Některé daňové souvislosti svěřenských fondů

Vydáno: 15 minut čtení

Už od nepaměti lidé ochraňují svůj majetek. Právě k těmto účelům sloužily v minulosti zejména svěřenské fondy. Nicméně následný vývoj a zejména anglosaská judikatura ukázaly, že svěřenské fondy se dají použít i na další účely. Svůj původní účel už dávno překonaly.

Některé daňové souvislosti svěřenských fondů
Ing.
Martin
Bureš
V současné době můžeme sledovat jejich využití v soukromé, v podnikatelské i veřejně prospěšné sféře. K jejich hlavnímu účelu ochrany majetku přidáme ochranu zájmů obmyšlených, naplnění vůle zakladatele nebo činnosti s významným pozitivním dopadem pro společnost.
Připomeňme, že svěřenský fond (dále jen „fond“) vzniká vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele fondu (dále jen „Zakladatel“). Svěřenský správce (dále jen „Správce“) se bude o majetek starat a spravovat ho.
V následujícím článku se podíváme z pohledu fondu na:
daňové aspekty při vyčlenění majetku do fondu (nebo zvýšení majetku fondu),
odepisování majetku fondu.
 
Daňové souvislosti vyčlenění majetku do fondu z pohledu fondu
Pokud se Zakladatel rozhodne, že vyčlení majetek do fondu (nebo zvýší majetek fondu), díváme se na tuto transakci z pohledu daně z příjmů jako na vklad do obchodní
korporace
[§ 21f odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“)]. Pojďme si pojmy blíže představit:
vyčlenění majetku do fondu
představuje situaci, kdy Zakladatel prvotně vloží majetek do fondu, a
zvýšení majetku fondu
představuje situaci, kdy Zakladatel nebo jiná osoba dodatečně vloží majetek do již existujícího fondu.
Majetek může tedy do fondu vyčlenit Zakladatel i jiná osoba, přičemž na jakékoli vyčlenění majetku při vzniku fondu, ale i v průběhu existence fondu se díváme jako na vklad do obchodní
korporace
.
Vyčlenění majetku do fondu
není předmětem
daně z příjmů právnických osob (dále jen „DPPO“), obdobně jako není předmětem DPPO vklad do obchodní
korporace
. Vklad do obchodní
korporace
nepovažujeme za zdanitelný výnos (§ 23 odst. 1 ZDP), neboť se jedná pouze o rozvahovou operaci, která žádným způsobem neovlivňuje základ daně.
V souvislosti s vyčleněním majetku do fondu vyvstává dále otázka, jestli vyčlenění majetku do fondu považujeme za:
úplatné plnění, nebo
bezúplatné plnění.
Pokud by se jednalo o bezúplatné plnění, správce daně by mohl uvažovat o vzniku případného zdanitelného majetkového prospěchu [§ 23 odst. 3 písm. a) bodu 14 ZDP], který by zvyšoval základ daně fondu bez ohledu na operace vykázané v jeho účetnictví. Podle mého názoru zákonodárci chtěli připodobnit daňový režim fondů režimu obchodních korporací. Vklad do obchodní
korporace
považujeme vždy za úplatné plnění, tudíž vyčlenění majetku do fondu bychom měli považovat vždy také za úplatnou operaci (§ 21f odst. 1 ZDP). Z tohoto důvodu podle mého názoru fond nezvyšuje základ daně o hodnotu případného majetkového prospěchu.
Příklad č. 1
Daň z příjmů u fondu při vyčlenění
Pan Milan Škoda se rozhodl po dlouhém přemlouvání vyčlenit svůj osobní automobil Porsche GT3 RS do Soukromého svěřenského fondu MŠ. Jaké má fond daňové povinnosti k DPPO ve vztahu k vyčlenění majetku do fondu?
Vyčlenění osobního automobilu do fondu není předmětem DPPO, neboť v tomto případě postupujeme stejným způsobem jako v případě vkladu do obchodní
korporace
. Fond tedy nebude mít žádné daňové povinnosti k DPPO.
Zakladatel se může rozhodnout, že do fondu vloží také nemovité věci. V této souvislosti všechny napadne podobná otázka, podléhá vyčlenění nemovité věci
dani z nabytí nemovitých věcí
(dále také jen „DNNV“)?
Dani z nabytí nemovitých věcí obecně podléhá úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci (včetně práva stavby) umístěné na území České republiky [§ 2 odst. 1 zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDNNV“)].
