Oceňování

Společnost se rozhodla nakoupit pro zaměstnance nové pracovní mobilní telefony. Stávající pracovní telefony (pořízené v dubnu 2023) chce zaměstnavatel ponechat zaměstnancům k dalšímu soukromému využití. Telefony byly zakoupeny v roce 2023 od operátora: 1) za 1 Kč, 2) za celou hodnotu např. 20 000 Kč. Je třeba zaměstnancům nyní přidanit, a pokud ano, jakou hodnotu – odhad tržní ceny modelu?
Vydáno: 09. 10. 2024
Klient založil nejprve společnost A, ve které je jednatelem. Letos založil společnost B, která je dceřinou společností firmy A, a ve které je rovněž jednatelem. Nyní ještě založil společnost C, ve které je jednatelem a pod kterou by rád převedl (bez jakéhokoliv zisku) společnost B (společnost C by se tedy stala mateřskou společností firmy B). Všechny společnosti jsou s. r. o. Klient chce vytvořit holding s jednotným označením společností a logicky navazujícími předměty podnikání. Společnost B v období od založení v dubnu 2024 do data prodeje fungovala, zisk zatím nemá. Má jednoho stálého odběratele. Výnosy z něho však sotva pokrývají náklady způsobené s provozem podniku. Jiné obchodní smlouvy zajišťující budoucí tržby zatím nejsou. Činnost firmy A chce klient utlumovat a věnovat se činnostem jiných společností. I z toho důvodu chce firmu B (nyní vlastněnou firmou A) pouze „přehodit“ na firmu C, která s firmou B je co do činnosti příbuzná. Jde pouze o „kosmetickou“ úpravu, fakticky (co se týče skutečného vlastníka a statutárního orgánu společností) se nic nezmění. Matka A vlastní společnost B od dubna 2024. Jak v tomto případě prosím postupovat? Je k prodeji nutný znalec, který určí cenu nebo budou stačit účetní data, tj. data z mimořádné účetní závěrky? Jak to bude s daní z příjmů?
Vydáno: 08. 10. 2024
Společnost s r. o. poskytuje půjčky vlastním společníkům v měnách CZK, EUR, USD, GBP. Část splátek zpět do s. r. o. společníci uskutečňují v Bitcoinu. Jakým způsobem ocenit Bitcoin, tj. kolik z jistiny bylo uhrazeno? Může to být v ceně, kterou v době transakce vezmu z průměru trhu, např. tří největších kryptoměnových burz, nebo je nutné stanovit jiným způsobem? U faktury vystavené za služby a uhrazené v Bitcoinu, je postup stejný, nebo lze pro ocenění hodnoty přijímaného Bitcoinu použít částku faktury, bylo-li tak domluveno? Např. faktura na 1000 USD a množství přijmutého Bitcoinu je 1000 USD, bylo-li tak domluveno. Pokud by domluveno nebylo, vezme se za ocenění v době transakce opět průměr trhu, např. tří největších kryptoměnových burz?
Vydáno: 30. 09. 2024
Dosavadní nájemce ukončil nájemní smlouvu (úpravy nebytových prostor provedl pronajímatel na vlastní náklady a neodstranili se pro případné využití u nového nájemce), novému nájemci se provádějí nové úpravy podle jeho představ tzn. něco se odstraňuje, něco se ponechává v daném prostoru (opět tyto úpravy půjdou jako technické zhodnocení do majetku pronajímatele). Jsou náklady na odstranění stávajících úprav technickým zhodnocením v rámci fit outu nového nájemce např. demontáž dosavadních minerálních podhledů v daném prostoru?
Vydáno: 20. 09. 2024
Syn dostal darem od matky obchodní podíl v s. r. o. Tento podíl se následně rozhodl prodat (cca do 3 měsíců od nabytí darem). Bude moci syn při prodeji obchodního podílu, který tedy nebude osvobozen od daně z příjmů, uplatnit nabývací cenu podílu? Jak bude tato nabývací cena stanovena? Odhadem znalce jako v případě nemovitosti? A je cena obchodního podílu stanovena pouze hodnotou základního kapitálu (tedy nesplaceného vkladu), nebo rozdílem mezi aktivy a pasivy firmy? 
