Účetní závěrka
Společnost s.r.o. s povinným auditem byla v polovině roku 2023 prodána jinému majiteli. Za rok 2023 byla sestavena účetní uzávěrka, která byla schválena auditorem a bylo podáno řádné přiznání k dani z příjmu. Následná Valná hromada však uzávěrku neschválila, účetní knihy za rok 2023 byly znovu otevřeny a byly zde doplněny náklady, které snižují daň a provedeny některé další drobné korekce, takže bylo podáno dodatečné přiznání k dani z příjmu. Je v tomto případě nutné znovu zpracovat kompletně celý Audit opravené účetní závěrky?
Za rok 2023 jsme podali v řádném termínu přiznání k dani z příjmů, provedli uzávěrku účetnictví, uzavřeli deníky, zveřejnili v obchodním rejstříku atd. Jsme s. r.o . Bohužel do dnešního dne nemám od majitelů zápis, že řádná účetní závěrka roku 2023 byla schválena na valné hromadě do 30. 6. 2024. Několikrát jsme je žádali o zaslání zápisu, ale bez odezvy. Jaký postih by nás mohl potkat?
Jak se správně vkládají výkazy do obchodního rejstříku? Má mikro účetní jednotka za rok 2023 vložit rozvahu a přílohu každou zvlášť nebo v jednom Pdf? Musí být tyto dokumenty podepsány? Jak je to správně?
Společnost s r. o. v likvidaci podala do 15 dnů od zpracování návrhu na použití likvidačního zůstatku podat své poslední řádné daňové přiznání k dani z příjmů za uplynulou část zdaňovacího období - tzn. do 31. 5. 2024, která uplynula přede dnem zpracování tohoto návrhu, s kódem rozlišení typ „H“. Dne 21. 8. byl zrušen bankovní účet společnosti a jeho zůstatek převeden na jediného společníka. Návrh na výmaz z obchodního rejstříku byl podán 11. 9. 2024. Rád bych se zeptal, zda za období do výmazu z OR musí společnost / účetní jednotka sestavit účetní závěrku a zda má povinnost podat daňové přiznání k DPPO a s jakým kódem rozlišení, nebo je možné postupovat tak, že se podá dodatečné daňové tvrzení za období do 31. 5. 24 a to pouze v případě, když společnosti vznikne daňová povinnost (§ 240c odst. 4 DŘ)? Jak se zaúčtuje převod likvidačního zůstatku u společníka? Likvidační zůstatek je nižší než ZK a nižší než pořizovací cena podílu.
- Článek
Vnitřní předpis je písemně vyjádřené pravidlo, které řadíme mezi vnitřní organizační normy. Tyto normy předepisují chování určitého okruhu osob, které mají společné cíle a motivaci, a to v rámci konkrétní organizace. Obecně je úkolem těchto předpisů rozpracovat jednotlivé činnosti a vztahy uvnitř organizace, nastavit jednotný postup při řešení určitých situací a tím zajistit, aby organizační procesy fungovaly pružně a efektivně a v neposlední řadě v souladu s platnou legislativou.
- Článek
Hlava III nového zákona o účetnictví , druhá stovka paragrafů je věnována účetní závěrce. Jsem ráda, že nám tento pojem zůstává. Navíc zákonodárce tento očekávaný finální výstup účetních informací představuje způsobem, kdy jsou příslušné účetní výkazy komentovány, za jakým účelem se v nich seskupují jednotlivé položky a o čem jejich uživatel získá informace. Jak již bylo kvitováno s povděkem autorkou v první části článku k novému zákonu o účetnictví , účetní závěrku tvoří účetní výkazy a příloha účetních výkazů. Ta má nést účetní informace, které účetní výkazy vysvětlují a doplňují způsobem, aby účetní závěrka splňovala požadavek věrného a poctivého zobrazení. Je to velmi elegantně a účelně konstatováno.
Družstvo má 4 členy, každý z nich má 1 hlas. Na každého člena tedy připadá 25 % hlasů. Členy jsou právnické osoby – obchodní společnosti. Majetková účast členů je rozdílná. Jeden z členů má majetkovou účast 82 %, ostatní tři členové každý po 6 %. Obchodní společnost (a. s.), která má v družstvu majetkový podíl 82 % je zároveň mateřskou společností konsolidačního celku a sestavuje konsolidovanou účetní závěrku podle českých účetních předpisů. Jakým způsobem má mateřská společnost (a. s.) zahrnout družstvo do konsolidace, když má v družstvu 25 % hlasovacích práv a 82% majetkový podíl?
