Dar

Klient prodal v roce 2023 byt ve výlučném vlastnictví a peníze z tohoto prodeje použil na nákup rodinného domu pro své bytové potřeby, příjem z prodeje bytu v Karlíně byl osvobozený, neboť finanční prostředky klient použil na obstarání vlastní bytové potřeby. Rodinný dům nabyl klient do výlučného vlastnictví, stejně tak hypotéku, z níž financovali část kupní ceny, dělal se notářský zápis o zúžení SJM. Nyní manželka klienta prodala svůj výlučný majetek a ráda by klientovi dala z prodeje nějaké peníze výměnou za spoluvlastnický podíl na rodinném domě. Banka nemá problém s bezúplatným převodem na rodinného příslušníka, tedy v tomto případě ze strany banky bez problémů. Co jsou moje dotazy: 1) Vzhledem k tomu, že jsme osvobozovali příjem z prodeje bytu z důvodu obstarání bytové potřeby, není darování spoluvlastnického podílu na nemovitosti sloužící k této bytové potřebě manželce nějaké problémy z hlediska toho osvobozeného příjmu? Nemuselo by se něco dodaňovat? Prodej za kupní cenu by na tomto asi nic nezměnil, že? 2) Pokud by manželka klienta dala klientovi darovací smlouvou jako "protihodnotu" dar odpovídající cca částce 4.000.000 Kč, tak si myslím, že jakákoliv jiná transakce od manželky ke klientovi by mohla být považována za obcházení zákona, resp. celá transakce by mohla být považována ne jako dar nemovitosti manželce a dar peněz manželovi, ale jako kupní smlouva, kdy manželka klienta si koupí od klienta spoluvlastnický podíl na nemovitosti za cenu 4.000.000 Kč. Tedy klient by podle mého z této částky 4.000.000 Kč, které by získal od manželky, měl platit daň z příjmu, protože spoluvlastnický podíl ne nemovitosti vlastní pouze rok a neuběhl mu časový test, je to tak? 
Vydáno: 15. 11. 2024
Obchodní společnost založí neveřejnou sbírku jako pomoc při povodních pro uzavřený okruh lidí. Bude vybírat finanční prostředky od podnikajících FO nebo s. r. o., finanční prostředky budou následně v plné výši darovány určitému okruhu (většinou podnikajícím fyzickým osobám) lidí zasaženému povodněmi. Jak bude s. r. o. řešit tuto situaci z pohledu daně z příjmů? Bude se danit příjem do neveřejné sbírky a lze následně o tuto částku snížit základ daně, nebo je toto možné vyloučit ze základu daně?
Vydáno: 06. 11. 2024
Odběratel (základní škola - zřizovatel je město) od nás chtějí zakoupit zboží v hodnotě 15.000,- s DPH. Jelikož jim zřizovatel není schopen poskytnout plnou částku na nákup zboží, rozhodli jsme se, že jim na zakoupené zboží dáme "slevu" 5.000,- vč. DPH (což se dostaneme pod naši pořizovací cenou zboží). Jak po stránce DPH a DZPPO vhodně poskytnout dar, když potřebují mít na faktuře pouze cenu po odečtení daru a ne plnou 15.000,- vč. DPH. Lze odečíst cenu 5.000,- vč. DPH rovnou na faktuře z ceny zboží s textem např. sponzorský dar?
Vydáno: 04. 11. 2024
Mám několik dotazů ohledně účtování v zapsaném spolku: 1) Pokud v hlavní činnosti vychází zisk např. 2 000 Kč (ř. 10) a k tomu jsou osvobozené dary na ř. 109 za 20 000 Kč, vyjde základ daně v minusu a nic se neplatí? Měly by se dary příští rok dodanit, pokud opět vyjde zisk? 2) Vklady do spolku - předseda výboru je s. r. o. a místopředsedové jsou dvě FO. Může s. r. o, zasílat peníze do spolku, a jaké bude na obou stranách účtování? Jak se ve spolku účtují vklady místopředsedů v průběhu roku? Jde to do výnosů, nebo se to dá brát stejným způsobem jako v s. r. o. (půjčky jednatele)? 3) Jaké jsou podmínky pro to, aby byly členské příspěvky osvobozené? Musí být členské příspěvky uvedeny ve stanovách či dalších listinách, a jak moc konkrétně?