Vyčlenění nemovité věci
do fondu považujeme za nabytí vlastnického práva k nemovité věci (§ 3 odst. 1 ZDNNV). Z výše uvedeného tedy můžeme shrnout, že vyčlenění nemovité věci do fondu může podléhat DNNV, pokud plnění bude úplatné. Fond považujeme za poplatníka DNNV (§ 1 odst. 2 ZDNNV). Připomeňme, že úplatou (§ 4 ZDNNV) rozumíme:
částku v peněžních prostředcích, nebo
hodnotu nepeněžního plnění, která je poskytnuta za přijaté plnění, podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů.
Kdy považujeme vyčlenění majetku z pohledu ZDNNV za úplatné? Na začátek můžeme vyloučit situaci při vzniku fondu. V tomto případě nemůže úplata pocházet přímo z majetku fondu, neboť žádným nedisponuje. Nicméně „úplatu“ může poskytnout obmyšlený nebo třetí osoba. Vždy tedy musíme postupovat individuálně s ohledem na účel fondu a vztahy v souvislosti s fondem. Tato problematika byla probírána na jednání Koordinačního výboru mezi zástupci Komory daňových poradců (dále jen „KDP“) a Generálního finančního ředitelství (dále jen „GFŘ“) 415/18.12.13 ze dne 23. 4. 2014 (dále jen „KOOV“), na základě kterého
nepovažujeme
za úplatu skutečnost, že:
osoba, která vyčleňuje nemovitou věc do fondu, je zároveň obmyšleným,
Správce musí s vyčleněným majetkem nakládat podle statutu fondu.
Stejným způsobem postupujeme, pokud obmyšlený dostane nemovitou věc jako plnění z majetku fondu.
Jakým způsobem postupujeme v případě, kdy Zakladatel prodá fondu nemovitou věc? Jak jsme uvedli výše, fond považujeme za poplatníka DNNV. Toto využijeme v případě, kdy Zakladatel:
prodá nemovitou věc fondu; nebo
smění nemovitou věc s fondem.
V těchto případech fond jako nabyvatel nemovité věci musí podat daňové přiznání k DNNV a zaplatit DNNV do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva k nemovité věci v katastru nemovitých věcí (§ 32 ZDNNV).
Poznámka:
Nad rámec výše uvedeného upozorňuji, že v praxi se hromadí případy, kdy katastrální úřad nezapisuje operace, které se týkají transferu nemovitých věcí z/do fondu, do katastru nemovitých věcí.
Příklad 2
Daň z nabytí nemovitých věcí při vyčlenění do fondu
Paní Božena Obětavá, babička dvou vnoučků, dala na radu svého poradce a založila Fond vnoučků Obětavých, do kterého vyčlenila svoji chatu, pro své malé miláčky. Jako Správce byl zvolen pan Miloš Obětavý, otec, a jako jediní obmyšlení oba vnoučci. Jaké má fond daňové povinnosti k DNNV ve vztahu k vyčlenění majetku do fondu?
V tomto případě se jedná o bezúplatné plnění, neboť babička od fondu nedostala žádné protiplnění. Vyčlenění chaty do fondu tedy není předmětem DNNV.
 
Odepisování majetku fondu z pohledu fondu
Fond můžeme zřídit „skoro“ na dobu neurčitou, i když tuto dobu právní předpisy omezují na 99 let. Fond tedy může existovat po velice dlouhou dobu, v průběhu které uskutečňuje řadu transakcí, na základě kterých mohou vzniknout další daňové povinnosti. Daňový režim fondu ovlivňuje nejvíce účel, kvůli kterému byl fond založen, ať už účel:
veřejně prospěšný,
soukromý (např. ochrana majetku), nebo
investování (např. investiční fond).
Předpokládám, že majetek ve fondu bude obvykle v průběhu jeho trvání navyšován a rozšiřován Správcem podle pokynů uvedených ve statutu fondu určených pro Správce. Jak jsme uváděli výše, během trvání fondu může Zakladatel či jiná osoba zvýšit majetek fondu vyčleněním dalšího majetku. Takové zvýšení majetku považujeme za vklad a postupujeme stejným způsobem, jak jsme uváděli výše.
Fond musí podávat daňové přiznání k DPPO ve standardní lhůtě tří měsíců po skončení tohoto zdaňovacího období (nebo do šesti měsíců po skončení tohoto zdaňovacího období, pokud podléhá povinnému auditu nebo je plná moc na daňového poradce či advokáta ve lhůtě podána správci daně), pokud mu vznikne daňová povinnost.
Jak jsme uvedli v předchozím článku, fond můžeme považovat za splnění stanovených podmínek mj. za:
veřejně prospěšného poplatníka (dále jen „VPP“) (§ 17a ZDP); nebo
základní investiční fond (§ 17b ZDP).