- Článek
Účetní jednotka má povinnost účtování ve věcné a časové souvislosti, kdy jde o tzv. akruální princip. K tomu slouží přechodné účty aktiv a pasiv – účtová skupina 38. Pokud by účetní jednotka nepracovala s časovým rozlišením a dohadnými položkami správně, nebude mít správně účetní závěrku ani přiznání k dani z příjmů.
Podléhá účetní závěrka organizační složky v ČR auditu při splnění daných kritérií? Organizační složka má zahraničního zřizovatele, který auditu podléhá v zahraničí. Jde mi pouze o českou účetní závěrku.
- Článek
Divíte se otázce? Co to má zase znamenat? Čekání na nový zákon o účetnictví v České republice přerušují soustavné toky nových zahraničních předpisů. Ministerstvo financí staví vzhledem ke změnám v ekonomice, financování, přednostním volbám účetních principů a účetních metod nový zákon o účetnictví již několik let a stále se vrací na začátek. Koncepce, která již vypadala nadějně, se zase hroutí, neboť účetní závěrka se rozšiřuje o další související zprávy. Původně určené rozšiřování požadavků na informace velkým účetním jednotkám dopadá na střední, malé, ale i mikro. Získávání informací za dodavatelské řetězce jde napříč kategoriemi účetních jednotek.
Dne 26. 4. 2024 jsme obdrželi dobropis, snížení ceny za zboží (uznaná reklamace) se zdanitelným plněním 11. 12. 2023. Ještě nemáme odevzdané přiznání k dani z příjmů 2023, ale máme uzavřené sklady s inventurou a zaúčtované vše k 31. 12. 2023. Nyní nevím jak proúčtovat tento dobropis na snížení ceny o 81 000 Kč, je to na zboží, které k 31. 12. 2023 bylo vydáno ze skladu výdejkou MD 504/D 132. Jak toto proúčtovat do roku 2023 a pak následně v roce 2024?
Společnost by chtěla po účetní závěrce roku 2023, kdy společnosti vychází zisk, vytvořit nějaký fond na rekreaci, sport, vzdělávání, který by využívala pro nefinanční plnění pro zaměstnance, jinak řečeno benefity na tyto oblasti. Na toto téma má samozřejmě firma vytvořenou směrnici, kde je uvedeno, kolik, za jakých podmínek a na co může firma zaměstnancům nefinančně přispívat. Může si firma stanovit libovolnou výši/částku, kterou ze zisku roku 2023 převede do zmíněného fondu? Účtování by zde bylo 431/427? A když by zaměstnanci čerpali nepeněžní benefity s tímto související, tak by doklady přinesené od nich byly proúčtovávány jako 427/221, popřípadě 427/321 a pak 321/221? DPH by si z dokladů samozřejmě nenárokovala. Když by letos vytvořený fond nebyl do konce roku 2024 vyčerpán, může se využívat i další roky pro čerpání zmíněných nefinančních benefitů?
S. r. o. podávala za rok 2022 přiznání k dani z příjmů s.r.o., kde uvedla ve výsledovce ** Výsledek hospodaření před zdaněním 1 500 Kč v tis. Kč. Tento výsledek přenesla do daňového přiznání řádku 10. 1) Platí tento vztah vždy, tj. měly by se vždy tyto dvě položky rovnat bez výjimky? 2) ** Výsledek hospodaření po zdanění pak byl 1 200 Kč - měl by se tento výsledek hospodaření po zdanění za rok 2022, pak když otevřeme v novém roce 2023 knihy, zobrazit v pasivech na DAL (byl zisk) v počátečním zůstatku k 1. 1. 2023 na účtu 431 (výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení) mělo by to být stejné číslo bez výjimky, tj. ve výsledovce výsledek hospodaření po zdanění za rok 2022 = počáteční zůstatek následujícího r. 2023 účtu 431? Nebo se vždy tyty dvě položky rovnat nemusejí a případně kdy, v jakém případě?
Jak zaúčtovat zahajovací rozvahu po fúzi firem, kdy s. r. o. (dcera) je slučována se s. r. o. (matka). Nástupnickou společností je matka, která vlastní 100 % obchodního podílu na zanikající s. r. o. (matka 061 - 100.000 Kč, dcera 411 - 100.000 Kč). Rozhodný den je 1. 1. 2024 a zápis do obchodního rejstříku je 1. 2. 2024 bez přecenění znalce společnosti.
