Družstva

Ve veřejném rejstříku je zapsané pod právní formou družstvo, toto družstvo postavilo komplex garáží, které nejsou u žádné obytné budovy. Ve stanovách družstva je, že družstvo je založeno za účelem zajišťování potřeb svých členů v oblasti garážování vozidel. Družstvo je poskytuje do nájmu do nájmu členům družstva, kteří se sami nebo jejich právní předchůdci na jejich pořízení podíleli členským vkladem. Zároveň je ve stanovách uvedeno, že je družstvo obchodní korporací a že předmětem činnosti družstva je pronájem nemovitostí a nebytových prostor a poskytovaní základních služeb s tímto pronájmem spojených. Členové družstva garáže užívají a platí za ně družstvu roční nájem. Ten je užíván na provoz a správu garáží. Jednu garáž družstvo pronajímá komerčně. Každý rok obdrželo družstvo od FÚ předepsanou částku daně – daň ze staveb byla placena pod kódem L, tedy „garáž vystavená odděleně od budovy“. Nyní družstvu FÚ oznámil, že usí zpětně za r. 2022 a 2023 doplatit daň z nemovitosti s tím, že stavby musí být daněny pod kódem O – tedy „ostatní druhy podnikání“. Pod tímto kódem pak prý je nutno platit daň i v dalších letech. Toto tvrzení odůvodňuje tím, že daňový subjekt má nemovitosti zařazené v obchodním majetku dle § 20c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, tuto skutečnost, tedy zvýšenou sazbu daně – „podnikání“ si také uplatní poplatník v daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí. Dále uvádí, že dle § 421 odst. 1 NOZ se za podnikatele považuje osoba zapsaná v obchodním rejstříku. Pro uklidnění FÚ uvádí, že za rok 2022 a 2023 nevznikne pokuta, neboť dle výpisu z KN jste neměli povinnost podat daňové přiznání (nebyla změna v katastru). 1) Je tvrzení FÚ o placení daně z nemovitostí pod kódem "O" správné a v případě že ne, jak postupovat? 2) Pokud je toto tvrzení správné, je možné se této změně do budoucna ubránit např. změnou některých vět ve stanovách? Nepovažujeme totiž za logické, aby družstvo, které nepodniká, platilo daň z nemovitosti jako podnikající osoba. 3) Je možné, aby FÚ požadoval zpětné doplacení daně z nemovitosti za r. 2022 a 2023, zvláště za situace, kdy sám družstvu zasílal výměr odpovídající kódu "L"? Pro družstvo by doplatky činily značné neočekávané výdaje.
Vydáno: 07. 05. 2024
Dohoda o zániku členství v družstvu je dvoustranný právní úkon směřující k ukončení členství člena v družstvu. Je upravena v ustanovení § 611 ZOK. Dohoda musí být uzavřena písemně. Zákon nepředpokládá požadavek úředně ověřených podpisů, stanovy družstva však mohou určit jinak. Stanovy mohou rovněž stanovit další požadavky pro ukončení členství, například schválení dohody členskou schůzí či jiným orgánem.
Vydáno: 31. 12. 2023
Vystoupení z družstva je jednostranný právní úkon směřující k zániku členství v družstvu. Jelikož je členství v družstvu ovládáno principem dobrovolnosti, nikdo nemůže být nucen v družstvu setrvat. Stanovy nemohou právo člena vystoupit z družstva nijak omezit ani zakázat. Nelze ho tedy ani zpoplatnit. Oznámení o vystoupení z družstva musí mít písemnou formu dle § 611 ZOK. Vystupuje-li člen z družstva z důvodu, že nesouhlasí se změnou stanov, musí být naplněny následující předpoklady. Člen musí ve vystoupení uvést důvod vystoupení, doručit oznámení o vystoupení družstvu ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy bylo usnesení členské schůze o změně stanov přijato. Členství vystupujícího člena poté zaniká uplynutím kalendářního měsíce, v němž bylo oznámení o vystoupení doručeno družstvu. Změna stanov pak není pro vystupujícího člena účinná a vztah člena a družstva se řídí dosavadními stanovami. Takovéto vystoupení je podmíněné tím, že člen na členské schůzi nehlasoval pro přijetí stanov v novém znění.
Vydáno: 31. 12. 2023
Člen družstva se dohodl na ukončení členství ve družstvu, byla sepsána dohoda o ukončení členství a výplatě vypořádacího podílu. Tato dohoda však nabude účinnosti až po úpravě stanov družstva na nejbližší členské schůzi, která bude přibližně za 6 měsíců. Úhrada částky odpovídající budoucímu vypořádacímu podílu ale proběhla hned po podpisu dokumentu. V jakém okamžiku nastane povinnost odvést srážkovou daň – členství zatím nezaniklo, ale úhrada na vypořádací podíl byla provedena? V případě, že nebude schválena změna stanov, nedojde k ukončení členství a vyplacené prostředky budou vráceny družstvu.
