Vedlejší příjmy
Jednatel společnosti má placenou smlouvu o výkonu funkce jednatele ve výši 20.000 Kč měsíčně. Zároveň má živnostenské oprávnění a podniká jako OSVČ. Je z pohledu zdravotního a sociálního pojištění na jeho podnikání pohlíženo jako na vedlejší činnost?
Jsem zaměstnaný na HPP, založím si živnost a stanu se OSVČ. Pokud nebudu mít za rok žádný zisk z této živnosti, kolik budu muset odvést na sociálním a zdravotním pojištění?
- Článek
OSVČ podniká a má výkon činnosti jako vedlejší, neboť je i celý rok zaměstnána. Nyní v lednu 2020 podala přehled pro OSSZ a od února platí nové zálohy 2 100 Kč. Již za březen zálohu zaplatila. Může si zrušit v souvislosti s nouzovým stavem, resp. odpuštěním záloh, od dubna do srpna příkaz na 2 100 Kč? A pokračovat v platbách až v říjnu neb se jí platba z března započítala do září? A v případě, že příkaz nezruší, pak se jí vrátí tyto platby za březen až srpen v přehledu za rok 2020? Jak se bude postupovat v přehledu za rok 2020 - tam se uvedenou všechny placené zálohy a bude k tomu i přizpůsoben výpočet ve formuláři?
- Článek
K dani z příjmů fyzických osob Ing. Eva Sedláková 1 Student začal ve svých 17 letech pracovat jako rozhodčí pro FAČR (Fotbalová asociace České republiky). V prvním roce 2017,...
- Článek
Jsme základní škola a naši učitelé vedou kroužky pro naše žáky, jedná se většinou o jazykové kurzy. Kurzovné, které rodiče zaplatí, pokryje jen náklady na odměnu pro učitele na základě dohody o pracovní činnosti, nic víc. Děláme to tak správně, když se jedná o naše učitele i žáky, nebo i v tomto případě musí doplňková činnost vydělávat?
- Článek
Speciálně na přelomu let mohou zaměstnavatelé řešit různé situace, kdy je nutné důsledně postupovat podle zákona tak, aby případným použitím nesprávného postupu nevznikl ve zdravotním pojištění problém. Podívejme se nyní blíže formou příkladů na způsob řešení některých případů.