Prodej cenných papírů

  • Článek
Prodej cenného papíru, resp. podílu na obchodní společnosti (zde společnosti s ručením omezeným [dále jen „s.r.o.“]) není rutinní záležitostí. Spíše naopak, člověk jej realizuje mnohdy třeba i jen jednou za svůj život, a to při prodeji svého podnikatelského dítěte, tj. svého s. r. o. Výše realizovaného příjmu bude většinou činit nemalou částku, přičemž každému určitě zkazí náladu jeho případné zdanění. Jak jsem již v nadpise uvedl, pojďme se podívat detailněji na to, co se nám legislativně změnilo v této oblasti, na co si dát pozor a jak se v mezích zákona vyhnout zbytečnému zdanění těchto příjmů.
Vydáno: 22. 08. 2024
Společnost prodala podíl ve své dceřiné společnosti. Výnos z prodeje je v souladu s ustanovením § 19 zákona o daních z příjmů osvobozený od daně z příjmů. Transakce se uskutečnila v cizí měně a k rozvahovému dni eviduje společnost pohledávku v cizí měně z titulu tohoto prodeje. Pohledávka bude k rozvahovému dni přeceněna aktuálním kurzem ČNB a bude zaúčtován kurzový rozdíl, v tomto případě kurzový zisk. Uvažujeme správně, že tento kurzový zisk bude zdaňovaným výnosem i v případě, že souvisí s prodejem, kdy výnos je od daně z příjmů osvobozený?
Vydáno: 11. 06. 2024
Fyzická osoba nepodnikající, pravidelně měsíčně investuje do podílových fondů cca 20 let. Nyní bude poprvé prodávat část fondů. Vzhledem k tomu, že se chystá prodat fond do kterého stále investuje, tak se nedá určit, zdali prodává podílový list nabytý před dvaceti lety nebo minulý měsíc. Je zde nějaké pravidlo, například, že první se prodávají nejstarší a tudíž zde bude úplně osvobození od daně? Nebo jak se v tomto případě postupuje.
Vydáno: 10. 07. 2023
Jak je to s daněním cenných papírů při prodeji a jak při výnosu (podílové listy, akcie, dividendy)? Chápu dobře, že prodej CP (pokud není splněn limit 100 000 Kč nebo časový test) se daní podle § 10 ZDP? Jak je to v případě, že z podílového listu budu mít zisk 1 m. Kč a z prodeje CP např. ztrátu 0,5 mil. Kč – lze to započíst dohromady a danit jen 0,5 mil. Kč? A jak je to s výnosem z držby CP?
Vydáno: 06. 06. 2022
  • Článek
Úvodní část článku přibližuje teoretická východiska pro účtování a vykazování cenných papírů a podílů vycházející z vyhlášky č. 504/2002 Sb. a Českých účetních standardů pro nestátní neziskové organizace. Ta jsou názorně aplikována na několika příkladech v další části článku.
Vydáno: 25. 04. 2021
  • Článek
Zprostředkování prodeje akcií – částka 2 mil. Kč. Jedná se o obchodní společnost (s. r. o.), podvojné účetnictví. Je tam odvod DPH 21 % nebo to spadá do § 51 – osvobození od DPH? Společnost provozuje obchodní činnost, nákup a prodej. Budu tuto službu dávat na řádek 50 daňového přiznání?
Vydáno: 08. 03. 2021
  • Článek
Pokračujeme v představování ukončených příspěvků řešených v rámci tzv. Koordinačních výborů (dále již jen „KooV“). Připomeňme, že KooV jsou uznávaná odborná jednání na daňové problémy předestřené daňovými poradci, k nimž se vyjadřují zástupci finanční správy – dnes se jedná vesměs o pracovníky Generálního finančního ředitelství (dále jen „GFŘ“). Z praktického hlediska jsou hlavní předností KooV dvě věci: a) závěry potvrzené Finanční správou ČR lze považovat za bezpečné daňové řešení, které zřejmě řadoví pracovníci finančních úřadů nezpochybní (tzv. správní praxe), b) odborné názory zde „nepadají z nebe“, ale jsou věcně odůvodněné, takže nabízejí argumentační oporu pro řešení obdobných sporů, a je vidět i logika uvažování správců daně. Koordinační výbory jsou zveřejňovány na http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/prispevky-kv-kdp .
Vydáno: 27. 05. 2019