Vydáno: 24. 10. 2024
V září 2024 zasáhla Českou republiku živelná pohroma v podobě povodní a záplav, které způsobily značné škody. V souvislosti s touto událostí informuje Finanční správa ČR o opatřeních, která mají pomoci fyzickým i právnickým osobám postiženým touto katastrofou.
Podnikatel ve stavebnictví nakoupí med od včelař 1 kg za 200 kč včetně DPH. Sklenici medu opatří obchodním jménem firmy. Tyto sklenice medu poskytuje jako dárek v rámci ekonomické činnosti ve smyslu § 13 odst. 7 písm. c) ZDPH. Má tento podnikatel u dodávky medu nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Účetní a daňové záznamy v roce 2024 mohly být v roce 2024 negativně ovlivněny povodněmi, ale i dalšími mimořádnými událostmi. Z tohoto důvodu Ministerstvo financí zveřejnilo v rámci mimořádných událostí novou položku 02 – Povodně. Následně finanční správa vydala metodické informace na pomoc účetním jednotkám a daňovým subjektům. Pokyny také obdržely města a obce, dochází k osvobození od daně z nemovitostí. Ministerstvo vnitra radí, jak lze pořádat veřejné sbírky a Ministerstvo místního rozvoje se zaměřilo na veřejné zakázky.
Vydáno: 16. 10. 2024
Naše partnerská firma založila pro své zaměstnance postižené povodněmi transparentní účet. Chceme na tento účet přispět finanční částkou. Jak se to bude účtovat na naší straně, bude to dar, který lze odečíst od základu daně?
Vydáno: 09. 10. 2024
Jak je to s fakturou přijatou za dárky pro naše obchodní partnery, když na jedné faktuře máme kombinaci dárků splňujících a nesplňujících limity pro daňovou uznatelnost a nárok na odpočet DPH? Je zde oblečení, které je opatřeno logem a cena za kus není vyšší než 500 Kč bez DPH, a zároveň je na faktuře několik dárků, taktéž oblečení, které je opatřeno logem, ale nesplňuje limit 500 Kč bez DPH za kus a bude se jednat o nedaňový náklad bez nároku na odpočet DPH. Celková částka faktury je nad 10 000 Kč, měla by být vykázána u nás v KH v oddíle B2 a u dodavatele v oddíle A4. Když si budeme nárokovat DPH pouze u dárků, kde si ji lze nárokovat, jak máme postupovat při vyplnění přiznání a kontrolního hlášení, aby to bylo správně a potkalo se to v kontrolním hlášení s druhou stranou, tedy dodavatelem, který do kontrolního hlášení vyplní DPH z faktury v plné výši, narozdíl od nás?
Vydáno: 09. 10. 2024
Společnost, plátce DPH, organizovala akci, na které bylo víno použito na reklamu, dárky a degustaci. Bude na vzorky vína aplikována DPH? Pokud je víno jako dárek, bude společnost odvádět DPH a pořizovací cenu vína uplatní na náklady? Pokud společnost koupila víno v EU (v cizí měně), byl použit režim reverse charge, který kurz použít pro vypočet DPH? Od 1. 1. 2024 nejsou tichá vína považována za reklamní předměty. Tím pádem nejsou daňově uznatelný náklad? V čem je rozdíl mezi vzorkem a dárkem? 
Vydáno: 04. 10. 2024
Může OSVČ nebo i s. r. o. darovat nyní z důvodu povodní peněžní nebo nepeněžní dar konkrétní fyzické osobě, prostě konkrétně např. p. Novákové, tzv. na přímo? Bude toto daňově odčitatelný dar?