Vydáno: 19. 09. 2023
Nájemníci bytového domu založili bytové družstvo za účelem privatizace, ta proběhla, dům se rozdělil na bytové jednotky a ty se (po splacení části úvěru připadající na ten který byt) převáděly bezúplatně členům; převodem bytu členství v BD (dle stanov) zaniklo. V průběhu došlo ke změně stanov tak, že převodem bytu členovi členství nezaniká. BD se nepodřídilo novému zákonu o obchodních korporacích, ale řídí se i nadále starým obchodním zákoníkem 513/1991 Sb. Nyní je v družstvu posledních 6 členů (byly jim převedeny bezúplatně převedeny byty, ale členství v BD trvá). BD vstoupilo do likvidace, protože splnilo svůj účel (správu domu nadále zajišťuje nově vzniklé SVJ). Jak nyní naložit se zbylými penězi, které má BD na účtu (jedná se o ca 600 tis. Kč)?   1) Existuje nějaká možnost, jak peníze dostat z BD do SVJ, aniž by se musela platit daň, nebo je to možné pouze tak, že peníze se vyplatí členům BD jako likvidační zůstatek (se srážkovou 15% daní) a členové je obratem vloží do SVJ? Případně, že BD ty peníze nevyplatí členům, ale daruje je (po odhlasování členskou schůzí) SVJ , ale pak taková částka podléhá dani z příjmu na straně SVJ?   2) Podle stanov BD se při likvidaci vrací každému členovi (a) členský vklad (10.000,- Kč), (b) další členský vklad (ve výši, jakou stanoví členská schůze - pro případ, že celý zůstatek by na vrácení nestačil) a zbytek (c) tvoří likvidační zůstatek. Co tedy podléhá srážkové 15% dani při výplatě členům? Je správný názor, že vrácení členského vkladu/dalšího členského vkladu se nedaní, ale daní se jen to, co je "navíc"? Další členský vklad sloužil ke splacení úvěru odpovídající u každého člena pořízení "jeho" bytu.   3) Je správný názor, že se nedaní výplata členům pocházející ze: základní kapitál zapisovaný, základní kapitál nezapisovaný a nedělitelný fond, ale ostatní peníze se daní? V průběhu existence BD získalo BD peníze jednak členskými vklady na začátku, pak si vzalo úvěr a koupilo bytový dům, úvěr se splácel vklady jednotlivých členů, kterým se po splacení "jejich" úvěru jednotky převáděly, a dále získalo BD peníze z "prodeje" dvou volných bytů, kdy jeden byt proběhl kupní smlouvou BD - kupující a druhý byt se "prodal" tak, že zájemce byl přijat jako člen BD s mimořádným členským vkladem odpovídajícím ceně bytu a byt mu byl obratem převeden do vlastnictví se zánikem jeho členství v BD. Takto získané peníze se zčásti proinvestovaly (oprava střechy, sklepů, fasáda apod.), část zůstala na účtu BD.
Vydáno: 17. 07. 2022
Družstvo drží 100% podíl v s. r. o. Může tato dceřiná s. r. o. bez omezení nakoupit a držet členské podíly na své mateřské firmě?
Vydáno: 21. 02. 2022
Fyzická osoba vlastnila členská práva k bytu s právem nájmu (družstevní byt) po dobu 15 let. V roce 2019 byl tento byt převeden družstvem bezúplatně do vlastnictví této fyzické osoby. V roce 2022 ho začala FO pronajímat. Je možno uplatnit jako daňový výdaj k příjmům z pronájmu odpisy stanovené z reprodukční pořizovací ceny?
Vydáno: 28. 01. 2022
Prokazování dodavatele jako součást důkazního břemene daňového subjektu – Souběh soudního a správního přezkumu v daňových věcech – Přeprodej lihu osvobozeného od spotřební daně – Nejvýznamnější změny v právní úpravě družstev
Vydáno: 26. 08. 2020
  • Článek
V příspěvku uveřejněném v rámci expertních příspěvků č. 2/20201) jsem se zabývala změnami, které přinesla novela zákona o obchodních korporacích provedená zákonem č. 33/2020 Sb. v právní úpravě obchodních společností. V tomto článku se budu zabývat významnými změnami v právní úpravě družstev provedené dvěma novelami zákona o obchodních korporacích – zákonem č. 33/2020 Sb. a zákonem č. 163/2020 Sb. Změny provedené uvedenými novelami v právní úpravě družstev jsou poměrně rozsáhlé. Škoda jen, že se v Poslanecké sněmovně nepodařilo dosáhnout shody o úpravě vypořádacího podílu v bytových družstvech, která je více než potřebná a která by odstranila přetrvávající stav právní nejistoty v této citlivé oblasti.
Vydáno: 24. 08. 2020
  • Článek
Chceme vydat nemovitou věc jako vypořádání majetkového podílu z transformace družstva (nečlenovi), námitku promlčení uplatňovat nebudeme. Jak to bude z hlediska daňového? Předpokládám, že dani z příjmu toto nepodléhá, ale jak je to s daní z nabytí nemovité věci? Od daně z nemovitých věcí byl tento převod osvobozen, v novém zákoně o dani z nabytí nemovité věci jsem ovšem toto osvobození nenašla. Domnívám se správně, že se daň bude muset odvést, je nutný znalecký odhad?
Vydáno: 07. 01. 2016
  • Článek
Závazky z transformace družstva dotaz č. 760/11 Josef Hladký Zemědělské družstvo má ve svém účetnictví závazky z transformace dle zákona 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových...
Vydáno: 08. 11. 2011
  • Článek
Třebaže se zdá, že stávající tržní prostředí již nabízí více než vše potřebné a chtěné, takže pro nějaké další podnikatele zde již není místo, stále přicházejí noví dobrodruzi pokoušející se vlastním přičiněním uplatnit ve světě byznysu. Zpravidla dotyčná osoba přesně ví v čem podnikat, co se vyučila, naučila nebo v čem chce zkusit štěstí díky zaměstnání povolaných odborníků. Pak je ale na pořadu dne otázka, jakou formou podnikat, kde se nabízí celá řada možností, jejichž hlavní pro a proti si v první části stručně shrneme. Obvykle přitom vyhraje ta nejjednodušší forma samostatného podnikání fyzické osoby, alespoň v počáteční fázi. Z důvodu omezení podnikatelských rizik je hned druhá v pořadí forma společnosti s ručením omezeným. Proto se dále podrobněji zaměříme na přípravu a rozjezd obou těchto hlavních forem podnikatelské činnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011