu za svůj výkon činnosti jednatele, individuální cestovní pojištění (zahrnuje léčebné výlohy, úraz, zavazadla, odpovědnost za škodu). Je tento náklad pro společnost daňově uznatelný? Jednatel byl na služební cestě.
Mateřská společnost sjednala pojistnou smlouvu na pojištění manažerů (tj. všech vedoucích osob mateřské společnosti vč. statutárů, jednatelů i jejich dceřiných společností) kryjící škody v rámci jejich práce a zodpovědnosti ke společnosti, kterou vedou (řídí). Je toto pojištění nákladem mateřské společnosti nebo se musí určitým podílem rozdělit i mezi dceřiné společnosti a pokud ano, jak to rozdělit?
Účtuji jednočlennou s. r. o. Společník, který je zároveň jednatelem má smlouvu o výkonu funkce cca 25 000 Kč. Nikdo jiný u společnosti není zaměstnán. Jeho externí mzdová účetní mu stále vypočítává Kooperativu – zákonné pojištění za zaměstnance. Několikrát jsem ji upozorňovala na to, že jednatel není zaměstnancem, že by se měl jednatel pojistit jiným typem pojištění, protože mu Kooperativa v případě úrazu nic nevyplatí. Dávám toto pojištění jako nedaňové. Není to ale bonus, který by měl jednatel zdanit?
Firma s. r. o měla v majetku auta, které 31. 8. 2023 prodala. Na všechny auta byla uzavřena zákonná a havarijní pojistka. Přepis aut na nového majitele proběhl až na záčátku října 2023 a pojištění prodaných aut bylo zrušeno k 27. 10. 2023. Je pojištění aut od 1. 9. 2023 až do ukončení pojistek daňovým nákladem, nebo se jedná o nedaňový náklad?
Firma plátce DPH
1) má uzavřené pojištění odpovědnosti vozidel, podnikatelů, majetku a jiné
2) přijala od pojišťovny výplatu pojistného plnění - náhrady škody.
Jedná se z pohledu DPH v bodu 1) i 2) o plnění které je osvobozeno od daně bez nároku na odpočet daně dle § 55 ZDPH?
Mateřská společnost pro svou dceřinou společnost sjednala pojistnou smlouvu na podnikatelská rizika, jako pojistník je ve smlouvě uvedena mateřská společnost a jako pojištěný dceřiná firma. Platbu ročního pojištění hradí mateřská společnost, bude toto pojistné pro mateřskou společnost uznatelný náklad?
- Článek
Finanční trh nabízí retailovým (česky drobným) investorům celou řadu možností, kam uložit volné, aktuálně nepotřebné finanční prostředky. Jednou z možností je investování prostřednictvím fondů kolektivního investování, které umožňují investovat úspory snadněji, s poněkud menším rizikem, při zachování reálné naděje na vyšší zhodnocení oproti pouhému uložení peněz např. na spořicí účet u banky. Podstata kolektivního investování spočívá ve shromažďování peněžních prostředků od jednotlivých drobných investorů. Investor svěřuje své finanční prostředky fondu a o jejich investování se za něj stará odborník – portfolio manager (česky správce fondu).
Společnost uzavřela pojistnou smlouvu na pojištění svého majetku s pojišťovnou a v rámci této pojistné smlouvy jsou pojištění i další společnosti ("spojené osoby"). Uzavřela tedy s těmi společnosti dohodu o přeúčtování části pojistného z důvodu přeúčtování části nákladů v podobě pojistného, které ji nenáleží (přeúčtování je bez marže pro danou společnost). Dotazy: 1. účtování? předpis pojistného 548/379 nebo 325? a přeúčtování pojistného mínusem 548/379 nebo 325 nebo plusem 379,325/648 či 548? 2. dopad do DPH: jde o osvobozené plnění na ř. 50 daňového přiznání nebo toto přeúčtování nákladů v podobě pojistného není vůbec předmětem DPH?
Fyzická osoba OSVČ vedla daňovou evidenci, ale od 1.1.2022 uplatňuje výdaje procentem z příjmů (řemeslná živnost). V roce 2020 pořídila os. automobil Škoda a začala jej odepisovat. V únoru 2022 utrpělo toto vozidlo těžkou havárii, viníkem byl řidič kamionu. Pojišťovna kamionu stanovila obvyklou cenu vraku pomocí aukce na 450 tis. Kč. Vrak Škody se podařilo prodat za 300 tis. (vraku zůstaly registrační značky a budoucí majitel automobil opět zprovozní), pojišťovna doplatila plnění 150 tis. Zůstatková cena Škody byla k 31.12.2021 270 tis. Kč, odpis plánovaný v roce 2022 měl být 90 tis. Kč (samozřejmě již pouze evidenčně-FO nemá od 1.1.2022 obchodní majetek). Poradíte prosím, jak FO v daňovém přiznání uvede jednotlivé příjmy (300 tis. za automobil a 150 tis. plnění od pojišťovny) a jaké výdaje k nim uplatní? 1. Je možno 150 tis. od pojišťovny zahrnout do příjmů dle §7 a uplatnit výdaj 80%? 2. Je možno 300 tis. za prodej vozu uvést v příjmech dle §10 a jako výdaj uplatnit zůstatkovou cenu vozidla, což by bylo 270 tis. mínus polovina ročního odpisu za rok 2022 (45 tis.), výdaj by tedy byl 225 tis.? 3. Je možno výše uvedenou zůstatkovou cenu uplatnit pouze do výše přijatého pojistného plnění, anebo celou, vzhledem k inkasované prodejní ceně?