Vydáno: 04. 10. 2024
V případě, kdy by právnická osoba poskytla jiné právnické osobě na humanitární účel dar v nepeněžní formě (zásoby, majetek), tak s odkazem na ustanovení § 24 odst. 2 písm. zp) lze dar poskytnutý na humanitární a charitativní účely v souvislosti s živelní pohromou uplatnit jako daňově účinný náklad. Domnívám se správně, že ale není nárok na odpočet DPH na vstupu z pořízeného majetku nebo materiálu, zásob?
Vydáno: 04. 10. 2024
Společnost A nakoupí např. materiál na opravu podlah zničených povodní v roce 2024. Následně tento materiál daruje postiženému občanovi. Je tento dar daňově účinný?
Vydáno: 02. 10. 2024
Fyzická osoba nabyla nemovitost ze závěti svého kamaráda (nebyli příbuzní, došlo k vydědění rodiny a majetek byl v závětí převeden na fyzickou osobu). Dědické řízení bylo ukončeno. Je fyzická osoba povinna za rok 2024 něco danit v daňovém přiznání fyzických osob? Oznamovací povinnost nad 5 mil. Kč vůči finančnímu úřadu by se sepsala. Jak by se postupovalo, pokud by nemovitost v letošním roce prodal? Lze uplatnit do nákladů např. znalecký posudek ke dni ukončení dědického řízení? Zůstavitel nemovitost držel více než 10 let. Jak by se postupovalo, pokud by fyzická osoba v letošním roce nemovitost darovala svému potomkovi?
Vydáno: 01. 10. 2024
Právnické osobě Pavla s. r. o. bude poskytnut dar od právnické osoby Petr s. r. o. ve výši 100 000 Kč. Tento dar bude použit na humanitární pomoc, konkrétně na nákup potravin a dodán do oblastí zasažených povodní (ČR). Bude Petr s. r. o. mít možnost odečíst si dar ze základu daně dle § 20 odst. 8 ZDP?
Vydáno: 18. 09. 2024
V souvislosti s rozsáhlými povodněmi, které v posledních dnech zasáhly značné území České republiky, jsme připravili přehled nejdůležitějších daňových dopadů, které se mohou týkat občanů, podnikatelů a firem.
Vydáno: 18. 09. 2024
Finanční správa informuje v souvislosti s tíživou situací našich občanů v důsledku povodní, že dary poskytnuté na humanitární nebo charitativní účely nebo z veřejné sbírky jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny, tj. nepodléhají zdanění. 
Vydáno: 17. 09. 2024
Společnost s r. o. poskytla finanční dar zapsanému spolku. Jedná se o peněžní prostředky na zajišťování sportovní činnosti mládeže. Jednatel s. r. o. je zároveň předsedou spolku. Je to takto v pořádku, nebo je nějaký problém se střetem zájmů?
Vydáno: 10. 09. 2024
Příspěvková organizace zjistila fyzický přebytek v ceninách (poukázky Relax Pass) ve výši 100 Kč, kdy jeden zákazník omylem místo jedné poukázky zaplatil dvěma (byly slepené k sobě). Je správné to účtovat na 649-Ostatní výnosy z činnosti anebo to považovat za dar organizaci a účtovat to na účet 672-Výnosy vybraných vládních institucí z transferů? Obdobně, když organizace prodává dárkové poukazy na své služby a ty zákazníci ve lhůtě neuplatní – je správné to účtovat na 672 jako dar, anebo jako mimořádný výnos na 649?
Vydáno: 28. 08. 2024
  • Článek
Velmi často je v rámci fundraisingu potřeba potencionální dárce k darování motivovat a jak jinak motivovat, než že dárce získá kromě dobrého pocitu ještě další protihodnotu. V této části probereme účetní a daňová úskalí poskytování a přijímání protihodnoty v nepeněžní podobě k poskytnutým peněžním darům (k převáděným finančním prostředkům), a to jak v situacích, kdy je protiplnění nenápadné nebo skryté až po situace, kdy finanční prostředky již darem přestávají být.
Vydáno: 22. 08. 2024