Těhotenství

Maminka s jedním dítětem nastoupila do pracovního poměru 1. 6., kdy už bylo jasné, že je podruhé těhotná. Při domluvě v červnu o pracovní smlouvě se zaměstnavatelem nic takového zmíněno nebylo. Nyní k 3. 8. nastoupila na rizikové těhotenství, resp. na nemocenskou. a) Je z pohledu zaměstnavatele namístě, aby vůbec řešil to, že maminka už věděla, že je těhotná a že se může stát, že půjde na mateřskou či rizikové těhotenství? Může dle zákona vůbec toto zaměstnavatel řešit v neprospěch maminky? b) Bude-li v průběhu těhotenství vyplácet dávky nemocenského pojištění OSSZ, pak si může z nějakého důvodu OSSZ vyžádat to, zda maminka již byla těhotná při nástupu zaměstnání a že bylo zaměstnání pouze z důvodu vyplácení dávek nemocenského pojištění? Má právo na to takto OSSZ pohlížet? Případně jak se bránit, při „naléhání“ úřadů.
Vydáno: 17. 09. 2019
Rodičovská dovolená zaměstnankyně končí 5. 7. 2018 s tím, že zaměstnankyně dostane výpověď pro nadbytečnost. Nyní se ukázalo, že je čerstvě těhotná. Musí ji zaměstnavatel zaměstnat dle pracovní smlouvy, která je na dobu neurčitou, i když dle něho pro ni nemá práci nebo ji může nechat doma až do nároku na mateřskou dovolenou s tím, že jí bude platit průměrný plat, jako překážku na straně zaměstnavatele? 
Vydáno: 25. 05. 2018
Zaměstnankyně pracující v nepřetržitém provoze otěhotněla. Vyšetřující lékař nechce vystavit pracovní neschopnost. Zaměstnankyně nepracuje na rizikovém pracovišti. Upravili jsme rozpis směn, tak aby nekonala práci v noci, a to na 4 dny ranní směna od 6–18 hod., 4 dny volna. Je zaměstnavatel povinen převést zaměstnankyni do osmihodinové pracovní doby? Zákoník práce neumožňuje práci přesčas, je možné, aby zaměstnankyně pracovala déle, nad stanovenou pracovní dobu a následně čerpala náhradní volno?
Vydáno: 06. 06. 2016
  • Článek
Máme zaměstnankyni, které 21.3.2015 skončila tříletá rodičovská dovolená. Protože v době její nepřítomnosti byla její funkce zrušena, dostala 23.3.2015, první pracovní den po nástupu po rodičovské dovolené, výpověď z organizačních důvodů § 52 c) zákoníku práce . Od tohoto data, z důvodu zrušeného pracovního místa, a tím překážce na straně zaměstnavatele, jsme dotyčné vypláceli náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Pracovní poměr měl skončit 31.5.2015. Dne 27.5.2015 nám tato zaměstnankyně však oznámila, že je těhotná. V době předání výpovědi těhotná nebyla, takže výpověď je platná, ale je v ochranné době, takže pracovní poměr 31.5.2015 neskončí a v těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené tedy bude stále naším zaměstnancem. Tady máme dotaz, zda ji musíme po dobu těhotenství, před nástupem na mateřskou dovolenou (tj. od 1.6.2015 do cca prosince 2015) stále platit náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, nebo jak tuto dobu pojmout? Může si event. požádat o neplacené volno z důvodu péče o dítě (pokračovat v rodičovské dovolené do 4 let věku prvního dítěte)?
Vydáno: 22. 07. 2015
Máme zaměstnankyni, které 21. 3. 2015 skončila tříletá rodičovská dovolená. Protože v době její nepřítomnosti byla její funkce zrušena, dostala 23. 3. 2015, první pracovní den po nástupu po RD, výpověď z organizačních důvodů § 52 c) ZP. Od tohoto data, z důvodu zrušeného prac. místa, a tím překážce na straně zaměstnavatele, jsme dotyčné vypláceli náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Pracovní poměr měl skončit 31. 5. 2015. 27. 5. 2015 nám tato zaměstnankyně však oznámila, že je těhotná. V době předání výpovědi těhotná nebyla, takže výpověď je platná, ale je v ochranné době, takže pracovní poměr 31. 5. 2015 neskončí a v těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené tedy bude stále naším zaměstnancem. Tady máme dotaz, zda ji musíme po dobu těhotenství, před nástupem na mateřskou dovolenou (tj. od 1. 6. 2015 do cca prosince 2015) stále platit náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, nebo jak tuto dobu pojmout? Může si event. požádat o neplacené volno z důvodu péče o dítě (pokračovat v rodičovské dovolené do 4 let věku prvního dítěte)?