V 1/2024 povedou každá společnost účetnictví odděleně?
Nástupnická organizace zaúčtuje počáteční stavy obou společností k 1. 1. 2024?
Dne 1. 2. 2024 nástupnická organizace zaúčtuje obraty za 1/2024 za obě společnosti?
Účet č. 061 (nástupnické) a 411 (zanikající) a vzájemné pohledávky a závazky na účtech 378 a 379 budou v zahajovací rozvaze k 1. 1. 2024 vyloučeny, tzn. že se do počátečních stavů vůbec nezaúčtují nebo k této úpravě dojde až 1. 2. 2024, kdy došlo k zápisu do obchodního rejstříku?
- Článek
V následujícím příspěvku vám přinášíme dokončení článku, jehož předchozí části jsme uveřejnili v časopisu UNES č. 2 a 3/2024. Problematiku účetní závěrky uzavřeme zveřejněním a ověřením účetní závěrky a výroční zprávy auditorem, jejich schválením k tomu příslušným orgánem, zveřejněním ve veřejném rejstříku, věnovat se budeme také archivaci. Na konci se můžete těšit na znalostní test.
FIrma s. r. o. (A) je jediným společníkem v jiné s. r. o. (B). Došlo k vyplacení zisku a společnost B zaslala společnosti A na účet zisk. Poté ho společnost A rozdělila svým společníkům. Jak účetně tyto operace zachytit ve společnosti A?
Malá s.r.o. - mikro účetní jednotka. Jedná se o s.r.o., kde je společník a jednatel paní doktorka, která vede dětskou soukromou ambulanci. Má zde jednu sestřičku a jednu paní další doktorku na 50 % pracovní úvazek. Jaké jsou povinné náležitosti přílohy k účetní závěrce? Kde v zákoně mohu najít tyto náležitosti? Pokud bychom nějakou informaci zapomněli do přílohy uvést, jedná se o velkou hrubku, kterou bude zkoumat např. finanční úřad?
Jsme společnost s ručením omezeným Atom. Majitel společnosti (zároveň jednatel) nám předal Smlouvu o převodu 100% obchodního podílu společnosti Sádlo. Smlouva byla uzavřena v roce 2015. Společnost Sádlo byla koupena jménem společnosti Atom. 100% vlastníkem společnosti Atom je fyzická osoba (Novák), 100% vlastníkem společnosti Sádlo je právnická osoba Atom s.r.o. Původní majitel společnosti Sádlo byla jiná právnická osoba. Kupní cenu zaplatil majitel ze svých osobních peněz v roce 2015 (proto jsme se o uvedené transakci nedozvěděli). K zápisu změny majitele v obchodním rejstříku došlo v roce 2024. Ve smlouvě je uveden bod: Účinky převodu obchodního podílu nastávají zápisem do obchodního rejstříku. Měli účetní zápisy o nabytí majetkové účasti proběhnout již v roce 2015 a nyní budeme řešit opravu zaúčtování chyb z minulých let, nebo účetní zápisy proběhnou v roce 2024? Pokud by se jednalo o opravu zaúčtování chyb z minulých let, účtujeme na standardní účty 061/321, 321/365? A následně v účetních výkazech za rok 2024 v účetním období minulých let ručně opravíme rozvahu a popíšeme v příloze?
- Článek
Dne 9. 4. 2024 publikovala IASB nový standard IFRS 18 Prezentace a zveřejnění v účetní závěrce, který vstoupí v účinnost 1. 1. 2027. Společnosti budou muset přejít na nový standard retrospektivně, to znamená, že pokud bude jejich první účetní závěrka sestavena podle IFRS 18 za rok 2027, musejí uvést do souladu s IFRS 18 také srovnávací výkazy za rok 2026. Povinnost retrospektivního přístupu platí také pro mezitímní účetní závěrku, pokud jí společnost sestavuje.
Veřejná obchodní společnost sestavuje k poslednímu dni kalendářního roku účetní závěrku. Jsou součástí této účetní závěrky běžné výkazy, jako je příloha k účetní závěrce, rozvaha a výkaz zisků a ztrát nebo má nějakou výjimku? Musí sestavovat i zprávu o vztazích mezi spojenými osobami, pokud je podíl jedné právnické osoby 90 % a druhé právnické osoby 10 %?