Spoření důchodové

Zveřejněné vzory potvrzení jsou určeny pro poskytovatele těchto produktů, tj. pojišťovny, penzijní společnosti, instituce penzijního pojištění nebo instituce nabízející dlouhodobý investiční produkt.
  • Článek
Daně z příjmů významně motivují lidi k odkládání části příjmů do dlouhodobých finančních produktů pro přilepšení „po práci“, vedle starobních penzí. Příspěvky vlastní jim sníží základ daně, ty od zaměstnavatele jsou štědře osvobozeny a soukromé důchody (přes 10 let) budou osvobozeny od daně. Dosavadní čtveřici a priori spořících penzijních produktů od roku 2024 doplnil dlouhodobý investiční produkt. Což mohou být termínované vklady, podílové listy, dluhopisy, akcie apod. V příspěvku se podíváme na daňové aspekty novinky a zaměříme se i na porušení stanovených podmínek. Nezahazujte ale loňské znění daňového zákona, pro dříve sjednané penzijní produkty totiž platí i nadále dosavadní daňová pravidla, až na jednu příznivou výjimku…
Vydáno: 17. 07. 2024
Zaměstnanec si spořil od roku 2008 na důchod do penzijního fondu, kde se ukládaly jeho vlastní příspěvky, dále přispíval zaměstnavatel a státní podpora. Od roku 2024 se rozhodl, že půjde do předdůchodu a musel veškeré naspořené prostředky převést do doplňkového penzijního spoření. Došlo k ukončení původní smlouvy a vzniku nové smlouvy bez výběru. Z doplňkového spoření již dostává měsíčně předdůchod. Bude muset si tento zaměstnanec podat za rok 2024 daňové přiznání a některou z naspořených částek dodanit, např. příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let?
Vydáno: 17. 06. 2024
  • Článek
Zákonem č. 462/2023 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2024 ke změně zákonů vztahujících se na podporu spoření na stáří. Jednak jde o zákon o daních z příjmů , zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem, zákon o podnikání na kapitálovém trhu , zákon o doplňkovém penzijním spoření ad. V článku si uvedeme stěžejní změny vztahující se ke změnám ve státní podpoře penzijního spoření, a především se zaměříme na zásadní změny týkající se daňové podpory produktu spoření na stáří.
Vydáno: 07. 05. 2024
Momentálně se ve Poslanecké sněmovně nachází vládní návrh zákona v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří. Jedná se o tisk č. 474. V tomto článku se koukneme na aktuálně navržené změny schválené po 1. čtení. Novela se v rámci zjednodušení pokouší o určité zvýšení přehlednosti v paragrafu osvobození v souvislosti s pojistnými plněními [§ 4 odst. 1 písm. l) zákona o daních z příjmů – dále jen jako „ZDP“) – sem lze zařadit produkty komerčního typu, jako je penzijní připojištění se státním příspěvkem, doplňkové penzijní spoření, penzijní pojištění anebo i různá pojistná plnění z pojištění osob, například pojištění pro případ dožití se stanoveného věku nebo dřívější smrti. Z daňového pohledu zůstávají u většiny produktů časové a věcné podmínky pro osvobození stejné; například penze vyplácané z těchto produktů musí i nadále být vypláceny alespoň po dobu 10 let. Novela však mění podmínky pro osvobození u příjmů z plnění z pojištění osob, kdy nově se sem „vejde“ už jen samotné pojistné plnění; ostatní plnění z tohoto pojištění jako například odkupné by v případě schválení novely v tomto znění vstupovala už do dílčího základu daně z kapitálového majetku.
Vydáno: 14. 11. 2023
Vláda schválila novelu zákonů v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří s účinností od 1. ledna 2024. Novela navrhuje úpravy III. penzijního pilíře s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří a nový státem podporovaný způsob spoření na důchod, tzv. dlouhodobý investiční produkt.
Vydáno: 14. 06. 2023
  • Článek
Jsme firma o třech společnících – manžel, já a syn, všichni s třetinovým podílem. Syn je klasický zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Já a manžel jsme již starobní důchodci, ale oba pracujeme ve firmě na dohodu o provedení práce za 9 980 Kč měsíčně, celkem 299 hodin za rok. Zajímalo by mě, zda nám firma může v tomto případě přispívat na doplňkové důchodové spoření, kam si oba platíme soukromě 2 000 Kč měsíčně. Původní důchodové spoření nám již v 60 letech skončilo a vybrali jsme si ho. V roce 2016 jsme si založili doplňkové důchodové spoření, kam si pravidelně spoříme a z něho nic nevybíráme. Je-li příspěvek od firmy možný, je to daňově odčitatelná položka pro firmu? Může firma přispět z tzv. fondu FKSP zaměstnanci, který pracuje převážně na počítači jako účetní, na zakoupení optických brýlí?
Vydáno: 06. 03. 2020
  • Článek
Vláda České republiky rozhodla na svém zasedání dne 21. 9. 2016 o tom, že od ledna 2017 vzrostou důchody průměrně o 308 Kč, průměrná výše penze tak bude činit 11 745 Kč. K přijetí tohoto opatření vláda využila své kompetence, v této záležitosti tedy již není potřebný souhlas parlamentu. Důchody se zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele byly za poslední období nízké, takže zejména z tohoto důvodu zákonodárci přidali v roce 2016 důchodcům navíc jednorázově 1 200 Kč.
Vydáno: 27. 10. 2016
  • Článek
Zákonem č. 376/2015 Sb. dochází k ukončení důchodového spoření, zavedeného zákonem č. 426/2011 Sb. a zároveň ke zrušení zákona o důchodovém spoření s účinností od 1. ledna 2018 a zákona o pojistném na důchodové spoření s účinností od 1. ledna 2016. Důchodové spoření (II. pilíř důchodové reformy) spočívalo v tom, že penzijní společnosti shromažďovaly peněžní prostředky od účastníků formou placení pojistného na důchodové spoření, které činilo 5% z vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění.
Vydáno: 20. 04. 2016