Vydáno: 05. 08. 2024
Fyzická osoba plátce DPH vedoucí daň. evidenci si vzala podnikatelský úvěr na koupi pozemku, na kterém chce provést zasíťování a další úpravy, aby tam mohla vybudovat sklad a halu sloužící pro vlastní podnikatelskou činnost. 1 mil. Kč převedla z podnik. účtu, 4 mil. je podnikatelský úvěr na nákup pozemku. Ostatní investice bude financovat průběžně z podn. účtu. Prosím o radu, jak to bude se zaúčtováním a zahrnutím do výdajů OSVČ. Bude si moci náklady spojené s úvěrem dát do výdajů? Bude si moci uplatnit odpočet DPH ze stav. prací, které si objedná při úpravách pozemku a výstavbě haly?
Vydáno: 31. 07. 2024
Společnost s r. o., plátce DPH, je majitelem příjezdové komunikace, která sousedí s příjezdovou komunikací občana. Protože je komunikace úzká, obě strany si v katastru nemovitostí nechaly v únoru zapsat vzájemné bezúplatné věcné břemeno chůze a jízdy na pozemku druhé strany, aby se po cestě lépe jezdilo. Jaký je daňový dopad pro firmu z hlediska daně z příjmů, bude se tento bezúplatný příjem danit? Z jakého základu, když není odhad ceny (pak 10 000 Kč?), a jak to bude z hlediska DPH?
Vydáno: 31. 07. 2024
  • Článek
Přistupuji k návrhu nového zákona o účetnictví jako k nově napsané knize, které chci od první stránky do poslední porozumět. Chci jí uvěřit, že pochopím její obsah, i když události, které popisuje, znám a prožívala jsem je dlouhých skoro dvacet pět let. Vím, že její autor používá moderní jazyk, který se vyvíjí v čase a je ovlivněn anglicismy. Nový zákon o účetnictví si dává za hlavní cíl účetní výkaznictví, avšak upravuje ve svém předmětu informace, které budou rozvíjet účetní výkaznictví v souvisejících zprávách s účetními závěrkami. Zapracovává a navazuje na evropské předpisy, ale neponechává si možnost vázat na předpisy české.
Vydáno: 31. 07. 2024
Podnikatel fyzická osoba (daňová evidence) chce ukončit podnikání a zůstaly mu zásoby zboží. Situaci chce řešit prodejem zásob jako celku konkurenční firmě. Jak stanovit kupní cenu, která bude zcela jistě nižší, než účetní hodnota zásob i s ohledem na daňovou uznatelnost. Jaké doklady se k této účetní operaci budou uchovávat pro případnou kontrolu ze strany FÚ. Děkuji za odpověď.
Vydáno: 29. 07. 2024
Společnost bude uzavírat kupní smlouvu na samoobsluhu. V ní je uvedeno, že předmětem smlouvy je pozemek pod budovou a budova s vnitřním vybavením, které je uvedeno v příloze ke kupní smlouvě. Cena není nikterak rozdělena. Příloha s vnitřním vybavením obsahuje pouze název majetku (lednice, mrazák apod.) a rok pořízení. Pokud není uvedena cena pozemku a budovy zvlášť, nechám zpracovat znalecký posudek a a jeho základě majetky zařadím. Jak mám postupovat v případě vnitřního vybavení prodejny?
Vydáno: 24. 07. 2024
Pronajímatel zařadil k 31. 12. 2023 nově dokončený objekt (budovu) určenou k pronájmu nebytových prostor vč. fit-outů (nadstandardně upravených nájemních prostor dle požadavků nájemců). Do doby zařazení byl součástí nákladů pořízení také paušál za projektový management (součinnost, práce projektanta na projektech v rámci budovy). Od 1/2024 na této budově probíhají další dokončovací práce - technická zhodnocení, tento paušál se fakturuje dále, týká se ale pouze jakési součinnosti v rámci projektů budovy, nové projekty se fakturují zvlášť - účtovat 042 nebo 518?
Vydáno: 24. 07. 2024
Společnost s. r. o. (plátce DPH) bude zajišťovat pro fyzickou osobu – občana, který vlastní ornou půdu její převedení na stavební parcely a vyjmutí ze zemědělského půdního fondu. Po provedení změny „zaplatí“ vlastník pozemků společnosti odměnu formou bezúplatného převedení části pozemků na společnost. Je možná tato varianta? Jak případně ocenit převedené pozemky, znaleckým posudkem k datu provedení změny v katastru nemovitostí? Pokud ano, bude stejným způsoben oceněn i příjem u FO podléhající zdanění podle § 10 ZDP za předpokladu, že pozemek není zařazen v obchodním majetku a nevztahuje se na něj osvobození?
