Finance
- Článek
Zákon č. 25/2017 Sb. , o sběru vybraných údajů pro účely monitorování a řízení veřejných financí, vyšel v částce č. 8/2017 Sb. , rozeslané 6. 2. 2017, s účinností od 1. ledna 2017.
- Článek
Následující příspěvek je pokračováním tematiky plánování nákladů a výnosů, jakožto základní části procesu sestavování finančního plánu podniku. Jedná se o poměrně rozsáhlý komplex prací, proto byl postup plánovací činnosti rozdělen do dvou částí. První část byla zveřejněna v předchozím čísle tohoto časopisu.
- Článek
Článek volně navazuje na téma Tvorba finančního plánu, otištěné v čísle 9/2015 tohoto časopisu. Zabývá se konkrétními způsoby plánování jednotlivých faktorů finančního plánu včetně popisu a analýzy metod plánování. Správné určení nákladů a předpokládaných výnosů ovlivňuje stanovení hospodářského výsledku a tím i stanovení předpokládané daně z příjmů.
- Článek
Chcete mít přehled o peněžních tocích Vašeho podniku? Potřebujete připravovat výkaz cash flow? Tento článek Vás provede postupy sestavování cash flow z praktické stránky. Seznámíte se s podstatou cash flow a poznáte faktory, které peněžní toky podniku ovlivňují.
- Článek
Faktoringem rozumíme službu, jejímž cílem je zajistit určitý specifický způsob financování pomocí správy pohledávek. Služba se uskutečňuje na základě uzavřené smlouvy mezi faktorem (společnost, která poskytuje službu správy pohledávek) a klientem (společností, která předává svoje pohledávky do správy faktorovi). Tato smlouva není v České republice typově upravena žádným zákonem. Jde tedy zpravidla o nepojmenované smlouvy uzavírané podle § 269 až 288 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „obchodní zákoník“). V praxi existuje tedy mnoho typů faktoringových smluv. Rovněž účetní a daňové souvislosti těchto operací nejsou speciálně ošetřeny žádným zákonem. Účetní souvislosti jsou řešeny pouze v Interpretaci Národní účetní rady I-12 - Faktoring.