Vydáno: 05. 06. 2015
Mění se nějak sleva na dítě, které má 24 let, v květnu maturuje a zároveň má v červnu termín porodu? Může rodič uplatňovat dále slevu na dítě, které má také dítě? Asi ano, paní předpokládá, že její dcera půjde na VŠ.
Vydáno: 21. 05. 2015
V případě, že zaměstnankyně dostane výpověď z důvodu přemístění zaměstnavatele (§ 52 písm. b. ZP) v době rodičovské dovolené a ve výpovědní době otěhotní, způsobuje těhotenství přerušení výpovědní doby - § 53 odst. 2 ZP?
Vydáno: 20. 05. 2015
Při dalším zjišťování mi bylo sděleno, že zaměstnanec je „slabší“ článek a že neznal, v dobré víře atd.... nevěděl kdy má nastoupit do práce. ad bod 2) v případě neomluvené absence trvající do pul roku je moznost vypovědí dle § 55, odst. 1 písm. b) ZP....pokud by tuto výpověď zaměstnanec napadl, tak mu soud vyhoví, bude na jeho straně. Co riskuje zaměstnavatel, když zvolí "drsnou" cestu § 55? Penále? Nakl. soudního řízení? ad bod 5) rok 2014 pokryt volnem bez náhrady mzdy...vyřešit SP, ZP...musí si zaměstnankyně sama doplatit? Nebo se musí vše řešit přes mzdový list a odvody u zaměstnavatele.. zpětně (od 1-6/14)?
Vydáno: 19. 06. 2014
Mám dotaz ohledně nástupu na 2PPM, následuje rodičák do 3 let veku dítěte. A zde zřejmě nastal problém. Kontrolovala jsem zaměstnankyně, které se mají vrátit po rodičovské do práce a zjistila jsem, ze u paní X je vystaven doklad od lékaře "Zadost o peněžitou pomoc v mateřství dne 17. 11. 2010! Termín porodu 31. 12. 2010! Ovšem zaměstnankyně mi do e-mailu poslala "Žádost o čerpání rodičovské dovolené do 3 let veku dítěte" a poslala datum narozeni a to 28. 12. 2011! Žádala jsem rodný list a ten mi neposlala, takže nevím, které datum je správné. Předpokládám, že od lékaře. A zde je problém, protože pokud by bylo datum porodu 28. 12. 2010! Pak rodičák by byl do 28. 12. 2013 a tzn., že ji vedu v evidenci ještě v r. 14 a už měla dávno buď nastoupit, nebo ukončit PP. Jak mám teď postupovat? 1)      Pokud mela nastoupit v r. 2013 tak co s letošním rokem? 2)      Pokud se sama nezajímala o práci a měla nastoupit v r. 13, má nárok na odstupné? 3)      Hlavně jak správně ukončit PP, bud dohoda nebo výpověď, ale dle jakého §? 4)      Má se zajímat sama zaměstnankyně o nastup do práce? Platí to stále? 5)      Rok 2014 mohu pokrýt neplaceným volnem do 4 let věku? 6)      Plynou nějaké sankce pro mzd. účetní z tohoto spatně uvedeného data?
Vydáno: 18. 06. 2014
Provedli jsme technické zhodnocení na stavbě, která byla už odepsána (původní cena 531 327 Kč). Technické zhodnocení bylo za 151 319 Kč. Technické zhodnocení bylo zařazeno v prosinci. Jak vypočítat odpisy (z jaké částky), do jaké odpisové skupiny zařadit (původní stavba v 5). Kolik bude roční daňový a účetní odpis?
Vydáno: 07. 02. 2012
Za jakých podmínek mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou? 1. V roce 2010 jsem skončil pracovní poměr dohodou. 2. Čerpám 2-letou rodičovskou syn 22. 10. 2009. 3. Ráda by jsem nastoupila do nové práce od března. - kolik musím mít odpracovaných dní abych měla nárok na RD a MD? (v případě těhotenství mě můj doktor dá okamžitě na neschopenku)? - započítávají se i dny v neschopnosti? I so a ne? - jak by to bylo v případě kdybych do práce nenastoupila vůbec? Vznikne mi nárok na RD? Na výběr MD?