Vydáno: 24. 07. 2024
Společnost pronajímající nebytové prostory poskytuje v rámci nájemních smluv pobídky - např. snížené nájemné, nájemné za 1 Kč na začátku nájemního vztahu, kromě toho také v některých případech zvýšené nájemné (pronajímatel provede na své náklady stavební úpravy, které jsou nadstandartem dle požadavků nájemce a chce po nájemci tento nadstandart zaplatit formou zvýšeného nájemného). NUR I-17 hovoří o časového rozlišení pobídek v nájemních vztazích: zvýšené nájemné není pobídkou (jde o zaplacení nadstandartní úpravy nájemcem) - má se tedy zahrnout do výpočtu průměrného nájemného, které budu časově rozlišovat po dobu nájemní smlouvy s ohledem na NUR I-17? Pokud pronajímatel poskytuje snížené nájemné v měně EUR a následně standardní nájemné je taky v měně EUR: jakým kurzem přepočítám průměrné nájemné, které časově rozliším s ohledem na rozhodnutí NUR I-17? Zůstatek takového průměrného nájmu, který postupně rozpouštím přes účet 385 přepočítávám kurzem ČNB k 31. 12. daného roku?
Vydáno: 26. 06. 2024
Naše základní škola pořizovala novou skluzavku na hřiště. Na faktuře je uvedeno: Skluzavka laminátová v částce 19 422 Kč, demontáž a likvidace stávající skluzavky a montáž nové skluzavky v ceně 3 500 Kč, plastová deska – výměna demontáž montáž v ceně 2 000 Kč, doprava bude upřesněna. Budu zařazovat do majetku, až mi přijde faktura za dopravu? A  budou všechny tyto ceny součástí pořizovací ceny nové skluzavky? 
Vydáno: 18. 06. 2024
Developer staví bytový komplex. Účtujeme na účet zásob – zásoby vytvořené vlastní činností . Na financování přijal úvěr. Vstupují úroky z úvěru do hodnoty zásob jako přímé náklady nebo se účtují rovnou do nákladů (se zohledněním nízké kapitalizace, pokud by úvěr byl od spojené osoby).
Vydáno: 14. 06. 2024
Firma vlastní bytový dům, jehož jednotlivé byty pronajímá fyzickým osobám. Na střeše tohoto bytového domu vybudovala FVE, kdy většina vyrobené elektřiny bude spotřebovaná nájemníky a přebytky budou prodávány obchodníkovi. Jak prosím stanovit cenu vyrobené elektřiny z FVE, kterou bychom měli nájemníkům rozúčtovat? Lze cenu za vyrobenou MWh stanovit na základě nákladové kalkulace - tj. poměrem nákladů na výrobu (odpisy FVE + provozní náklady) a vyrobených MWh?
Vydáno: 11. 06. 2024
Jsme strojírenská společnost a zabýváme se zakázkovou výrobou plechových dílců. Ve směrnici máme uvedeno, že zásoby oceňujeme výrobními náklady. V reálu naskladňujeme výrobky, tzn. oceňujeme následovně: materiál-přímý náklad, energie-přímý náklad, mzdy-přímý náklad + odpisy. Odpisy máme stanoveny jako pořizovací cena/počet let odepisování/počet odpracovaných hodin stroje za rok/60 = odpis stroje za minutu užívání. Zásoby oceňujeme dle počtu minut výroby. Domnívám se, že odpisy jsou nepřímý náklad, resp. fixní náklad. Je správně mít tuto hodnotu zavedenou do ocenění zásob? Pokud ano, je správně uveden termín: ocenění výrobků výrobními náklady?
Vydáno: 04. 06. 2024
Jak určit hodnotu majetku získaného darem pro účely zařazení do obchodního majetku, aby si OSVČ mohla uplatňovat výdaje na opravy předmětného majetku?
Vydáno: 22. 05. 2024
Společnost A kupuje 100% podíl ve společnosti B za cenu 400 tisíc a stává se tedy jediným společníkem. Společnost B má základní jmění ve výši 200 000 Kč. Jak proúčtovat u společnosti A tuto transakci?
Vydáno: 07. 05. 2024
  • Článek
Účinnost nového zákona o účetnictví se (zatím neoficiálně) avšak prakticky odkládá minimálně na 1. 1. 2026. Způsoby oceňování jsou jedním z nosných pilířů celého účetnictví. Nová účetní legislativa (nejspíš) přinese možnost vykazovat hodnoty pozemků, budov a strojů v jejich reálné hodnotě. Tím by se do jisté míry opustil koncept historických cen, na kterém je postavena stávající česká účetní legislativa. Že není, co dalšího ve způsobech oceňování měnit? Ale kdeže… Dozvíte se v článku.
Vydáno: 02. 05. 2024