Fond, který je VPP,
nemusí podávat
daňové přiznání k DPPO (§ 38mb odst. 1 ZDP), pokud má
pouze
výnosy, které:
nejsou předmětem DPPO,
jsou osvobozené od DPPO, nebo
jsou zdaňovány zvláštní sazbou daně (dále jen „srážková daň“), a nemá povinnost uplatnit postup podle ustanovení § 23 odst. 3 písm. a) bodu 8 ZDP.
Základ daně fondu zjišťujeme z výsledku hospodaření, tedy z rozdílu mezi výnosy a náklady při věcné a časové souvislosti s daným zdaňovacím obdobím. Fond považujeme za účetní jednotku [§ 1 odst. 2 písm. i) a písm. l) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů], která musí vést účetnictví ode dne svého vzniku až do dne svého zániku.
Účetní výsledek hospodaření musíme dále upravit podle pravidel ZDP. Fondy obecně podléhají základní sazbě DPPO pro právnické osoby ve výši 19 %, nicméně pokud fond považujeme za:
VPP, může si snížit základ daně až do výše 30 % základu daně maximálně 1 mil. Kč (§ 20 odst. 7 ZDP),
základní investiční fond v režimu zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, ve znění pozdějších předpisů, může podléhat speciální sazbě DPPO pro investiční fondy ve výši 5 % (§ 21 odst. 2 ZDP).
Pojďme si udělat krátký exkurz do historie. Zákonodárci v původní novele ZDP (zákon č. 344/2013 Sb.) s účinností od 1. 1. 2014, která reagovala na přijetí zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, upravili daňový režim fondu odlišným způsobem. Podle původní novely zákonodárci postavili vyčlenění majetku do fondu (nebo zvýšení majetku fondu) mimo předmět DPPO [§ 18 odst. 2 písm. e) původního ZDP]. Toto ustanovení sebou přinášelo mnoho problémů, od výkladových potíží až po porušení principu daňové neutrality, který důvodová zpráva k novelizovanému ZDP uváděla jako základní princip zdaňování fondů.
Za daňově neúčinné náklady považujeme [§ 25 odst. 1 písm. i) ZDP] náklady vynaložené na výnosy, které:
nejsou předmětem DPPO,
jsou osvobozené DPPO, nebo
jsou zdaňované srážkovou daní, a také
vynaložené na bezúplatný příjem, který:
není předmětem DPPO, nebo
je osvobozený od DPPO.
Z toho vyplývala pro fondy nemilá skutečnost – nemožnost uplatnit si jakékoli daňově účinné náklady souvisejícími s majetkem vyčleněným do fondu (nebo s majetkem zvyšujícím majetek fondu).
Tato situace se probírala v rámci jednání KOOV. Předkladatelé ze strany KDP správně poukazovali na fakt, že při striktním použití jazykového výkladu by fond zdaňoval v rámci své činnosti hrubé výnosy bez možnosti uplatnění souvisejících nákladů, pokud by je hradil z majetku vyčleněného do fondu zakladatelem (nebo jinou osobou). Takové zacházení by stavělo fond do nesrovnatelně horší pozice ve srovnání s jinými poplatníky. Z tohoto důvodu předkladatelé dospěli k závěru, že takový jazykový výklad je v přímém rozporu se smyslem a cílem zákonodárce a ustanovení by nemělo tímto způsobem na fond dopadat.
Nicméně GFŘ nechtělo ustoupit ze striktního výkladu znění ZDP. Podle názoru GFŘ nebylo možné překonat výkladové problémy s tímto ustanovením a daňové znevýhodnění šlo odstranit pouze novelizací ZDP. Tento podle mého názoru nesmyslný výklad byl zrušen další novelou ZDP s účinností od 1. 1. 2015, která:
odstranila ustanovení o vyjmutí z předmětu DPPO [§ 18 odst. 2 písm. e) původního znění ZDP], a
doplnila ustanovení o analogii vyčlenění majetku do fondu (nebo zvýšení majetku fondu) ke vkladu do obchodní
korporace
(§ 21f odst. 1 ZDP).
To nebyl jediný „průšvih“ ustanovení § 18 odst. 2 ZDP účinného do konce roku 2014. Toto ustanovení dále zabraňovalo v daňovém odepisování majetku vyčleněném do fondu (nebo majetku zvyšujícím majetek fondu), přičemž za daňově účinné náklady jsme nemohli uznat:
účetní odpisy hmotného a nehmotného majetku, který byl nabyt bezúplatně, a tento bezúplatný příjem byl od daně z příjmů osvobozen nebo nebyl zahrnut do jejího předmětu [§ 25 odst. 1 písm. zp) ZDP], a
hodnotu majetku, který neodpisujeme daňově ani účetně, který byl nabyt bezúplatně a tento bezúplatný příjem byl od daně osvobozen nebo nebyl zahrnut do jejího předmětu – např. pozemek [§ 25 odst. 1 písm. zq) ZDP].
