Bezúročná zápůjčka u spojených osob
Plné znění otázky
V r. 2019 uzavřela s. r. o. bezúročnou smlouvu o zápůjčce s jinou s. r. o. na 2 mil. V obou s. r. o. je společníkem stejný člověk. Dosud tato půjčka nebyla splacena a ani se nepředpokládá, že by byla splácena v nejbližších letech.
1) Jakým způsobem se stanoví obvyklý úrok, který je považován za fiktivní pro účely posouzení, zda by přesáhl 100 000 Kč, či ne? Pokud by byla povinnost každý rok počítat s jiným procentem úroků dle banky, bere se celoroční průměr (úroky se během roku v bance mění)? Nebo lze využít údaje Statistického úřadu pro úvěry?
2) Limit 100 000 Kč platí pro zvýšení základu při výpočtu daně na ř. 30 DPPO pouze u dlužníka, nebo i pro věřitele?
3) Pokud by fiktivní úrok byl vyšší než limit, zvýšil by dlužník na ř. 30 DPPO základ o celý fiktivní úrok, nebo jen o rozdíl oproti obvyklému?
4) Pokud by limit 100 000 Kč platil i pro věřitele, znamenalo by to, že věřitel by na ř. 30 DPPO zvýšil základ pro výpočet daně o celou vypočítanou částku fiktivního úroku, nebo o rozdíl oproti obvyklému úroku?
5) V případě nespojených osob by pro dlužníka platila stejná pravidla jako v bodě 3) a věřitel by zvýšil základ pro výpočet daně na ř. 30 DPPO o celý obvyklý, tj. fiktivní úrok?