Záruka
Firma zrealizovala zakázku se zárukou 3 roky. V průběhu této záruky bude nutné stroje servisovat, opravovat a náhradní díly v rámci záruky půjdou k tíži našich nákladů, nebudou se fakturovat zákazníkovi. Je tento postup z pohledu finančního úřadu obhajitelný? Můžeme do nákladů uplatnit díly, které budou použity pro servis/opravu/údržbu dle délky záruky? Vedeme sklad způsobem B – je nutné díly naskladňovat a poté ze skladu odpisovat do spotřeby na danou zakázku nebo můžeme tyto díly dávat do spotřeby přímo mimo sklad? Je zde nějaké úskalí, které je nutné vzít v potaz – na co se v případě kontroly připravit?
Klient A prodal firmě ze 3.země 3D tiskárnu. Prošlo celnicí, vykázali jsme jako vývoz. Zanedlouho vrátili vadnou část stroje, prošlo to přes celnici, kde vykázali přibližnou cenu dílu, v ČR došlo k opravě a zdarma bylo posláno zpět. Jak toto vykázat v DPH prosím? Prvotní vývoz je jasný, ale jak dále?
Na faktuře za nákup telefonu je také položka prodloužené záruky. Prodloužená záruka je s 0 % DPH jako pojistné osvobozené od DPH podle § 51 ZDPH. Budu tuto položku vykazovat v přiznání k DPH? Případně kde?
Autosalon, plátce DPH, při prodeji vozu prodává i prodlouženou záruku k vozu. Tato záruka je fakturována samostatně. Pokud se bude fakturovat plátci DPH na Slovensko, bude se fakturovat bez DPH jako přenesená daňová povinnost?
Společnost zaměřená na IT technologie prodává zákazníkům-plátcům DPH, zboží např. NTB a prodloužení záruky k tomuto zboží. Náš dotaz zní, zda pokud prodává NTB v hodnotě vyšší než 100 000 Kč a k nim prodlouženou záruku (samostatná položka), pak i na tuto záruku se vztahuje režim přenesené daňové povinnosti jako na hlavní předmět plnění? Předpokládáme, že ano, že se jedná o výdaje související s hlavním plněním. Zaregistrovali jsme, že některé společnosti prodávají prodloužené záruky s nulovou sazbou DPH přesto, že hlavní plnění není v režimu PDP, ale jedná se o běžný režim 21% DPH - např. prodej jednoho PC. V čem je tedy rozdíl a na co si dát pozor, zda fakturovat s DPH či nikoli, pokud nemluvíme o PDP předmětu hlavního?
- Článek
Koupili jsme vozidlo a na faktuře je uvedena „YA1-prodloužená záruka“ za 11 200 Kč včetně DPH. Jak mi bylo prodejcem sděleno, jedná se o záruku na 5 let nebo 100 000 km, uvedenou jako součást doplňkové výbavy nového vozu. Podmínkou platnosti záruky Mobility Plus rozšířené na 5 let nebo 100 000 km je provádění předepsaných servisních prohlídek u servisního partnera ŠKODA. Bude tato částka zahrnuta do pořizovací ceny automobilu nebo zaúčtovaná zvlášť jako služba časově rozlišena?
- Článek
Který druh majetku podnikatele a obchodní manažery nejvíce trápí? Pohledávky! Jde o dosti neobvyklý majetek/nemajetek, který je zatím „pouze na papíře“ a představuje příslib dlužníka, že jej dříve nebo později nahradí „skutečným“ majetkem, nejčastěji penězi, přičemž hlavním rizikem pochopitelně je, že tím „papírem“ příběh pohledávky také skončí, neboť dlužník slib nesplní a věřiteli nic (nebo část) neuhradí. Má-li dlužník jen přechodné finanční problémy, vyjádří účtující věřitel dočasné snížení reálné hodnoty pohledávky opravnou položkou. Když se ale pohledávka stane prakticky nedobytnou, nezbývá věřiteli obvykle nic jiného, než jí odepsat a vyřadit z majetku. To je účetně snadné, ovšem podle očekávání s tím „má problém“ daň z příjmů.
- Článek
1) Právní úprava finanční záruky je obsažena v § 2029 až 2039 nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. ; NOZ).
- Článek
ŘEŠENÍ TZV. DODĚLÁVEK VE STAVEBNICTVÍ Dotaz 615/11 Ing. Martin Děrgel Společnost uzavírá na části svých dodávek subdodavatelské smlouvy na provedení stavebních prací, kde je sjednán předmět díla č. 1,...