Za hmotný majetek vyloučený z odpisování jsme považovali dále hmotný majetek, jehož bezúplatné nabytí [§ 27 písm. j) původního znění ZDP]:
bylo od daně z příjmů osvobozeno, nebo
nebylo předmětem daně.
Z výše uvedeného vyplývá, že fond nemohl daňově odepisovat určité majetky. Nicméně současně zákonodárci doplnili povinnost fondu v pokračování v započatém daňovém odepisování po původním odepisovateli [§ 30 odst. 10 písm. b) bodu 4 původního znění ZDP] u hmotného majetku nabytého vyčleněním majetku do fondu (nebo zvýšením majetku fondu), pokud byl u:
fyzické osoby zahrnutý v obchodním majetku, nebo
právnické osoby v jejím majetku.
Mohli jsme tedy pozorovat rozpor mezi různými ustanoveními ZDP. Fond:
nemohl určitý majetek daňově odepisovat [§ 27 písm. j) původního znění ZDP], a současně
mohl pokračovat v daňovém odepisování po původním vlastníkovi [§ 30 odst. 10 písm. b) bodu 4 původního znění ZDP].
Podle důvodové zprávy nebyla záměrem zákonodárců nemožnost daňově odepisovat majetek fondu při vyčlenění majetku do fondu, přičemž cílem zákonodárců bylo umožnit daňově odepisovat majetek ve fondu, který původní odepisovatel vyčlenil v průběhu zdaňovacího období započatého v roce 2014.
Zákonodárci si výše uvedené problémy uvědomili a odstranili je v novele ZDP (zákon č. 267/2014 Sb.) účinné od 1. 1. 2015. V současné době fond může
daňově odepisovat majetek
vyčleněný do fondu (nebo majetek, o který byl zvýšen majetek fondu) podle standardních pravidel pro daňové odepisování majetku.
Fond považujeme za odepisovatele [§ 28 odst. 1 písm. g) ZDP]. Pokud vyčleněný majetek do fondu původní odepisovatel daňově odepisoval, fond pokračuje v daňovém odepisování započatém původním odpisovatelem při zachování způsobu daňového odepisování [§ 30 odst. 10 písm. b) ZDP]. Fond může daňově odepisovat také majetek, pokud původní odepisovatel nezačal daňově odepisovat.
Příklad 3
Podnikatel působící ve výrobě sádry pan Bohumil Rypáček se rozhodl do Soukromého rodinného svěřenského fondu Rypáček:
vyčlenit osobní automobil Fiat Multipla, který měl zahrnutý v obchodním majetku,
prodat osobní automobil Trabant 601 Universal, který měl zahrnutý v obchodním majetku, za cenu obvyklou 10 000
Kč.
Vstupní cena automobilu Fiat je 500 000 Kč, daňová zůstatková cena je 200 000 Kč, rovnoměrně odepisován.
Vstupní cena automobilu Trabant je 50 000 Kč, daňová zůstatková cena je v nulové výši; rovnoměrně odepisován.
Jak bude fond odepisovat majetky?
V případě automobilu:
Fiat bude fond pokračovat v daňovém odepisování po panu Rypáčkovi až do výše daňové zůstatkové ceny 200 000 Kč, neboť automobil Fiat byl vyčleněn do fondu.
Trabant bude fond daňově odepisovat z kupní ceny 10 000 Kč, neboť automobil Trabant byl prodán fondu. V tomto případě nepokračujeme v daňovém odepisování po původním odepisovateli.
 
Závěr
Pojďme si na závěr zopakovat nejdůležitější body:
Vyčlenění majetku do fondu
není předmětem
DPPO obdobně jako vklad do obchodní
korporace
.
Vyčlenění nemovité věci do fondu není předmětem DNNV, pokud je poskytnuto bezúplatně, přičemž v opačném případě je plnění předmětem DNNV.
Vždy tedy musíme postupovat individuálně s ohledem na účel fondu a vztahy v souvislosti s
fondem.
Fond může být z pohledu DPPO za splnění podmínek ZDP VPP nebo základním investičním fondem.
Fond pokračuje v daňovém odepisování po původním odepisovateli při vyčlenění majetku do fondu při zachování způsobu odpisování.
Zdanění odměny svěřenského správce (Unes č. 05/2019)
Úvod do zdaňování svěřenských fondů (Unes č. 12/2018)