Vydáno: 08. 02. 2011
Zaměstnankyně pracuje jako skladnice a je těhotná. Zajímalo by mě, jaká omezení jsou týkající se její práce - tj. nošení břemen apod. Dále bych se chtěla informovat, zda má vyšší nárok na čerpání volna k návštěvě lékaře než ostatní zaměstnanci.
Vydáno: 24. 01. 2011
Jsme nestátní sociální zařízení. Naše zaměstnankyně, která pracuje jako asistentka ředitele, otěhotněla, nemá rizikové těhotenství a je nyní ve třetím měsíci. Může jí organizace zkrátit pracovní poměr bez jejího souhlasu? A pokud ne, za jakých podmínek by tak učinit mohla.
Vydáno: 21. 01. 2011
Jaký průměr mohu použít pro výpočet náhrady mzdy za dobu čerpání řádné dovolené, která je čerpána bezprostředně po ukončení mateřské dovolené zaměstnankyně? Před nástupem na MD byla po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti. Tzn. že ve čtvrtletí před nástupem na MD neměla žádný příjem. Je možno použít poslední známý ppprůměr před začátkem pracovní neschopnosti? Nebo je nutné spočítat pravděpodobný průměr?
Vydáno: 23. 11. 2010
Mám nárok na řádnou dovolenou od zaměstnavatele u druhého dítěte? Dne 19. 3. 2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dne 1. 10. 2008 na rodičovskou dovolenou, zvolila jsem si tříletou variantu. Nyní jsem opět těhotná, předpokládaný nástup na mateřskou dovolenou je 2. 11. 2010. U prvního dítěte jsem si řádnou dovolenou vybrala. Nyní bych chtěla vědět, zda mám nárok na řádnou dovolenou i u druhého dítěte.
Vydáno: 19. 10. 2010
Žijeme přechodně v zahraničí, muž pracuje na Slovensku. Já jsem na RD, před nástupem jsem pracovala v Čechách (zaměstnavatel mi zatím drží místo, jsem nyní ve 3 měsíci těhotenství a vypadá to na rizikové těhotenství). ZP pro sebe i dceru mám v ČR, k lékařům jezdím do ČR. V budoucnu se budeme vracet zpět do ČR, nevím za jak dlouho. V Čechách máme celá rodina trvalý pobyt, oba jsme Češi, na Slovensku nebydlíme, bydlíme v Maďarsku, kde máme povolení k pobytu, jelikož zde vlastníme nemovitost. Jak mám postupovat při žádosti o RD? Nevím, zda můj pracovní poměr v té době ještě bude trvat, měla bych nastoupit na počátku června zpět (dceři budou 3), ale asi skončím na rizikovém těhotenství nebo požádám o neplacené volno. Žádost o rodičovský příspěvek bych tedy podávala v ČR? Je možné, že můj pracovní poměr těch pár měsíců před porodem již trvat nebude. Mohla bych si následně sociální i zdravotní pojištění platit sama kvůli nároku na RP? Mohu být pak i třeba matka pečující o dítě do 7 let v ČR?
Vydáno: 22. 06. 2010
Zaměstnankyni skončila dvouletá rodičovská dovolená, nyní pokračuje v rodičovské dovolené bez příspěvku. Pokud by otěhotněla a vzhledem k předchozím zdravotním komplikacím by těhotenství bylo uznáno za rizikové, jak by se vypočítávala výše nemocenské? Z výše platu za poslední čtvrtletí (resp. 3 měsíce) před nástupem na první mateřskou dovolenou?
Vydáno: 22. 06. 2010
V současné době jsem podepsala dohodu o výpovědi. Dohoda podána z mé strany. Ukončení pracovního poměru na dobu neurčitou je ke dni 30. 6. 2010. Pokud otěhotním do 30. 6. 2010 a dostanu neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, budu mít nárok na nemocenskou od zaměstnavatele a následně na PPM? Pro úplnost jsem i vedlejší OSVČ. Jako OSVČ nesplňuji nárok na nemocenskou ani nárok na PPM. Pokud do toho 30. 6. 2010 dostanu neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, ke kterému datu mi končí pracovní poměr? A následně od kterého data budu OSVC na HPP?
Vydáno: 20. 06. 2010